Archive for the ‘پروژه’ Category

دانلود کار مضاعف و تاثیر آن بر پیشرفت جامعه با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود کار مضاعف و تاثیر آن بر پیشرفت جامعه با word دارای 39 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود کار مضاعف و تاثیر آن بر پیشرفت جامعه با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب

فصل اول
چکیده تحقیق    1
واژگان و مفاهیم کلیدی    1
مقدمه    2
بیان مسأله    6
فصل دوم
اهداف تحقیق    10
بررسی پیشینه تحقیق     12
مدل مفهومی تحقیق     12
فرضیه های تحقیق فرضیه های اصلی و فرعی     13
فرضیه اصلی    13
فرضیه های فرعی    13
فصل سوم
روش تحقیق    14
نوع روش تحقیق     15
جامعه آماری و نمونه آماری    17
ابزار تحقیق    20

فصل چهارم
جمع آوری تجزیه و تحلیل یافته ها    21
تجزیه و تحلیل توصیفی متغیر    25
بررسی همبستگی و سایر فعالیتهای آماری بر اساس سوالهای تحقیق     26
فصل پنجم
بحث و نتیجه گیری    33
پیشنهادات    35
فصل ششم: منابع و مأخذ
منابع فارسی    38
منابع انگلیسی     39
 

فصل  اول
چکیده :
پی شک انتخاب عناوین برای سالهای گذشته تا کنون از سوی مقام معظم رهبری بی دلیل و فقط یک حرکت سمبلیک نموده است بلکه تفکر ناب ولایت بعنوان یک منبع الهی و علمی ارزشمند پشتوانه آن بوده است. با توجه به اینکه ریشه بسیاری از این عناوین از قرآن کریم و احادیث معصومین میباشد لذا نیاز به بررسی این مقوله از دیدگاه قرآن و معصومین مورد توجه قرار میگیرد و همچنین لازم است تا از دیدگاه علما و دانشمندان هم مورد بررسی قرار گیرد تا به جنبه علمی آن هم اشاره شود. یکی از قشرهای که مورد تاکید در پیامهای مقام معظم رهبری هستند مدیران کشور میباشند لذا سعی گردیده تا از دیدگاه علم مدیریت هم به پیام نهفته در عنوان سال 1389 نیز پرداخته شود.
واژه گان کلیدی : همت ,کار  ,انگیزه

مقدمه :
یکی از سنت های حسنه که از سال 1378 با نامگذاری آن سال بعنوان سال امام خمینی (ره)، توسط مقام معظم رهبری پایگذاری شد، نامگذاری سال های هجری شمسی است. این نامگذاری شاید در ابتدا موضوعی ساده تلقی شود ولی اگر با دیدی آگاهانه و مدبرانه به آن نام و سالی که در پیش داشتیم و سالی که در برابر خواهیم داشت بنگریم، متوجه خواهیم شد که نام های پرمحتوا، کاملاً حساب شده و بر اساس نیازهای جامعه و حکومت اسلامی می باشند. و این اسامی پیامهای را برای تک تک اعضاء جامعه در بر دارد. در این مقاله سعی شده به نکات حائز اهمیت در خصوص عنوان سال 1389 که سال “همت مضاعف و کار مضاعف” نامگذاری شده اشاره گردد
. مفهوم “همت مضاعف و کار مضاعف” به زبان ساده :
  اگر بخواهیم خیلی ساده مفهوم عنوان “همت مضاعف و کار مضاعف” را بیان کنیم میتوانیم بگوئیم :  نهادینه کردن روش صحیح استفاده از منابع کشور و استفاده کارآمد از عوامل تولید، کار و سرمایه است. یعنی با استفاده از عوامل تولید موجود شامل نیروی کار، سرمایه، مدیریت و مواد اولیه بتوان به محصولی بیشتری دست یافت. البته باید دقت کرد که برداشت اشتباه از این عنوان نشود چون بسیاری از افراد کار مضاعف را شاید به معنی اضافه نمودن ساعت کار تلقی کنند که این اشتباه بزرگی است در حقیقت به معنی کار بهتر که منظور کمیت نیست بلکه منظور کیفیت کار می باشد. البته نباید فراموش شود که همت مضاعف و کار مضاعف ریشه در آیات قرآنی دارد و جهت آن، حرکت و کار در مسیر رضای خدا است. تلاش برای پیشرفت کشور باید بر اساس برنامه ای باشد که اسلام آن را مشخص کرده لذا توجه و پیروی از فرامین رهبری و ولایت فقیه قطعاً به کامیابی و سعادت جامعه ختم خواهد گردید
.همت مضاعف و کار مضاعف از دیدگاه قرآن :
 اسلام، سستی و تنبلی را مکروه و بیکاری را حرام کرده است و در قرآن کریم به کرات در خصوص کار و احکام آن آیاتی بیان شده است به همین اندازه هم به همت، تلاش و پافشاری بر انجام صحیح امور توجه گردیده است. در احادیث هم که از پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت (ع) ذکر شده است می توان به اهمیت کار و تلاش در کار پی برد. برای روشن شدن اهمیت موضوع بصورت مختصر به چند نمونه از این آیات در ذیل اشاره میکنیم:
 کار و تلاش لازمه حیات انسان است و هیچ جامعه ای بدون همت بلند و کار مداوم و حساب شده به قله های توسعه و ترقی صعود نخواهد کرد. اساساً فطرت آدمی بطور طبیعی در پی تلاش و جنب و جوش است و قرآن کریم انسان را “تلاش گر” معرفی کرده است : (یآ أَیهَا الْإِنسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى‏ رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلاَقِیهِ) ، ای انسان! تو به سوی پروردگارت تلاش بسیاری داری و سرانجام به لقای او خواهید رسید. در آین آیه کلمه (كَادِحٌ) به معنای تلاش و کوشش آمده که انسان باید در راه رسیدن به پروردگارش بسیار تلاش و کوشش کند و به راحتی از این آیه میتوان به اهمیت همت در رسیدن به اهداف والا و تعالی پی برد
در آیه دیگر که در خصوص تلاش و همت نکاتی ذکر گردیده میتوان به این اشاره کرد : (وَأَن لَّیسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى‏) ، و این که برای انسان جز آنچه تلاش کرده (بهره دیگری) نیست. این آیه به این موضوع اشاره می کند که هیچ کس بار گناه کسی را به عهده نمی گیرد و برای هرکس کار و تلاش خودش ثبت میشود و در حقیقت پیام این آیه این است که : هستی، میدان تلاش، کار و نتیجه گیری است و سعی و تلاش وظیفه ماست.
  اگر در این خصوص بدنبال مفاهیمی از قرآن باشیم، قطعاً به نمونه های زیادی خواهیم رسید. یکی از صفاتی که بدنبال همت و کار برای انسانهای آزاده و افرادی که هوشمندانه در مسیر آن قدم بر می دارند “عزت” می باشد. یکی از آیه های که میتوان به آن اشاره نمود : (یقُولُونَ لَئِن رَّجَعْنَآ إِلَى الْمَدِینَهِ لَیخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ وَلِلَّهِ الْعِزَّهُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یعْلَمُونَ) ، در بخشی از این آیه ذکر شده است، عزت مخصوص خدا و رسول و اهل ایمان است. یعنی کسانی که بدنبال عزت و سربلندی هستند باید عملکرد و اثر وجودشان همچون رسول خدا (ص) و ائمه معصومین باشد و در حقیقت حضوری اثر گذار بر جامعه داشته باشند. از مفهوم این آیه براحتی می توان برداشت نمود، اگر افراد با همت به انجام کاری بپردازند و هدفشان از انجام آن رسیدن به عزت باشد قطعاً کار با نتایج خوبی به پایان خواهد رسید و به معنای واقعی شعار همت مضاعف و کار مضاعف محقق شده است.
از دیگر آیات قرآن کریم در خصوص کار و تلاش میتوانیم به این آیه اشاره کنیم : (فَمَن یعْمَلْ مِنَ الصَّلِحَتِ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَا كُفْرَانَ لِسَعْیهِ وَإِنَّا لَهُ كَتِبُونَ‏) ، پس هر که از کارهای نیکو انجام دهد و مومن باشد، پس برای تلاش او هیچگونه ناسپاسی نخواهد بود و همانا ما (کارهای نیکویش را) برای او ثبت می کنیم. در قرآن کریم به انجام صحیح امور و کارها و تلاش در رسیدن به اهداف الهی بسیار توجه و اشاره شده است، اگر بخواهیم به نمونه های قرآنی دیگری اشاره کنیم میتوان به سوره یوسف آیه 56، سوره اسراء آیه 19، سوره حجرات آیه 14 و سوره زلزال آیه 7 نیز اشاره کرد.همت مضاعف و کار مضاعف بمعنای واقعی ریشه در آیات قرآنی دارد و جهت آن، تلاش و کار در مسیر رضای خداوند منان است. تلاش برای پیشرفت کشور و انجام امور و زندگی افراد در جامعه اسلامی باید بر اساس برنامه و حرکتی باشد که اسلام آن را ترسیم کرده است.

منابع:
1ـ   انگیزش و هیجان ، جان مارشال ریو ، مترجم : یحیی سیّد محمدی ، تهران : ویرایش ، 1378.
2ـ روان شناسی انگیزش و هیجان ، محمّد پارسا ، تهران : سخن ، 1376.
3ـ انگیزش و هیجان ، محمّد پارسا ، تهران : دانشگاه پیام نور ، 1379.
4ـ روان شناسی صنعتی و سازمانی ، آبراهام کورمن ، مترجم : حسین شکرکن ، تهران : رشد ، 1370.
5ـ انگیزش ، ریچارد تیوان و باری اسمیت ، مترجم : ملک عبدالی ، مشهد : آستان قدس رضوی ، 1365.
6ـ شخصیّت : نظریه ـ پژوهش ، لورنس پِروین ، مترجم : محمّدجعفر جوادی و پروین کدیور ، تهران : آییش ، 1381.
7ـ مردم در سازمان ها ، ترنس میچل ، مترجم : حسین شکرکن ، تهران : رشد ، 1377.
ـ تفاوت های فردی ، ویویان شکلتون و کلیو فلچر ، مترجم : یوسف کریمی و فرهاد جمهری ، تهران : فاطمی ، 1376.
8ـ نظریه های شخصیّت ، دوآن شولتس و سیدنی شولتز ، متجرم : یحیی سید محمدی ، تهران : هما ، 1378.
9ـ انگیزش مربوط به کار : نظریه و عمل ، ریمون کاتزل و دونایی تامپسون ، مترجم : حسین شکرکن ، تهران : پژوهش های روان شناختی (دوره اوّل) ، 1371.
10ـ نظریه های شخصیّت ، چارلز کارور و میچل شی یر ، مشهد : آستان قدس رضوی ، 1375

منابع ا نگلیسی :
1. Rezaian A. [Justice Expectancy and Justice in Organization]. Tehran: Samt; 2004. [Persian]
2. Bos KV. Fundamental Research by Means of Laboratory Experiments Is Essential For a Better Understanding of
Organizational Justice. Journal of Vocational Behavior 2001; 58: 254-9.
3. Naami A. [A study between Organizational Justice and Organizational Citizenship Behaviour in Industrial organization
in Ahvaz]. Psychological Journal 2005; 3(1): 79-92. [Persian]
4. Hoseinzadeh A. [Organizational Justice]. Tadbir 2006; 190: 18-23. [Persian]
5. Greenberg J. Stress Fairness to Fare No Stress: managing Workplace Stress Promoting Organizational Justice. Organizational Dynamics Journal 2004; 33: 322-65.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مطالعه تطبیقی اشتغال اتباع بیگانه در نظام حقوقی ایران و اسناد بین المللی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مطالعه تطبیقی اشتغال اتباع بیگانه در نظام حقوقی ایران و اسناد بین المللی با word دارای 55 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مطالعه تطبیقی اشتغال اتباع بیگانه در نظام حقوقی ایران و اسناد بین المللی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست
فصل اول
مقدمه 2
اهمیت موضوع 5
اهداف پژوهش 6
فرضیات پژوهش 7
نوع و روش پژوهش

فصل دوم: ادبیات تحقیق
مفهوم اشتغال 9
جایگاه حق اشتغال در حقوق کشورها 9
ماهیت حقوقی حق اشتغال بیگانگان 10
بررسی رویه دولت­ها در رابطه با حق اشتغال بیگانگان 11
اصل عدم مداخله و استقلال کشورها 11
مفهوم تابعیت و تبعه 12
تعریف تابعیت 12
تاریخچه تابعیت 14
انواع تابعیت 15
وضعیت حقوقی اشخاص حقیقی بیگانه در ایران 16
اصول و مبانی وضعیت بیگانگان

فصل سوم :رژیم حقوقی اشتغال اتباع بیگانه بر اساس اسناد بین ­المللی

زمان بین­المللی کار (ILO 20
ساختار و تشکیلات سازمان بین­المللی کار 22
بررسی مصوبات سازمان بین­المللی کار 25
سازمان بین­المللی کار و کارگران مهاجر

فصل چهارم (کنوانسیون بین­المللی حمایت از حقوق تمام کارگران)
عدم تبعیض در حقوق 30
حقوق کارگران مهاجر و اعضای خانواده آنها 31
اشتغال اتباع بیگانه در حقوق کار ایران

فصل پنجم
نتیجه­ گیری 40
منابع 45

مقدمه
از دیرباز کسب درآمد و اشتغال یکی از علل مهاجرت افراد انسانی به صورت فردی و گروهی از سرزمینی به سرزمین دیگر بوده که پیشینه این مهاجرت­ها به ابتدای تاریخ بشریت برگشته و این نوع مهاجرت­ها ناشی از شرایط نامساعد زندگی در یک مکان بوده، آدمی را در هیچ مقطعی از تاریخ نمی­توان جدا از کار و فعالیت تصور کرد. از آن زمان که انسان به جهت رفع نیازهای خود ناچار به فروش نیروی بازوی خود (کار) گردید، به لحاظ عدم توازن و تعادل قدرت بین خریدار نیروی کار (کارفرما) و فروشنده (کارگر) نیاز به وجود قوانین حمایتی از نیروی ضعیف این معامله (کارگر) احساس می­شد. که با تحول جوامع بشری و صنعتی شدن جوامع شاخه­ای جدید در علم حقوق به نام «حقوق کار» تاسیس که وظیفه اصلی آن حمایت از حق و حقوق کارگر را برعهده گرفت.
در عصر کنونی روند رو به رشد جمعیت جهان، شرایطی همچون جنگ­های منطقه­ای و داخلی، بحران­های عظیم جهانی، کمبود عرضه نیروی کار در یک منطقه و نیاز به تقاضا در منطقه­ای دیگر باعث بروز فقر و بیکاری در بیشتر کشورهای جهان سوم و همچنین تشدید روند مهاجرت در حجم گسترده­ای شده که این مهاجرت­ها به کشورهای دیگر با وضعیت­ها و شرایطی برای مهاجران و بروز مشکلاتی برای کشورهای مهاجر پذیر شده، مهاجران جوینده کار با ترک دیار خویش از بسیاری مزایای آن چشم­پوشی کرده هنگامی وارد کشور مورد نظر می­شوند به موانع سنگینی برخورد که می­بایست از پیش رو بردارند و بر آنها چیره شوند، در تبعیض­های چندگانه قرار گرفته از جمله در کاری که انجام می­دهند و یا در حقوقی که می­گیرند در شانسی که برای ارتقا داشته و یا در خطر بیکاری که همواره آنها را تهدید می­کند. بیشتر مهاجران به کارهایی می­پردازند که کارگران بومی می­کوشند از آنها پرهیز کنند و در بیشتر کشورها مهاجران به ناچار گرد مشاغل یدی و غیر ماهرانه جمع می­شوند. از سوی دیگر کشورهای مهاجر پذیر به دلیل ظرفیت محدود منابع انسانی مورد نیاز و همچنین بروز بیکاری و چالش­های فرارو از جمله این که حضور نیروی کار بیگانه باعث کاهش ضریب امنیت شغلی در بازار کشور، تغییر فرهنگ اشتغال، نبود بهداشت روانی برای نیروی کار داخلی، کاهش درآمد ناخالص ملی از طریق انتقال ارز و کسب رایگان مهارت در صنایع و بروز پاره­ای مشکلات اجتماعی و امنیتی شده، بنابراین در همین راستا و در جهت کاهش اثرات سوء مذکور کشورهای مهاجر پذیر اقدام به تنظیم مقررات محدود کننده­ای در جهت کنترل ورود مهاجران و اشتغال اتباع بیگانه در سرزمین خود وضع کرده تا با این عمل ضمن ممانعت از ورود غیر قانونی مهاجران و اتباع بیگانه به سرزمین خود، به مهم­ترین هدف که کاهش نرخ بیکاری در بین اتباع مقیم کشور و ایجاد فرصت­های شغلی برای اتباع داخلی می­باشند برسند.

منابع
1- ابن علی، علی­اکبر، مجموعه قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی، موسسه کار و تامین اجتماعی، 1377.
2- ارفع­نیا، بهشید، حقوق بین­الملل خصوصی، چاپ سوم، انتشارات بهتاب، 1380.
3- امین­زاده، هادی، قواعد بین­المللی کار در خصوص حقوق کار بیگانگان، پایان نامه­های کارشناسی ارشد، دانشگاه تهران، 1376.
4- پورجعفر، آزادی، سازمان بین­المللی کار، چاپ اول، انتشارات مجد، 1389.
5- توسلی نایینی، منوچهر، نشریه اطلاعات سیاسی ـ اقتصادی، سال 1388، شماره 264-263، مقاله: بررسی حقوقی اشتغال اتباع بیگانه در ایران،
6- دهخدا، علی­اکبر، لغت نامه، جلد اول، چاپ سوم، انتشارات دانشگاه تهران، 1337.
7- شیدفر، زین­العابدین، حقوق کار و صنعت، جلد 2، چاپ دوم، انتشارات دانشگاه تهران، 1347.
8-عراقی، عزت­الله، حقوق بین­الملل کار، چاپ اول، انتشارات دانشگاه تهران، 1376.
9- قدسی، شبنم، بررسی اشتغال بیگانگان، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه شهید بهشتی، 1382.
10- کاتوزیان، ناصر، مبانی حقوق عمومی، چاپ ششم، انتشارات دادگستر، 1377.
11- مرادی غیاث­آبادی، رضا، منشور کوروش هخامنشی، چاپ هشتم، 1388.
12-موسی­زاده، رضا، حقوق معاهدات بین­المللی، چاپ اول، نشر دادگستر، 1377.
13-ناصرزاده، هوشنگ، اعلامیه­های جهانی حقوق بشر، چاپ اول، انتشارات دانش امروز، 1372.
14- نصیری، محمد، حقوق بین­الملل خصوصی، چاپ سوم، تهران، انتشارات آگاه، 1372.
15- یزدی مهریزی، محمود، امور اتباع خارجی، چاپ اول، معاونت آموزش ناجا، 1386.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تاثیر جنگ بر معاهدات بین المللی از دیدگاه حقوق بین الملل و اسلام با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تاثیر جنگ بر معاهدات بین المللی از دیدگاه حقوق بین الملل و اسلام با word دارای 43 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تاثیر جنگ بر معاهدات بین المللی از دیدگاه حقوق بین الملل و اسلام با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

مقدمه :
به رغم عزم ملل متحد به محفوظ داشتن جهان از بلایای جنگ و مصایب آن که به بیان در نمی گنجد . جنگ همچون همیشه تاریخ ، واقعیت درد ناک زندگی بشردر نیمه دوم سده قرن بیستم باقی ماند . تاکنون بیش از یکصد جنگ چه آنهایی که جنبه بین المللی داشته اند و چه جنگ های داخلی روی داده است که غیر از تلفات مادی و نابودی میلیونها انسان ، اساس آن صلح و پیشرفت را از بیخ وبن برکنده است . جنگ و توسل به زور که در دوران گذشته و به لحاظ حقوق بین الملل کلاسیک، اصل حاکم بر روابط میان کشورها بوده ، امروزه همچون عامل مخرب روابط بین الملل و در نتیجه ناقض مقررات حقوق بین الملل شناخته شده است .
البته حقوق بین الملل علی رغم پذیرش اصل ممنوعیت توسل به زور و تحریم جنگ در مواردی مبادرت به جنگ را مشروع و قانونی دانسته است . در مورد جنگ دو نظریه افراطی وجود دارد : عده ای جنگ را مطلقاً محکوم می کنند و عده ای دیگر بدون هیچ گونه قید و شرطی از آن تجلیل به عمل می آورند . البته نظریه بینابینی نیز مطرح است که به موجب آن ، جنگ در برخی حالات مضر، لیکن لازم است . عقاید دانشمندان حقوق بین الملل منعکس کننده این گوناگونی است :
الف). از دید برخی از دانشمندان ( مخصوصاً دانشمندان مکتب ناسیونال سوسیالیست )جنگ یک پدیده ما فوق حقوق است .
ب). از نظر بسیاری از دانشمندان مکتب حقوق موضوعه ، جنگ نسبت به حقوق یک پدیده بیگانه است . ج). بالاخره دکترین حاکم پس از انعقاد پیمان بریان – گلوک این است که جنگ پدیده ای مخالف حقوق است که خصیصه اساسی آن این است که نه ما فوق و نه ماوراء حقوق ، بلکه کاملاً ضد حقوق است. علی رغم نظریات ضد و نقیض مطروحه ، امروزه جنگ به عنوان یک واقعیت ، دارای مفهوم حقوقی است .
درمنشور ملل متحد هم که در ( ماده 2 بند 4 ) اعضاء متعهد گردیده اند که (( در روابط بین المللی خود از تهدید به زور یا استعمال آن علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری یا از هر روش دیگری که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد )) خودداری کنند . در منشور به جای جنگ یا توسل به جنگ از عبارت ((تهدید به زور یا استعمال آن )) استفاده گردیده شده است .
و اما از لحاظ حقوق اسلام ، در قرآن کریم حتی یک آیه هم نمی توان یافت که دلالت یا اشاراتی به آن داشته باشد که باید با توسل به جنگ به اهداف خود رسید .البته حقوق اسلام درموارد استثنایی، مبادرت به جنگ را مشروع تلقی می نماید .
پس بنابراین جنگ به عنوان یک واقعیتی انکار نشدنی و مذموم در روابط بین کشورها می باشد که ممکن است بر روی بسیاری از مسائل در ارتباط با کشورها، تاثیر گذار گردد . که در این تحقیق به سایر مسائلی که می تواند جنگ تاثیر گذار باشد پرداخته نخواهد شد . بلکه تنها به تاثیر جنگ مسلحانه بر روی معاهدات بین المللی از دیدگاه حقوق بین الملل و اسلام ، و آن هم با تاکید برجنگ عراق علیه ایران به عنوان دو کشور مسلمان، پرداخته خواهد شد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی شبکه های بی سیم WiدرFi با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی شبکه های بی سیم WiدرFi با word دارای 35 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی شبکه های بی سیم WiدرFi با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

شبکه های بی سیم (Wi-Fi)
شبکه های بی سیم (Wireless) یکی از تکنولوژی های جذابی هستند که توانسته اند توجه بسیاری را بسوی خود جلب نمایند و عده ای را نیز مسحور خود نموده اند. هرچند این تکنولوژی جذابیت و موارد کاربرد بالایی دارد ولی مهمترین مرحله که تعیین کننده میزان رضایت از آن را بدنبال خواهد داشت ارزیابی نیاز ها و توقعات و مقایسه آن با امکانات و قابلیت های این تکنولوژی است.
نادیده گرفتن حقایق، امکانات فنی و موارد کاربرد این تکنولوژی نتیجه ای جز شکست و عدم رضایت نخواهد داشت. نکاتی که در اینجا به آنها اشاره میکنم مجموعه دانسته هایی است که میتواند در انتخاب و یا عدم انتخاب شبکه بی سیم و بکارگیری موثر و مفید آن به شما کند.
شخصاً با افراد و سازمان ها متعددی برخورد داشته ام که در بکارگیری شبکه های بی سیم دچار شکست شده اند فقط به این دلیل که صرفاً مسحور جدابیت کلمه Wireless گردیده اند بدون اینکه ارزیابی و شناختی نسبت به واقعیات و موارد کاربرد آن داشته باشند لذا فکر کردم جمع آوری برخی دانستنی ها، بایدها ونباید ها که شرکت های ارائه کننده تجهیزات بی سیم کمتر آن را به مشتری منتقل میکنند میتواند آگاه بخش و موثر در تصمیم گیری درست باشد.
آنچه در این نوشته به آن توجه شده با این فرض صورت گرفته که هدف از بکارگیری تکنولوژی Wireless جهت راه اندازی شبکه LAN بصورت بی سیم است و شامل سناریو های ارتباطات Point-to-Point نمی شود.
در هر شبکه بی سیم Access Point ها نقش سرویس دهنده و کارت های شبکه بی سیم که میتواند بصورت PCI، PCMCIA و USB باشند کاربران سیستم را تشکیل میدهد.
غالب تجهیزات بی سیم که برای برپایی شبکه LAN مورد استفاده قرار میگیرند مبتنی بر استاندارد 802.11 از نوع دید مستقیم هستند و گیرنده و فرستنده باید دید مستقیم به یکدیگر داشته باشند.
فاصله کاربر از Access Point، تعداد دیوارها، جنس دیوارها و نوع مصالح ساختمانی و مبلمان داخلی تاثیر گذار بر سرعت و برد شبکه دارد.
بالاترین سرعت قابل دسترس مطابق استانداردهای 802.11a و 802.11g معادل 54Mbps میباشد و سرعت های بالاتر از مکانیزم های نرم افزاری و شرایط خاص استفاده میکنند.
سرعتی که این تجهیزات مدعی آن هستند بر خلاف پیش فرض فکری بسیاری بصورت Half-Duplex است که برای مقایسه ظرفیت شبکه های بی سیم با شبکه های Ethernet باید رقم ارائه شده تجهیزات بی سیم را بر عدد دو تقسیم نمود.
در شبکه بی سیم Access Point دستگاهی است که میتوان آن را معادل هاب در شبکه Ethernet دانست و مانند هاب پهنای باند آن بصورت Shared در اختیار کاربران قرار میگیرد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی تاریخچه و مبانی نظری طراحی پارک با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی تاریخچه و مبانی نظری طراحی پارک با word دارای 164 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی تاریخچه و مبانی نظری طراحی پارک با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب

فصل اول: بررسی تاریخچه باغسازی    1
1-1- باغهای جهان    2
1-1-1-    بین النهرین    2
1-1-2-    مصر    3
1-1-3-    یونان    5
1-1-4-    روم    7
1-2- باغسازی در قرون وسطی     8   
1-2-1- باغهای اروپا    8
1-2-2- باغهای اسلامی در اسپانیا    9
1-2-3- ایران از قرن پنجم تا پانزدهم    9
1-2-4- قرون میانی از قرن پنجم تا پانزدهم    11
1-2-5- از قرن پنجم تا یازدهم    11
1-2-6- از قرن یازدهم به بعد    12
1-2-7- باغهای خلفای بنی امیه در اندلس از قرن هشتم تا پانزدهم میلادی    13
1-3- باغسازی بعد از قرون وسطی    14
1-3-1- دوره انسانگرایی از قرن پانزدهم تا اواخر قرن شانزدهم    14
1-3-2- نمونه های ویلا- باغ- منظر    16
1-3-3- دوره باروك    18
1-3-4- نمونه های «ویلا- پارك»    20   
1-3-5- نقش فرانسه در تكامل طراحی منظر قرن هفدهم    21
1-3-6- مجموعه «و- لو- ویكونت»    23
1-3-7- مجموعه ورسای    24
1-3-8- عصر روشنگری قرن هجدهم    25
1-3-9- باغ های منظره ای در انگلستان قرن هجدهم     28
1-3-10- فرهنگ باغ سازی چین    31
1-3-11- جایگاه نقاشی منظر فرانسه در باغسازی انگلستان    32
1-3-12- روشام    34
1-3-13- استوهاوس    34   
1-3-14- استارهد    35
1-3- تاریخچه و سبكهای پردیس سازی در ایران    36
1-4- تحول تاریخی باغ در ایران    41
1-4-1- باغ های تیموری    41
1-4-2- باغ های صفوی یا شاه عباسی    43
1-4-3- باغ های قاجاری    45
1-4-4- باغهای شیراز    46
1-4-5- باغهای تبریز    47
1-4-6- باغ فین كاشان    49   
1-4-7- باغ شاهزاده ماهان كرمان    49
1-4-8- باغ گلشن طبس     50
فصل دوم: مبانی نظری    52
2-1- بررسی و تحلیل باغهای ایرانی    53   
2-1-1- بررسی عناصر باغهای ایرانی    53
2-1-1-1- آب نما و استخر    53
2-1-1-2- كوشك    55
2-1-1-3- درخت و گیاه    55
2-1-1-4- حصار    57
2-1-1-5- زمین    57   
2-1-2- بررسی مفاهیم در معماری باغ    58
2-1-2-1- حس مكان یا مكانیت    58
2-1-2-2- همزمان زمان- صورت    60
2-1-2-3- نواخت و ریتم    60
2-1-2-4- هندسه    61
2-1-2-5- ابعاد نمادین    62
2-1-2-6- رنگ    64
2-1-3- خصوصیات كالبدی باغ ایرانی    66
2-1-3-1- باغ واقع در محیط های هموار    66
2-1-3-2- باغ واقع در روی تپه    67
2-1-3-3- باغ آبی    68
2-1-3-4- باغ- خانه    68
2-1-3-5- باغ واقع در كنار رودخانه    69
2-2- آب و طبیعت در معماری    71
2-2-1- آب و معماری    71
2-2-2- طبیعت و معماری    91
2-2-1-1- طبیعت بستری برای معماری    92
2-2-1-2- طبیعت عنصری از معماری    94
2-2-1-3- طبیعت آرایه ای بر معماری    95
2-2-1-4- طبیعت رهنمودی در معماری    96
2-3- رمانیسم، بنیان های معرفت شناختی و نمود آن در هنر و معماری    103
2-3-1- بنیان های معرفت شناسانه رمانتیسم و اهمیت ذهنی هنرمند    104
2-3-2- نقش تخیل درمعرفت شناسی رماتیسم و تأثیر آن در زیبایی‌شناسی    107
2-3-3- عاطفه و احساسات هنر رمانتیك    112
2-3-4- گرایش به گوتیك در معماری و برانگیختگی احساسات    114
2-3-5- طبیعت و نگرش تازه رمانتیك‌ها به آن ونمود آن در هنرومعماری    115
2-3-6- طبیعت گرایی رمانتیك های انگلیس و تحول باغ سازی    117
2-3-7- جنبش نئوگوتیك در هنر و معماری فرانسه    119
2-3-8- بررسی اجمالی فرم و محتوا در هنر رمانتیك    121
2-3-9- نتیجه    124
2-4- توریسم و گردشگری در ایران

مقدمه
نهضت رمانتیك پیش از پایان نیمه اول قرن نوزدهم جای خود را به رئالیسم داد و چندان دوام نیاورد اما تاثیر نگذاشت. معماری به عنوان علمی میان دانشی متاُثر از بسیاری مسائل اعم از مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، فلسفی، جغرافیایی و غیره است و از آنجا روند خلق آفرینش معماری مستلزم زمانی طولانی است؛ لذا اگر بستر و زمینه اندیشه ای نو در فلسفه هنر پدیدار می گردد در ادبیات و نقاشی و سایر هنر ها سریعتر از معماری می تواند نمود پیدا كند. و در ثانی معماری نئوكلاسیك چنان ریشه دار شده بود كه گسست از آن به نظر بسیار دشوار می آمد. تاریخ هنر جانسون هنگامی كه به برهه زمانی تحت نفوذ رمانتیسم می رسد آن را در معماری نادیده می گیرد و به معرفی معماری نئوكلاسیك می پردازد. تاریخ معماری «پاتریك نوتجنز» از كلاسیسیزم رمانتیك سخن به میان می آورد در حالی كه معماری كه ملهم از اندیشه های معماری و رم باستان است را به هیچ عنوان نمی توان با اندیشه های رمانتیسیسم هنگام دانست
آقای فرهاد گشایش نیز در تاریخ هنر ایران و جهان وقتی به رمانتیسم می رسد در باب معماری تنها این جمله را می آورد «هیچ سبك و مكتب رمانتیكی در معماری وجود ندارد اما احیا مجدد سبك گوتیك و به وه در مراحل آغازین آن جنبه ای از رمانتیسم محسوب می شود بنابراین رمانتیسم در عرصه معماری، با الهام از ادبیات تنها با بازگشت به گوتیك و گرایش به منظره گرایی خود را نشان می دهد و بینش عمیق رمانتیسیسم كه در توجه به ذهن هنرمند، رهایی از الگوی مطلق و جاودان و استفاده از كلید ها یا تمثیل هایی كه نمایانگر واقعیت درونی باشد؛ زمینه ساز هنر مدرن و معماری مدرن گردیدند.
آزادی و توجه به ذهنیت خلاق هنرمند كه هنر و معماری مدرن بر پایه آنها شكل گرفت بنیان معرفت شناسانه رمانتیك ها را تشكیل می داد. «آزادی در زمینه تفكر و خرد محض یكی از دستاوردهای معرفت شناسانه فیخته است. او بر خلاف كانت كه آزادی را تنها در قلمرو عمل قابل شناسایی می دید؛ جست و جوی آزادی را در زمینه خرد محض مورد تاُكید قرار داد. آزادی در معماری كه چندین دهه پس از نهضت رمانتیسم در آلمان در پروژه برج اندیشمندان رمانتیك آلمان نبود. پس می توان گفت كه تاُثیر از اساسی بینش رمانتیسیسم در معماری چندین دهه بعد در سراسر اروپا نمایان گردیده است.
.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود کاربرد سیال حفاری در کاهش هزینه ها با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود کاربرد سیال حفاری در کاهش هزینه ها با word دارای 108 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود کاربرد سیال حفاری در کاهش هزینه ها با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب    
پیش گفتار    7
1-1 مقدمه    11
1-2 هرز روی سیال حفاری    12
1-3 انواع سیالات حفاری    14
1-3-1-1 معایب سیالات گازی :    15
1-3-1-2 محاسن سیالات گازی :    16
1-3-2-1 موارد استفاده اب :    18
ذرات کلوئیدی یا جامد معلق در مایعات ( گل حفاری ) :    19
امولوسیون هیدروکربن های نفتی در اب یا اب در هیدروکربن های نفتی    20
ترکیبی ازدو نوع سیال حفاری    20
1-4 سیال حفاری پایه روغنی ( OBF )    21
1-5 سیالات حفاری پایه ابی (WBF  )    22
1-6 سیال حفاری پایه سنتزی ( SBF )    23
2-1 انواع گل های حفاری    24
2-1-1 گل های روغنی ( اساس ترکیبات نفتی ) :    24
گل های امولسیونی پایه ابی :    25
گل های امولسیونی ترکیبات پایه نفتی :    26
گل های رسی :    27
2-2 وظایف گل حفاری    29
2-2-1    تمیز کردن چاه :    30
2-2-2  خنک کاری :    33
2-2-3  روان کردن :    34
2-2-4  پر کردن منافذ :    35
2-2-5  کنترل فشار :    36
2-2-6  معلق نگه داشتن    38
2-2-7  ترخیص شن و کنده های حفاری    39
2-2-8  تحمل وزن لوله های حفاری و جداری    40
2-2-9  دریافت اطلاعات    41
2-2-10  انتقال توان هیدرولیک پمپ ها به مته    42
2-3 بنتونیت    43
2-4 تهیه گل بنتونیتی    44
2- 5 فوائد استفاده از گل حفاری در چاه های نفت و گاز    45
2-6 افزودن ملاس    46
2-7 انواع رس    49
2-8 تعیین ماهیت رس    50
2- 9 ذرات کلوئیدی    51
3-1 انواع تینر    52
3-1-1 تینرهای معدنی    53
3-1-2 تینرهای الی    56
3-2 مهمترین تینرهای ساخته شده    58
4-1 حفاری تحت تعادل    60
4-2 روش های حفاری با هوا    62
5-1 مقدمه    65
5- 2 زمینه (سابقه) میدان    67
5-3 انتخاب مته وهیدرولیک    68
5-4 مایع حفاری    70
5-5 نتایج استفاده از سیال حفاری    73
5-6 بالا بردن ROP    76
5-7 خلاصه کارهای انجام شده در چاه ها    77
5-8 نتیجه    79
6-1 مقدمه    80
6-2 سیستم های تصفیه گل حفاری    82
6-2-1 سیستم Solid Control    82
6-2-2 سیستم Zero Discharge    85
6-3 بازیافت گل های حفاری پایه روغنی الوده به اب سازند    86
6-4 کاهش حجم پسماند و افزایش بازیافت و چرخه مجدد پساب حفاری    89
6-5 به حداقل رساندن حجم باطله حفاری به کمک نرم افزار شبیه ساز    91
6-6 به حداقل رسانی حجم باطله ها توسط دستگاه های فراوری و تکنولوژی اختصاص داده شده برای کاهش باطله و بازیافت مواد برای چرخه و استفاده مجدد  (Envirocenters)    93
6-7  کاربرد خشک کن ورتیکال بسکت جهت تطبیق با مقررات زیست محیطی    94
6-8 تشریح سیستم    95
6-9 سیستم اداره سیال    98
6-10 نتیجه گیری    100
اختصارات:    102
شکل شماتیک خشک کن ورتیکال بست    104
منابع    106
7- ریاض خراط ” بررسی تاثیرات نمک و نوع بنتونیت مصرفی روی رفتار    106

گل حفاری         ”    106

 

پیش گفتار

امروزه علم سیال شناسی و نیز مهندسی گل وسعت وگستردگی زیادی پیدا كرده است بطوریكه در حال حاضر این رشته به صورت تخصصی و فنی در مقاطع دكتری تحت عنوان مهندسی گل تدریس می شود .
در طی عملیات حفاری چه در صنایع نفت و چه در صنعت معدنكاری مهمترین عوامل و فاكتورها در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده سیال حفاری می باشد زیرا با توجه به خصوصیات فیزیكی و شیمیایی كه هر یك از سیالات دارند به پیشرفت عملیات كمك شایانی می كنند . به عنوان مثال از طریق گل می توان به نوع سازند زمین شناسی كه در حال حفر شدن است پی برد و یا از بروز اتفاقات بسیار مخرب و خطرناك همچون فوران چاه جلوگیری كرد .
اولین چاه نفتی مربوط می شود به ژوئن سال 1859 كه در كنار یك چشمه نفتی در پنسیلوانیا حفر شد و در 27 اوت همان سال در عمق 21 متری به نفت رسید . این چاه توسط شخصی به نام ادوین دریك حفر شد و او اولین كسی بود كه نفت را از چاهی كه با وسایل مكانیكی ساده حفر شده بود استخراج كرد . به نوعی می توان گفت كه جرقه ایجاد صنعت گل از همان سالها زده شد و تا به حال پیشرفت و ترقی قابل توجهی نموده است .
در چاه های نفتی به علت عمق زیاد و وجود فشارهای ئیدروستاتیكی بالا و نیز
فشارهای زمین ایستایی (over burden pressure ) باید از سیالاتی استفاده كرد كه چندین خواص شیمیایی مختلفی داشته باشند تا بتوان از این سیال برای چندین هدف مختلف استفاده كرد به عنوان مثال باید وزن آن توانایی كنترل طبقات را داشته باشد و یا بتواند به خوبی مته حفاری را روغنكاری و خنك كند و نیز به مخزن نفتی ما آسیبی نرساند و راحت بتواند توسط پمپ های گل ، پمپ شود یا به عبارتی دیگر گرانروی آن به اندازه ای باشد كه فشار به پمپ های گل وارد نسازد .
گل های حفاری از طریق پمپ به رشته لوله های حفاری وارد می شود و با سرعت بسیار زیاد از سر نازل های مته به درون چاه می ریزد و از فضای بین رشته لوله  حفاری و دیواره چاه ( فضای آنالوس ) به سطح زمین منتقل می شود . وقتی كه گل به سطح زمین می رسد گل قبل از بازگشت به مدار بررسی سرندهایی ریخته می شود كه توسط آن ها ذراتی كه در اثر حفاری سازند وارد گل شده اند خارج می شود . این سرندها بر اساس اندازه ذرات ، مش بندی شده اند . به عنوان مثال برای جدا كردن ، ذرات رس بر روی سرندی به نام shale shaker ریخته می شود و بعد در تانكی به نام mud tank ذخیره می شوند . بر اساس تركیباتی كه دارد تصفیه می شود و مجددا به
مدار گردش گل باز می گردد .
 از روی تركیباتی كه گل زمان خارج شدن از چاه دارد می توان تا حدود زیادی به مطالبی پیرامون چاه پی برد از آن جمله می توان از میزان گاز درون گل و یا میزان آب گل حفاری و نیز نوع جامداتی كه در آن وجود دارند به اطلاعاتی هرچند مختصر ولی بسیار مهم پی برد .
با توجه به مطالبی كه ذكر شد به خاطر اهمیت و حساسیتی كه این مقوله دارد تلاش های بسیاری برای پیشرفت این صنعت می شود .
در این تحقیق سعی شده است  انواع سیالات حفاری معرفی شود و همچنین نقش كلیدی هر یك از آن ها در طی عملیات حفاری تعیین شود تا با استفاده از هر یك از آن ها در زمان مشخص بتوان هزینه های حفاری را كاهش دهیم و راندمان عملیات را بالا ببریم .
همچنین در پایان این تحقیق پروژه های عملی و اجرا شده ای كه با مؤفقیت به اتمام رسیده اند آورده شده است تا نمونه عملی خوبی برای اجرای هر چه بهتر عملیات حفاری به دست متخصصان باشد            

 

                                                                                                     
1-1 مقدمه
سیال حفاری به گاز ، مایع و یا گلی كه در سیستم حفاری جریان دارد گفته می شود . سیال های حفاری كه اساسا برای ایجاد ایمنی ، بالا بردن بازدهی ، كارآیی و افزایش بهره وری اقتصادی در حفاری به ویژه حفاری چاه های نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند به طور كلی به سه گروه گازها ، مایعات و گل حفاری تقسیم می شوند . هر یك از انواع سیالات حفاری دارای مزایا و محاسنی می باشند بنابراین انتخاب بهترین و كارآترین سیال حفاری به عوامل چندی بستگی دارد . برای انتخاب بهترین و مناسب ترین سیال حفاری می توان تمامی فاكتورهای مؤثر را مشخص نموده و به هر یك از آنها بر اساس یك سیستم امتیاز دهی به هر یك از این فاكتورها امتیازی را نسبت داده و در نهایت بر اساس مجموع امتیازات حاصله از تاثیر فاكتورهای مختلف سیال بیشترین امتیاز را به عنوان مناسب ترین سیال حفاری انتخاب كرد . فاكتورهای موثر بر عملیات حفاری شامل نوع و روش حفاری ، نوع و جنس لایه های سنگی ، حمل و نقل، میزان هزینه و تاثیر بر روی محیط زیست می باشند .     
1-2 هرز روی سیال حفاری
از جمله مشكلات در ارتباط با سیال حفاری، هرزروی آن و تحمل هزینه های سنگین ناشی از آن است . هرزروی سیال حفاری وارد شدن حجم قابل توجهی از این سیال به درون سازندی كه حفاری می گردد می باشد . هرزروی زمانی رخ می دهد كه تراوایی سازند به اندازه كافی است یا حفره ها و شكستگی های موجود در سازند چنان بزرگ هستند كه بوسیله مواد جامد موجود در گل مسدود نمی شوند . هرزروی سیال حفاری ممكن است از مقدار خیلی كم تا خیلی زیاد متغیر باشد . هزینه های اضافی سالیانه و اتلاف وقت دكل حفاری به واسطه مشكلاتی از این قبیل بالغ بر میلیون ها دلار میگردد . در نتیجه توجه به بهینه كردن عملیات حفاری و نیاز به كاهش هزینه های مرتبط با هرزروی سیال حفاری ضروری به نظر می رسد  . نتایج تجربی حاصل از مقابله با هرزروی سیال حفاری در یك سازند نمی تواند بعنوان یك راه حل عمومی در رفع مشكلات مشابه در مناطق دیگر مورد استفاده قرار گیرد . در چنین شرایطی روش های گوناگون كه تركیبی از علم و تجربه می باشند بسته به نوع هرزروی كه می تواند جزئی یا كلی باشد به كار گرفته می شوند . لذا بدین منظور بعضی از روش های كاربردی خاص سریعا بدون توجه به جنبه های اقتصادیشان و اثرات آن بر روی سازند مورد استفاده قرار می گیرند .
 هرزروی سیال حفاری علاوه بر تحمیل هزینه های اضافی جهت تهیه و جایگزینی مجدد گل در حین عملیات حفاری باعث وارد آمدن صدمات جدی به یك مخزن می گردد . بسیاری از مخازن به علت صدمات وارده بصورت شیمیائی مورد درمان قرار می گیرند . این درمان كه با اسیدزنی به مخزن صورت می گیردعلاوه بر اتلاف وقت مستلزم هزینه های اضافی بوده و حتی ممكن است در درمان مخزن نتایج مطلوبی نداشته باشد. 
1-3 انواع سیالات حفاری
سیالات حفاری به طور كلی به پنج گروه زیر تقسیم می شوند :
1-3-1    گازها : گازهای عمده مورد مصرف در حفاری ، هوا ، گاز طبیعی و نیتروژن و دی اكسیدكربن می باشند . امكان بكارگیری نیتروژن و دی اكسیدكربن درحال بررسی و تحقیق است كه نتایج اولیه بدست آمده از آن امیدواركننده نبوده است . تنها گازی كه در عمل از آن استفاده می شود هوا است . هوا ، سبك،ارزان و بهترین تمیزكننده است ضمن آنكه به دیواره چال نیز آسیب نمی رساند و سرعت انتقال خرده ریزه های حفاری با هوا زیاد است و به همین دلایل در حفاری انفجاری از هوا استفاده می شود . اما در همه موارد حفاری نمی توان از هوا استفاده كرد به عنوان مثال در حفاری های اكتشافی و حفاری های عمیق با ماشین های چرخشی از هوا استفاده نمی شود . 

1-3-1-1 معایب سیالات گازی :
الف : تركیب هوا با گاز متان ( در صورتی كه 5 تا 15 درصد تركیب هوا را تشكیل دهد) موجب انفجار خواهد شد . در نتیجه استفاده ازآن محدود است.
ب : وجود اكسیژن و انیدرید كربنیك در هوا باعث خوردگی یا فرسایش ابزار آلات حفاری می شود .
ج : به دلیل كمی وزن مخصوص گازها كنترل فشار طبقات زیر زمین تقریبا امكان پذیر نیست .
د : به دلیل پائین بودن چگالی انتقال قطعات درشت حفاری به عنوان نمونه های مغزه ای توسط هوا به سختی انجام می گیرد .
س : برای رفع مشكلات ناشی از شیل كاربرد ندارد .
ص : حفاری با هوا همراه با گرد و غبار زیاد است مخصوصا اگر در آن سیلیس و اندازه آن كمتر از 05/0 میلیمتر باشد چنانچه گرد و غبار حذف نشود علاوه بر ایجاد مشكلاتی برای تعمیر و سرویس ماشین شرایط كار نیز برای برای حفار یا حفاران دشوار خواهد شد .
1-3-1-2 محاسن سیالات گازی :
حفاری با گازها سریع انجام می شود . میزان هرز روی سیال حفاری كم است و طبقات حفاری شده با هوا از كمترین ضایعات برخوردارند .
1-3-2    مایعات : مایعاتی كه به عنوان گل حفاری مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : آب خالص ، آب نمك و نفت خام .
بعد از هوا تقریبا آب به دلیل گرانروی و چگالی كم آن مناسب ترین سیال حفاری برای ایجاد چال در شرایط عادی است . حفاری از میان ماسه سنگ توسط آب خالص موجب انبساط و ازدیاد حجم رس موجود در ماسه سنگ می شود كه سبب مسدود شدن منافذ سنگ می گردد . این فرآیند بخصوص در چاه های نفت اهمیت ویژه ای دارد زیرا باعث عدم ورود نفت از ماسه سنگ به چاه می شود . آب نمك موجب انبساط كمتر رس با توجه به آب خالص می شود . در مواردی ممكن است اساس سیال آب باشد اما روغن به آن اضافه شده باشد یا برعكس در این شرایط سیال به حالت امولسیونی در می آید . افزودن روغن به آب به دلیل ایجاد خاصیت جلادهندگی به سیال است .  
1-3-2-1 موارد استفاده آب :
الف : جرم مخصوص سیال حفاری برای كنترل فشار طبقات زیرزمین كافی باشد .
ب : چاه از داخل سنگ های نامقاومی چون شیل عبور نكند البته مشكلات حفاری در شیل ها را می توان با اضافه كردن موادی نظیر cypan  ( نوعی ماده شیمیائی ) و مواد دیگر به گل حفاری كاهش داد .
مزیت آب نمك نسبت به آب معمولی این است كه وجود نمك در آب ( به میزان 10 درصد ) باعث افزایش وزن مخصوص و ایجاد فشار هیدروستاتیكی بیشتر می گردد .
نفت خام فشار هیدروستاتیكی كمتری نسبت به آب خالص و آب نمك ایجاد می كند كه علت آن چگالی كمتر نفت خام می باشد و از آن در در مورد فشار غیر نرمال ( فشار كمتر از 433/0 پوند بر اینچ مربع به ازای هر فوت ) استفاده می شود .
1-3-3    ذرات كلوئیدی یا جامد معلق در مایعات ( گل حفاری ) :
 یك گل مخصوص به صورت مخلوطی مانند سیمان می باشد كه قسمت عمده آن را آب و مایعات دیگر تشكیل داده و برای افزایش چگالی و گرانروی سیال حفاری به منظور كنترل فشار طبقات به آن مقداری بنتونیت و یا مواد دیگر اضافه می كنند . چگالی این نوع سیالات حفاری معمولا 1 تا 25/1 گرم بر سانتیمتر مكعب است.
1-3-4    امولوسیون هیدروكربن های نفتی در آب یا آب در هیدروكربن های نفتی
1-3-5    تركیبی ازدو نوع سیال حفاری
1-4 سیال حفاری پایه روغنی ( OBF )
سیال پایه روغنی دارای گازوئیل، نفت معدنی یا روغن های دیگر به عنوان فاز پیوسته، به همراه آب به عنوان فاز پراكنده است. دیگر اجزای تركیب كننده: باریت ها، رس ها، امولسیفایر، كلرید كلسیم، لیگنیت و دیگر مواد افزودنی هستند. استفاده از گل حفاری پایه روغنی سبب كاهش فعل و انفعالات بین سیال حفاری و مواد معدنی سازند می شود. بدین ترتیب قطعات جدا شده كمتر به قطعات ریزتر تبدیل می شوند و در نتیجه كارایی جداسازی مواد گل حفاری افزایش می یابد.
در گل های حفاری با پایه نفتی، سیال متداول گازوئیل است كه دارای ویسكوزیته قابل توجه بوده و دارای حلالیت كم در سیستم حفاری است، اما با این حال گازوئیل سمی است و اثرات مضر محیطی گل حفاری با پایه گازوئیل از گل حفاری با پایه آبی بیشتر است. حجم میانگین پسماند سیال پایه روغنی ? هزار تا ? هزار بشكه برای هر چاه تخمین زده می شود. در بسیاری از حالت های عملیات دریایی، این پسماند برای تخلیه در خشكی و یا چرخه مجدد به ساحل انتقال داده می شود.
1-5 سیالات حفاری پایه آبی (WBF  )
آب متداولترین و عمده ترین سیالی است كه به عنوان پایه برای گل های حفاری به كار می رود. چون آب فاقد خصوصیات شیمیایی و فیزیكی مورد نیاز برای همه نیازهای گل حفاری است، چندین مواد افزودنی دیگر برای تغییر خصوصیات آن به كار گرفته می شود، سیال حفاری پایه آبی، یك سیال حفاری قراردادی است كه در آن آب فاز پیوسته است و مواد جامد داخل آن دارای معلق بودن متوسط است، چه روغن حضور داشته باشد و چه حضور نداشته باشد. آب مورد استفاده نیز می تواند آب شیرین یا آب شور باشد. سیالات حفاری پایه آبی نسبتاً ارزان و عموماً غیررسمی هستند. عموماً این سیالات شامل بیش از ?? درصد آب هستند كه مواد افزودنی از قبیل بنتونیت، باریت، رس ها، لیگنوسولفونات، لیگنیت، كاستیك سودا، مواد جامد سازند و مواد ویژه افزودنی به آن اضافه می شود. سیالات حفاری پایه آبی، بسته به عمق چاه بین ?? هزار تا ?? هزار بشكه باطله برای هر چاه تولید می كنند.

1-6 سیال حفاری پایه سنتزی ( SBF )
سیالات پایه تركیبی (Synthetic) كه به تازگی گسترش یافته اند، با همان كارایی سیالات روغنی ولی با اصلاحات در تركیبات تجزیه ناپذیر و مواد سمی و آسیب رسان به محیط زیست توانسته اند كارنامه قابل قبولی در مقایسه با دیگر سیالات حفاری به دست آورند. تركیب سیال سنتزی از هیدروكربن اشباع شده (غیر آروماتیك) با بیشتر كمپلكس های مولكولی از قبیل استات ها، اترها و استرها، درجه بندی می شود. سیالات پایه سنتزی به عنوان یك امولسیون كه در آن مایع سنتزی فاز پیوسته را شكل می دهد، در حالی كه آب شور به عنوان فاز پراكنده مفید است، فرمولبندی می شود. سیستم های سیال پایه سنتزی احتیاج به حجم و رقت زیاد ندارد و در نتیجه حجم سیال مورد استفاده كاهش می یابد.
2-1 انواع گل های حفاری
2-1-1 گل های روغنی ( اساس تركیبات نفتی ) :
 تركیب اصلی اینگونه گل های حفاری را هیدروكربن های نفتی تشكیل می دهد مخصوصا آنهایی كه از نقطه اشتعال بالایی دارند كه در آن ذرات جامد بصورت معلق است . این گل ها بیشتر برای ماسه سنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند زیرا موجب خسارت كمتری به ماسه سنگ می گردد . در حفاری داخل شیل ها نیز درصورتی كه به دلیل فشار هیدروستاتیكی زیاد در داخل آن حفره ایجاد شود از این نوع گل به دلیل وزن مخصوص كمتر استفاده می شود .

2-1-2    گل های امولسیونی پایه آبی :
 در این كونه گل های حفاری معمولا هیدروكربن های نفتی به صورت قطره به درون آب پخش و اضافه می گردد كه مقدار آن به طور معمول 10 تا 15 درصد حجم گل حفاری را تشكیل داده و در صورت لزوم این مقدار به 50 درصد نیز می رسد . اضافه كردن هیدروكربن های نفتی ( بویژه گازوئیل ) موجب افزایش خاصیت جلادهندگی گل حفاری می شود . رس و ذرات جامد دیگر می توانند به این گونه گل ها اضافه شوند . اساس این گل ها را آب نمك یا آب خالص می تواند تشكیل دهد . وجود روغن باعث شفافیت و جلا دادن سرمته ، وزنه اضافی و لوله حفاری می شود و بدین طریق موجب كاهش چسبندگی ذرات حفاری به دندان های مته و رشته لوله حفاری می شود مخصوصا در سیستم حفاری چرخشی لوله حفاری سریعتر می چرخد و در مجموع سرعت چال زنی با اینگونه گل حفاری افزایش می یابد .
2-1-3     گل های امولسیونی تركیبات پایه نفتی :
تركیب اصلی این گل ها را هیدروكربن های نفتی تشكیل می دهد كه آب به مقدار كم به آن اضافه می شود . این گونه گل ها برای سنگ نمك و انیدرید بسیار مناسب می باشند . تركیب دو سیال حفاری در مواردی به كار برده می شود كه از هوای فشرده جهت كاهش دادن فشار هیدروستاتیكی سیال استفاده شود . در این شرایط نه تنها به هدر رفتن سیال حفاری كاهش می یابد بلكه سرعت چال زنی نیز افزایش می یابد
2-1-4    گل های رسی :
ذرات كلوئیدی عمدتا از جنس رس می باشند . رس ها انواع متعددی دارند . بعضی از رس ها می توانند سیالات حفاری را متورم و سفت و غلیظ كنند حال آنكه بعضی دیگر به سرمته و لوله های حفاری می چسبند . هر دو نوع از رس های مذكور از سرعت حفاری می كاهند و یا به گونه ای عملیات حفاری را پیچیده می كنند بنابراین تعیین وانتخاب یك رس متورم كننده یا غلیظ كننده و یا تركیبی از هر دو مهم است .
2-2 وظایف گل حفاری
گل حفاری ده وظیفه را یكجا انجام می دهد :
1-    تمیز كردن ته چاه و انتقال قطعات حفر شده از ته چاه به سطح زمین
2-     خنك كاری مته و لوله های حفاری كه موجب افزایش كیفیت و عمر سرمته می شود .
3-     روان كردن مته لوله های حفاری و شفافیت و جلا دادن به رشته لوله های حفاری كه باعث تسریع در انتقال آن ها می شود .
4-     اندود كردن دیواره چاه وجلوگیری از ریزش
5-     كنترل فشارهای زمین
6-     معلق نگه داشتن كنده ها و مواد وزن افزای گل به هنگام خاموشی پمپ
7-     ترخیص شن و كنده های حفاری در روی الك لرزان
8-     تحمل بخشی از لوله های حفاری و لوله های جداری
9-     به حداقل رسانیدن ضایعات وارد بر سازندهای مجاور چاه و ارائه حداكثر اطلاعات پیرامون آنها
10-     انتقال توان هیدرولیك پمپها به مته
2-2-1    تمیز كردن چاه :
 هنگامیكه گل حفاری از نازل های مته با فشاری زیاد وارد چاه می شود باعث تمیز كردن و حمل كردن تمامی كنده ها می شود گل حفاری حاوی قطعات و ذرات حفر شده و خرد شده بعد از صاف شدن مجددا قابل استفاده خواهد بود . در هنگام بالا آمدن كندیات نیروی جاذبه بر آنها تاثیر می گذارد و در نتیجه عاملی برای سقوط آنها می شود . در این حالت باید سرعت صعودی گل از سرعت سقوط ذرات بیشتر باشد تا بتوان انتظار رسیدن كندیات را به سطح زمین داشت .
slip velocity یا سرعت سقوط ذرات بستگی به شكل هندسی و وزن مخصوص آنها از یك سو و از سوی دیگر به گرانروی تیكسوتراپی وزن و سرعت گل در آنالوس دارد . توانایی گل در تمیز نگه داشتن ته چاه و انتقال كنده های حفاری به سطح زمین بستگی به عوامل متعددی دارد . بهترین این عوامل عبارتند از :
سرعت گل در آنالوس ، وزن گل و گرانروی آن ، سرعت گل در قسمتهای مختلف آنالوس به نوبه خود بستگی به ظرفیت پمپهای گل و سرعت آنها و نیز به اندازه قطر پایپ و drill collar و نیز چاه دارد .معمولا این متغیرها را طوری تنظیم می كنند كه سرعت گل را در آنالوس بین 100 تا 200 فوت در دقیقه شود .

هر چقدر وزن گل زیاد باشد یعنی مقدار ذرات جامد در گل زیاد باشد ظرفیت حمل گل افزایش می یابد زیرا طبق قانون اجسام شناور و غوطه ور هرگاه جسمی درون سیالی غوطه ور باسد از طرف سیال نیرویی رو به بالا یعنی خلاف جهت جاذبه به جسم وارد می شود كه بزرگی این نیرو بسته به وزن مخصوص جسم و شكل هندسی آن و نیز وزن مخصوص سیال دارد. ( نیروی بویانسی )
گرانروی نیز روی حمل كندیات به سطح زمین توسط گل تاثیر دارد هر چه میزان این گرانروی زیاد باشد توانایی آن برای حمل ذرات بیشتر است .دوران لوله حفاری نیز روی توانایی گل در انتقال كنده ها اثر می گذارد .
با توجه به‌اینكه گرانروی تابعی از درجه حرارت و فشار می‌باشد، بنابراین برای‌بررسی حمل كنده‌های حفاری به سطح زمین باید توزیع درجه حرارت و گرادیان‌فشار در مسیر حركت گل تعیین شود. و برای نوشتن معادلات مربوط به تعیین‌فشار و درجه حرارت ، دانستن معادله حركت گل حفاری الزامی می‌باشد. باتوجه به خصوصیات فیزیكی گل، معادله حركت بینگهام كه تطابق خوبی با گل‌حفاری دارد، به عنوان معادله حركت گل حفاری انتخاب شده است . برای‌تعیین گرادیان فشار ابتدا افت فشار گل در مسیر حركت تعیین شده است وسپس با در نظر گرفتن فشار حاصل از پمپ و فشار ئیدرواستاتیك گرادیان ‌فشار در طول مسیر محاسبه شده است .

 برای تعیین توزیع درجه حرارت ،ضرایب انتقال حرارت بین مسیر رفت و برگشت و همچنین بین مسیر برگشت‌و زمین با استفاده از معادلات تجربی تعیین شده است و سپس با استفاده‌از نوشتن معادلات موازنه انرژی در مسیر حركت گل حفاری، توزیع درجه‌حرارت در مسیر بدست آورده شده است . با مشخص شدن مقادیر فشار و درجه‌حرارت در طول مسیر، مقدار گرانروی بصورت تابعی از عمق مشخص شده‌است . سپس با تعیین نیروهای وارد بر كنده‌های حفاری معلق در گل، سرعت‌سقوط یا صعود كنده‌ها تعیین می شود
2-2-2  خنک کاری :
در اثر چرخش مته ها تماس آن با سازند یا لوله های جداری باعث افزایش حرارت در مته ها و لوله های حفاری می شود كه این مسئله اگر كنترل نشود ، از آنجائیكه سازندهایی توانایی انتقال حرارت را در این حد را از خود ندارند باعث می شود كه مته بسوزد و نیز دز برخی موارد باعث سوراخ شدن لوله های حفاری نیز می شود .
گرمایی كه در اثر اصطكاك سر مته و رشته لوله های حفاری با سنگ ایجاد می شود توسط سیال حقفاری جذب می گردد . مقدار جذب آن به حجم سیال حفاری كه به درون چال به جریان می افتد و به گرمای ویژه آن بستگی دارد . قصور در جلا دادن مته و بالاخص لوله حفاری موجب نیاز به افزایش انرژی جهت انتقال لوله های حفاری و ایجاد انرژی لازم در سرمته می شود كه این افزایش غیر عادی باعث كاهش عمر سرمته می شود . هر چند آزمایش و معیار مشخصی جهت اندازه گیری خاصیت جلادهندگی سیالات حفاری وجود ندارد اما استفاده از گازوئیل و به طوركلی هیدروكربن های نفتی موجب افزایش خاصیت جلادهندگی سیال حفاری می شود لذا در شرایطی از حفاری كه جلا دادن مته ضروری است باید به تركیب گل روغن اضافه نمود یا از گل های روغنی استفاده كرد .  
2-2-3  روان کردن :
گلهای حفاری نیز تا حدودی به روان كردن مته اثر می گذارند و رسی كه در گلهای حفاری مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر دیگر خواصشان دارای خاصیت روان كنندگی نیز هستند در حالیكه فشار وزن اضافی بر روی مته ها زیاد باشد حتی این مواد نمی توانند از فرسایش یاتاقان های مته جلوگیری كنند در این حالت كاربرد روان كننده های فشار قوی می توانند در حل مشكل موثر باشند .
همچنین جلوگیری از فرسایش یا خوردگی رشته لوله های حفاری از دیگر كارهای گل حفاری است كه این كار با اضافه كردن هیدروكربن های نفتی و یا تركیبات شیمیائی همچون كرومات یا دی كرومات سدیم به گل حفاری امكان پذیر می باشد .

2-2-4  پر کردن منافذ :
پر كردن منافذ ریز دیواره چال با ذرات جامد یا كلوئیدی گل حفاری موجب جلوگیری از به هدر رفتن آب گل حفاری می شود . چنانچه منافذ ریز و یا شكاف دیواره چال بیش از اندازه بزرگ باشد به نحوی كه ذرات جامد گل حفاری قادر به اشغال یا پركردن آن نباشد در اینصورت نه تنها آب بلكه مقداری گل حفاری نیز به هدر می رود . انتخاب گل حفاری به نوع ماشین و شرایط حفاری بستگی دارد ضمن آنكه به همانند سایر مسائل مربوط به مهندسی فاكتور اقتصادی می تواند از عوامل تعیین كننده باشد . گل حفاری در سرعت حفاری روی طبقات مجاور و رشته لوله حفاری تاثیر می گذارد . جلوگیری از فرسایش یا خورندگیرشته لوله حفاری از دیگر عواملی است كه باید با گل حفاری انجام شود كه معمولا این كار با اضافه كردن هیدروكربنهای نفتی و یا تركیبات شیمیائی همچون كرومات یا دی كرومات سدیم به گل حفاری امكانپذیر است .
2-2-5  کنترل فشار :

یكی دیگر از وظایف گل كنترل فشارهای طبیعی سازندها می باشد زیرا كه در حین حفاری با سازندهایی برخورد می كنیم كه احتمال وجود آب یا نفت یا گاز در آنها می باشد در نتیجه با انتخاب وزن گل مناسب باید در برابر این فشار ایستادگی كنیم . اگر فشار هیدروستاتیك از فشار سازند بیشتر باشد باعث خرد شدن دیواره و نفوذ گل می شود و اگر فشار سازند از فشار هیدروستاتیك بیشتر باشد باعث ایجاد فوران در چاه می شود . فشاری كه گل حفاری در ته چاه ایجاد می كند برابر است با حاصل ضرب وزن مخصوص گل در ضخامت یا ارتفاعی از چاه كه توسط گل اشغال شده است .
گل حفاری توسط فشار هیدروستاتیكی كه از رابطه زیر بدست می آید طبقات زیرین را كنترل می كند و از ورود آن به داخل چاه جلوگیری می كند .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی مبحث آب و معماری با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی مبحث آب و معماری با word دارای 83 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی مبحث آب و معماری با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

چکیده
با توجه به شرایط خاص اقلیمی ایران و کمبود منابع آب در بخش عمده ای از این سرزمین موضوع کشف و تأمین آب، جلوگیری از هدر رفتن آن و استفاده حساب شده از این پدیده زندگی بخش و آبادکننده از دورترین زمانها مورد توجه بوده است. در تمامی زمینه ها و نمودهای زندگی مردم این سرزمین، به روشنی می توان نشانی ارجمندی این مائده آسمانی را مشاهده نمود و پیوند ژرف آنرا با تمامی مظاهر فرهنگ، هنر و تمدن مردم این مرز و بوم لمس کرد. معماران و مهندسان ایرانی به پیروی از این فرهنگ عمومی از دیرباز دست به تجربه های چشمگیر و فراموش ناشدنی در زمینه کیفیت حضور اب در معماری، بهینه سازی مصرف آب و… زده اند.
در فصل نخستین، به این موضوع پرداخته شده است و بستر تئوریک پروژه را شکل داده است. علاوه بر این به علت نوع موضوع پروژه در نوشتار دوم این فصل به موضوع فراغت و گذران آن توجه شده است.
در فصل دوم که بستر فیزیکی پروژه است، در ابتدا چند نمونه از آثار معماران ایرانی و ژاپنی در زمینه موضوع پروژه معرفی شده است. پس از این بررسی مختصر در نوشتار دوم و سوم به استانداردها و برنامه فیزیکی پروژه پرداخته شده است.
در فصل سوم به بازشناسی شهر کرج پرداخته شده است. مطالعات بستر کالبدی پروژه بر پایه «طرح جامعه شهرستان کرج» شکل گرفته است. مطالعات مختلف جمعیتی، اقتصادی و توسعه و … به طور خلاصه در این فصل آمده است.
در فصل طراحی معماری نیز نخست، مطالبی در راستای «کانسپت» کلی پروژه و توضیح روند طراحی ارائه شده است و در ادامه، کروکیهای اولیه و سپس نقشه های معماری پروژه آمده  است.
کلید واژه ها:
آب، آناهیتا، معماری ایرانی، باغ ایران، مسکن، آب نما، فراغت، تفریح، باغ، موزه، معماری ژاپن، معبد آب، مشهد، دسترسی، کاربری، ایده، فلسفه طراحی.
پیش گفتار
انسان در طول زمان می زید و آنچه در این راه می اندوزد و می آموزد را، شکل هایی به تدریج ساده تر می بخشد؛ تا مفهوم یا مفهوم های ژرف آن را با روانی بیشتر در دسترس داشته باشد. ایرانیان دست یابی انسان به برتری هایی در جهان معنوی از راه بهره وری از توشه اندوخته ها و  آموخته هایش را، به مثابه پدیده ای دانسته اند، همزاد با انسان و فعال در طول زندگی فردی و اجتماعی وی.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی خدمات حمل و نقل دریایی كروز با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی خدمات حمل و نقل دریایی كروز با word دارای 43 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی خدمات حمل و نقل دریایی كروز با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب
1    مقدمه
3    روند تاریخی شیوه مسافرت
4    راه آهن راه آبی
7    مسافرت از راههای آبی
11    چالش هایی رویاروی سیستم حمل و نقل
13    جهانگردی و محیط فیزیكی
19    انتظارات مسافران دریایی
22    غفلت از سفر دریایی
23    پاگرفتن كشتی های مسافربری
31    پیشینه كشتیرانی و حمل و نقل دریایی در ایران
34    حمل و نقل مسافری دریایی در ایران
35    فناوری ساخت كشتی
37    خدمات اطلاع رسانی
39    ترجمه اینترنتی

 
مقدمه
سیستم حمل و نقل در قلب صنعت جهانگردی قرار دارد. سیستم حمل و نقل خانه یا وطن جهانگرد و مقصد (با تمام جذابیت ها، تسهیلات و سایر ویژگی های سفر) را به هم مرتبط می سازد. كارآیی، راحت بودن و میزان سلامت و امنیت این سیستم، تعیین كننده نوع تجربه و كیفیتی است كه از سفر به دست می آید. در برخی از موارد هزینه حمل و نقل تشكیل دهنده بزرگترین بخش كل هزینه سفر است.
بین پیشرفت سیستم حمل و نقل و رشد صنهت جهانگردی یك رابطه مستقیم برقرار است. به ویژه، خودرو و هواپیمای جت توانستند مسافرت را برای بخش بزرگی از جمعیتن دنیا میسر سازند. با افزایش تقاضا برای مسافرت، ظرفیت وسیله های مختلف حمل و نقل عاملی حیاتی در افزایش یا كاهش صنعت جهانگردی به حساب می آید. برای برخی از مقصدها، محدوددیت هایی كه به وسیله سیستم حمل و نقل و ساختار زیربنایی مقصد (مثا فرودگاه و جاده) اعمال می شود، به صورت بزرگ ترین مانع و عامل بازدارنده در مسیر رشد قرار می گیرد. در مورد مقصدهایی كه به صورت كجزیره در وسط اقیانوس قرار دارند، بدون وجود خطوط هوایی صنعت جهانگردی در آن مسیرها رشد نمی كند و اگر این وسیله نقلیه برای آن مسیر وجود نداشته باشد دست اندركاران صنعت جهانگردی كار چندانی نمی توانند بكنند.
 
روند تاریخی شیوه مسافرت
در طول تاریخ در زمان های مختلف سیوه های متفاوتی از مسافرت رواج داشته است. سیر تكاملی شیوه مسافرت، از درشكه تا هواپیمای جت، بیانگر روند تكاملی تكنولوژی حمل و نقل است. درك روند تكاملی و سیر تغییرات شیوه مسافرت در طول زمان، از آن نظر اهمیت دارد كه فرآیند تكاملی سایر جنبه های صنعت مسافرت (به ویژه بخش پذیرایی و میهمانداری) تا حد زیادی تحت تأثیر این تغییرات كبوده است.
مسافرت در روزگاران قدیم
تا نخستین سالهای آغاز سده بیستم مسافرت جاده ای تغییر چندان زیاید نكرده بود و بیشتر مسافرت ها با چهارپایان، مثل اسب، انجام می شد و در این سالها بود كه با پیدایش درشكه مسافرت كمی راحت تر شد. این بهبود وضع مسافرت بدان سبب است كه برای ساختن جاده ها از مصالح بهتری استفاده كردند و با پر كردن گودال های كوچك و بزرگی كه در مسیر درشكه ها بود جاده را هموارتر نمودند و از سوی دیگر نوعی فنر زیر اتاقك درشكه قرار دادند كه به اصطلاح موج جاده را می گرفت و مسافر احساس آرامش بیشتری می كرد. به هر حال از آنجا كه جاده سازی كاری بس طاقت فرسا بود و نیز از آنجا كه شهرها در فواصل بسیار دور از هم قرار داشتند و در برخی از موارد راه های آبی بهترین وسیله حمل و نقل بودند، مسافرت ددر مسیرهای طولانی تا پیش از اختراع راه آهن پیشرفت چندان زیاید نداشت.
در آن سالها بیشتر از راه های آبی استفاده می شد و وسایل مسافرت مخصوص این راه ها پیشرفت های چشم گیری كرد. با گذشت چندین سده و در طول تاریخ بسیاری از كشورهایی كه در ساحل دریاها قرار گرفته بودند (مثل فنیق، روم و چین) اقدام به ساخت كشتی های بهتری كردند. از سده شانزده تا نوزده، دریانوردان ازط انواع مختلف كشتی كهن برخی از آنها بسیار معروف بودند، استفاده می كردند. در نخستین سال های سده نوزدهم كشتی بخار ساخته شد و مسافران توانستند با استفاده از این كشتی ها سراسر اقیانوس اطلس را بپیمایند.
راه آهن و راه های آبی
كشتی و راه آهن با نیروی بخار حركت می كرد و انسان برای مسافرت های دسته جمعی نخست از این دو وسیله استفاده كرد. در نخستین سال های سده 19 راه آهن بوجود آمد و در طول این سده به سرعت رشد كرد و توسعه یافت. در سال 1835 راه آهن «گریت وسترن» اندن را به بیریستول وصل كرد و در سال 1841 توماس كوك نخستین گروه مسافران را جابه جا كرد و نوعی مسافرت دسته جمعی (تور) انجام داد. راه آهن سراسری ایالات متحده آمریكا در سال 1869 تكمیل شد. در آخرین سال های سده 19 راه آهن به عنوان بزرگترین وسیله مسافرت به حساب می آمد و انبوه مسافران را در نقاط مختلف دنیا، بین شهرهای بزرگ جابه جا می كرد. در سال 1883، «اورنیت اكسپرس» پاریس را به استانبول و در سال 1913 اندن را به استانبول وصل كرد. در ایالات متحدْ آمریكا «برادوی لیمیتد» و «گلدن استیت لیمیتد» از شهرت زیاید برخوردار بودند و این دو شركت با راه آهن های خود شهرها و نقاط درون شهری را به هم وصل می كردند. در نخستین سال های سده 20، ایستگاه راه آهن به عنوان كانون یا محور اتصال شخرهای بزرگ و كوچك درآمده بود و در اطراف این ایستگاهها انواع میهمان پذیرها و میهمانخانه های كوچك و بزرگ و نیز تشكیلات مختلفی برای مسافرات ایجاد شده بود.
در همین دوره پیشرفت تكنولوژی در كشتی های بخار باعث شد كه از آخرین سال های دهه نوزده تا نخستین سال های دهه 20 راه های آبی و اقیانوس پیمایی شهرت زیادی پیدا كند و خط های بزرگ كشتیرانی مثل «موریتانیا»، «كوئین ماری» و «كوئین الیزابت» به وجود آیند و مسافران می توانستند با استفاده از این راه های آبی سراسر اقیانوس اطلس را در مدتی كمتر از 4 روز بپیمایند.
 
مسافرت از راه های آبی
كشتی های تفریحی
همان گونه كه پیش از این گفتیم، هواپیما موجب ركود بازار كشتی شد. امروزه كشتی های تفریحی مهم ترین شكل مسافرت آبی به حساب می آیند. كشتی های تفریحی با سایر وسایل حمل و نقل كه پیش از این مورد بحث قرار دادیم متفاوت اند، زیرا هدف آنها تنها ارائه وسیله ای برای حمل و نقل نیست، بلكه خود به خود به عنوان مقصدی برای مسافر به حساب می آیندو با وجود اینكه كشتی های تفریحی در بندرهای مختلف لنگر می اندازند و مسافران می توانند بر ای تفریح، بازدید و خرید و یا هر كار دیگری به ساحل بروند ولی هدف اصلی از مسافرت، اقامت در این نوع كشتی هاست و مسافر می كوشد از انواع تسهیلاتی كه در این گونه كشتی ها وجود دارد استفاده كند. در یكی كشتی تفریحی امروزی، این گونه تسهیلات و وسایل آرامش بسیار زیاد است. امكان دارد كه یك كشتی تفریحی دارای وسایل زیر باشد: سالن تمرین ژیمناستیك، استخر شنا، اتاقك های ویدئویی، فروشگاه، سالن های غذاخوری و سایر وسایل تفریحی و سرگرمی. برای مثال، مسافری كه بر كشتی تفریحی «گوئین الیزابت دو» سوار شود یعنی كشتی ای كه سیزده طبقه دارد و 290324 متر است می تواند از تسهیلات زیر استفاده كند: 5 سالن غذاخوری (كه سه تای آنها ظرفیت 500 نفر را دارد)، یك سالن ورزش، سالن برگزاری گردهمایی ها، سه استخر شنا، یك زمین بسكتبال، یك كتابخانه، یك مركز كامپیوتر و یك فروشگاه بزرگ. در بیشتر كشتی های تفریحی مسئله كمیت و كیفیت غذا از اهمیت زیادی برخوردار است. كشتی های تفریحی امروزی به گونه ای ساخته شده اند كه مسافر در آنها احساس راحتی بیشتری می كند، به گونه ای كه به هنگام طوفانی شدن دریا او شاهد تكان های شدید نخواهد بود. برخی از كشتی های تفریحی دارای گاراژهای بزرگ هستند كه می توانند چند صد خودرو و وسیله نقلیه را در خود جای دهند.
بیشتر سازمان هایی كه خدمات دریایی به مسافران ارائه می دهند، بلیت هوادریا می فروشند. مسافر با این بلیط می تواند از هواپیما و حمل و نقل زمینی به مقصد و برگشت، از كشتی تا بندر مقصد استفاده كند (بلیط برای رفت و برگشت است).
بدین گونه فرد می تواند برای گذراندن روزهای تعطیل یك بلیط كامل دو سره بخرد و هیچ نگران تنظیم برنامه برای رسیدن به كشتی و هواپیما نباشد. به طور متوسط مسافرت با این نوع كشتی های تفریحی 6 روز به طول می انجامد.
بازار كشتی ها تفریحی رو به گسترش است و پیوسته اهمیت بیشتری پیدا می كند. بازار این نوع كشتی های تفریحی در آمریكای شمالی رو به گسترش است و بین سال های 1989 تا 1994 تعداد مسافران با نرخی برابر 7% در سال افزایش یافت و در جمع به 6/4 میلیون نفر رسید. در طی همین دوره ظرفیت كشتی های تفریحی به میزان 8/7 درصد حدر سال افزایش یافته است. در سال 1995 بیشتر كشتی های تفریحی به مقصد دریای كارائیب (كه جزایر باهاما ار هم شامل می شد) رفت و آمد می كردند، كه این مسیر دریایی حدود 50% از بازار این نوع مسافرت ها را به خود تخصیص داد.
سایر مقصدهای پر رفت و آمد عبارت بودند از دریای مدیترانه، 2/9 درصد، آلاسكا 8/7 درصد و ریورا در مكزیك 3/5 درصد. انتظار می رود كه حوزه اقیانوس آرام در آسیا شاهد رشد صنعت جهانگردی و كشتی های تفریحی باشد كه در این حوزه بندر سنگاپور بندر اصلی به حساب می آید.
سایر مسافرت های آبی
سایر شكل های مسافرت آبی همانند كشتی های تفریحی، كاری بیش از حمل و نقل مسافر انجام می دهند. برای مثال، برروی رودخانه هایی كه دارای منظر طبیعی و زیبا هستند، جهانگردان با استافده از قایق های كرایه ای به سیر و سفر و تفریح می روند. این قایق ها برای جهانگردان چنین امكانی را به وجود می آورند كه بین دو نقطه خشكی مسافرت كنند و برروی آب به تفریح و سرگرمی بپردازند. به ویژه قایق هایی كه برروی آب و خشكی حركت می كنند (هوركرافت) می توانند نسبت به سایر قایق های آبی سریعتر افراد را به مقصد برسانند و از جذابت بیشتری برخوردارند.
 
چالش های رویاروی سیستم حمل و نقل
رشد شركت های هواپیمایی و افزایش تقاضا باعث شده است كه سیستم های حمل و نقل موجب بروز مشكلاتی برای دولت ها، برنامه ریزان، مهندسان و سایر كسانی شوند كه در آینده ای قابل پیش بینی با این پدیده روبه رو خواهند شد.
برنامه ریزی برای ناوگان
از دیدگاه شركت هایی كه خدماتی را در زمینه حمل و نقل ارائه می كنند، برنامه ریزی ناوگان یك مسئله همیشگی است. مقصود از برنامه ریزی ناوگان این است كه شركت بكوشد با توجه به تقاضای مشتریان وسایل ذی ربط را تأمین نماید (عرضه را برابر تقاضا كند). برنامه ریزی ناوگان از آن جهت اهمیت دارد كه ماهیت عرضه در سیستم حمل و نقل چنین چیزی را می طلبد؛ به ویژه وجود تعداد صندلی كه باید به مشتری و مسافر عرضه شود و در مواردی كه بلیت به فروش نرسد وسیله نفلیه با صندلی بدون مسافر مسیر را طی كند. بنابراین یك خودروی مسافری كه تنها 25 مسافر داشته باشد 72% درآمد بالقوه خود را از دست خواهد داد؛
درحالی كه هزنیه های عملیاتی، مثل دستمزد راننده و سوخت بدون توجه به تعداد مسافر به صورت مبلغی ثابت باقی می ماند. برای به حداكثر رساندن تعداد مسافرانی كه وسیله نقلیه می تواند حمل كند، برنامه ریزی ناوگان ضرورت پیدا می كند.
هزینه حمل و نقل زیاد است، بنابراین ایجاب می كند كه حداكثر مسافر را حمل كرد.
هزینه های شامل خرید هواپیما یا وسیله نقلیه و نگهداری آنها می شود و نیز هزینه های وام های كه شركت می گیرد و نیز هزینه های مربوط به تشكیلات و دستمزد نیز در این گروه قرار دارند.
 
جهانگردی و محیط فیزیكی
برای ارائه مدرك از اثراتی كه جهانگردان بر محیط می گذارند، سه نمونه از مقصد مسافران را در زیر ارائه نموده ایم: با مطالعه این تحقیق های موردی می توان با اثراتی كه جهانگردان بر محیط می گذارند آشنا شد. اینها نمونه هایی از امكان هایی را نشان می دهند كه محیط فیزیكی تحت تأثیر انبوه مسافر و جهانگرد قرار گرفته است.
سواحل مرجانی گریت بارییر در استرالیا
منطقه ساحلی شمال شرقی استرالیا (منطقه حاره) مورد بازدید هزاران استرالیایی و خارجی قرار می گیرد. از ویژگی های اصلی این مكان، آب و هوای استوایی، جنگل ها و مناطق بكر طبیعی است. در آنجا بیش از 2000 كیلومتر ساحل مرجانی وجود دارد و   كسانی كه بدانجا مسافرت می كنند می خواهند كه از طبیعت زیبا و منظره لذت ببرند.
سازمان مسئول سواحل مرجانی گریت بارییر پس از بررسی اثراتی كه جهانگردان بر محیط زیست وارد آورده بودند نكات زیر را یادآور شد:
•    ایجاد بناها و تأسیسات زیربنایی خسارت های زیاید بر سواحل مرجانی وارد آورده است.
•    جهانگردان و مسافران اقدام به جمع آوری صدف، درختچه ها و مرجان كرده اند.
•    انبوهی از زباله در همه جا پراكنده است.
•    با غذا دادن به حیوانات موجب تغییررفتاروعادت این حیوانات شده اند.
•    به سبب سمپاشی و دفع آفات زیان های جبران ناپذیری به محیط بكر و طبیعی این منطقه وارد شده است.
سازمان حفظ سواحل مرجانی نمونه ای از مقصد مسافران است كه مدیریت منطقه می كوشد با اجرای یك استراتژی مدیریت جهانگردی پایدار را تقویت كند. سازمان جنگل های سواحل مرجانی گریت بارییر برنامه استراتژیك به اجرا درآورده است تا بتواند این محیط را حفظ كند و نیز در هر ناحیه یك برنامه ویژه به اجرا درآورده است. نوع فعالیت هایی كه باید در بخش های مختلف این ساحل انجام شود در كانون و مركز این برنامه ها قرار دارد. جهانگردان به سرپرستی راهنماهای كارآزموده، با گرفتن جواز ورود، می توانند از نقاط مختلف این ساحل دیدار كنند. متصدیان و مسئولان گردش های دسته جمعی پس از گرفتن جواز بر رفتار مسافران و جهانگردان نظارت می كنند و سازمان تنها به كسانی چنین جوازهایی می دهد كه نسبت به نوع رفتار مسافران و جهانگردان زیر نظر آنها اطمینان نسبی داشته باشد و این راهنماها باید دقت كنند تا مبادا جهانگردان به محیط خسارت وارد كنند. كسانی كه در صدد ایجاد ساختمان در ساحل برای اقامت جهانگردان برمی آیند باید ضمانت های لازم مربوط به حفظ محیط بدهند. شرایطی كه مربوط به بازدید جهانگردان است، مكان هایی كه می توانند چادر برپا كنند و به اصطلاح اتراق نمایند، نوع ساختمان و فعالیت هایی كه افراد می توانند انجام دهند در این جوازها ذكر شده است. سازمان مزبور استراتژی های زیادی در راه آموزش مدیران، مسئولان و سرپرستان گردش های جمعی به اجرا درمی آورد و همچنین پیوسته به راهنماها آموزش لازم را می دهد.
سازمان در رابطه با مسئولان و متصدیان جهانگردان، یك سلسله اصول تدوین كرده است كه رعایت آنها حفظ محیط زیست را تضمین می كند. در جدول 12-8 دو نمونه از این اصول ارائه شده است. یك دسته از اصول مربوط به مسئولان و متصدیان گردش های دسته جمعی است كه در صدد غذادادن به ماهیان برمی آیند. همچنین سازمان مزبور برای ارزیابی عملكرد دست اندركاران، تحقیقاتی را انجام می دهد. این سازمان نه تنها در مورد اثراتی كه جهانگردان و دیداركنندگان بر محیط می گذارند، تحقیقاتی را انجام می دهد و بدین منظور یك مركز تحقیق دایر كرده است، بلكه در مورد انتظاراتی كه افراد و جهانگردان دارند و نوع واكنش آنها در برابر برنامه هایی كه در زمینه راهنمایی به اجرا درمی آید و نیز در زمینه به كارگیری تكنولوژی های مناسب برای كاهش دادن اثرات منفی جهانگردان بر محیط تحقیقاتی را به اجرا درمی آورد.
نمونه هایی از راهنمایی مسافران و جهانگردان در سواحل مرجانی گریت بارییر
به هنگام غذا دادن به ماهی ها به نكات زیر توجه كنید.
1-    اگر طبق برنامه قرار است گره شما به ماهی ها غذا بدهد. این كار باید به وسیله یك مسئول و سرپرست سازمان انجام شود.
2-    در جایی كه صید و ماهیگیری انجام می شود. به ماهی ها غذا ندهید. زیرا در نوع فعالیت گونه ای تعارض به وجود می آید.
3-    نباید به صورت مستقیم با دست به ماهی ها غذا داد بلكه باید غذا به داخل آب پرتاب شود.
4-    به هنگام غذا دادن به ماهی افراد نباید در آب باشند.
5-    تنها غذای مخصوص ماهی ها به آب ریخته شود و چیز اضافی به آنها داده نشود.
6-    هر بار نباید بیش از یك كیلوگرم ماده غذایی در منطقه ریخته شود.
برای شنا كردن با باله های مصنوعی و دستگاههای اكسیژن یا لوله هایی كه از آب خارج می شود، شناگر باید نكات زیر را رعایت كند:
1-    در صورت امكان شنا با وسایل مربوط در نقطه ای دور از ساحل مرجانی انجام شود.
2-    شناگر باید همواره مواظب باله هایش باشد و به هنگام تكان دادن آنها مراقبت كند كه به چیزی یا حیواناتی برخورد نكند. به ویژه در مناطق كم عمق آب.
3-    شناگر باید دقت كند كه باله هایش به مرجان ها و رسوبات دریا نخورد و آنها را خراش ندهد.
4-    شناگر نباید برروی مرجان ها بایستد. اگر نیاز به ایستادن دارد باید برروی سنگی كه مرجانی نیست بایستد.
5-    برای استراحت باید در نقاط ویژه به استراحت بپردازد. این مكان باید نزدیك سنگ های مرجانی باشد.
6-    شناگر باید دقت كند كه به حیوانات دست نزند زیرا دست زدن به برخی از حیوانات خطرناك است.
7-    نباید مسیر ماهی را كه آزادامه در آب شنا می كند بست. و نباید به آن دست زد. شناگر نباید راه كاهی هایی كه در حال شنا و حكرت هستند، سد كند.
8-    شناگر نباید به حیوانات آزار برساند.
9-    اگر پای شناگر به یك حیوان زنده یا چیزی برخورد كند. باید بكوشد آن را به حالت اولیه خود برگرداند.
10-شناگر باید دقت كند و در باره رفتار خود در آب مطالبی جدید بیاموزد.
 
انتظارات مسافر
مسافر بدین گونه تعریف می شود: كسی كه از محیط خود خارج می شود، فرصتی بسیار دارد تا با محیط جدید رابطه برقرار كند، و از این رو احتمالاً بهترین نمونه ای را كه یك مقصد یا منطقه می تواند ارائه دهد، انتخاب می كند. مسافر خود را میهمان می پندارد و انتظار دارد كه با وی بدین گونه رفتار شود. گذشته از این، در حالی كه با افزایش خدمات و محصولاتی كه به جهانگرد عرضه می شود استاندارد كارهایی كه باید در ارائه خدمات و محصولات رعایت كرد جنبه رقابتی پیدا می كند و بازار مربوط پویاتر می شود، از این رو سطح انتظارات مشتری یا مسافر نیز بالاتر می رود. تردیدی نیست كه صنعت جهانگردی باید به این انتظارات توجه كند و خدماتی با استانداردهای بالاتر ارائه نماید، یعنی باید به كاركنان آموزش داد تا آنها بتوانند خدماتی با كیفیت بهتر و با راندمانی بالاتر ارائه دهند، چون در غیر این صورت منطقه، سازمان ها و شركت هایی كه در این زمینه فعالیت می كنند سهم بزرگی از بازار خود را از دست خواهند داد. صنعت جخانگردی با چنین چالشی روبه رو است كه باید پیوسته خدماتی عالی تر ارائه دهد، زیرا بازار همواره بر كیفیت اقلام مورد تقاضا می افزاید. یك منطقه یا یك شركت، برای اینكه در بلند مدت موفق شود باید به آموزش كاركنان اهمیت زیادی بدهد، زیرا جهانگرذ مبنای قضاوت خود را بر پایه تماس هایی می گذارد كه با افراد برقرار می كند و. در طول سفر یا بازدید از یك مكان، به نظر خود به «لحظه هایی از حقیقت» دست می یابند. تعیین نوع خدمت از دیدگاه جهانگرد و اینكه شركت های ذی ربط باید خدماتی را با استاندارد شناخته شده ارائه كنند و نیز مسئله آموزش كاركنان از جمله مسئله هایی است كه صنعت مزبور باید مورد توجه قرار دهد.
حفظ استاندارد
برای اینكه یك منطقه (مقصد مسافر) بتواند كیفیت محصولات و خدمات ارائه شده را حفظ كند باید برای عملكرد استانداردهایی را تعیین نماید و افرادی را به كار بگمارد كه دارای چنین ویژگی هایی باشند. در جهانگردی و صنایع دیگر، تعیین استاندارد برای هر كار خود روش یا وسیله است برای افزایش تولید یا بهره وری و باقی ماندن در صحنه رقابت. در ایالات متحده آمریكا، حفظ استاندارد یا سطح مهارت كاركنان مستلزم مبارزه با دستمزدهای ثابتی است كه برای 50 تا 80 درصد نیروی كار كشور تعیین می شود. در اروپا، جامعه اقتصادی اروپا، سال 1990 را «سال جهانگردی» نامید و هدف این بود كه به سبب رویارویی با رقابت فزاینده در كشورهای دیگر، صنعت جهانگردی در اروپا توسعه و گسترش بیشتری یابد. ولی دست اندركاران به این جقیقت پی بردند كه برای رسیدن به چنین هدفی باید یك نیروی كارآزموده و با تجربه داشته باشند. بسیاری از كشورهای ابراز می كردند كه به سبب بدتر شدن نوع محصول یا خدماتی كه ارائه می كردند، سهم بیشتری از بازار را از دست می دادند.
در اجرای سیستم مبتنی بر مهارت های استاندار، فرض بر این گذاشته یم شود كه همه كاركنان تولیدی باید آموزشهایی دیده باشند و برای این نوع كار از نوعی آمادگی برخوردار باشند. سه گروه اصلی باید چنتین سیستمی را به كار برند: كارفرما، یعنی كسی كه ویژگیهای عملكرد سازمان را تعیین می كند و مشخص می كند كه یك كارگر با كارمند باید از چه نوع دانش یا مهارتی برخوردار باشد تا در كار خود موفق گردد؛ اجراكنندگان برنامه های آموزشی مهارت كاركنان آنها را به اجرا درمی آورند و هدف بالا بردن مهارت و رساندن آنها به سطحی است كه از نظر حرفه و كار دارای استاندارد مشخصی شوند؛ و سازمان هماهنگ كننده دولتی، مثل یك هیأت یا كمیسیون، تا بدین وسطله اطمینان به دست آید كه یك سیستم استاندارد مركزی وجود دارد و با انجام ارزیابی هایی مداركی ارائه می كند.
 
غفلت از سفرهای دریایی
سفرهای دریایی جذابیت های آشكار و پنهان دارد. این نوع سفرها در كشورهای توسعه یافته بسیار با ارزش تلقی می شوند و آمارهای نشان دهنده رشد روزافزون تقاضای مسافرت های دریایی است. تبلیغات شركت های بزرگ و سرمایه گذاری آنها در این زمینه نمایانگر وجود مشاغل فراوانی است كه به كار پشتیبانی و خدمات رسانی به مسافران دریایی مشغول هستند…

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی تجهیزات مورد نیاز ، ظرفیت خط و تحلیل تقاظای قطار شهری با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی تجهیزات مورد نیاز ، ظرفیت خط و تحلیل تقاظای قطار شهری با word دارای 86 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی تجهیزات مورد نیاز ، ظرفیت خط و تحلیل تقاظای قطار شهری با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

بررسی و تحلیل تقاضا- ظرفیت خط تجهیزات مورد نیاز
كلیاتی درباره محور آزادی- امام حسین
سالیان بسیاری محور جاده مخصوص ،خیابان آزادی، خیابان انقلاب، و خیابان دماوند، تنها مسیرهای مستقیم ارتباطی شرقی –غربی و غربی- شرقی تهران محسوب می‌شد، ولی با احداث شبكه های منحنی در شمال و جنوب این محور طی سال های اخیر، حجم زیادی از سفرها به سمت این مجاری هدایت می شود، لیكن به دلیل مسیر مستقیم و عبور از «مركز» شهر، محور آزادی- انقلاب- امام حسین سهم وسیعی از سفرهای شهری را به خود اختصاص داده است.
محورهای ساخته شده طی 20 سال اخیر كه تا حدودی عبور و مرور شرقی-غربی و بالعكس تهران را پوشش می دهند، عبارتند از:
1-    محور شیخ فضل الله نوری- شهید مدرس- اتوبان رسالت
2-     محور شهید همت –شهید مدرس – شهید بابایی
3-    محور ستارخان- فاطمی- دكتر بهشتی- قدوسی- گلبرگ
4-     محور خیابان قزوین – مولوی- خراسان- خاوران
5-     محور خیابان امام خمینی- امیر كبیر- ری- آهنگ
6-     محور كمربندی آزادگان

دلایل اهمیت محور آزادی- انقلاب- فردوسی- امام حسین
میدان آزادی
شاید بتوان میدان آزادی را از نظر توزیع مسافر، مهم ترین میدان پایتخت به شمار آورد. محورهای انقلاب-آزادی ، آیت الله سعیدی، جاده مخصوص كرج، اتوبان كرج، محمد علی جناح مسافرین را از نقاط مختلف به میدان آزادی انتقال می دهند. مهم ترین این محورها، محور كرج-تهران از طریق اتوبان و جاده مخصوص كرج می باشد، مسافرین از كرج و شهركهای تابعه (فردیس، گلشهر، رجائی شهر و….) و با استفاده از خطوط حومه ای ویژه خود، وارد میدان آزادی شده و پس از انتخاب محور مورد نظر، ادامه مسیر می دهند، همچنین ساكنین شهركهای اطراف محور جاده مخصوص كرج (شهید فكوری، اكباتان، پاس، آزادی، تهرانسر و…) نیز حجم زیادی از سفرهای ورودی و خروجی به میدان آزادی را موجب می شوند. محور محمد علی جناح نیز از معدود محورهایی است كه رفت و آمد ساكنین منطقه 5 شهرداری تهران را پوشش می‌دهد.
میدان انقلاب
میدان انقلاب از میادین مهم توزیع كننده سفرها در شهر تهران است. هریك از چها محور ورودی به میدان انقلاب دارای اهمیت و ارزش خاص خود می باشند. محور شمالی، تامین كننده عبور و مرور محلات كارگر شمالی، كوی نصر، بلوار كشاورز و مناطق شمالی تر تهران می باشد. محور جنوبی كه از میدان راه آهن آغاز می گردد، در طول مسیر خود میادین گمرك، قزوین و پاستور را پوشش می دهد.
میدان فردوسی
میدان فردوسی نیز از مناطقی می باشد كه مسافرین از آن به عنوان محلی مناسب برای تغییر مسیر سفرها استفاده می نمایند. محور جنوبی میدان، عهده دار هدایت مسافران به میدان امام خمینی و بازاراست. محور شمالی میدان نیز دسترسی به خیابان های شهید بهشتی، شهید مطهری و بلوار كریمخان را ممكن می سازد.
میدان امام حسین
میدان امام حسین از میادین مهم توزیع كننده سفرها در شرق تهران محسوب می گردد. حجم بالای مسافر در دو محور دپوی شرق- میدان امام حسین و میدان خراسان- میدان امام حسین موجب گردید تا از سوی مسئولین مربوطه، دو خط اتوبوس برقی در سال های اخیر برای محور اخیر الذكر در نظر گرفته شود. اتوبوس برقی محور دپی شرق- امام حسین در حال حاضر در دست بهره برداری می باشد و كار عملیات ساخت و نصب تجهیزات اتوبوس برقی محور دوم با سرعت در حال انجام است. از آنجایی كه دو محور یاد شده حجم انبوهی از شهروندان را به محدوده كوچك میدان امام حسین هدایت می نمایند و تغییر مسیر این همه مسافر در استعداد و قابلیت این میدان نیست، بنابراین وقت بسیاری از مردم در این میدان به هدر می رود.
مراكز آموزشی
دانشگاه های مهم صنعتی شریف، تهران، تربیت معلم، آزاد اسلامی مركزی، امیر كبیر و آزاد اسلامی جدید الاحداث در ضلع غربی میدان انقلاب- حد فاصل خیابان رستم و خیابان اسكندری- در این محور مستقر هستند. در ضمن تعدادی از سفرهای روزانه به مقصد دانشگاه های علم و صنعت  و خواجه نصیر الدین طوسی از طریق این محور صورت می گیرد.
همچنین در فواصل حدود 300 متری این محور، دهها واحد تحصیلی وزارت آموزش و پرورش از قبیل دبستان، مدرسه راهنمایی و… قرار دارند كه روزانه تعداد قابل توجهی از سفرهای شهری این محور را به خود اختصاص می دهند.
مراكز اداری-بیمارستان ها -فرودگاه مهرآباد- ترمینال های مسافربری بین شهری
خیابان آزادی- انقلاب، مسیر اصلی مسافرین پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه مهرآباد ، ترمینال اتوبوسرانی بین شهری غرب، استقبال و بدرقه كنندگان آنها، كاركنان فرودگاه و هواپیمایی كشوری می باشد كه هزاران سفر از طریق آن صورت می‌پذیرد.
وجود بیمارستان های متعدد در سمت و سوی این محور نیز موجب سفرهای شهری به منظور ارائه و یا دریافت خدمات پزشكی، عیادت بیماران، سفرهای كاركنان بیمارستان ها  و… می گردد.
وزارت كار، سازمان تامین اجتماعی، ساختمان دادگستری، اداره كل راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، جهاد سازندگی، مراكز مخابراتی، دفتر مركزی برخی از رسانه‌های گروهی، موزه سازمان میراث فرهنگی، آژانس های هواپیمایی ، شركتهای بیمه  و.. مراكزی هستند كه روزانه موجبات هزاران عبور و مرور شهری را در این محور فراهم می سازند.
سفرهای جدید
عبور این محور از هسته مركزی شهر و وجود مراكز متنوع و فراوان خرید در اطراف محور، دسترسی آسان و سریع به بازار تهران با استفاده از وسایل نقلیه عمومی ویژه و استقرار مراكز اصلی فروش كتاب و… موجب جلب نظر افراد بسیاری می شود كه به قصد خرید از خانه های خود خارج می شوند.
سفرهای تفریحی
این محور علاوه بر آنكه تعداد بسیاری از سینماها و پاركها را در خود جای داده است، مسیر مناسبی برای دسترسی به مراكز تفریحی دیگر نقاط شهر نیز به شمار می رود.
وضعیت موجود محور
محور 10350 متری میدان آزادی تا امام حسین را می توان به لحاظ شرایط فیزیكی و ترافیكی به چهار محدوده تقسیم نمود:
قطعه اول: از میدان آزادی تا چهار راه نواب به طول 4 كیلومتر و عرض متوسط 42 متر( از جدول پیاده روشمالی تا جدول پیاده جنوبی) می باشد كه 5 خط عبور (Lane) به شرق و 5 خط عبور به غرب را سرویس می دهد. دو نهر آب در باند شمالی و جنوبی، جزیره میانی در آكس خیابان، ترافیك باند كندرو و تندرو و جهت شرق و غرب را متمایز می سازند، تردد خودروها در این قطعه غالباً روان می باشد.
قطعه دوم:  از چهار راه نواب تا میدان انقلاب به طول 1200 متر و عرض 22 متر می‌باشد كه 3 خط عبور به سمت شرق و 3 خط عبور به سمت غرب را شامل می‌شود. به علت توقف اتوبوس های شركت واحد و سوار و پیاده شدن مسافرین آنها، تردد در حد فاصل خیابان كاوه تا میدان انقلاب در اكثر مواقع با اشكال همراه است.
قطعه سوم:از میدان انقلاب تا میدان فردوسی به طول 2550 متر و عرض 22 متر می باشد كه دو خط به سمت  شرق و دو خط به سمت غرب و دو خط ویژه در جهت شرقی و غربی از قسمت میانی خیابان عبور می كنند. خطوط ویژه اتوبوس در این قطعه تردد را برای سفر با وسایل حمل و نقل  عمومی، سریع تر و راحت تر نموده است. البته به علت تراكم مسافرین با انگیزه استفاده از وسایل نقلیه عمومی ، در ابتدای میدان انقلاب و چهار راه ولی عصر، حركت در این نقاط با كندی صورت می گیرد.
یك پل هوایی ماشین رو نیز در حد فاصل خیابان خارك تا خیابان استاد نجات اللهی (ویلا) بر روی خیابان حافظ، جهت تسهیل درآمد و شد خودروها نصب گردیده است.
قطعه چهارم: از میدان فردوسی تا میدان امام حسین به طول 2600 متر و عرض متوسط 26 متر امتداد دارد. همانند قطعه سوم دارای دو خط عبور به شرق و دو خط عبور به  غرب است. در بیشتر طول مسیر خط ویژه نیز وجود دارد. تردد خودروها در این محور نسبت به قطعه سوم كمتذ است و نتیجتاً تقاضای سفر با اتوبوس ها  كه اصلی ترین وسیله نقلیه عبوری این محور می باشند نیز كاستی می گیرد.
وجود زیر گذر سواره رو در میدان امام حسین و همچنین سطح اندك میدان، موجب تاخیر در حركت وسایل نقلیه می گردد.
تعداد تقاطع ها  و زمان سیكل
در طول مسیر 22 تقاطع كه چراغ راهنمایی بر روی آنها نصب می باشد وجود دارد، این چراغ ها  كنترل حركات شرق و غرب و شمال و جنوب را بر عهده دارند. فاصله متوسط تقاطع ها  در چهار قطعه ذكر شده و در كل مسیر به شرح زیر است:
جدول 1- متوسط فاصله تقاطع ها  در مسیر
    تعداد تقاطع    متوسط فاصله تقاطع ها
قطعه اول
قطعه دوم
قطعه سوم
قطعه چهارم    6
4
7
5    666 متر
300 متر
365 متر
520 متر
كل مسیر    22    470 متر
به منظور بررسی زمان دقیق رفت و برگشت یك سفر، به اندازه گیری سیكل چراغهای راهنمایی در صبح و عصر یكی از روزهای اواسط هفته در كل مسیر اقدام گردید.
متوسط زمان به دست آمده در هر سیكل طبق جدول 2 می باشد:
جدول 2- زمان سیكل چراغ های راهنمایی (ثانیه)
تقاطع     زمان غرب به شرق     زمان شمال به جنوب      زمان شرق به غرب     شرق به جنوب     غرب به شمال      طول سیكل ثانیه
استاد معین
شهیدحبیب‌الله
پپسی كولا
آذربایجان
خوش
سلسبیل
نواب
اسكندری
دامپزشكی
جمالزاده
میدان‌انقلاب
فروردین
دانشگاه
ابوریحان
فلسطین
ولی عصر
كالج
فردوسی
پیچ شمیران
روشندلان
پل چوبی
نامجو    100
110
75
90
60
60
50
85
55
100
60
45
55
55
30
75
20
55
60
23
70
75    34
23
35
30
20
40
50
25
20
15
75
15
22
45
15
75
60
195
20
16
20
30    134
60
95
70
60
60
50
85
55
100
60
45
55
55
30
75
20
55
45
23
70
75    34

20
–    –
50

20

15    168
133
130
120
80
100
100
110
75
115
135
60
77
100
45
150
80
250
80
39
90
105
همان گونه كه ملاحظه می شود از 22 تقاطع ، 14 تقاطع دارای سیكل بیش از 100 ثانیه می باشد . بیشترین طول سیكل متعلق به میدان فردوسی با 250 ثانیه و كمترین آنها سه راه روشندلان  با 39 ثانیه می باشد .
زمان كل سیكل ها  2342 ثانیه ( 39 دقیقه و 2 ثانیه ) است كه 959 ثانیه آن به تردد مسیر شمالی – جنوبی با احتساب نصف زمان به حركت های گردشی تعلق دارد (شامل 42 درصد كل زمان سیكل ) كه نشانگر اهمیت فوق العاده خیابان هایی می‌باشند كه این محور را قطع می نمایند .
از تقاطع های مهم این محور می توان به نواب، میدان انقلاب ، چهار راه ولی عصر ، میدان فردوسی اشاره نمود.
مدت زمان قرمز برای جهت شرقی غربی               دقیقه  16=60÷959 ثانیه
یعنی اگر وسیله  نقلیه ای به تمام چراغ های راهنمایی با وضعیت قرمز مواجه شود و هیچ گونه ترافیك مانع حركت نباشد ، 16 دقیقه از وقت سرنشینان این وسیله پشت چراغ های راهنمایی تلف خواهد شد . دستاورد مطلوب این است كه وسیله در كل مسیر به حالت قرمز چراغ راهنمایی برخورد ننماید كه این نیز غیر ممكن است .
چنان چه متوسط زمان سیكل را در نظر بگیریم ، در صورتی كه ترافیك مانع عبور از چراغ ها  نگردد ، هر وسیله نقلیه به طور متوسط با 8 دقیقه توقف پشت چراغ های راهنمایی مواجه می باشد .
با توجه به حجم بالای عبور وسابل نقلیه و ترافیك مسیر در بیشتر ساعات روز دو سوم از 16 دقیقه یعنی 10 دقیقه و 36 ثانیه به طور متوسط و در بیشتر ساعات به هر وسیله تاخیر وارد می شود .
فواصل ایستگاه های اتوبوس
تعداد 17 ایستگاه در جهت شرق به غرب و 20 ایستگاه در جهت غرب به شرق وجود دارد . میانگین فاصله ایستگاه ها  از یكدیگر به شرح زیر می باشد :
جدول 3- متوسط فاصله ایستگاه اتوبوس
    تعداد ایستگاه    متوسط فاصله ایستگاه
جهت غرب به شرق
جهت شرق به غرب
سرویس های سریع السیر شرق به غرب
سرویس های سریع السیر غرب به شرق     20
17
7
7    490 متر
570 متر
1390 متر
1390 متر
زمان سفر 
 براساس مطالعه كارت ورود و خروج اتوبوس های عادی و سریع السیر به خطوط اتوبوسرانی نتایج زیر در این محور به دست آمد :
خط سریع السیر امام حسین – آزادی
اتوبوس های این خط با 7 توقف در ایستگاه ها  ، فاصله 10350 متری مسیر را بین 40 تا 50 دقیقه طی می كنند. سرعت متوسط این اتوبوس ها  با احتساب زمان توقف ( حداقل 5 دقیقه در ابتدا و انتهای مسیر ) به شرح زیر می باشد :
كیلومتر در ساعت                         7/17 =   ÷350/10
كیلومتر در ساعت                         8/13=  ÷350/10
خط سریع السیر انقلاب – آزادی
 این خط بدون توقف از مبداء تا مقصد مسافرین را جا به جا می نماید . زمان طی این مسیر با توجه به شرایط متغیر ترافیكی بین 20 تا 25 دقیقه می باشد سرعت متوسط اتوبوس ها  در این محور به شرح زیر می باشد :
كیلومتر درساعت                        6/21=   ÷2/5
كیلومتر در ساعت                        6/15=  ÷2/5
خط عادی میدان امام حسین – میدان انقلاب
 اتوبوس های خط در لاین ویژه تردد می نمایند و با 10 توقف در مسیر 5150 متری و با زمان متغیر 20 تا 30 دقیقه مسافرین خود را در ابتدا و انتهای مسیر جا به جا می كنند. سرعت اتوبوس های این خط به شرح زیر محاسبه می گردد :
كیلومتر در ساعت                         6/20=  ÷150/5
كیلومتر در ساعت                         4/12= ÷150/5
برآورد تعداد سفر روزانه
 برای به دست آوردن تعداد سفرهای تقریبی روزانه در این مسیر به دو شكل اقدام گردید :
الف- برآورد تعداد سفر با شركت واحد اتوبوسرانی
ب- برآورد تعداد سفر با سایر وسایل نقلیه و شركت واحد اتوبوسرانی
الف- برآورد تعداد سفر با شركت واحد اتوبوسرانی
شركت واحد اتوبوسرانی با در دست داشتن 3998 دستگاه اتوبوس در سال 73 ،روزانه بین 4/2 تا 3میلیون مسافر را جا به جا كرده است .
در جدول  4 تعداد اتوبوس های فعال در سال 73 مشخص شده اند.
جدول 4- تعداد اتوبوس فعال در سال 73
نوع اتوبوس    تعداد    عمر متوسط (سال )
دو طبقه
302
305
305مفصلی
مان
مان مفصلی
ایكاروس 260
ایكاروس 280
ولوو
اتوبوس برقی     224
2178
654
14
24
1
182
461
230
30    6/15
4/12
1/16
1/15
1/14
0/15
3
8/1
6/2
 جمع     3998    9/10 سال
جدول زیر تعداد مسافرین جابجا شده طی سه سال اخیر را به وسیله شركت واحد نشان می دهد :
جدول 5- تعداد مسافر جا به جا شده در ماه ( میلیون نفر)
ماه    سال 71    سال 72    سال 73    سال 74
فروردین
اردیبهشت
خرداد
تیر
مرداد
شهریور
مهر
آبان
آذر
دی
بهمن
اسفند    8/68
7/63
9/80
79
6/80
2/84
4/88
1/88
1/88
9/83
-/77
4/70    5/71
1/82
1/83
6/86
8/86
8/89
3/93
9/92
8/88
3/85
4/86
6/78    2/75
7/85
-/76
5/83
4/77
4/77
5/74
5/75
9/71
-/75
7/82
1/84    3/74
6/89
جدول 6 عملكرد روزانه ماه آبان در سال های 72 و 73 را نشان می دهد :
جدول 6- تعداد سفر در ماه آبان در سال های 72، 73
    آبان سال 72    آبان سال 73
تاریخ    روز هفته    تعداد جابجایی (میلیون نفر)    روز هفته    تعداد جابجایی (میلیون نفر)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30   
جمعه
جمعه
جمعه     44/3
38/3
47/3
38/3
39/3
09/3
جمعه
36/3
26/3
23/3
26/3
31/3
09/3
7/1
47/3
25/3
26/3
28/3
23/3
04/3
44/1
32/3
15/3
22/3
23/3
24/3
03/3
66/1
25/3
2/3   
جمعه
69/1
جمعه
جمعه
جمعه     75/2
79/2
74/2
70/2
46/2
21/1
77/2
77/2
72/2
74/2
74/2
48/1
18/1
57/2
23/2
54/5
62/2
64/2
46/2
13/1
75/2
79/2
81/2
5/2
69/2
26/2
2/1
6/2
8/2
2/2
همچنین در جدول زیر جایگاه خطوط فعال در این محور در كل شبكه اتوبوسرانی تهران و حومه از نظر ظرفیت جا به جایی روزانه هر اتوبوس در سال های 71 تا 73 نمایش داده شده است :
جدول 7 – جایگاه خطوط فعال امام حسین تا آزادی در كل شبكه اتوبوسرانی
سال 71    سال 72    سال 73
رتبه      خط      تعداد مسافر  جابجا شده در روز     رتبه      خط      تعداد مسافر  جابجا شده در روز     رتبه      خط      تعداد مسافر  جابجا شده در روز
اول
دوم
سوم
چهارم
ششم     بهارستان- امام خمینی
جمهوری-بهارستان
میدن امام-هفت تیر
انفلاب-امام حسین
انقلاب-آزادی      2112
2111
1988
1810    اول
دوم
هفتم
هشتم     انقلاب-امام حسین
جمهوری-بهارستان
آزادی-انقلاب
بهارستان-امام خمینی     3389
2747
2371
2164    اول
دوم
سوم
پنجم    انقلاب-امام حسین
عادی انقلاب-امام حسین
جمهوری- بهارستان
آزادی-انقلاب    3777
3482
2723
2399
در جدول 8 تعداد خطوط و همچنین تعداد اتوبوس های فعال در هر خط در سال‌های 71 تا 73 در ماه آبان مشخص گردیده است . انتخاب ماه آبان به این علت است كه ماه مذكور نسبت به ماه های دیگر میزان دقیق تری از تعداد سفرهای شهری را نشان می دهد .
چون در سال 73 بلیطهای 20 ریالی و 50 ریالی به عنوان كرایه از مسافر اخذ می شد و مبنای محاسبه عملكرد خط نیز صرفاً وزن بلیط گرفته شده می باشد ، آمارهای سال 73 نمی توانست ملاك مناسبی برای محاسبه سفر باشد . بنابراین آمار آبان ماه سه سال 71 و 72 و 73 استخراج گردید و متوسط سه سال به عنوان مبنای محاسبه سفر با وسایل حمل و نقل عمومی مورد بررسی قرار گرفت . در این محاسبه هر ماه 30 روز فرض شده است و 4 روز جمعه معادل 2روز فعال در نظر گرفته شده است . تعداد مسافر جا به جایی شده در طول ماه بر عدد 28 تقسیم می گردد تا متوسط جا به جایی روزانه یك خط به دست آید .
( خطوطی كه به طور كامل در این محور رفت و آمد نمی كنند ، به نسبت طول مسیری كه در این محور تردد دارند ، مسافرین جابه جا شده آنها محاسبه گردیده است.)
جدول8- خطوط فعال محور در سال های 71 تا 73
            آبان ماه 71    آبان ماه 72    آبان ماه 73
شماره خط    مبدا و مقصد     طول مسیر(كیلومتر)     تعداد اتوبوس فعال    تعداد مسافرجابجاشده     تعداد اتوبوس فعال    تعداد مسافرجابجاشده     تعداد اتوبوس فعال    تعداد مسافرجابجاشده
216
218
511
622
623
637
638
211
222
531
219
617
225    انقلاب- امام حسین
امام حسین – امام خمینی
فرودگاه – انقلاب
كارگر – فیاض بخش
شهرآرا- فیاض بخش
انقلاب – فیاض بخش
آزادی- انقلاب
دپوی شرقی – انقلاب
امام حسین-آزادی
اكباتان – انقلاب
خراسان- انقلاب
آزادی –فیاض بخش
نبوت- انقلاب     2/5
8/4
2/6
3/9
1/10
4/5
8/4
13
10
12

9/11
6/11    82
16
9
13
18
11
54
13
–    374/5
591/0
222/0
424/0
57/0
44/0
86/2
113/0
–    54
18
8

18
12
41
18
25
18


–    52/5
56/0
20/0

55/0
39/0
92/0
5/0
71/0
30/0


–    37
15
20

13
15
26
21
22
15
14
16
8    92/3
39/0
27/0

17/0
16/0
85/1
81/0
44/0
17/0
35/0
19/0
07/0
تعداد سفر روزانه در سال 71
 خط 216                             191941=28÷5374366
خط 218                                                10560=5/0×21121=28÷591403
خط 511                                                  4445=56/0×7937=28÷222252
خط 622                                                    9095=6/0×15158=28÷424450
خط 623                                                  12288=6/0×20479=28÷573430
خط 637                                                  7888 =5/0 ×15776=28÷441730
خط 638                                                              102217=28÷ 2862090
خط 617                                                     2023=5/0×4047=28÷113316
در مجموع 340457 نفر روزانه در این محور با وسایل نقلیه عمومی سفر كرده اند كه از این تعداد 294158 مسافر ، دو خط انقلاب- امام حسین و انقلاب – آزادی را به عنوان مسیرهای عبور خود انتخاب كرده اند . 
تعداد سفر روزانه سال 72 و 73
طبق فرمول محاسبه حجم مسافرین عبوری آبان ماه سال 71 از مسیرهای یاد شده ، تعداد مسافران جا به جا شده طی این ماه در سال های 72 و 73 به شرح زیر استحصال گردید :
جدول 9- عملكرد روزانه خطوط در سال 72 و 73
خط      72 (نفر)      73(نفر)
211
216
218
222
511
531
623
637
638
215
219
225    14206
197010
20334
25342
4046
4464
11718
7001
32224


–    11626
140100
6978
5408
3392
2568
3758
2916
66308
660
5408
1082
در سال 72 ، روزانه 316345 سفر انجام شده كه 254564 سفر لز این تعداد صرفاً به وسیله 3 خط انقلاب – آزادی ، انقلاب- امام حسین ، آزادی – امام حسین صورت گرفته است . 
سال 73 ، نیز تعداد 250204 سفر با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در این محور جا به جا شده اند كه 211816 سفر از طریق سه خط مذكور صورت پذیرفته است . 
متوسط جابه جایی مسافران سه سال یاد شده عبارت است از :
متوسط جا به جایی مسافران توسط سه خط اصلی در 3 سال یاد شده نیز عبارت است از :
ب- برآورد تعداد سفر با سایر وسایل نقلیه و شركت واحد اتوبوسرانی
به منظور برآورد  تعداد دقیق تردد روزانه وسایل نقلیه عبوری ( اعم از اتوبوس ، مینی بوس ، سواری ، موتورسیكلت ) در 6 نقطه از محور یاد شده كه امكان آماربرداری صحیح تری در آنها پیش بینی می شد كلیه وسایل نقلیه موتوری شمارش شدند. این آمارگیری طی 3 ساعت متوالی صبح و 3 ساعت متوالی عصر صورت پذیرفت تا تعیین ساعات اوج مصرف و عصر نیز امكان پذیر گردد :
نقاط انتخاب شده جهت آمارگیری  عبارت بودند از :
1.    خیابان انقلاب حد فاصل میدان امام حسین و خیابان نظام آباد
2.    میدان فردوسی
3.    چهار راه ولی عصر
4.    میدان انقلاب
5.    چهار راه نواب صفوی
6.    خروجی ضلع شرقی میدان آزادی .
جدول 10 متوسط ضریب سرنشین خودروها را بر اساس آمارگیری مبداء و مقصد در آذر 71 نشان می دهد .
جدول 10- متوسط ضریب سرنشین وسایل نقلیه
نوع وسیله      درصد خودروها      ضریب سرنشین
سواری
وانت
موتورسیكلت
تاكسی
مینی بوس
اتوبوس
اتوبوس واحد     6/58
2/14
2/13
2/8
-/3    93/1
56/1
23/1
94/2
66/7
32
5/47
جداول 11 تا 33 تعداد تردد وسایل نقلیه سواری ، اتوبوس، مینی بوس و موتورسیكلت را در ساعات 7 تا 8 ، 8 تا 9 ،9 تا 10 صبح و همچنین 17 تا 18 ، 18 تا 19 ، 19 تا 20 در نقاط آمارگیری نشان می دهد .
جدول 11- وسائط نقلیه عبوری از تقاطع نظام آباد – انقلاب (30و31خرداد 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    1012
677
1106    12
6
1    135
26
19    137
144
154    97
72
64
جدول 12- وسائط نقلیه عبوری از تقاطع نظام آباد – انقلاب (30و31خرداد 74) جهت غرب  به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    650
835
967    15
15
3    41
44
18    93
118
156    95
79
61
جدول 13- وسائط نقلیه عبوری از تقاطع نظام آباد – انقلاب (30و31خرداد 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    1327
1410
1213    12
6
10    54
94
47    175
205
182    58
59
56
جدول 14- وسائط نقلیه عبوری از تقاطع نظام آباد – انقلاب (30و31خرداد 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    1069
1280
1196    6
6
7    34
27
18    142
161
146    59
62
55 
جدول 15- وسائط نقلیه عبوری از خیابان انقلاب- میدان فردوسی  (5و6تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    1046
1264
1476    20
9
7    76
38
34    119
144
145    91
85
67
جدول 16- وسائط نقلیه عبوری از خیابان انقلاب- میدان فردوسی  (5و6تیر 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    216
251
296    10
5
3    18
20
24    23
49
42    69
54
62 
جدول 17- وسائط نقلیه عبوری از خیابان انقلاب- میدان فردوسی  (5و6تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    1398
1511
1472    7
5
4    43
29
27    165
216
195    47
58
57 
جدول 18- وسائط نقلیه عبوری از خیابان انقلاب- میدان فردوسی  (5و6تیر 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    919
1023
936    4
7
4    20
32
24    88
116
104    49
37
60
جدول 19- وسائط نقلیه عبوری از چهار راه ولی عصر  (5و6تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    1326
1619
1798    39
16
17    103
63
42    190
458
223    111
95
77 
جدول 20- وسائط نقلیه عبوری از چهار راه ولی عصر  (5و6تیر 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    1140
1095
1265    31
16
8    57
45
32    153
158
172    70
60
63 
جدول 21- وسائط نقلیه عبوری از چهار راه ولی عصر  (5و6تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    2040
2043
1981    8
5
3    45
30
30    281
300
285    56
66
54
جدول 22- وسائط نقلیه عبوری از چهار راه ولی عصر  (5و6تیر 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    1225
1200
1210    65
70
73    37
41
29    161
182
172    49
43
61 
جدول 23- وسائط نقلیه عبوری از میدان انقلاب   (5و6تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    2140
2265
2355    70
31
34    89
64
66    206
225
249    116
101
102 
جدول 24- وسائط نقلیه عبوری از میدان انقلاب   (5و6تیر 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    2065
2082
2114    35
28
21    54
47
38    194
234
223    118
119
93
جدول 25- وسائط نقلیه عبوری از میدان انقلاب   (5و6تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    2120
2590
2180    42
51
32    48
38
32    184
241
206    68
71
57 
جدول 26- وسائط نقلیه عبوری از میدان انقلاب   (5و6تیر 74) جهت   غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    1847
1958
1812    15
18
26    53
54
44    181
192
207    70
84
60
جدول 27- وسائط نقلیه عبوری از میدان آزادی   (19و20 تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    2328
3293
3608    56
92
111    166
178
160    403
429
407    72
63
68
جدول 28- وسائط نقلیه عبوری از میدان آزادی   (19و20 تیر 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    3163
2625
4181    93
70
77    277
173
128    244
252
215    85
79
70 
جدول 29- وسائط نقلیه عبوری از میدان آزادی   (19و20 تیر 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    2490
2240
2180    50
44
53    140
151
140    179
189
214    64
58
62
جدول 30- وسائط نقلیه عبوری از چهار راه نواب (25و26 تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    902
1060
1160    37
27
28    77
78
80    243
275
281    64
59
65
جدول 31- وسائط نقلیه عبوری از چهار راه نواب (25و26 تیر 74) جهت  غرب به  شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
8-7
9-8
10-9    1684
1740
1538    86
66
48    104
82
70    283
260
286    83
74
69 
جدول 32- وسائط نقلیه عبوری از چهار راه نواب (25و26 تیر 74) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    1315
1767
1993    65
37
26    130
93
56    158
199
258    62
78
69
جدول33 – وسائط نقلیه عبوری از چهار راه نواب (25و26 تیر 74) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسیله    اتومبیل سواری    اتوبوس    مینی بوس    موتورسیكلت    اتوبوس واحد
18-17
19-18
20-19    1661
1623
1651    62
53
45    71
85
92    163
181
198    54
63
58
طول سفر
جهت نیل به نتایجی مطلوبتر ، لازم بود تا میانگین مسافتی كه هر مسافر در این محور طی می كند ، استحصال گردد. به این منظور با 385 مسافر مصاحبه شد و از آنان در مورد مبدا و مقصد سفرهایشان سوالاتی به عمل آمد . این گفت و شنودها مبین ساخت كه  میانگین مسافت طی شده در این محور توسط هر یك از مسافران 8/4 كیلومتر می‌باشد .
محاسبه ظرفیت جا به جایی اتوبوس های واحد
به همین ترتیب سایر ساعات عبارت است از :
9-8 صبح     79 دستگاه         از شرق تا غرب
10-9 صبح     73 دستگاه         از شرق به غرب
9-8 صبح     78 دستگاه         از غرب به شرق
10-9 صبح     69 دستگاه         از غرب به شرق
18-17عصر     58 دستگاه         از شرق به غرب
18-17عصر     61 دستگاه         از غرب به شرق
19-18عصر     67 دستگاه         از شرق به غرب
19-18عصر     60دستگاه         از غرب به شرق
20-19عصر     57دستگاه         از شرق به غرب
20-19عصر     59 دستگاه         از غرب به شرق
نفر 6440= (متوسط ظرفیت ) 70× 92 دستگاه
ساعت 7-8 صبح (10350 طول كل مسیر و 4800 متوسط طول سفر می باشد)
برای به دست آوردن تعداد كل مسافرین در یك جهت در طول روز با استفاده از اطلاعات مبدا و مقصد محاسبات زیر را در اختیار داریم:
بر طبق اطلاعات مبدا و مقصد ، ساعت اوج 87/8% كل سفرها را تشكیل می دهد بنابراین  خواهیم  داشت :
در یك جهت در یك روز         نفر 156527 = 87/8% + 13884
در دو جهت در یك روز         نفر 313054 = 2× 156527
تعداد سفر روزانه با استفاده ازآمارگیری و آمار ماهانه شركت واحد كه در بخش الف محاسبه شد، روزانه تعداد 11000 نفر (5/3درصد) اختلاف دارد  …

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود سیلیس زدایی از کانسارهای بوکسیت دار با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود سیلیس زدایی از کانسارهای بوکسیت دار با word دارای 115 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود سیلیس زدایی از کانسارهای بوکسیت دار با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

چکیده :
سـیلیکات هـای آلـومینیوم دار مـانند پـیـروفیلیـت ، ایـلـیت ، کـائـولیـنیت و کـلریـت جزو کـانی هـای نـاخـالصی هـستـنـد کـه در بـوکـسـیت دیـاسـپوردار وجـود دارنـد که این اهمیت جـداسـازی کـانی هـای سـیلیکـاته را در مـرحـله ابـتـدایـی بـرای بـالا بـردن نـسـبت حـجمی  Al2O3 / SiO2  از بـوکسیت دیـاسپوردار نـمـایان مـی سـازد . زمـانـی کـه نـمـونـه را بـه چـهار قـسمت تقـسیم کـرده و  ¼  نـمک آمـونیوم  DTAL  را انتخاب می کنیم این نمونه انـتخاب شـده تـأثیر سـیلیکات هـا را در فـلوتاسـیون بـه خـوبـی بـه مـا نـشـان مـی دهـنـد . این انتخاب  ¼  کـه بـه صـورت خـشک با استفاده از  Na2CO3  با  pH  متعادل و منظم کـامل مـی شـود و ابـعـاد دانـه هـای گـل کـه بـا نـسـبت حـجـمـی    1.60= Al2O3 / SiO2  جداسازی می شوند کمتر از 0.010 میلیمتر می باشد . آزمایشات  X-ray  بر روی مواد اولـیـه و مـحـصـولـات فـلـوتـاسـیـون نـشان مـی دهـد کـه ایـلـیت بسیار مـشکـلتـر از سـایر بـوکسیت هـای دیـاسـپوردار هـمانند پـیروفیلیت ، کائـولینیت و کـلریت جداسازی می شود . آزمـایـش هـای فـلـوتـاسـیـون بـا چـرخـه هـای بـسـتـه بـه مـا نـشـان مـی دهـنـد کـه عوامل مـزاحـم فـلـوتـاسـیـون بـرای سـیـلـیـس زدایـی بـا یـک بـرنـامـه مـنـظـم قـابـل اجـرا  اســت ( MIBC ، SFL ، DTAL )  و  نــتــیــجــه آن بــدســت آمـدن کـنـسـانـتـره بـوکـسـیـت ( A / S > 10 , Al2O3 ( RGP ) > 0.86 )  و تـولیدات اقـتصادی بـا تـکـنـولـوژی ابـتـدایی می باشد .
رفـتار مکانیکی – شیمیایی بوکسیت به همراه آهک در زمان پروسسینگ مورد مطالعه هر چه بیشتر قـرار گـرفته اسـت . از جمله موارد قابل توجهی که در زمان آسیاب بوکسیت و مـخلوط آهـک مـنجر بـه آسـیب جـدی بـه دستگاه آسیاب کننده می شود ، و جود آهن در درون ساختار سطوح تشکیل دهنده در اسلاری بـوکسیت – آهـک می باشد که می تواند به بـیش از 9 درصد ترکیب  CaO  نیز برسد . بیش از 90 درصد کوارتزهای محتوی درون بـوکسیت را مـی تـوان بـوسـیله فـعـل و انـفعـالات هـیدروگـارنـت بـازداشت نمود . ترکیبات هـیدروگارنـت بـطور پـایدار در طـول مـراحل استحصال آلومینا با درجه حرارت بسیار زیاد موجود بوده و در نهایت 30 درصد از تـرکیبات آنهـا به داخل ترکیبات سود سوزآور تبدیل می شوند . استحصال آلومینا تأثیر زیادی را از رفتار مکـانیکی – شـیمیایـی پـروسـسیـنگ مورد استفاده ، نخواهد برد .

 

فهرست مطالب

 فصل اول

    کلیات1

فصل دوم ( بوکسیت و آلومینا )

    2-1- مقدمه 4
    2-2- قوانین و برنامه های دولتی 8
    2-3- تولیدات 9
        2-3-1- بوکسیت 9
        2-3-2- آلومینا 9
    2-4- مصرف 10
        2-4-1- بوکسیت 10
        2-4-2- آلومینا 12
    2-5- قیمت 13
    2-6- تجارت 15
    2-7- باز بینی جهانی 18
        2-7-1- ترکیب صنایع 20
        2-7-2- استرالیا 20
        2-7-3- برزیل 22
        2-7-4- آلمان 23
        2-7-5- هند 23
        2-7-6- ایران 24
        2-7-7-ایرلند 24
        2-7-8- جامائیکا 25
        2-7-9- روسیه 26
        2-7-10- سوریه 28
        2-7-11- جزایر بریتانیا 29
        2-7-12- ویتنام 29
    2-8- چشم انداز 30

فصل سوم ( جداسازی بوکسیت های دیاسپوردار از سیلیکات ها با روش فلوتاسیون )

    3-1- مقدمه 31
    3-2- آزمایشگاهی 33
        3-2-1- مواد 33
        3-2-2- آزمایش های فلوتاسیون 34
    3-3- نتایج حاصله 36
3-3-1- تست های فلوتاسیون با استفاده از کلکتورهای کاتیونی 36
        3-3-2- تأثیر گل بر عوامل مزاحم فلوتاسیون 39
        3-3-3-  سـیـلـیـس زدایـی مواد مـزاحـم فـلـوتـاسـیـون بـرای بـوکسیت های دیاسپور دار متفاوت 40
        3-3-4- آزمایش  X-ray  بر روی خاک محصولات فلوتاسیون 41

فصل چهارم ( بررسی رفتارهای فلوتاسیون بوکسیت حاوی مواد سیلیکاته و آهک )

    4-1- مقدمه 44
    4-2- پردازش تجربیات کسب شده 48
    4-3- نتیجه گیری و پیشنهاد 51

فصل پنجم

نتیجه گیری 57

منابع و مأخذ 59
منابع اینترنتی 69
 
فصل اول :

کـــــــلـــــــیـــــــات
قـبل از ایـن کـه در مـورد دیـاسپور بـحث وبـررسی نـمایـیم در مـورد گـروه هیدروکسیدها که دیاسپور از کانی های این گروه است صحبت می نماییم .
در این گروه از کانیـها  یون   (OH)- یا اصطلاحاً هیدروکسیل در شبکه اتمی قرار دارد . وجود یون هیدروکسیل بـاعـث تضعیف قدرت اتصال بین اتمها می شود . مهمترین کانی های این گروه عبارتند از :
بـروسـیـت ( Brucite  ) ، گـوتـیت ( Geothite ) ، دیـاسـپـور ( Diaspore ) ، بوکسیت ( Bauxite ) ، لـپیدوکروزیت (Lepidocrocite ) ، منگنیت ( Manganite ) ، گروتیت ( Groutite ) ، اسـتـیانریت ( Stainierite ) ، کـالکوپانیت ( Chalcopanite ) هستـند کـه مـورد بحث این پروژه کانی دیاسپور و فرآوری آن از کانـی هـای دیاسپوردار می باشد .
در ایـنجا ابتدا در مورد کانی دیاسپور صحبحت می کنیم ، زیرا بوکسیت معمولاً همراه این کانی تشکیل می شود و برای فرآوری بوکسیت حتماً باید از خواص دیاسپور آگـاهـی داشـتـه باشیم . 
نـام دیـاسـپـور از کـلمـه یـونـانی diaspora   یـعـنی پـراکـنـدگـی اخـذ شـده اسـت . کـانی
دیـاسـپور بـه فـرمـول شـیمـیـایـی ALOH   در سـیـسـتـم ارتـورمـبـیـک متبلور می شود  و a=4A°  ،° b=9.40 A ، c=2.84A°  اسـت .  دیـاسـپور از نــظـر شـیمیایی شامل 15.01 درصـد آب ، 84.99 درصـد  Al2O3  و انکـلوزیـون کـرانـدوم و مـنـیـزیم و آهن می باشد . سـخـتی ایـن کـانی حـداقل 6.5 و حداکثر 7 می باشد و چگالی آن حداقل 3.3 و حداکثر 3.5 است .
رنگ کـانی دیـاسـپور سـفـید ، زرد ، قـرمـز ، بـنـفش ، خـاکستری و گاهی متمایل به سبز اسـت . در یک سـطـح کـلـیواژ عالـی دارد . رخ آن بـسـیار خوب و مطابق با سطح ( 010 ) مـی باشد . جـلای آن شـیشـه ای و صدفی است ولی جلای کانی در سطح کلیواژ چرب است . شکستگی آن صـدفی و از نـظر شـفافیت شـفاف تا نیمه شفاف است و ضریب شکست نوری آن 1.72 است .
کانی هـای دیـاسـپور بـه صـورت بـلورهای کـوچک آگـرگـات فلزی و تابولار و به صورت توده ای یافت می شوند . از نظر خواص شیمیایی می توان گفت که در شعله ذوب می شود . از نـظر سـختی و وزن مـخـصوص بـا کـانی هـای مـشابـه اشـتـباه گـرفته مـی شود . از لحاظ کـانی شنـاسـی بـا ژیـبسیت مـشـابه اسـت و پـاراژنـز آن کـلسیت ، سیانیت و کرندون است و دیاسپور مـعـمولاً در شـیست هـای کـلـریتی و دولومیتی همراه کراندوم دیده می شود . شکل بلورها اغلب پهن و کوتاه – شیار دار – ماکله است .
منـشأء تـشکیل دیاسپور دگرگونی و دگرگونـی مـجـاورتـی اسـت و در صنایع تصفیه و در مواد نسوز و کانسار آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد .
ایـن کـانی در اتـریش ، نـروژ ، روسـیه ، چکـسلواکی ، سوئیس و یونان در حد اقتصادی یافت شده است و محل پیدایش این کانی آمریکا می باشد .
حال با بوکسیت کـه هـمان کـانی مـورد نـظر مـا در ایـن پـروژه مـی باشد کمی بیشتر آشنا می شویم .
کـانی بـوکسیت از مـخلوط ایـزومورف چنـد کـانی دیـاسپور ، گـیبسیت و بـوهمـیت تشکیل می شود .
بنابـراین فـرمول شـیمیایی بـسیار پـیچیده ای دارد . سختی آن 3- 1 و وزن مخصوص آن 2.55- 2 است . رنگ سفید ، خاکسـتری ، زرد و گـاهی قرمز است . رنگ عمومی آن مانند رنگ گچ است . جلای آن مات است .
تـرکیب اصلی بوکسیت اکسیدهای آلومینیوم آبدار است . در بعضی مواقع فرمول شیمیایی بوکسیت به گیبسیت نزدیک تر است . چـون بـوکسیت از مجموع چند کانی تشکیل شده است باید به آن سنگ گفته شود .
شـرایط تـشکیل بـوکسیت حـرارت کـم و رطـوبت زیـاد اسـت . بـوکسیت هـا عموماً منشأء سـوپرژن دارنـد . بـوکسیت مـمکن اسـت از تخـریب سـنگ های آهکی حاوی رس ها تشکیل شود .
بـوکـسیت مـهمترین کـانی بـرای تهـیه آلـومـیـنـیوم اسـت . در ایـران در نـاحـیـه زنجـان و کـردستان ذخـایر کـمی از بـوکـسیت وجـود دارد بـنابرایـن در ایران اجباراً از زاج سفید برای تهـیه آلـومینیوم اسـتفاده مـی شـود . در آمـریکا ، ترکیه ، استرالیا ، فرانسه ، روسیه ذخایر
ارزشمندی از بوکسیت یافت شده است .
 فصل دوم :
بوکسیت و آلومینا
2-1- مقدمه :
بـوکسیت به صورت طبیعی بوجود می آید و در ابتدای کار مواد فشرده همگن با یک یا چـندین نـوع از کـانی هـای هـیدروکـسید آلـومینیوم ترکیب شده و در نهایت ترکیباتی نظیر اکـسید ســیلـیس ( SiO2 ) و اکـسـیـد آهـن ( Fe2O3 ) و اکـسـید تـیـتانـیـوم ( TiO2 ) و آلـومـینوسـیلیکات و دیگـر نـاخالصی هـای قـابل شـناسایی را مـی توان در داخل بوکسیت مـشاهده نمود . کانی های هیدروکسید آلومینیوم بصورت عرفی با نسبت های گوناگون به غـیر از بـوکسیت در گـیبسیت بـا تـرکیب  [ Al(OH)3 ]  و پلی مرف ها مانند بوهمیت و دیاسپور  [ AlO ( OH ) ]  یافت می شود .
بـوکسیت بـصورت کـلی از لحـاظ طبقه بندی صورت گرفته جزو کانی های اقتصادی یا تجاری قرار می گیرد  کـه ایـن مـوضوع بـه خـاطر خواصی نظیر سایش ، سیمانه بودن ، شـیمیایی ، مـتالورژی و تـصفیه ای آن مـی باشد . کـلیه بـوکسیت هـای معدنی به صورت کـلی از 85 درصـد آلـومینا ( Al2O3 ) کـه منجر به تولید فلز آلومینیوم می گردند تشکیل شـده اسـت و 10 درصـد مـابقی آن را بفرم های مختلف دیگر برای آلومینای ویژه که در غیر فلزات استفاده می شود ، بکار می گیرند . 5 درصد مابقی این مقدار بصورت مستقیم برای تولید بوکسیت بدون خاصیت متالورژی مورد استفاده قرار می گیرند . اکثر بوکسیت
هـای تـولید شـده در جـهان مـورد اسـتفاده قـرار مـی گیرد کـه در ایـن راسـتا اصـلی ترین خـوراک پـروسه بـایر بـرای تـولید آلـومـینیوم در دنـیا ، هـمین بـوکـسـیـت هـای تـولـیـدی مـی بـاشند . اغـلب آلـومینای تـولیدی از طـریق پـروسه تصفیه که در اثر ذوب می باشد ، بـدست مـی آید کـه ایـن مـوضوع از طـریق پـروسه  Hall – Heroult  بـرای تولید فلز آلومینیوم از طریق کاهش الکتریسیته در ترکیب طبیعی ( Na AlF6 ) میسر می گردد .
تـعیین عـیار غیر متالورژیکی بوکسیت بسیار سخت تر از بوکسیت مورد استفاده برای تـولید آلـومینا بـه عـنوان اصلی ترین نیاز پروسسینگ و همچنین خصوصیات ویژه مورد نـیاز بـرای تـولیدات تـجاری نهـایی مـی باشد . تـرکیبات شیمیایی طبیعی است که از لحاظ عـیار فـلزی قـابل تـوجه بـوده و از طـریق پـالایـش ایـن سنگ معدن ها می توان بصورت مـستقیم خوراک تولیدات محصولات مورد نظرمان را بدست بیاوریم . در این میان اشکال مـورد نـظر در جـهت بـوکسیت هـای تـولیدی بـدون روش مـتالوژیکی می تواند پایان این صـنعت را بـه ارمـغان آورد کـه ایـن مـوضوع بـا نـسبت هـای مختلف برای بکارگیری در صـنایع سـیمان بـوجود آمده است . علاوه بر این ، ترکیبات آلومینیوم از لحاظ شیمیایی و صنایع فولاد به عنوان اصـلی تـرین مصرف کننده های بوکسیت در میزان قابل توجهی به حساب می آیند .
22 کـشور دارای مـعادن بـوکسیت در دنـیا بـه عنوان تولید کننده به حساب می آیند که مجموع تولیدات جهانی در سال 2002 به نسبت 2001 به میزان 5 درصد افزایش یافته اسـت . اسـترالیا ، بـرزیل ، گـینه و جامایکا بیشترین تولید بوکسیت را در سال 2002 به
خـود اخـتصاص داده اند . اصلی ترین منابع مربوط به بوکسیت ها به موادی باز می گردد که دارای عیار غیر مـتالورژیکی بـاشند و از جمله کشورهایی که دارای این ذخایر هستند مـی توان بـه اسـترالیا ، چـین ، یـونان ، گـینه ، گـوان و ایـتالیا اشـاره کـرد کـه از ذخـایر بـوکسیت ساینده تشکیل گردیده اند . از جمله کشورهایی که از عیار بسیار بالای بوکسیت تـشکیل گـردیده انـد مـی توان به برزیل ، چین و گوان اشاره نمود . مجموع ذخایر جهانی گـزارش شـده از بـوکسیت مـی تواند تـقاضای مـربوط بـه تـولید آلـومینیوم را در قرن 21 پـوشش دهـد بـگونه ای کـه نـیازها را مرتفع نماید ( Russell,1999, p.49 ,58 ) . این آمار در جدول 2-1 قابل مشاهده است .
جدول 2-1- موقعیت موجود و برجسته بوکسیت
کـلیه ذخـایر بـوکسیت بـه صـورت پـراکنده در اطـراف کـره زمـین پـراکـنده گـردیـده اند بـگونه ای کـه 90 درصـد از این ذخایر در 12 کشور مورد اشاره قرار گرفته اند و مقدار ذخـایر آنـها را مـی تـوان بـه 22 بـیلیون تـن تخمین زد که این مقدار می تواند برای آینده کشورهای مورد نظر تا سال 2003 مکفی به نظر برسد ( Plunkert, 2003 ) .
تـولیدات آلـومینیوم آمـریکا بـیشتر از ذخـایر بـوکسیت مـتالورژیکی تأمین می گردد که بـصورت ضـروری بـرای صـنایع کشور مزبور به کار گرفته می شود و هیچگونه تغییری از لحاظ تولید نسبت به سال 2001 بوجود نیامده است . بر طبق تخمین ها 91 درصد از آلومینای حمل شده از کشتی های باری از طریق ذوب کننده ها و پالایش گرهای اولیه که بـرای تـولید فـلز آلـومینیوم بکـار گـرفته می شوند بوجود می آیند . مصرف این فلزات در صـنایعی نـظیر سـاینده ها ، شیمیایی ها ، پالایش کننده ها و اختصاصی منجر به این شده اسـت در آلـومینا را بـه دیگـر نـقاط صـادر نـماید . اطـلاعات بـرآورد تـولید و حـمل و نقل دریایی آلومینا در ایالات متحده آمریکا در جدول 2-2 مشاهده می شود .
جدول 2-2 بـرآورد تـولید و حـمل و نقل دریایی آلومینا در ایالات متحده آمریکا
صادرات جهانی آلومینا در سال 2002 به عنوان 4 درصد افزایش است . اصلی ترین کشور های تـولید کـننده آلـومینا مـی توانند شامل استرالیا ، چین ، آمریکا و برزیل اشاره نمود . این کشورها سهم قابل تـوجهی بـه مـیزان 60 درصد از تولیدات جهانی را به خود اخـتصاص داده انـد کـه در ایـن مـیان اسـترالیا بـیشترین سـهم را در بین کشورها به خود اختصاص داده است .
2-2- قوانین و برنامه های دولتی :
در مـاه اکـتبر آژانـس دولـتی تـدوین قـوانین ( DLA ) بـه انتشار یکسری برنامه های مـربوط بـه تـولید مـواد و فـلزات خـام مـورد نـیاز صـنایع پـرداخت کـه این قوانین از سال 2003 بصورت خاص مد نظر افراد قرار گرفت . در سال 2003 ، مجمع  AMP  بطور میانگین در حدود  2.03  میلیون تن را که از بوکسیت های غیر متالورژیکی بدست آمده بـود در کـشور جـامایکا بـه ثبت رسانید . بنابراین بخشی از این برنامه مربوط به  DLA  مــی بـاشـد کــه در حــدود 43700 تـن از آن بـرای عـمـلیات کـلـسـیـنـاسـیون و مـابـقــی آن در جــهــت پــالــایــش بــوکــســیـــت در ســـال 2003 بـــه ثـــبـــت رســـیــــده اســت ( Defense Logistics Agency, 2002 ) . بـیـشـتـریـن مـیـزان ثـبـت شـده برای سال جـاری مـربـوطـ بـه یـک سـطح فروش بسیار مناسب در جهت ارائه به مشتریان بوکسیت
 می باشد که این موضوع تحت تأثیر بازار و قیمت های جهانی قرار می گیرد .
در پـایان سـال 2002 کمیته  NDS  ، فهرست مشتریان بوکسیت غیر متالورژیکی را در حـدود 1.7 مـیلیون تـن اعـلام نـمود . از ایـن میزان بوکسیت کلسیته شده ، NDS  به
 میزان 42400 تن به ثبت رسید ( 2003  Defense Logistics Agency, ) .
2-3- تولیدات :
2-3-1- بوکسیت :
بـرای چـندین سـال مـتمادی ، مـعـادن داخـلـی آمـریـکـا کـمتر از 1 درصـد از نیاز تولید بـوکـسـیت آمـریکـا را تـأمـیـن مـی کـردنـد . اسـاسـاً کـلـیـه تـولـیـدات بـوکـسـیـت داخــلــی بـرای تـولـیدات غیر مـتالورژیکی مـورد اسـتفاده قـرار مـی گـیرد کـه برای مثال می توان به صنایع ساینده ، شـیمیایی و تـصـفـیـه خـانـه هـا اشـاره نمود . بنابراین بیشتر صادرات بوکسیت از آمریکا بصورت خاص به بوکسیتـهـای بـا عیار غیر متالورژیکی باز می گردد که مورد نیاز این جامعه می باشد .
2-3-2- آلومینا :
شـرکت هـای آلـومینیوم کیسر ، و صنایع شیمیایی وابسته به آنها برای پالایش و تولید آلـومینا در سـال 2002 از خـود تـوانمندی هـای بـسـیار خـوبـی را بـه نـمـایـش گـذاردنـد بـگونه ای کـه در سـال هـای گـذشته بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده اند . ظـرفیت پـالایش ثـبت شـده بـرای ایـن صـنایع به 1.25 میلیون تن به ازای هر سال تولید آلومینا به ثبت رسیده است ( Kaiser Aluminum & Chemical., 2003, p. 5 ) .
گـروه گـروکس پـس از ادغـام بـا  LLP  تـوانست بـه بـیشترین مـیزان تـولید در سـال 2001 دسـترسی پـیـدا نـمـایـد بگـونـه ای کـه سقـف مـیزان تـولید ثبت شده برای آنها را بـالاترین مـیزان تولید می نامند . این گروه های کاری اعلام شده به ازای هر میزان تولید بـه ثـبت رسـیده تـوانستند بـیشترین سـهـم بـازیابی را بـرای بـخش بازیابی و فروش خود بـه ثـبـت بـرسـانـند ( Brownsfield Recovery Corporation, 2002§1 ) . جدول 2-3 نشان دهنده ظرفیت طرح های تولیدی آلومینا در ماه دسامبر میلادی می باشد .
جدول 2-3- ظرفیت طرح های تولیدی آلومینا در ماه دسامبر میلادی
2-4- مصرف :
2-4-1- بوکسیت :
مجـموع مـصرف داخـلی بـوکسیت نسبت به سال 2001 به میزان 2 درصد افزایش را نـشان مـی دهـد . در سـال 2002 ، بـیـش از 93 درصـد از بـوکـسیت مـصرف شده برای پـالایش و ذوب آلـومـیـنا در کـشـور ایـالات مـتحـده مـورد اسـتفاده قرار گرفت که به طور میانگین این مقدار به 2.1 میلیون تن می رسد که تقریباً نیاز تولید 1 تن آلومینا را تأمین مـی نـماید و مـابقی 7 درصد برای کاربردهای غیر متالورژیکی به کار گرفته می شود که
در این راستا می توان به جدول شماره 2-4 مراجعه نمود .
جدول 2-4- مصرف بوکسیت توسط صنایع ایالات متحده آ
تـولـیـدات داخـلی و اطـلاعات مـصرف بـرای بـوکسیت و آلـومیـنـا را مـی تـوان از لـحـاظـ مـشاهـده ای بـه سـازمان زمـین شناسی آمریکا ( U.S.G.S ) مراجعه نمود که به عنوان مـرجع رسـیدگی بـه ایـن امر در آمریکا شناخته می شود . از مصارف بوکسیت که از 44 اپراتور اخذ گردیده است می توان از پاسخ 30 تن از آنها به این نتیجه رسید که بوکسیت مصرف شده برای صنعت سیمان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و در این راستا می توان به جدول لیست شده شماره 2-4 مراجعه نمود .
در سال 2002 ، گروه آلمانی  RHIAG  اقدام به فروش زیر مجموعه کاری خود به نـام  RHI  نـمود کـه در ایـن راسـتا با افزایش متقاضیان خرید از این کارخانه ها مواجه گـردید . در مـاه ژانـویـه پالایش کننده های آمریکای شمالی طبق یک اعلام نظر قطعی به ثـبت مـصارف و نـیازهای مـربوط بـه بـخش هـای مـختلف خـود پـرداختند . در ماه فوریه
پـالایش گـرهـای  RHI  مـجموعـه تـجهیزات گـروه هـای کـارگـزار صـنـعت سـبز  A.P.  و صـنایع تکـنـولـوژیکی گـلـوبال را بـه صـورت یـکـجـا خریداری نمودند که در این جهت مـی توان بـه شـرکت هـاربیسون – والکر نیز اشاره نمود که تمام نیازهای به ثبت رسیده شده ( Industrial Minerals, 2002d ) از طریق همین شرکت ها بدست آمده است . در ماه آگوست ، پالایشگرهای  RHI  به تغییر اسم خود پرداخته و به نام پالایش گرهای  ANH  تـغـیـیـر نـام دادنـد کـه پـس از ایــن مــوضـوع یـکـسـری جـدایـش مـیـان شـرکـت هـای مـورد نـظـر اتـفـاق افـتـاد بـگـونـه ای کـه پـالـایـش گـر ( تـولـید کننده )  RHIAG  ( ANH Refractories Co., 2002§ ) در سـال 2002 بـه ثـبـت رسـیـد . وقایع پیش آمده در طی سال های مورد نظر در جدول 2-5 به شرح آمده است .
جدول 2-5- سهم بوکسیت در ایالات متحده آمریکا در ماه دسامبر میلادی
2-4-2- آلومینا :
بــر طــبـق بــرآوردهــای صــورت پــذیــرفــتـه 91 درصــد از آلــومـیـنـای حـمـل شـده ( فروخته شده ) بـرای کشورهای مختلف توسط صنایع یا ذوب کننده های اولیه آلومینیوم آمـریکا بـدست آمـده اسـت . در سـال 2002 ، 16 ذوب کـنـنده اولـیه آلومینیوم به میزان
5.54 مـیلیون تـن آلومینا تولید نمودند . مصرف این آلومینا در صنایع مختلف موجود از جـمله صـنایع سـاینده ، شـیمیایی ، پالایش گر و صنایع ویژه برای کشور آمریکا به اثبات رسیده است که این اطلاعات در جدول 2-6 شرح داده شده است .
جدول 2-6- سهم آلومینا در ایالات متحده آمریکا در ماه دسامبر میلادی
2-5- قیمت :
اغـلب بـوکسیت هـای بـا عـیار غـیر مـتالورژیکـی و آلـومینا در یک پـروسه بـلند مدت خـریداری مـی گـردند . اغـلب قـرار دادهای صورت پذیرفته میان خریداران و فروشندگان این مواد به صورت ملی نمی باشد و اغـلب بـه صـورت شـرکتی مابین بخش های مختلف کار منعقد می گردد . قیمت های مـوضعی بـرای آلـومـینای بـا عـیار غـیر مـتـالورژیکی از طریق ژورنال های بازرگانی در حد بین المللی تدوین می گردد .
صـنایع کـا نی هـای فـلزی در سـال 2002 قـیمت هـای چندین نوع از بوکسیت های به فروش رفته کشورهای مختلف را نظیر برزیل ، چین ، گوان مورد استفاده قرار داد . رنج قیمت برای بوکسیت با عیار ذوب مناسـب از کـشور برزیل از 115 دلار به 130 دلار هر
مـتر تـن ( f.o.b. ) افـزایـش یـافـت . قـیمت بوکسیت تولیدی کشور چین که از 87 درصد ( Al2O3 ) بـرخوردار اسـت در مـنطقه شـانکزی از 65 دلار به 75 دلار به ازای هر تن افـزایش یافت و در منطقه شانکزی ، بوکسیت با سطح مقطع گرد از 80 دلار به 88 دلار به ازای هر تن افزایش یافت و همچنین در منطقه گویزو ، بوکسیت با سطح مقطع گرد از 80 دلار بـه 88 دلار بـه ازای هر تن رسید . رنج قیمت برای بوکسیت های با عیار بالای گویانزی از 160 دلار به 170 دلار بـه ازای هـر تـن رسـید کـه ایـن مـوضوع در سواحل خلیج آمریکا نیز به ثبت رسید که قسمتی از این آمارها در جدول 2-7 آورده شده است .
مـتوسط ارزش سـالانه 2002 بـرای صـادرات و بـخصوص واردات بـوکـسـیت های با عیار متالورژیکی را می توان بصورت لیست وار در جدول شماره 2-7 مورد مشاهده هر چه بیشتر قرار داد .
جدول 2-7- ارزش متوسط صادرات و واردات بوکسیت خشک و خام
در ایـن جـدول ارزش سـال 2002 بـطور قـابل توجهی از ارزش سال 2001 پایین تر به ثبت رسیده است .
فـروش یـا قـیمت های موضعی برای آلومینا در طول سال 2002 فراز و نشیب فراوان داشته است اما در پـایان سـال ایـن رنـج بـه بـیشترین مـیزان ممکن در پایان سال 2001 رسیده است . بـر طـبق مـستندات مـجله مـتال بـولتن ، قـیمت مـوضعی آلـومـینای بـا عیار مـتالورژیکـی در ابـتدای سـال 2002 از 130 دلار بـه 140 دلار بـه ازای هر تن رسیده اسـت . رنج قیمت در پایان ماه ( می ) سال جاری از 157 دلار به 160 دلار به ازای هر تـن رسـیده اسـت . رنـج قـیمت در پـایان سـال از 138 دلار بـه 143 دلار به ازای هر تن رسیده است . اطلاعات بازرگانی از طـریق مـرکز تجارت آمریکا نشان دهنده این است که مـتوسط ارزش سـالانه بـرای آلـومینای کلسیته نشده به 186 دلار به ازای هر تن رسیده است که این میزان برای آلومینای حمل شده توسط کشتی با هزینخ حمل بار به 197 دلار به ازای هر تن رسیده که ایـن مـیزان از قـیمت گـذاری را مـی توان بـالاترین حد قیمت در سال مزبور دانست . 
2-6- تجارت :
عـلاوه بـر لـیست مـواد مـوجود در جداول 8 تا 10 ، می توان ترکیبات متفاوت و ویژه آلـومینیوم را از لحـاظ بـازرگـانی مـورد مـشاهـده قـرار داد . تـرکیبات صـادر شده در سال 2002 شامل 6720 تن سولفات آلومینیوم ، 13100 تن کلرید آلومینیوم ، 10300 تن اکسید آلومینیوم و 9060 تن تـرکیبات فـلئورید آلـومینیوم می باشد که شامل کربوسیت و
فلئورید آلومینیوم می باشد .
جدول 2-8- واردات آمریکا برای مصرف و صادرات بوکسیت خام و خشک توسط دیگر کشورها
جدول 2-9- واردات آمریکا برای مصرف و صادرات بوکسیت کلسیته توسط دیگر کشورها
جدول 2-10- واردات آمریکا برای مصرف و صادرات  آلومینا توسط دیگر کشورها
تـرکیبات وارد شـده در سـال 2002 را مـی تـوان شـامـل 5210 تـن سـولـفات آلومینیوم ، 1300 تن کـلرید آلـومینیوم ، 179000 تـن اکـسید آلومینیوم و 17000 تن ترکیبات اصلی فلئورید آلومینیوم دانست .
2-7- باز بینی جهانی :
در سال 2002 ، تولیدات جهانی بوکسیت بـه مـیزان 5 درصـد نـسبت بـه سـال 2001 افزایش داشت که این موضوع در جدول شماره 2-11 بوضوح قابل مشاهده می باشد .
جدول 2-11- بوکسیت : تولیدات جهانی توسط کشورهای مختلف
تولیدات معدنی گزارش شده در 22 کشور دنیا ، مجموع تولیدات جهانی را بیش از 144 مـیلیون تـن اعـلام مـی نماید . بزرگترین تولید کننده های بوکسیت از لحاظ تناژ معدنی در
حـالت اتـمام ذخـایر بـه سر می برند که در این میان می توان به استرالیا ، گینه ، برزیل ، جامایکا و 2 تا 3 کشور بزرگ دیگر در دنیا اشاره نمود .
درآمـد جـهانی از افـزایـش 4 درصـدی تـولـید ، در سـال 2002 بـه نسبت سال 2001 حکایت از آن دارد که در جدول 2-12 می تواناین موضوع را مشاهده نمود .
جدول 2-12- آلومینا : تولیدات جهانی توسط کشورهای مختلف
4 کـشور اصـلی تـأمین کـننده بـوکسیت در دنـیا را مـی توان بـه تـرتیب اسـترالیا ، چـین ، آمـریکا ، و بـرزیل بـیان کـرد . در این کشورهای نام برده شده ، بیشترین میزان تولید به کشور استرالیا با 60 درصد از تـولید بـوکسیت باز می گردد که بیشترین سهم تولید را به خود اختصاص داده است .
2-7-1- ترکیب صنایع :
شــرکـت هــای  ASA  نــروژ و آلــومــیــنــیــوم  VAW  آلـمـان بـا یـکـدیگـر ادغـام گــردیــدنــد و کــمــپــانــی جــدیــد بــه نــام هــیــدرو آلــومــیــنــیــوم  AS  نــام گــرفـــت ( Norsk Hydro ASA, 2003, P. 20 ) . عــلــاوه بـر ایـن ذوب کـنـنـده هـای اولـیـه آلـومینیوم و شـرکت هـای مـربوط بـه تـسهیلات و امکـانات فـراهم شـده بـرای بخش های مـختلف کـار تـوانستند بـه یـک افـزایـش 50 درصـدی بـرای تـولـیـد آلـومـیـنـیـوم در دنـیا بـرسـنـد کـه ایـن مـیزان در اثـر ادغـام شرکت ها با یکدیگر و رسیدن تولید به 800000 مـتریک تـن به ازای هر سال به اثبات رسید ( CRU Alumina Monitor, 2002b ) ( Platts Metals Week, 2002b ) .
2-7-2- استرالیا :
شـرکت هـای آکـلوا و آلـینتا گاز به یک ادغام مشترک در جهت رسیدن به اهداف عالیه دست پیدا نمودند . که در ایـن میان یک افزایش ظرفیت تولید و پالایش برای منطقه غرب استرالیا به اثبات رسید . انرژی مـورد نـیاز بـرای صـنایع آلـومینیوم تـولیدی کـه در اکـثر ادغـام شرکت ها و افزایش تولید همراه بود از طریق نیروی الکتریسیته تأمین می گردد . در این مـیان افـزایش ظـرفیت تولید منجر به افزایش مصرف انرژی برق می گردد که این مـوضوع هـزینه هـای تولید را زیر سئوال می برد که در این راستا شرکت آکلوا از انرژی بخار آب برای پالایش آلومـینای مـصرفی اسـتفاده نمود . شرکت آکلوا از 3 پالایش گر در منطقه غرب استرالیا بهره می برد که در این میان شرکت مزبور نام هر یک از آنها را به تـرتیب  Kwinana  بـا ظـرفیت 2 میـلیـون تـن در سـال ،  Pinjarra  بـا ظـرفیت 3.4 میلیون تـن در  سـال و  Wagerup  بـا ظـرفـیت 2.3 میـلیون تـن در سال مورد استفاده بیش از پیش قرار داد . اولین طرح عملیاتی بـسیار قـوی در زمـینه برنامه ریزی عملیاتی در سال 2004 مورد استفاده قرار گرفت ( American Metal Market,2002 ) .
از دیــگــر شــرکــت هـای ادغـام شـده مـی تـوان بـه شـرکـت  WMC  اشـاره نـمـــود (  Platts Metals Week,2002c ) کـه بـا ایـجاد یـک کـمـپانـی جـدیـد توانست به یک ظـرفیت تـولید چـشمگیـری دسـترسی پـیدا نـماید . پـس از ایـن مـوضوع بـود کـه شـرکـت  WMC  از طـریق مـنابع جـدید خـود در پـروژه هـای اکـتشـاف و تـجهیـز و آماده سازی فلزاتی نظیر مس ، نیکل و فلزات پایه نیز شرکت نمود . 
شـرکت مـادر تخـصصی  WMC  بـیش از 40 درصـد از شـرکت آلومینای  AWAC  تـولید بـیشتـری را روانـه بـازار نـمود کـه بـا توجه به بزرگ بودن شرکت  AWAC  که بـزرگترین تـولید کـننده آلومینیوم در دنیا به حساب می آید این عدد و رقم از قابلیت بالای تـولید ایـن شـرکت خبر می دهد . شرکت  AWAC  از جمله شرکت هایی است که دارای 8 پـالایـش گـر آلـومـینا در اطـراف دنـیا مـی باشد که مجموع ظرفیت تولید آنها از 13.1
مـیـلـیـون تـن بـه ازای هـر سـال مـی رسـد کـه نـزدیـک بـه 25 درصــد از ظــرفــیـت کـل دنـیـا را بـه خـود اخـتـصـاص داده اسـت . ( شـرکـت آلـومـیـنـای مـادر تخصصی 2003 ) ( Alumina Limited, 2003§ ) .
2-7-3- برزیل :
شـرکت آلـومینای ( S.A. ) از جـمله کـمپانی هـایی اسـت کـه زیـر مـجـموعـی شـرکـت  CVRD  بـرزیل بـه حـساب مـی آیـد و تقریباً 12.6 درصد از آلومینای برزیل توسط این شـرکت زیـر مـجموعه به کشورهای مورد نظر صادر می گردند . گزارشات نشان می دهد کـه مـا بـا یـک افـزایـش خـریـد بـه مـیزان 57 درصـد بـرای آلـومـینای ذوب شـده مـواجه مـی بـاشـیـم ( Platts Metals Week,2002a ) . از دیـگـر مـوارد مـهـم مـطـرح شده مـی توان بـه افـزایش تـولید شـرکت  Norsk Hydro  بـه میزان 34 درصد اشاره نمود ( Norsk Hydro ASA, 2003, P. 20  ) .
در ایـن مـیان شـرکـت  CVRD  ، یـک افـزایـش خـرید بـه میزان 64 درصد از سوی شـرکـت  MVC  مـواجه بـوده کـه گـروهی از شـرکـت هـای ادغـامی غـیر فلزی است که در زمـینه کانی های فلزی نیز به فعالیت می پردازند . با این حجم از خرید ما به یک نقش بـسیار قـابل تـوجه از حـضور  MVC  بـه عـنوان دارنـده 18 ناحیه از معادن قابل توجه بـوکسیت مـواجه بـودیم کـه بـه طـور تـقریبی 878 مـیلیون تـن از بـوکسیت هـای با عیار مـتالورژیکی را در خـود قـرار مـی دهنـد . ایـن مـنابع در نـواحی بـسته از مـنابع بوکسیت  CVRD  قـرار گـرفته اند که در 250 کیلو متری از مخازن ذوب و پالایش  Alunorte 
قرار گرفته اند ( Mining Journal, 2002a ) .
2-7-4- آلمان :
شـرکت آلـوفین  GMBH  از اصلی ترین تولید کننده های آلومینیوم به حساب می آید کـه از پـالایش گـرهـای بـا قـدرت عـملیاتی بـسیار بـالا تـشکیل گـردیـده اسـت . ایـن طـرح صـنعـتـی در نـزدیـکـی شـهـر لـایـنـریـک آلـمـان و بـه صـورت مـتـوسـط  دارای ظـرفـیـت تولید 18000 تـن مـی بـاشـد کـه ایـن مـوضـوع در سـال 2002 بـه ثـبـت رسـیـده اسـت ( Pechiney, 2002 ) .
2-7-5- هند :
شـرکت آشـاپورا مـینچم در زمـینه بـوکسیت سـاینده فـعالیت مـی کند کـه در ایـن راسـتا بـا شـرکت کـانی هـای  Bombay  ادغـام گـردیده اسـت . بـمبی مـیـنـرال دارای ذخـایـری بـه مـیزان 50 مـیلیون تـن مـی بـاشد که در غرب هند واقع شده است و در طول 20 سال گـذشته بـطور مـیـانگـین 200000 تا 250000 تن بوکسیت را استحصال نموده است . شـرکت آشـاپورا مـینچم بـه هـمـراه  بـمـبـی مـیـنـرال 60000 تـن در سـال از بـوکـسـیـت کـلـسـیـتـه شــده را بــه خــارج از کـشـور صــادر نـمــوده  و در حــدود  20000  تـن از بـوکـسـیـت هـای بـا عـیـار سـایـنـده را در سـال  2002  تـولـیـد و اسـتـخـراج مـی نـمـاید ( Industrial Minerals, 2002b ) . 
2-7-6- ایران :
شـرکت آلـومینیوم ایـران ( ایـرالکو ) بـر طـبق گـزارشات انـتشار یـافته اولـین تـولـیــد کـننده بـه حـساب مـی آیـد کـه آلـومینای خـود را از طـریـق بـوکسیت جـاجرم تـهـیه نموده و در هر سال بـه مـیزان 50000 تـن از تـولـیدات خـود را بـه معرض فروش می گذارد . بـر طـبـق گـزارشـات انـتـشـار یـافته ایـن ذخـایر از سـال 2003 بـه صـورت جـدی مـورد اسـتفـاده قـرار گـرفـت کـه در ایـن مـیان مـنـابع بـوکـسیت دیگـری نـیز از دیگـر کـشورها بـرای تـولید آلـومینیوم وارد طـرح بوکسیت و آلومینای جاجرم شد . برنامه ریزی سالیانه بـرای ایـن طـرح بـیـانـگـر رسـیـدن ظـرفـیـت تـولید به 280000 تن در هر سال را نشان می دهد ( Mining Journal, 2002b ) .
2-7-7-ایرلند:
 شـرکت  AG  بـه هـمراه بـنگـاه اقـتصادی  E.ON  تـوانـستند بـه یک ادغـام اساسی بـرای ایـجاد یـک کـارخـانه مـناسـب بـا ظـرفـیت 140 مگـاوات سـاعـت بـرق دسـت پـیـدا نـمایـنـد کـه ایـن طـرح  CHP  بـه عـنوان یـک طـرح تـولـیـد آلـومینیوم مناسب در جهت ایجـاد سـایت پـالایـش مـورد اسـتفاده هـر چـه بـیشتر قـرار گـرفت . ایـن پـروژه هـا بـرای فـرآیـند کـلسیناسیون از انـرژی بـخـار آب نـیـز بـرای پـالایـش اسـتـفاده نـمودنـد کـه ایــن پـروژه هـا از جـمـله پـروژه هـای الکـتـریـسـیتـه بـریـا نـیاز به انرژی بسیار بالایی دارد . عـملیات تکـمیل سـاختار پـروژه مـورد نـظر در سال 2005 به طور تمام و کمال به پایان خواهد رسید ( Metal Bulletin, 2002 ) .
2-7-8- جامائیکا :
شـرکت  AWAC  و دولـت جـامـائـیکا در حـدود 115 مـیـلیون دلـار را بـرای ایـجـاد طـرح تـولـید آلـومـینا در کـشـور جـامـائیکا و در ایالات کلارنیون سرمایه گذاری نمودند . افـزایـش ظـرفـیـت تـولـید بـه میزان 25 درصد در دستور کار قرار گرفت که این موضوع سـبب رسـیـدن تـولـید بـه بـیش از 1.25 میلیون تن در هر سال شد . دولت جامائیکا یک دوره 28 سـالـه را بـرای تـأمـین مـواد اولـیه ایـن طـرح صنعتی در نظر گرفت که تأثیرات نـفـوذی آن را مـی تـوان در سـال 2003 بطـور خـاص بـر روی این پروژه مورد مشاهده هر چه بیشتر قرار داد . بر طبق پیش بینی های صورت پذیرفته در اثر انجام پذیری طرح مدون شده ، با کاهش 30 درصد عزینه های مربوط به پالایش آلومینا مواجه خواهیم بود ( Alcoa Inc., 2002b ) .
شـرکت هـای آلـومینیوم کـیسر و شـیمیایـی وابـستـه در حـدود 13.7 مـیلیـون دلار بـر روی 65 درصـد از ظـرفیت هـای مـختلف طـرح تـولید آلـومینیوم سـرمایـه گذاری نمودند کـه تـأثیر ایـن سـرمایه گـذاری مـنجر بـه افـزایش ضـریب تـأثیر و رسـیدن ظـرفـیت تولید سـالیانـه بـه 1.65 مـیلیون تن در هر سال گردید . پیش بینی های پوشش داده شده برای پروژه های جدایش یافته از یکدیگر منجر به تکمیل هر 2 بخش پروژه های مزبور گردید که در این راستااز سیستم دوگانه تدمین خوراک ورودی برای تأثیر هر چه بیشتر پروسه از لحاظ عیار بوکسیت استفاده شـد و از ایـن طـریق بـه یک سـیستـم سرمایش جدید برای پـیشرفت هـر چـه بـیشتر مـقداری بـرای پـروژه ها به کار گرفته شد . مجموع هزینه های مـربـوط بـه 2 پـروژه در حـدود 21 مـیلیون دلار تـخمین زده شد که 35 درصد آن توسط 2 شـرکت هـیدرو آلـومـیـنیوم  AS  و گـروه آلـومینیوم و صـنایع شـیمیایی وابسته تأمین گردید ( Kaiser Aluminum & Chemical Corp., 2002 ) …

 

منابع و مأخذ
– Alcan Inc.,2002,Alcan agreement on consultation process at its Burntisland facility ensures closure on November 30 , 2002 : Montreal , Quebec , Canada,Alcan Inc.press release , November 18,1 p .
– Alcoa Inc.,2002a,Alcoa,BHP Billiton sign letter of intent to explore further opportunities in Suriname: Pittsburgh , PA , Alcoa Inc.press release,October 17,1 p.
– Alcoa Inc.,2002b,Alcoa World Alumina and Chemicals and the Government of Jamaica to invest $115 million to expand Jamalco alumina re . nery Operations : Clarendon , Jamaica ,Alcoa Inc .press release ,April 27,1 p.
– Aluminum . Ch .in Mineral Commodity Summaries,annual.
– Aluminum . Mineral Industry Surveys , monthly .
– Aluminum and bauxite . Ch . in United States Mineral
Resources , Professional Paper 820 , 1973 .

– Aluminum . Ch .in Mineral Facts and Problems,U.S.Bureau
of Mines Bulletin 675 , 1985 .
– Alumina Plants Worldwide , U.S. Bureau of Mines , 1993 .
– American Metal Market,2002,Alcoa,AlintaGas in power accord for W .Australia alumina re . neries : American Metal Market,v.110,no.75-4 , July 5,p.6.
– Bauxite and alumina.Ch.in Mineral Commodity Summaries
annual .
– Bauxite Mines World wide , U.S. Bureau of Mines , 1994 .
CRU . Alumina Monitor ( monthly ) .
– Bittencourt , L.R.M .,Lin , C.L ., Miller , J.D ., 1990.Flotation recovery of high-purity gibbsite concentrates from a Brazilian bauxite In : Advanced Materials –  Application of Mineral and Metallurgical Processing Principles . Society of Mining Engineers of AIME,pp.77 –85.
– Baksa , G ., Vallo,F ., Sitkei , F ., Zoldi , J.,Solymar,K.,1986. Complex causticisation:an e.ective means for the reduction of NaOH losses in an alumina plant . Light Met . TMS ,
Warrendale , 75 –80 .
– Cao , X ., Hu ,Y ., Jiang ,Y.,Li,H.,2001.Flotation mechanism of aluminum – silicate minerals with N – dodecyl – 1 , 3
diaminopropane . Chinese Journal of Nonferrous Metals 11 (4) , 693 –696 (in Chinese) .
– Cooper , Mike , 2002 , SUAL aims to begin Komi project in 2004 : Metal Bulletin , no.8731 ,December 9 , p.4 .
– CRU Alumina Monitor,2002a,Capacity expansions / production : CRU Alumina Monitor , February , p.7 .
– CRU Alumina Monitor , 2002b , Company news : CRU Alumina Monitor , April , p.7 .
– Defense Logistics Agency ,2002,FY 2003 Annual Materials Plan (AMP) revision announced : Fort Belvoir , VA ,Defense Logistics Agency news release , December 23 , 2 p .
– Defense Logistics Agency , 2003 , Inventory of stockpile material R-1:
– Defense Logistics Agency,January 7 , 2 p .

– Feng , Q ., Zhan , G ., Lu , Y ., 1998 .The 90 ’s research and outlook bauxite on impurity removing by mineral processing . Light Metal (4) , 9 –13 (in Chinese) .
– Grubbs , D.K ., 1987 . Reduction of .xed soda losses in the Bayer process by low temperature processing of high silica bauxites . Light Met . TMS , Warrendale , 19 –25 .
– Hall , A.K.,Harrow .eld,J.M.,Hart,R.J.,McCormick,P.G.,1996.
Mechanochemical reaction of DDT with calcium oxide . Envir . Sci . Tech . 30 (12) , 3401 – 3407 .
– Hu , Y.,Liu,X.,Qiu,G.,Huang,S.,2000.Solution chemistry of . Flotation separation on aluminum and silicate in diasporic -bauxite(I) – Crystal structure and . Floatability . Mining and Metallurgical Engineering 20 (2) , 11 –14 (in Chinese) .
– Hu ,Y.,Jiang,H.,Qiu,G.,2001. Solution chemistry of . Flotation separation on aluminum and silicate in diasporic-bauxite.Chinese Journal of Nonferrous Metals11(1),125–130     (in Chinese) .
– Industrial Minerals , 2002a,Alcan to exit European alumina chemicals : Industrial Minerals , no.414 , March , p.8 – 9 .
Industrial Minerals , 2002b ,Ashapura gets abrasive bauxite with Bombay Minerals:Industrial Minerals , no.413 , February , p.14 .
– Industrial Minerals,2002c,Prices:Industrial Minerals , no.423 , December , p.70 .
– Industrial Minerals , 2002d , RHI subsidiaries . le Chapter 11 : Industrial Minerals , no.414 , March , p.74 .
– Interfax Mining &Metals Report,2002a,Russian companies to merge aluminum assets:Interfax Mining &Metals Report , v.11 , issue 49 , December 5 , p.4 – 5 .
– Interfax Mining &Metals Report , 2002b , SUAL opens rail track to Sredne – Timan bauxite mine : Interfax Mining & Metals Report , v.11 , issue September 27 , p.15 – 16 .
– Interfax Mining &Metals Report , 2002c , S . Ural bauxite mines to stop in Dec 2002: Interfax Mining &Metals Report , v.11 , issue 3 , January11 – 17 , p.13 .
– Jiang , H .,Hu,Y.,Qin,W.,Wang,Y.,Wang,D.,2001.Mechanism of . Flotation for diaspore and aluminum – silicate minerals with alkyl – amine collectors.Chinese Journal of Nonferrous Metals 11 (4) 688 – 692 (in Chinese) .
– Juhasz , A.Z ., Opoczky , L ., 1990.Mechanical Activation of Minerals by Grinding . Ellis Horwood , Chichester , UK .
– Kaiser Aluminum &Chemical Corp.,2002,Kaiser Aluminum board approves capital investment project at Jamaican alumina re . nery : Houston , TX .
– Kaiser Aluminum &Chemical Corp . press release  , September 4 , 1 p .
– Kaiser Aluminum &Chemical Corp.,2003,Form 10 – K 2002 : Securities and Exchange Commission , 107 p .
– Li , H.,Hu,Y.,Jiang,Y.,Wang,D.,2001.Interaction mechanism
between modi.ed starches and aluminum-silicate minerals . Chinese Journal of Nonferrous Metals 11 (4) , 697 – 701    (in Chinese) .
– Liang,A.,Li,T.,1982.Discussion on reasonable technology . owsheet of bauxite processing . Light Metal (11) , 1 –6      (in Chinese) .
– Lu , Y ., Zhang ,G.,Feng,Q.,Ou,L.,2002.A novel collector RL for . Flotation of bauxite [ J ] . Journal of Central South University of Technology 9 (1) , 21 – 24 (English edition) .
– Luo , Z ., Hu , Y ., Wang , Y ., Qiu , G ., 2001 .Mechanism of
Dispersion and aggregation in reverse.Flotation for bauxite . Chinese Journal of Nonferrous Metals 11 (4) , 680 – 683  (in Chinese) .
– McCormick , P.G ., 1995.Application o mechanical alloying to chemical re . ning . Mater . Trans . JIM 36 , 161 – 169 .
– Metal Bulletin , 2002 , Glencore powers up at Aughinish : Metal Bulletin , no.8690 , July 11,p.12 .
– Mining Journal , 2002a , CVRD alumina reshuf . e : Mining Journal , v.339 , no.8692 , July 5 , p.1 , 4 .
– Mining Journal , 2002b , Jajarm plant in production:Mining Journal , v.339 , no.8705 , November 4 , p.238 .
– Mining Journal , 2002c , Pechiney ’s Lam Dong feasibility : Mining Journal , v.338 , no.8685 , May 17 , p.363 .
– Norsk Hydro ASA , 2003 , Annual report 2002 : Oslo , Norway , Norsk Hydro ASA , 140 p .
– O , Connor,D.J.,1988.Alumina extraction from non-bauxitic materi – als . Aluminium – Verlag GmbH , D € u usseldorf .
– Pawlek , F ., Kheiri , M.J ., Kammel , R ., 1992.The leaching of bauxite during mechano- chemical treatment . Light Met . TMS , Warren – dale , 91 –95 .
– Pechiney , 2002 , Pechiney develops its specialty alumina business in Europe : Paris,France,Pechiney press release , February 4,1 p .
– Platts Metals Week,2002a,CVRD purchase of Alunorte part of consolidation strategy: Platts Metals Week , v.73 , no.27 , July 8 , p.6 – 7  .
– Platts Metals Week,2002b,Hydro ’s VAW buy to .Fill rolling gap , boost extrusions : Platts Metals Week , v.73 , no.2 , January 14 , p.1,5 – 6 .
– Platts Metals Week , 2002c , Shareholders approve WMC demerger : Platts Metals Week , v.73 ,no.48,December 2,p.4.
– Plunkert , P.A ., 2003 ,Bauxite and alumina:U.S.Geological Survey Mineral commodity Summaries 2003 , p.32 – 33 .
– Primary Aluminum Plants Worldwide , 1998 .
– Russell , Alison , 1999 , Bauxite & alumina a guide to    non – metallurgical  uses and markets : Surrey , United Kingdom , Metal Bulletin plc , 112 p .
– Santana , A.N ., Peres,A.E.C.,2001.Technical note-Reverse magnesite . Flotation .Minerals Engineering 14 (1),107 –111.
– U.S.Trade in Bauxite and Alumina . Mineral Industry
Surveys , quarterly .
– Whittington , B.I .,1996.Quanti .cation and characterization                              o hydrogarnet and cancrinite present in desilication product ( DSP ) by powder X – ray di . raction . In : Fourth
International Alumina quality Workshop,Darwin,p.414-  424.
– World Bauxite Resources , Professional Paper 1076 – B  ,   1986 .
– World Nonbauxite Aluminum Resources Alunite ,
Professional Paper 1076 – A , 1978 .
– World Nonbauxite Aluminum Resources Excluding Alunite , Professional Paper 1076 – C , 1990 .
– Zhang , G ., Lu , Y .,Ou,L.,Feng,Q.,2001.A new collector RL for . Flotation of bauxite . Chinese Journal of Nonferrous Metals 11 (4) , 712 – 715 (in Chinese) .
– Zoldi , J ., Solymar , K ., Zambo , J ., Jonas , K ., 1987. Iron hydrogarnets in the Bayer process . Light Met . TMS , Warrendale , 105 –111 .
منابع اینترنتی
– Alumina Limited , 2003 ,Company pro .le,accessed August 13 , 2003 , at URL http://www.aluminalimited.com/index.php?s=about&ss=intro&p =  company  _  pro . le .
– ANH Refractories Co ., 2002 ( July 22 ) , Harbison – Walker  Refractories , North American refractories , and A.P. Green refractories to relocate corporate headquarters , accessed September 9 , 2003 , at URL http://205.137.187.5/aboutus/press.pdf .
– Browns.eld Recovery Corporation,2002 (June 19),St . Croix Renaissance Group announces acquisition of former St .Croix Alumina site , accessed September 8,2003,at URL http://www.browns.eld-recovery.com/stcroix _ press6–02. htm .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید