Archive for the ‘آموزش’ Category

دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word دارای 92 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word :

دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word

جهانی شدن رویدادی تاریخی است كه از دهه 90 میلادی به منزله ی پدیده ای شگرف در غرب زاده شد. شعاع اثرگذاری این پدیده به همراهی فناوری اطلاعا و ارتباطات شتاب و گستره بیشتری می یابد به گونه ای كه لایه های عمیق تر اندیشه، رفتار، نگرش ها و فرهنگ های ملل را تحت استیلای خود قرار می دهد

دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word
فهرست مطالب

مقدمه

دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word

بافت جدید آموزش و پرورش

مشخصات آموزش و پرورش در قرن

ویژگیهای نظامهای آموزشی در قرن

طبقه بندی ویژگیهای مدارس برای ورود به قرن

برنامه درسی ومدارس در قرن

تأثیر جهانی شدن بر آموزش

محورهای تغییر

امور مالی

بازار کار

آموزش

فناوری اطلاعات

شبکه های جهانی اطلاعات

نقش های فرهنگی و سیاسی آموزش و پرورش در عصر جهانی شدن

پیامدها و چالشها ی جهانی شدن بر تعلیم و تربیت

– به سوی مدارس بهتر

– مسئولیت پذیری

– رهبران آموزشی، پذیرش تغییر و تکنولوژی

-اثربخشی مدارس

اصول حاکم بر تحولات جهانی آموزش و پرورش

عوامل مؤثر برای رویارویی با انقلاب آموزشی

حیطه های تربیت شهروندان قرن

آموزش متوسطه: تقاطع های زندگی

چهار ستون تعلیم و تربیت

مهارتهای قرن بیست و یکم

سواد عصر دیجیتال

تفکر ابداعی

مهارتهای ارتباطی

بهره وری بالا

انواع سواد

سواد علمی

تفکر

سبک های تفکر

اصول سبکهای تفکر

تفکر انتقادی

تفکر انتقادی و خلاق

تحقیقات و بررسی های مربوط به موضوع پژوهش

تحقیقات داخل کشور ایران

تحقیقات خارج از کشور ایران

دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word

بدون تردید در آستانه قرن بیست و یکم نظام آموزش و پرورش با مشکلات متعدد و اضطراب بسیاری بویژه در ارتباط با جامعه، اقتصاد و فرهنگ روبروست. در زمان ما در کلی ترین تقسیم بندی ها رویکرد های متفاوتی را می توان در سیاستهای آموزش و پرورش کشورها مشاهده نمود.

رویکرد نخست هدف از آموزش و پرورش و فرایند یاددهی و یادگیری را در محدوده

دست یابی به نتایج و بهره دهی بهتر و قابل سنجش در کار آموزش و پرورش، از راه علمی کردن هرچه بیشتر مبانی آن می داند. در این گزینش سعی می شود آموزش و پرورش هرچه بیشتر به علوم تجربی نزدیک شود و در این میان نسل جدید به منزله ابزاری برای تامین اهداف از پیش تعیین شده جامعه پرورش یابند. (دلورز،،به نقل ازافتخارزاده ص)

اما در رویکرد دوم: هدف نظام آموزش و پرورش دست یابی به شناختی کلی از انسان به عنوان یک واحد زیستی، روانی- اجتماعی- تاریخی و در حال رشد است که تمامیت خویش را زمانی تحقق می دهد که همه ابعاد او از نظر جسمی، ذهنی، عاطفی ، اخلاقی و … به طور یکپارچه مورد توجه قرارگیرد. (همان منبع)

برای این که یادگیری و آموزش در زندگی انسانها بویژه کودکان و نوجوانان ارزش معناداری داشته باشد. نه فقط باید در فرایند رسمی یادگیری- یاددهی، یادگیری مهارتها به صورتی که معمولا انجام می شود، صورت گیرد بلکه فراتر از آن، باید به تشکیل شخصیت آنان و شکل دادن به

ارزش های انسانی مرتبط گردد. به عبارت دیگر، آموزش باید به فرهنگ توسعه انسانی تبدیل شود یعنی اقدام انسانی مبتنی بر ارزش ها که توانایی اخلاقی، روحی و فکری را برای حل مسائل توسعه به صورت انسانی درآورد ( دلورز، ، به نقل از افتخارزاده ، ص ).

باقری ()، رویکردهایی را که باید در آموزش و پرورش در کشورهایی که در معرض چالش های جهانی شدن و تحولات پدید آمده از فناوری اطلاعات اند، باید رویکردهای زیر را برگزیند را به قرار زیر دانلود رویکردهای آموزش و پرورش با word
فهرست کرده است .

نوع فایل: word

سایز :84.2 KB

تعداد صفحه:92

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود راهكارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود راهكارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی با word دارای 5 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود راهكارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود راهكارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود راهكارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی با word :

دانلود راهكارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی با word

راه كارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی
1-طرح مطالب درسی به صورت پرسش های جالب : مطلب یا موضوعی را كه می خواهیم كودك و نوجوان یادبگیرد ، به صورت پرسش یا پرسش هایی روشن و جالب كه آنها را به فعالیت ذهنی و پویندگی ترغیب نماید ، مطرح كنیم . باید تلاش نمود تا در دانش آموزان احساس نیاز به وجود آید .
2-دانش آموزان در اثر شكست در درسی نسبت به آن نگرش منفی پیدا می كنند باید به آنها كمك كرد تا با كسب موفقیت در درس جدید ، به تصویری مثبت از توانایی خود دست یابند زیرا یادگیری همراه با موفقیت به ایجاد انگیزه منجر می شود .
3-تجربه و تماس مستقیم با مطالب درسی : سعی نمایید تا دانش آموزان آنچه را كه می خواهند یادبگیرند با آن تماس پیدا نموده و تجربه مستقیم و عملی داشته باشند .
4-اهداف آموزشی مورد انتظار از دانش آموزان را در آغاز درس برای آنها بازگو نمایید . اهداف باید روشن و متناسب با توانایی دانش آموزان باشد .
5-اجرای نقش : بهتر است در زمینه برخی از موضوعات ازجمله تاریخ ، ادبیات ، دینی و … دانش آموزان را تشویق نماییم تا موضوع مورد نظر را به صورت نمایش در آورند . اجرای نمایش در تفهیم مسائل تربیتی و اخلاقی بسیار مفید و مؤثر می باشد .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود چگونه کلاس خود را مدیریت کنیم با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود چگونه کلاس خود را مدیریت کنیم با word دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود چگونه کلاس خود را مدیریت کنیم با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود چگونه کلاس خود را مدیریت کنیم با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود چگونه کلاس خود را مدیریت کنیم با word :

چکیده

تدریس امر پیچیده ای است که لازمه ی آن تنها داشتن اطلاعات تخصصی خاصی نیست . بلکه داشتن مهارت ُ نگرش ها و دیدگاه های قابل یاددهی نیز ضرورت دارد . امروزه هدف از تدریس فقط انتقال دانش موجود به دانش آموزان نبوده بلکه شامل آموزش شیوه هایی است که به دانش آموزان یاد داده می شود چگونه یاد بگیرند . ایجاد و حفظ محیط مناسب برای فعالیت های یاددهی و یادگیری ایجاب می کند که معلمان از ویژگی های کلاس درس ُ موانع بازدارنده و مخل یاددهی – یادگیری و راه کارها غلبه بر آن ها آگاهی کافی داشته باشند . در این مقاله ما ابتدا به تعریف مدریت کلاس پرداخته سپس موانع مخل اداره ی اثر بخش کلاس را بیان کرده و سپس راهبردهای مدیریت موثر کلاس را ارائه می نمائیم .

مقدمه

تحقیقات بیشماری نشان داده است که بسیاری از مشکلات ا خلاقی و اجتماعی نوجوانان ما حاکی از جذاب نبودن محیط مدرسه و کشمکش های اینگونه ی دانش آموزان با معلمان و افت تحصیلی آنان بوده است . و لذا وجود مدیریت کار آمد معلمان و ایجاد شرایط لازم برای تسهیل در امر یادگیری در کلاس که مطابق نیاز ها و ویژگی های فراگیران باشد ُ لازمه ی جامعه ی امروزی و راه گشای بسیاری از مشکلات نوجوانان می باشد . اینکه در فضای آموزش فعلی به جای اینکه به دانش اموزان توصیه ی نظم و انضباط شود ُ باید به معلمان یادآوری گردد که در اداره ی کلاسشان از روش های مدیریتی نوین استفاده گردد . و معلمان با توانمندی مدیریتی خود می توانند پایگاه و منزلت واقعی خود را حفظ کنند.

مدیریت کلاس اولین سطح مدیریت آموزشی است . و پایه ی سطوح بالاتر مدیریت ُ یعنی مدیریت مدرسه ُ مدیریت ناحیه و مدیریت کل نظام آموزش و پرورش محسوب می شود و در شکل دادن به ساختار آموزش و فرآیند تدریس و ساخت شخصیت و روند ذهنی ُ عاطفی ُ آموزش و تربیت دانش آموز نقش اساسی دارد .

گرچه کار معلم بر اساس نگرش نیات و شخصیت از یک سو و همه جانبه بودن او بر اساس مهارت در توانمند سازی دانش آموزان از سوی دیگر سنگ بنای مدیریت کلاس درس است اما معلم به مهارت ها و فنون سازمان دهنده نیاز دارد تا شرایط بهینه ای را برای تحقق یادگیری خلق کند .

بی تردید در کلاس نیز مانند طب بایدبه پیشگیری پیش از اصلاح اهمیت داد . و جای امید واری است که در حوزه ی پژوهش توجه فزاینده ای به روش هایی می شود که معلمان می توانند با آن ها از بروز مشکلات انظباطی پیشگیری کنند . شاید مهم ترین یافته این پژوهشها که شگفت آور هم نیست آن است که میزان نظم کلاس خیلی بیشتر از آنکه به بسامد و پافشاری اعمال معلم برای حفظ و بازگرداندن نظم بستگی داشته باشد ُ به ماهیت جاری در کلاس بستگی دارد به زبان رایج کنونی در مدیریت کلاس قوت بردار اصلی جریان اصلی فعالیت ها در برقراری و حفظ نظم بیشترین تاثیر را دارد .
دانلود چگونه کلاس خود را مدیریت کنیم با word
فهرست مطالب
چکیده مقدمه تعریف مدیریت
پژوهش های مرتبط با مدیریت کلاس
نقش معلم در مدیریت کلاس سبک های مدیریتی معلمان در کلاس
موانع اداره ی اثربخش کلاس دانش آموزان مسئله دار و مدیریت کلاس
نتیجه گیری منابع

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دیر آموز شهرستان مینودشت با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دیر آموز شهرستان مینودشت با word دارای 79 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دیر آموز شهرستان مینودشت با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دیر آموز شهرستان مینودشت با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دیر آموز شهرستان مینودشت با word :

دانلود بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دیر آموز شهرستان مینودشت با word

مقدمه

عقب ماندگی ذهنی یا به اصطلاح دیگر نارسایی رشد قوای ذهنی موضوع تازه و جدیدی نیست بلکه در هر دوره و زمان افرادی در اجتماع وجود داشته اند که از نظر فعّالیت های ذهنی در حد طبیعی نبوده اند.

بخصوص از روزی که بشر زندگی اجتماعی را شروع کرده موضوع کسانی که به عللی قادر نبودند خود را با اجتماع هماهنگ سازند مطرح بوده است. اجتماع برای مصلحت، تعصب یا سالم سازی بعضی افراد را تحمل کرده، عده ای را محبوس می ساخت یا به مرگ محکوم می نمود.

از مجموعه مدارک به دست آمده چنین استنباط می شود که تا قرن هجدهم این افراد مورد توجه و لطف نبوده و حتی پزشکان از پذیرفتن درمان آنان خودداری می کردند. (میلانی نو، 7 ص 23) و زمانی تصور می شود بعضی بچه ها زرنگ و برخی تنبل هستند. همچنین تصور می شود که بچه های زرنگ پرتلاش هستند و دیگران چنین نیستند. هرچه آموزش و پرورش عمومی بیشتر گسترش می یابد این اشتباه مشخص تر می شود. صاحب نظران در آموزش و پرورش با سئوالاتی از این قبیل مواجه هستند که آیا افراد با توانایی های خاص متولد شده اند؟ آیا این توانائی ها را می توان در سال های اولیه زندگی سنجید تا شاید بتوان پیشرفت در آینده را قابل پیش بینی و برنامه ریزی کرد و یا آیا فقر در فرآیند رشد هوش تأثیر دارد؟ (فروغی 1373 ص 31)

تفاوت های فردی دانش آموزان، که حاکی از وجود قضاوت در توانایی های آنان است، از مهمترین اصول و مواردی است که همیشه باید در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد. از جمله توانایی های متفاوت کودکان که موجب تفاوت عمده بین عملکرد آنان می شود، توانایی های شناختی و از جمله هوش است که میزان آن در همه افراد یکسان نیست، در نتیجه باید به آن توجه خاصی مبذول شود. زیرا نوع و سرعت آموزش باید با توانمندی های شناختی دانش آموزان هماهنگ شود.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تجربیات مدون تدریس جهت ارتقا رتبه شغلی معلمین با عنوان :راه های برطرف کردن پرخاشگری دانش آموزان با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تجربیات مدون تدریس جهت ارتقا رتبه شغلی معلمین با عنوان :راه های برطرف کردن پرخاشگری دانش آموزان با word دارای 30 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تجربیات مدون تدریس جهت ارتقا رتبه شغلی معلمین با عنوان :راه های برطرف کردن پرخاشگری دانش آموزان با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تجربیات مدون تدریس جهت ارتقا رتبه شغلی معلمین با عنوان :راه های برطرف کردن پرخاشگری دانش آموزان با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تجربیات مدون تدریس جهت ارتقا رتبه شغلی معلمین با عنوان :راه های برطرف کردن پرخاشگری دانش آموزان با word :

فرمت فایل : ورد با قابلیت ویرایش

دانلود تجربیات مدون تدریس جهت ارتقا رتبه شغلی معلمین با عنوان :راه های برطرف کردن پرخاشگری دانش آموزان با word
فهرست

چکیده 2

مقدمه 4

پرخاشگری و ورزش 5

دلیل کاهش پرخاشگری و استرس توسط ورزش 7

تعریف طرح مسأله 9

پیشینه تحقیق 9

توصیف وضعیت موجود 10

پرخاشگری و رفتار پرخاشگرانه 12

جمع آوری داده ها و گردآوری اطلاعات (شواهد 1 ) 13

تجزیه و تحلیل داده ها (پردازش ) 16

ارائه ی راه حل های مناسب 19

چگونگی اجرای راه حل های جدید و پیشنهادی 21

ارزیابی (شواهد 2 ) گردآوری اطلاعات (2) 25

تحول بنیادین 25

ارزیابی نتایج راه حلهای اجرا شده 26

نتیجه گیری (گزارش نهایی ) 26

پیشنهادها 28

منابع و مأخذ : 30

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی و تحلیل جنگ روانی و ارائه راهبردهای مقابله با آنها با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی و تحلیل جنگ روانی و ارائه راهبردهای مقابله با آنها با word دارای 228 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی و تحلیل جنگ روانی و ارائه راهبردهای مقابله با آنها با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست

فصل اول    3
فصل دوم    13
فصل سوم    39
فصل چهارم     141
پیوستها     153

 

مقدمه 

در تمامی جوامع بشری جوانان از سرمایه های اصلی و كارآمد كشور به حساب آمده و به عنوان آینده سازان جامعه همواره مورد توجه مسئولان و سردمداران بوده اند. در كشور عزیز اسلامی ایران نیز جوانان برمند اسلام چه در صحنه انقلاب و چه در صحنه های حماسه آفرین 8 سال دفاع مقدس نقش به سزائی را ایفاء نموده و همانند جوانان صدر اسلام، یاری كننده رسول مكرم اسلام بوده و بنای حكومت نبوی را با تلاش و توان جوانی خویش به ثمر رسانده و همواره در كنار حضرات معصومین ثمره وجودی اسلام را حفظ کرده اند و هم اكنون نیز با ندای لبیك خویش به مقام عظمای ولایت، سردمدار بر افراشتن پرچم اقتدار اسلام ناب محمدی در عرصه سیاست جهانی می باشند و اقتدار نظام اسلامی را حافظ بوده و خواهند بود . 

در واقع، عملیات روانی که مفهوم اصلی این تحقیق است، از مفاهیمی است كه تا به حال تعاریف متعدد و گوناگونی براساس شرایط استفاده از آن ارائه شده است. صلاح نصر از نویسندگان مصری در تعریف عملیات روانی می‌گوید: عملیات روانی همان جنگ كلمه و عقیده است، خواه به صورت مخفی، آشكار، شفاهی و یا كتبی باشد. اساساً سلاحی است كه به انسان و عقل او توجه دارد و هرگاه امكان برقراری ارتباط عاطفی با مخاطب را داشته باشد می‌تواند به اعماق او نفوذ كند.

با قدری تامل در حجم برنامه‌های منتشر شده توسط رسانه های بیگانه كه با توجه به محتوای برنامه‌ها، سابقه و دست‌اندركاران آنها، هیچ كدام دوست و حامی منافع ملت ایران محسوب نمی‌شوند، می‌توان به ادراكی از علت این موضوع رسید. رسانه های بیگانه درتلاش مذبوحانه برای سیاه جلوه دادن ایران اسلامی و ناامید كردن جوانان از شرایط موجود و آینده روشن می‌باشند.

هر چند در عدم درستی این رسانه ها و سرمایه‌گذاران و هسته‌های اصلی آنها با ایران اسلامی شكی نیست اما به نظر می‌رسد كه نمایاندن مطامع ومنافعی كه این دستگاه‌ها خبر پراكنی در پی آن هستند ونیز اثبات اهداف مزدورانه آنها چندان سهل وآسان نیست.

 

بیان مسئله: 

دشمن در برنامه ریزی میان مدت و درازمدت خود با تكیه بر تخریب نسل جوان كشور سعی می كند تا با ترویج اقسام فساد و فحشاء و سرگرم كردن آنها به امور از پیش پا افتاده ، جوانان را از پرداختن به رسالت اصلی خود بازدارد و آنها را به عناصری لاابالی ، بی تفاوت و بی اراده تبدیل كند تا از جوانان به عنوان ابزاری بر علیه منافع كشور خودشان استفاده نماید . دشمن با سوء استفاده از شرایط سنی و خصوصیات روحی و روانی جوانان سعی می كنند آنها را آلت دست خود در بازی های سیاسی قرار داده و بر علیه آرمانهای  ملی كشور خود بشوراند . 

دشمنان جهت دستیابی به  اهداف فوق از روشهای مختلفی از جمله تاثیر گذاری بر افكار عمومی جوانان از طریق استفاده از امكانات و ابزارهای تبلیغاتی  بهره خواهند گرفت . 

شایان توجه است که در هرشبانه روز، رسانه ها ،خبرگزاریها و رادیو های وابسته به دشمنان انبوهی از اخبار را منتشر  می نمایند . بعنوان مثال در هر شبانه روز بیش از 2460 دقیقه برنامه فارسی فقط از رادیوهای بیگانه در فضای كشورمان پخش می شود .  با توجه به محتوای برنامه ها و سابقه دست اندركاران آنها، هیچكدام دوست و حامی منافع ملت ایران محسوب  نمی شوند و قصد تضعیف نظام اسلامی را از طریق سست کردن اعتقادات و ارزشهای قشر جوان دارند. زیرا که جوانان، همواره مهمترین نقش را در توسعه پایدار یک کشور دارند .

رسانه‌های غربی با دست یازییدن به ظرایف تهیه، تنظیم ونشر خبر و دیگر عوامل نشر اندیشه‌ شفاهی از جمله گزارش، مصاحبه و… در تلاشند تا در میان جوانان ایران اسلامی جایگاهی مناسب برای خود ایجاد كنند و در دراز مدت با تاثیرات خود بر قشر جوان مایه دلسردی آنان را در خصوص دین و كشور مهیا نمایند.

از طرف دیگر، از آنجایی كه مقاصدی كه این دستگاه های سخن پراكنی و خبرگزاریها تعقیب می كنند و همچنین اهداف تبلیغی آنها، بخصوص در زمینه امور جوانان، تا كنون مورد مطالعه دقیق واقع نشده است ؛ در واقع، این موضوع مسئله ای است که در این پژوهش برآنیم به رفع آن مبادرت ورزیم. 

 

اهمیت و ضرورت تحقیق:

از آنجایی كه قدرت رسانه ای کشورهای بیگانه بیشتر از قدرت رسانه ای کشورمان می باشد و با توجه به قدرت اثرگذاری رسانه ها بر افکار عمومی و به ویژه اثرات مخرب عملیات روانی ای که از طریق رسانه ها صورت می گیرد، به نظر میرسد که جهت هدایت جوانان خود و خنثی كردن توطئه های دشمن، در درجه اول نیازمند شناخت نوع عملیات و اهداف آنها می باشیم که بدین دلیل تحقیقی مهم جهت مدیریت جوانان کشور در راهی صحیح می باشد. 

از طرف دیگر، با توجه به لزوم توسعه مادی و معنوی پایدار کشور،  برنامه ریزی صحیح و استفاده از این نیروی عظیم جوانی در ساختن ایرانی آباد موضوعی مهم به شمار می آید. در واقع، در راستای این موضوع نیز، ضرورت مطالعه و شناخت دقیق محورهای عملیات روانی دشمن به منظور خنثی نمودن این نوع عملیات و متقابلا كشف فرصت ها و راهبردهای عملیات روانی خودی نمایان می شود. 

 

اهداف تحقیق: 

این طرح، در راستای بررسی و تحلیل عملیات روانی علیه جوانان کشور و ارائه راهبردهای مقابله، اهداف زیر را دنبال می کند : 

1- مشخص نمودن محورهای عملیات روانی دشمن و دسته بندی تبلیغات جهت دار آنها پیرامون نسل جوان ایرانی 

2- شناخت مهمترین موضوعات تحلیلی مرتبط با جوانان ایرانی در رسانه های بیگانه 

3- كشف فرصتهای عملیات روانی خودی مرتبط با موضوع جوانان 

4- شناخت نقاط قوت و آسیب ها در زمینه قشر جوان كشور 

5- كشف راهبردهای عملیات روانی خودی مرتبط با موضوع جوانان 

 

پیشینه تحقیق: 

مرتبط با موضوع محوریابی عملیات روانی طرح هایی در سازمان ها و دستگاههای دولتی پیش بینی و اجرا گردیده است، از جمله موارد زیر : 

1- طرح محوریابی عملیات روانی كه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال اجرا می باشد . نتایج این طرح مطالعاتی در سه بخش اصلی شامل الف) محورهای عملیات روانی دشمن ب) فرصت های عملیات روانی خودی ج) جریانات داخلی همسو با دشمن ، طی یك بولتن (با مقطع بررسی هفتگی) هر هفته در اختیار فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار می گیرد.

 

2- طرح محوریابی عملیات روانی در صنعت نفت . این طرح مطالعاتی در پنج بخش اصلی شامل الف) محورهای عملیات روانی دشمن ب) فرصت های عملیات روانی خودی ج) محوریابی آسیب های صنعت نفت د) محوریابی نقاط قوت صنعت نفت ه) محوریابی قدرت نرم و بازیگری صنعت نفت ، اجرا می شود و طی یك بولتن (با مقطع بررسی ماهانه) هر ماه در اختیار مدیران ارشد صنعت نفت قرار می گیرد.

 

3- طرح محوریابی و بررسی گفتمان تبلیغی رسانه های بیگانه كه توسط اداره پردازش و تحلیل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اجرا می شود . نتایج این طرح مطالعاتی در چهار بخش اصلی شامل الف) سیاسی داخلی ب) سیاسی خارجی ج) فرهنگی – اجتماعی د) اقتصادی ، ارائه می شود . در این طرح در ذیل هر محور : فضای كلی ، استراتژی ها و شگردهای تبلیغی دشمن ، مهمترین گزاره های تبلیغی و نیز تحلیل هر محور ارائه می گردد. این بولتن عموما با مقطع بررسی هفتگی هر هفته یكبار توزیع می شود .

 

4- طرح محوریابی عملیات روانی كه توسط وزارت كشور در حال اجرا می باشد . این طرح در بخش های الف) سیاسی داخلی ب) سیاسی خارجی ج) فرهنگی – اجتماعی د) اقتصادی ، با مقطع بررسی 24 ساعته هر روز در اختیار مدیران وزارت كشور و سازمان های تابعه قرار می گیرد . .

سؤالات تحقیق:

این طرح پژوهشی جهت نیل به اهداف تحقیق، در پی پاسخگویی به سوالات زیر می باشد : 

1- مهمترین موضوعات تحلیلی مرتبط با جوانان كشور در رسانه های بیگانه چیست؟ 

2- فضای كلی رسانه ای علیه قشر جوان كشور چیست ؟ 

3- محورهای آسیب ها در زمینه قشر جوان كشور در گفتمان رسانه ای بیگانه كدام است؟

4- محورهای نقاط قوت در زمینه قشر جوان كشور در گفتمان رسانه ای بیگانه كدام است؟

5- محور های عملیات روانی نظام سلطه (تهدیدات) علیه جوانان كشور كدام است؟ 

6- فرصت های عملیات روانی خودی  در زمینه قشر جوان كشور در گفتمان رسانه ای كدام است؟

7- راهبردهای عملیات روانی خودی در امور مربوط به جوانان چه باید باشد؟ 

 

روش تحقیق: 

این طرح مطالعاتی از نظر هدف نوعی تحقیق کاربردی است که با استفاده از روشهای توصیفی و تحلیل محتوی انجام می شود . 

در این تحقیق، با استفاده از روش تحلیل محتوی اجزاء متن در جعبه های مختلف مقوله بندی می شود و مطابق با دیگر مراحل آن روش محورهای متن استخراج می شود . لازم به ذکر است که واحد ثبت، در این تحقیق موضوع و مضمون مرتبط با مقوله های انتخاب شده می باشد.

از آنجایی که در این پژوهش محقق بدون دخالت در متغِیرها و اطلاعات ، آنها را بصورت طبقه بندی شده و در راستای سوالات و هدفهای پژوهشی ارائه می کند، این طرح در زمره طرح های توصیفی قرار می گیرد . 

 

روش جمع‌آوری اطلاعات: 

اطلاعات مورد نیاز این تحقیق با روشهای زیر گردآوری می‌شود.

1. برای مرور تحقیقات مرتبط، مطالعه نظریات و الگوهای عملیات روانی، و تدوین بخش تئوریك از روش كتابخانه‌ای استفاده شده است. 

2. جمع آوری اطلاعات سایت های اینترنتی ، بررسی اخبار و برنامه های رادیو و تلوزیون های ماهواره ای بیگانه و روزنامه ها نیز جهت تهیه محتوای مورد بررسی صورت گرفته است. 

3. روش نظرخواهی كارشناسی  : جهت جمع‌آوری نظریات، دیدگاهها و تحلیل‌های كارشناسان و صاحبنظران عملیات روانی در راستای كشف راهبردهای عملیات روانی خودی در امور مربوط به جوانان، از روش مذکور استفاده شده است.  

 

جامعه آماری و نمونه تحقیق (روش نمونه‌گیری ذكر شود): 

در این پژوهش جامعه آماری شامل مقاله ، اخبار و برنامه های رادیو و تلوزیون های ماهواره ای بیگانه در مورد امور جوانان کشور می باشد . 

از آنجایی كه این پژوهش یك قلمرو زمانی 6 ماهه (مرداد تا دی ماه 1386) را مورد بررسی قرار می دهد و در واقع این پژوهش برای هر ماه تكرار می شود. انتخاب نمونه آماری توسط محقق بر اساس فضای کلی رسانه ای علیه قشر جوان کشور و به روش تصادفی در هر ماه صورت می گیرد . 

برای تحلیل محتوای اخبار فارسی زبان رسانه های بیگانه نیز، مدت شش ماه (24 هفته)، هر هفته دو شب از برنامه‌های رادیوی فارسی زبان رسانه های بیگانه ، هر یك به مدت یک ساعت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در تعیین  و گرفتن بازخورد در مورد راهبرهای مقابله با عملیات روانی از نظرات صاحبنظران استفاده شد. در واقع، برای انتخاب صاحب‌نظران از روش در دسترس استفاده شد. برای این منظور راهبردهای مقابله با عملیات روانی ، در اختیار 5 كارشناس و صاحب‌نظر علوم سیاسی، جامعه‌شناسی سیاسی، عملیات روانی، روان‌شناسی و ارتباطات قرار داده شد و از آنان خواسته شد تا بر اساس آن، به اظهار نظر بپردازند. 

 

 

ابزار اندازه‌گیری (روایی و اعتبار ابزار ذكر شود):

در این پژوهش ابزار اندازه گیری شامل فرم ها و چك لیست هایی است كه بر اساس آنها مقوله های اصلی و ویژه از متن نمایان می شود. علاوه بر آن پرسشنامه معكوس(این پرسشنامه را از آنرو كه داده ها (اخبار ، مقالات و . . . ) در اختیار محقق هستند و صرفا استخراج پاسخ از آنها مورد توجه قرار می گیرد پرسشنامه معكوس می خوانند) از دیگر ابزار اندازه گیری در این تحقیق می باشد.  

به منظور اعتبار ابزار اندازه گیری از روش اجماع در مقوله بندی استفاده می شود و به منظور روایی ابزار اندازه گیری از شیوه آزمون – آزمون مجدد استفاده می شود. 

 

روش‌های تجزیه و تحلیل اطلاعات و مدل‌های آماری مورد استفاده:

برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از آمار توصیفی استفاده می شود. به این منظور با گرفتن میانگین نظر خبرگان پس از مطالعه مكرر اسناد توسط آنها ، محورهای اصلی استخراج می شود . جهت استخراج نهایی راهبردها نیز از روش دلفی استفاده می شود. 

 

تعریف مفاهیم 

عملیات روانی عبارت از مجموعه اقدامات تبلیغی و روانی یك كشور یا گروه به منظور اثرگذاری و نفوذ بر عقاید و رفتار دولت ها و مردم در جهت مطلوب، به پشتیبانی زمینه ها و ابزارهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی است. تفاوت تعریف مذكور و دیگر تعاریف جنگ روانی این است كه آن تعاریف دیگر، زمینه ها و ابزارهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی را به كلی نادیده گرفته اند و بیشتر بر ابزارهای تبلیغی – روانی تاكید ورزیده اند، در صورتی كه پایه و اساس هرگونه تبلیغاتی، زمینه های موضوعی در آن عرصه است و در جنگ ها و عملیات های روانی، این زمینه ها اکثراً سیاسی و نظامی، همراه با چاشنی های اجتماعی و فرهنگی است.

عملیات روانی استراتژیك : این نوع عملیات روانی شامل فعالیت های گسترده و بلند مدتی است كه با استفاده از نقاط آسیب پذیری سیاسی، نظامی، اجتماعی، اقتصادی و غیره علیه بخش عمده و یا تمامی مردم  یك جامعه به كار می رود و باعث سستی عقاید و آرمان های آن جامعه می شود و ملت ها را نسبت به فرهنگ، تمدن و اصولی كه بر اساس آن حرکت می کنند، به شك و تردید می اندازد. به عبارت دیگر اراده یا روحیه ملی را خدشه دار و شکننده می كند و از بین بردن اراده ملتی را كه قصد پایداری دارد، بسیار با ارزش تر و مهم تر از قدرت و توانایی های مادی او محسوب می نماید

تبلیغات، ابزار اصلی عملیات روانی 

عملیات روانی بر خلاف جنگ های دیگر از قدرت زور استفاده نمی نماید بلكه از قدرت شرطی كننده یا نامریی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان خود استفاده می كند. در این جنگ ابزارهای نظامی بیشتر جنبه صوری و ظاهری را در تكمیل جنگ روانی دارند و قدرت اصلی در  فعالیت های تبلیغاتی نهفته است.

نقاط قوت: به مجموعه توانمندی ها و منابع سازمانی اطلاق می شود که سازمان را در رسیدن به اهداف خود یاری می رساند.

نقاط ضعف: به مجموع? محدودیتهای داخلی اطلاق می شود که مانع رسیدن سازمان به اهدافش می باشد.

فرصتها:  به مجموعه نقاط و امكانات بالقوه در بیرون از سازمان اطلاق می شود كه با شناسایی و بهره گیری از آنها توانمندی سازمانی افزایش یافته و امكان تحقق اهداف بیش از پیش فراهم می گردد.

تهدیدات: به مجموعه عوامل مؤثر و مداخله گر خارج از سازمان اطلاق می شود كه به عنوان عوامل مزاحم عمل نموده و مانع از اجرای برنامه ها و در نتیجه تحقق اهداف سازمان می شود.

 

شرح خدمات گزارش

محور های عملیات روانی نظام سلطه (تهدیدات) علیه جوانان كشور

فرصت های عملیات روانی خودی  در زمینه قشر جوان کشور در گفتمان رسانه ای

محورهای آسیب ها در زمینه قشر جوان كشور در گفتمان رسانه ای بیگانه 

محورهای نقاط قوت در زمینه قشر جوان كشور در گفتمان رسانه ای بیگانه

مهمترین موضوعات تحلیلی مرتبط با جوانان كشور در رسانه های بیگانه

جمع بندی و استنتاج بر مبنای موارد فوق (فضای كلی رسانه ای علیه قشر جوان كشور)

كشف راهبردهای عملیات روانی خودی در امور مربوط به جوانان بر مبنای موارد فوق

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تحقیق موانع استفاده از روشهای نوین آموزشی توسط دبیران با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق موانع استفاده از روشهای نوین آموزشی توسط دبیران با word دارای 140 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق موانع استفاده از روشهای نوین آموزشی توسط دبیران با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود تحقیق موانع استفاده از روشهای نوین آموزشی توسط دبیران با word

فصل اول پژوهش (طرح پژوهش)
1-مقدمه 
2-بیان مسئله
3-ضرورت و اهمیت پژوهش 
4-اهداف پژوهش 
5-فرضیه های پژوهش 
6-تعاریف عملیاتی پژوهش 
فصل دوم پژوهش
الف) ادبیات و پیشینه نظری
الگوها و روشهای تدریس 
تخصص دبیران
توجه به استعداد دانش آموزان
بودجه و امکانات
توجه برنامه ریزان درسی و آموزشی به روش های نوین آموزشی
مشا رکت مدیران با دبیران
مقطع تحصیلی دانش آموزان و درس مورد تدریس
ب) پیشینه علمی
1-پیشینه داخلی 
2- پیشینه خارجی
فصل سوم پژوهش
1-روش انجام پژوهش
2-جامعه آماری
3-نمونه آماری
4-روش و ابزار گردآوری داده های پژوهش
5-متغیرهای پژوهش
6-روش تجزیه و تحلیل داده های پژوهش

فصل چهارم پژوهش
(تجزیه و تحلیل داده های پژوهش)

تحلیل توصیفی و استنباطی داده های پژوهش

فصل پنجم پژوهش
1-بحث و نتیجه گیری
2-پیشنهاد کردن
3-محدودیت های پژوهش
4-منابع پژوهش
ضمایم

بخشی از منابع و مراجع پروژه دانلود تحقیق موانع استفاده از روشهای نوین آموزشی توسط دبیران با word

1-   آقازاده، احمد و همکاران، روشها و فنون تدریس، انتشارات دانشگاه پیام نور،

2-   آقازاده، محرم و همکاران، راهنمای روشهای نوین تدریس برای آموزش و کارورزی، انتشارات آییژ،

3-  امیری، محمدعلی، تفکر درباره تحولات آینده آموزش و پرورش، انتشارات مدرسه – وابسته به دفتر کمک آموزشی،

4-   پارسا، محمد، روانشناسی یادگیری بر بنیاد نظریه ها، انتشارات سخن،

5-   پارسا، محمد، روانشناسی تربیتی، انتشارات سخن،

6-    تقی پور ظهیر، علی، مقدمه ای بر برنامه ریزی آموزشی و درسی، انتشارات آگاه،

7-   دشتی، محمد، طرح های نوین آموزشی، نشر امام علی، (1368)

8-    دعایی، حبیب الله، مدیریت منابع انسانی، ناشر مولف. دانشگاه فردوسی مشهد،

9-    رحال زاده، رضا، روش شناسی تدریس، مطالعه درباره طراحی آموزشی، نشر ترمه،

10- رخشان، فریدون، طراحی و تحلیل نظام های آموزشی – انتشارات نیا،

11- رضائی، منیژه، چکیده های مقاله های همایش ملی مهندسی اصلاحات در آموزش و پرورش ناشر پژوهشکده تعلیم و تربیت،

12- شعبانی، حسن، مهارت های آموزشی و پرورشی (روش ها و فنون تدریس) انتشارات سمت،

13- شعبانی ورکی، بختیار، رویکردهای یاددهی و یادگیری – مفاهیم، بنیاد و
نظریه ها، انتشارات آستان قدس رضوی،

14- صافی، احمد، آموزش پرورش سه گانه، انتشارات سمت،

15- صفوی، امان الله، کلیات روش ها و فنون تدریس، انتشارات معاصر،

16- متین، نعمت الله و همکاران، چکیده پژوهش های برتر 76 و 77، واحد انتشارات پژوهشکده تعلیم و تربیت

17- معین، محمد، فرهنگ فارسی، انتشارات سرایش،

18- وکیلیان، منوچهر، نظارت و راهنمایی تعلیماتی، انتشارات دانشگاه پیام نور، (1381)

19- یغما، عادل، کاربرد روشها و الگوهای تدریس با تاکید بر تکنولوژی آموزشی، انتشارات مدرسه،

20- آدامز، ریمونداس، مترجم: بهشتی، سعید، برنامه ریزی آموزشی به سوی یک چشم انداز کیفی، انتشارات اطلاعات،

21- پیاژه، ژان، مترجم: کاردان، علی محمد، روانشناسی و دانش آموزش و پرورش انتشارات دانشگاه تهران،

22- جویس، بروس و همکاران، مترجم: بهرنگی، محمدرضا، الگوهای تدریس 2004، نشر کمال تربیت، بهار

23- دوتران، ر، مترجم: منصور، محمود، پیشرفت مدارس در پرتو تحول
روش های آموزش و پرورش انتشارات رشد

24- راجرز، دانیل سی و همکاران، مترجم: حسینیون، ابوالقاسم – اقتصاد آموزش و پرورش – اصول و کاربرد، ناشر معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی،

25- کاسل، ای بی، مترجم: میلانی، مهین، آموزش و پرورش کهن و نوین ناشر بنگاه ترجمه و نشر کتاب تهران،

26- کالاهان، جوزف و همکاران، مترجم: طهوریان، جواد، آموزش در دوره متوسطه، ناشر موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی،

27- مورفی، جوزف و همکاران، مترجم: کریمی، فرهاد، مدیریت مبتنی بر مدرسه، به منزله اصلاح مدرسه، ناشر: پژهشکده تعلیم و تربیت

28- سنجری، محمد، فصلنامه مدیریت در آموزش و پرورش، معاونت برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش، ناشر پژوهشکده تعلیم و تربیت – دوره چهارم، شماره 14،

29- عباسی، پروین، فصلنامه تعلیم و تربیت، ناشر پژوهشکده تعلیم و تربیت، سال هشتم، شماره 4، زمستان

30 فصلنامه تعلیم و تربیت، نشریه علمی، کاربردی، مرکز تحقیقات آموزشی، ناشر پژوهشکده تعلیم و تربیت، سال هشتم، شماره 2، سال

چکیده

پژوهش مورد نظر در مورد موانع استفاده از روشهای نوین آموزشی توسط دبیران مقطع متوسطه  می باشد. هدف از طرح این پژوهش پیدا کردن موانع و مشکلاتی است که دبیران را نسبت به روشهای نوین آموزشی دلسرد می کنند. جامعه مورد نظر پژوهش را دبیران مقطع متوسطه  تشکیل می دهند که 694 نفر می باشند. که 200 نفر به عنوان نمونه انتخاب شده اند. برای گردآوری داده های پژوهش از پرسشنامه ای که حاوی 20 سوال بسته است و سوالاتش به صورت 5 گزینه ای مطابق مقیاس لیکرت (خیلی زیاد، زیاد، متوسط، کم، خیلی کم) تنظیم شده است، استفاده شده است. فرضیه اول پژوهش این است که بین تخصص دبیران در زمینه روش های نوین آموزشی و استفاده کردن دبیران از این روش ها رابطه مثبتی وجود دارد. فرضیه مورد نظر تایید شده و باید دبیران تخصص خود را در این زمینه بالا برده تا بتوانند از روش های نوین در امر تدریس استفاده کنند. فرضیه شماره دو پژوهش در مورد رابطه توجه به استعداد و توانایی دانش آموزان و استفاده کردن دبیران از روش های نوین آموزشی است که به این نتیجه رسیده ایم که هرچه به استعداد  و توانایی دانش آموزان بیشتر توجه شود استفاده دبیران هم از این روش ها بیشتر
می شود. فرضیه سوم در مورد رابطه بین بودجه و امکانات اختصاص یافته به آموزش و پرورش و استفاده کردن دبیران از روش های نوین آموزشی است که به این نتیجه دست پیدا کرده ایم که هر چه بودجه و امکانات آموزش و پرورش بیشتر باشد دبیران راحتر از این روش ها استفاده می کنند زیرا یکی از مهمترین موانع کمبود منابع و امکانات آموزشی است. فرضیه چهارم پژوهش در مورد رابطه توجه برنامه ریزان درسی و آموزشی در امر برنامه ریزی به روش های نوین آموزشی و استفاده کردن دبیران از این روشها می باشد که به این نتیجه رسیده ایم که اگر برنامه ریزان درسی و آموزشی از همان ابتدا امر به تغییر و تحولات و در نتیجه به روش های نوین آموزشی توجه کنند دبیران هم بیشتر از روش های نوین استفاده می کنند. فرضیه پنجم پژوهش در مورد رابطه بین مشارکت مدیر با دبیران در زمینه استفاده از روش های نوین آموزشی و استفاده کردن دبیران از این روش هاست که به این نتیجه رسیده ایم که اگر مدیر، دبیران را در اجرای روش های نوین آموزشی یاری کنند و از این امر استقبال کنند دبیران خلاّق تر شده و از روش های نوین آموزشی استفاده می کنند. فرضیه ششم و هفتم در مورد رابطه مقطع تحصیلی دانش آموزان و درس مورد تدریس با استفاده دبیران از روش های نوین آموزشی است که به نتیجه رسیده ایم که هیچ کدام از دو مورد مانعی برای اجرای روش های نوین نیستند بلکه باید هر روش آموزشی را برای مقطع تحصیلی خاص و برای درسی که آن روش برایش کاربرد دارد به کار برد

 مقدمه

تعلیم تربیت در ایران قدمت تاریخی دارد ولی با روی آوردن ایرانیان به دین مبین اسلام، تعلیم و تربیت در ایران همگانی شد و نظام خاص آموزشی در کشور برقرار گردید. در این میان معلمان و دبیران در هر یک از موارد تعلیم و تربیت مانند، تنظیم برنامه درسی و پیش بینی مقاطع تحصیلی، نحوه ارزشیابی و در نهایت چگونگی تدریس به تناسب شرایط اجتماعی جامعه می توانستند تغییراتی ایجاد کنند و آزموزندگان را به مدارس جلب کنند. آقازاده ، احمد و همکاران ، 1381 زمانی این فکر متداول بود که فرد چیزی را که بداند می تواند آن را یاد دهد یعنی شرط تدریس را داشتن معلومات
می دانستند اما امروز، صاحبنظران بر این اعتقادند که تنها داشتن معلومات برای تدریس کافی نیست. معلم باید قادر باشد با شناخت شاگردانش، محتوی و روشهای آموزشی را تا حد امکان، بر اساس نیازهای آنان انتخاب کند. شاگردان باید در حین آموزش و پرورش، استعدادهایشان را شکوفا سازند و پیوسته احساس موفقیت کنند. معلم امروز نمی تواند برای سبک کردن بار مسئولیت خود، در پشت نقاب بی تفاوتی و ناآگاهی پنهان شود. معلم اگر با اصول و مبانی و هدفهای آموزش و پرورش، ویژگیهای شاگردان و نیاز آنان، روشها و فنون تدریس و سایر مهارتهای آموزشی آشنایی نداشته باشد، هرگز قادر نخواهد بود زمینه ی شکوفایی استعداد شاگردان را فراهم کند. مسئولان آموزشی با توجه به پیشرفت علوم و فنون باید به این باور برسند که هدف فرایند آموزشی تنها انتقال واقعیتهای علمی نیست بلکه باید موقعیت مطلوب یادگیری را فراهم کنند و چگونه اندیشیدن و چگونه آموختن را به شاگردان بیاموزند.   (شعبانی، حسن، 1373)

بیان مسئله

عصر ما را با نام های فراوان مطرح کرده اند، عصر خلاقیت، ترقی، تکامل، عصر شکوفایی و تمدن جدید عصر ظهور روش ها و طرح های نوین آموزشی

از حق نباید گذشت که در عصر ما خلاقیت ها و ابتکارات نوین، چشمگیر و
بی سابقه است که هم اکنون تحولات اساسی و تکاملی در تمام زمینه ها، بخصوص در کیفیت آموزش مراکز فرهنگی، پدید آمده است. سبک ومتدها تغییر کرده اند، اسلوب ها نوشدند، شیوه های کهن آموزشی فراموش گشتند و با دیدگاه های جدیدی، مراکز تحقیقاتی ما را اداره می کنند. هم اکنون در کنار کمیت ها به کیفیت توجه دقیقی
می شود. و برای بالا بردن کیفیت آموزشی، تلاشی مداوم در حال شکل گیری است. (دشتی ، محمد، 1368) گرچه مهارت و تسلط به رشته تخصصی دبیری یکی از ارکان مهم این شغل به حساب می آید لیکن تحقق این امر با کسب مهارتهایی امکان پذیر است. مهارت در استفاده از شیوه های نوین آموزشی به دبیران کمک می کند تا با کمترین فعالیت بیشترین کارائی را داشته باشند. انتخاب روشی مناسب در اجرای آموزش و بهسازی اهمیت بسزایی دارد و مسئولان آموزشی با توجه به هزینه، زمان و تعداد افراد تحت آموزش درجه آموزش مورد نیاز و عوامل دیگر یکی از روش های آموزشی را انتخاب می کنند. اغلب مشاهده می شود که دبیران در استفاده کردن از روشهای نوین آموزشی دچار مشکل می شوند و در نتیجه ترجیح می دهند از روشهای سنتی استفاده کنند. آیا تخصص دبیران در مورد این روشها اندک است یا اینکه توجه به استعداد و توانایی دانش آموزان و استفاده کردن از این روشها رابطه دارد و آیا بودجه و امکاناتی که در اختیار مدارس قرار می دهند جوابگوی بودجه مورد نیاز این روش ها است و یا اینکه آیا برنامه ریزان درسی آموزشی در امر برنامه ریزی بر این روش ها توجه دارند و مدیر مدرسه در زمینه استفاده کردن دبیران از این روشها مشارکت می کند و آیا مقطع تحصیلی دانش آموزان و درس مورد تدریس با استفاده کردن دبیران از روشها رابطه دارد و در پایان می خواهیم در این پژوهش موانع استفاده از روشهای نوین آموزشی توسط دبیران مقطع متوسطه  بررسی کنیم

(دعائی، حبیب الله، 1380)

ضرورت و اهمیت پژوهش

در دنیای امروز هیچکس بی نیاز از تعلیم و تربیت نیست. امروز فعالیت در مدرسه و آموختن، خود بخش عظیمی از زندگی انسان شده است. دیگر نمی توان با طرز تلّقی گذشته، به شاگرد و تربیت او نگریست. همه ما با روشهای سنتی، آموزش دیده ایم. لحظاتی را به خاطر می آوریم که چگونه نشستن سر کلاس، گوش دادن به صدای یک نواخت معلم، از بر کردن بدون فهم مطالب درسی، دلهره و اظطراب ناشی از امتحان، و سرزنش معلمان و والدین چگونه موجب نفرت و گریز ما از کلاس درس و محیط آموزشی می گردید. راستی چرا؟ چرا بسیاری از فعالیتهای آموزشی نمی توانست ما را با محیط آموزشی مأنوس، و به یادگیری علاقه مند کند؟ چرا فعالیتهای مدرسه با تهدید و اصرار معلمان صورت می گرفت؟ چرا شاگردان از تعطیل شدن مدرسه احساس رضایت و خوشحالی می کردند؟ مقصر اصلی چه کسی بود؟ با پیشرفت علوم و تکنولوژی متخصصان آموزشی روشهای نوینی را در امر آموزش پیشنهاد کرده اند تا شاید قسمتی از مشکلات آموزشی حل شود ولی متأسفانه این روشها در کشور ما زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند در این پژوهش سعی می شود دلایل عدم استفاده از این روشها را توسط دبیران بررسی کنیم

شعبانی، حسن،

اهداف پژوهش

هدف کلی: بررسی موانع استفاده از روشهای نوین آموزشی توسط دبیران مقطع متوسطه

اهداف جزئی

1-  آیا تخصص دبیران در زمینه روش های نوین آموزشی تأثیری در بکار بردن این روشها در امر آموزش دارد؟

2-   آیا توجه به استعداد و توانایی دانش آموزان تأثیری در بکار بردن این روشها توسط دبیران دارد؟

3- بودجه و امکاناتی که به آموزش و پرورش اختصاص داده می شود آیا در بکار بردن این روشها توسط دبیران تأثیر دارد؟

4- توجه برنامه ریزان درسی و اموزشی به روش های نوین آموزشی تأثیری در بکاربردن این روشها توسط دبیران دارد؟

5- مشارکت مدیر با دبیران در زمینه استفاده از روش های نوین آموزشی تاثیری در بکار بردن این روشها توسط دبیران دارد؟

6-  مقطع تحصیلی دانش آموزان چه تاثیری در استفاده کردن دبیران از روش های نوین آموزشی دارد؟

7-  درس مورد تدریس چه تاثیری در استفاده کردن دبیران از روش های نوین آموزشی دارد؟

فرضیه های پژوهش

1-  بین تخصص دبیران در زمینه روش های نوین آموزشی و استفاده کردن دبیران از این روشها رابطه مثبتی وجود دارد

2-   بین توجه به استعداد و توانایی دانش آموزان و استفاده کردن دبیران از روشهای نوین آموزشی رابطه وجود دارد

3-  بین بودجه و امکانات اختصاص یافته به آموزش و پرورش و استفاده کردن دبیران از روش های نوین آموزشی رابطه وجود دارد

4-  بین توجه برنامه ریزان درسی و آموزشی در امر برنامه ریزی به روش های نوین آموزشی و استفاده کردن دبیران از این روش ها رابطه وجود دارد

5-  بین مشارکت مدیر با دبیران در زمینه استفاده از روش های نوین آموزشی و استفاده کردن دبیران از این روشها رابطه وجود دارد

6-   بین مقطع تحصیلی دانش آموزان و استفاده کردن دبیران از این روش ها رابطه وجود دارد

7-   بین درس مورد تدریس و استفاده کردن دبیران از روش های نوین آموزشی رابطه وجود دارد

تعاریف عملیاتی

1-  روش های نوین آموزشی: روش هایی هستند که شاگردان را بر حسب
توانایی هایشان پیش می برند و دبیر نیز وقت کمتری صرف تدریس و زمان بیشتری صرف رسیدگی به فرد فرد شاگردان می نماید. (شعبانی، حسن، 1373)

روش های نوین آموزشی: در این پژوهش منظور از روش های نوین آموزشی روشهایی هستند که شاگرد محور هستند و دانش آموز فعال می باشد و از پیشرفت تکنولوژی در این روشها بهره می برند

2-  تخصص: خاص گردیدن، به امری مخصوص شدن، درکاری معرفت داشتن، اختصاص، ویژگی، مهارت (معین، محمد، 1380)

تخصص: در این پژوهش منظور از تخصص، میزان آگاهی دبیران از روش های نوین آموزشی و به کار بردن این روشها در فرایند تدریس می باشد

3-   استعداد: آمادگی کردن، آماده شدن، مهیا شدن، آمادگی. (معین، محمد، 1380)

استعداد: در این پژوهش منظور از استعداد مجموعه توانایی هایی است که در هر دانش آموز وجود دارد

4-  بودجه: مجموعه درآمدها و هزینه های یک کشور، یک وزارتخانه، یک اداره، یا صورت برآورد دخل و خرج یک وزارتخانه، یک اداره (معین، محمد، 1380)

بودجه: در این پژوهش منظور از بودجه مقدار مبلغی است که از درآمد دولت و سایر منابع به امر آموزش اختصاص داده می شود

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله ارسطو در مباحث اخلاق با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله ارسطو در مباحث اخلاق با word دارای 39 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله ارسطو در مباحث اخلاق با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود مقاله ارسطو در مباحث اخلاق با word

چکیده    
مقدمه     
علم اخلاق از دیدگاه ارسطو    
ملاحظاتی کلی درباره اخلاق ارسطویی    
الف) جایگاه عقل در نظام اخلاقی ارسطو    
ب) نسبی گرایی در اندیشه اخلاقی ارسطو    
ج) نقش تجربه در اخلاق ارسطویی    
د) غایت انگاری در اخلاق ارسطویی    
جایگاه اخلاق در نظام فکری دکارت     
1 ـ اخلاق موقت    
2 ـ انفعالات نفس    
3 ـ ارتباط انفعالات نفس با علم اخلاق    
4 ـ مؤلفه‌های فعل اخلاقی    
5 ـ رابطه انفعالات با نفس و بدن    
6 ـ انفعالات بنیادین نفس    
مقایسه اخلاق ارسطویی با اخلاق دکارت    
نتیجه    
فهرست منابع و مأخذ    

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود مقاله ارسطو در مباحث اخلاق با word

1 . گمپرتس، تئودور، متفکران یونانی، ترجمه محمد حسن لطفی، انتشارات خوارزمی، تهران، 1375

2 . ریچارد پاپکین و آوروم استرول، کلیات فلسفه، ترجمه دکتر سید جلال‌الدین مجتبوی، انتشارات حکمت، تهران، چاپ نوزدهم، 1383

3 . ارسطو، اخلاق نیکوماخوسی، ترجمه محمد حسن لطفی، طرح نو، تهران، 1378

4 . کاپستون، فریدریک، تاریخ فلسفه یونان و روم، ترجمه سید جلال‌الدین مجتبوی، انتشارات علمی و فرهنگی، جلد اول ، تهران، 1375

5 . ــــــــ ، ــــــــ ، ترجمه دکتر غلامرضا اعوانی، جلد چهارم، انتشارات علمی و فرهنگی، تهران،

6 . سالیوان راجر، اخلاق در فلسفه کانت، ترجمه عزت‌الله فولادوند، انتشارات طرح نو، تهران، 1380

7 . نوسبام، مارتا، ارسطو، ترجمه عزت‌الله فولادوند، طرح نو، تهران، 1380

8 . دکارت، رنه، گفتار در روش، ترجمه محمدعلی فروغی، نشر مهر دامون، تهران، 1385

9 ـــــــــ ، تأملات در فلسفه اولی، ترجمه دکتر احمد احمدی، مرکز نشر دانشگاهی، تهران، چاپ دوم، 1369

10 ـــــــــ ، انفعالات نفس، ترجمه دکتر منوچهر صانعی دره‌بیدی، انتشارات بین المللی هدی، تهران، 1376

11 اسپینوزا، باروخ دِ بندیکت، شرح اصول فلسفه دکارت و تفکرات مابعد الطبیعی، ترجمه دکتر محسن جهانگیری، انتشارات سمت، تهران، 1382

12 مجتهدی، کریم، فلسفه غرب، انتشارات امیرکبیر، تهران، 1380

13 ــــــــــــــ ، دکارت و فلسفه او، انتشارات امیرکبیر، تهران، 1382

14 . برهیه، امیل، تاریخ فلسفه قرن هفدهم، ترجمه اسماعیل سعادت، انتشارات هرمس، تهران، 1385

15واربرتون، نیگل، آثار کلاسیک فلسفه، ترجمه مسعود علیا، چاپ شمشاد، تهران،

چکیده

بحث اخلاق از دیرباز یکی از مهم ترین مباحث معرفتی بوده و در طول زمان تاریخ تطور بلندی داشته است. نوشته حاضر به بررسی تطبیقی علم اخلاق از دیدگاه ارسطو و دکارت؛ دو فیلسوف برجسته و مهم دوره یونان باستان و فلسفه جدید می پردازد

دکارت در کتاب گفتار در روش ضمن نقد روش و آراء علمای علم اخلاق بویژه ارسطو و متهم نمودن آنان به گزافه گویی، تصویرپردازی و توصیفی بودن و نیز عدم ارائه راه و طریق صعود به قله رفیع اخلاق، وعده می نماید تا در نظام اخلاقی خود نرده بان صعود به این قلّه را به دست دهد و اخلاقی کاربردی و توصیه ای ارائه نماید

در این مقاله نشان داده خواهد شد که اولاً دکارت در مدعای خود و اتهامات وارده به اصحاب مدرسی ، بویژه ارسطو در باب اخلاق صادق نبوده است و به رغم استفاده های فراوانی که از ارسطو در بحث اخلاق [و همچنین مابعد الطبیعه] نموده است، جانب انصاف را نگه نمی دارد. ثانیاً، بنای استوار اخلاقی که وی سودای تحقق آن را در سر می پروراند هیچ گاه جامه عمل نپوشید

کلمه های کلیدی:

• نفس • عقل • فضیلت • بدن • اراده • حکمت عملی • عواطف • میل • حکمت نظری • احساس • انفعالات

 

 

مقدمه

آن زمان که آدمی چشم خود را به عالم هستی گشود، فهم معنای هستی و پرسش ازحقایق درون و بیرون پیوسته به عنوان پرسشی بنیادین برای او مطرح بوده است. او پس از آن که شناختی فی الجمله از علوم نظری، آلی و عملی حاصل نمود و به فهم معنای هستی و رمز و راز و غایت خلقت آدمی بار یافت از آن رو که اولاً موجودی مدنیٌ بالطبع است و در درون اجتماع بشری با دیگران تعامل و ارتباط دارد و ثانیاً می دانست که عبث آفریده نشده است و باید در جهت تربیت نفس، کسب فضیلت و سعادت و خدمت به دیگران گام بردارد؛ به تدریج وارد حوزه اخلاق شده و در می یابد که معنای نیک و بد، خیر و شر و حُسن و قبح چیست. هم هنگام او دو پرسش بنیادین را که در مباحث اخلاقی دوران باستان نقش محوری داشت در صدر پژوهش های خود قرار می دهد

1 ـ زندگی خوب برای انسان چه نوع زندگی است؟

2 ـ آدمی برای این که زندگی خوب و سعادتمندانه‌ای را داشته باشد، چگونه باید زندگی کند؟

بحث و بررسی پیرامون جایگاه و منزلت علم اخلاق در ارتقاء آدمی به فضایل اخلاقی و نیل به سعادت و زندگی نیک از مهم ترین دغدغه های آدمی در طول تاریخ بوده است. امّا از آنجا که بحث اخلاق از آن زمان که در کانون توجه برخی از اندیشوران قرار گرفت تا اخلاقی که امروزه از آن سخن به میان می آید تاریخ تطور بلندی به جهت معنا و کارکرد داشته است و بی تردید بررسی تاریخ این تفکر در این مقال نمی گنجد. از این رو بر آن شدیم تا صرفاً به مطالعه تطبیقی علم اخلاق ارسطویی، به عنوان مبدأ و خاستگاه یک علم اخلاق کاربردی و مدوّن و علم اخلاق از دیدگاه دکارت در سده هفدهم میلادی بپردازیم. این مقایسه به چند دلیل حائز اهمیت است: اولاً متوجه خواهیم شد که اگر تفکر افلاطون، آن گونه که وایتهد توجه داده است، بر کل تاریخ تفکر غرب سایه انداخته است، چنان چه خوب بنگریم ردپای اخلاق ارسطویی و سلطه بلامنازع او را حتی در و بر آثار فیلسوفان اخلاق متأخر باز خواهیم شناخت؛ و پر واضح است که این مطلب ما را در فهم بهتر نظام اخلاقی و به ویژه نظام مابعدالطبیعی ارسطو مدد خواهد رساند. ثانیاً به رغم انتقاد های دکارت به سنت مابعدالطبیعی و به تعبیر وی اخلاق توصیفی ارسطویی، و همچنین با وجود تلاش دکارت به گذر از آن به سمت یک علم اخلاق دائمی و توصیه ای(کاربردی)، میزان وام داری او به ارسطو و تأثیر پذیری وی از او در حوزه اخلاق و مواضع اختلاف آنها را مشاهده خواهیم نمود . این امر، خود موجب خواهد گردید به فهم بهتری از وضعیت اخلاق در سده هفدهم و به ویژه نظام اخلاقی و مابعدالطبیعی دکارت نائل گردیم

در پاسخ به دو سؤال مذکور که در واقع بنیادی ترین پرسش در زمینه اخلاق است با توجه به اختلاف در مبانی فکری و همچنین فهم اندیشمندان از معنای واژگانی چون، فضیلت (سعادت)، خوبی یا بدی و; و همچنین با توجه به اختلاف زمان و مکان و شرایط جغرافیایی و تاریخی، همیشه اختلاف نظر وجود داشته است و از این رو مکاتب و نحله‌های متفاوتی در باب اخلاق و زندگی اخلاقی شکل گرفته است

بخش اول

علم اخلاق از دیدگاه ارسطو

چنان که می دانیم، نظرگاه افلاطون؛ یا به تعبیر درست‌تر سقراط در باب اخلاق یک نظریه مطلق انگارانه است. بر اساس این دیدگاه عملِ خلاف اخلاق یا عمل بد نتیجه جهل و نادانی است و هیچ کسی دانسته و از روی علم و آگاهی مرتکب عمل بد و نادرست نمی شود. او همچنین معتقد بود که قواعد اخلاقی در تمام اوضاع و احوال و شرایط ثابت و مطلق‌اند؛ یا به تعبیر دیگر فقط یک نوع نحوه زندگی خوب برای همه مردم وجود دارد و خیر، مستقل از همه آدمیان است

اما ارسطو به خلاف اسلاف خود که رفتار و امور اخلاقی را به قوانین طبیعت استناد می‌دادند، تلاش نمود برای مسائل اخلاقی، طریقی تجربی و علمی پیدا کند. او به خوبی از نقیصه نظریه مطلق گرایانه افلاطونی آگاه بود و لذا این که همه انسان‌ها با وجود اختلافات شدید روحی، فردی، اجتماعی ، جغرافیایی، جسمی و جنسی باید یک قانون عام و کلی را نصب العین خود قرار دهند و از آن متابعت کنند برای او قابل پذیرش نبود. از این رو درصدد برآمد زندگی خوب برای همه آدمیان را از طریق تفکر و تعقّل و مشاهده و بررسی تجربی و عینی رفتار و گفتار انسان‌ها بدست آورد

ارسطو در پایان دریافت که زندگی خوب برای آدمی عبارت است از «ائودایمونیا» یا زندگی سعادت- مندانه. اما پرسش بعدی این بود که ائودایمونیا چه نوع زندگی است. آیا زندگی قرین با لذت و شادی را ائودایمونی می‌نامند یا زندگی توأم با کامیابی و شهرت را. آیا چنان که سقراط و رواقیون گفته اند، برای ائودایمونیا صرفاً فضیلت مند بودن کافی و بسنده است یا این که باید هم داستان با ارسطو خیرات و امور خارجی را نیز برای آن ضروری دانست؟ در پاسخ به این پرسش سه اثر مهم و ارزشمند از ارسطو برجای مانده است که در واقع سلسله درس گفتارهای او در لوکیوم بوده است

1ـ اخلاق کبیر ، متشکل از دو دفتر و حاوی خلاصه نظریات اخلاقی ارسطو است. این کتاب منبع درسی لوکیوم بوده است و ساختار و محتوای آن شباهت زیادی به اخلاق نیکوماخوسی و به ویژه اخلاق ائودموسی دارد

2ـ اخلاق نیکوماخوسی که گویا نیکوماخوس؛ پسر ارسطو به همکاری تئوفراستوس آن را گرد آورده است و شامل ده دفتر است

3ـ اخلاق ائودموسی که احتمالاً شاگرد محبوب او «اُدِموس» آن را تنظیم نموده و در 8 دفتر گرد آمده است

بنابراین با توجه به اشتراک کلّی این سه اثر در ساختار و محتوا، به منظور فهم صحت و سقم ادعای دکارت در باب اخلاق ارسطویی و نیز فهم کلیّاتی از اخلاقی ارسطو؛ به بررسی اجمالی مضمون و محتوای بخش هایی از کتاب اخلاق نیکوماخوسی خواهیم پرداخت. سپس آراء اخلاقی دکارت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در پایان به مقایسه این دو رویکرد خواهیم پرداخت

الف) اخلاق نیکوماخوسی در یک نگاه کلّی

ارسطو در دفتر نخست این اثرخیرات یا امور نیک را به دو بخش غایت و وسیله تقسیم می کند و غایت زندگی یا خیر اعلاء را «سعادت» می‌نامد. سپس می افزاید سعادت یا «ائودایمونیا» دو گونه است

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود جامعه شیعه در مدینه نخاوله با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود جامعه شیعه در مدینه نخاوله با word دارای 71 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود جامعه شیعه در مدینه نخاوله با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

مقدمه

پژوهش حاضر كوششی است برای تشریح وضعیت جامعه شیعه مدینه و مناطق همجوار آن در جنوب شهر مدینه، البته بیشتر از قرن نوزدهم به این سو و با اشارتی به پیشینه تاریخی آن. این گزارش مبتنی است بر یك رشته منابع جور و اجور; اعم از منابع درجه اول و دوم، از آثار عربی قرون میانه تا نوشته های سیاحان اروپایی و آثار مخالفان فعلی دولت سعودی. همچنین از نوشته های تاریخیِ سالشمارانه از قدیم تاكنون و گزارش هایی كه ایرانی ها و لبنانی های شیعه و دیگر زائران مدینه نگاشته اند. البته تصویر به دست آمده، از بسیاری جهات مبهم است، بویژه از آن روی كه مؤلفِ نوشته حاضر نتوانسته (و شاید هرگز نتواند) یك پژوهش جدی انجام دهد.
در آغاز بیان چند ویژگی، درباره اهمیت عمومی مدینه در تاریخ شیعه و نیز در تفكر مذهبی آن، بسیار مناسب است و ما باید به خاطر داشته باشیم كه مدینه در مقایسه با سایر شهرهای مقدس و مذهبی نزد شیعیان امامی،1 [و به طور كلی] به دلیل داشتن چند ویژگی، متفاوت است:
(نخست آن كه:) تاریخ و اهمیت مذهبی این شهر، بستگی كامل به شهر مكه دارد، به این معنا كه هر چند زیارت مدینه بخشی از اعمال حج نیست، اما زیارت آن، قبل یا بعد از اعمال حج، مورد اعتنای تمامی مسلمانان است، و در اصل برای شیعیان یك وظیفه مقدس به شمار می آید; 2 این در حالی است كه برخی از شهرهای مقدس شیعه، مانند نجف و كربلا در اصل، در اطراف مرقد امامان(علیهم السلام) ساخته شده و نیز برخی از آن ها مانند مدینه، مدت ها پیش از آن كه نزد شیعه، شهری مقدس باشد، وجود داشته اند.3 اگر ما اهمیت تقدّس مذهبی شهرها را از دید شیعه، بر اساس شمار امامانی كه در آن مدفونند بسنجیم، باید نتیجه بگیریم كه شهر مدینه بیشترین اهمیت و محبوبیت را در قیاس با شهرهایی مانند نجف و كربلا دارد; چرا كه به عنوان مثال، در هر یك از آنها تنها یك امام دفن شده، اما مدینه (شهر محبوب همه مسلمانان، به دلیل مدفون شدن پیامبر در آن)، قبر چهار امام را در خود جای داده است. وآنها عبارتند از: «حسن بن علی»، «علی زین العابدین»، «محمد باقر» و «جعفر صادق»[(علیهم السلام)]. در آنجا همچنین قبر فاطمه دختر پیامبر(صلی الله علیه وآله) مادر دو امام; حسن و حسین و یكی از محبوبترین زنان قدسیه در اسلام قرار دارد. همین طور مرقد شمار دیگری از اعضای خاندان پیامبر (اهل البیت) در آنجا     می باشد.4
البته این امر به این صورت، حساسیت بیشتری ایجاد نمی كند، اما اهمیت ویژه ای را مطرح       می سازد كه به هر روی، برای زیارت شهرهای مقدس، افراد را به خود جذب می كرد.
روشن است كه زیارت مدینه توسط زائران شیعه نسبت به همكیشان سنیِ آنها، عمومیت بیشتری دارد.5 شیعیان امامی همه امامان خود، به جز امام دوازدهم را، كه در غیبت است، شهید می دانند. طبیعی است كه توقف در برابر مرقد چهار امام در مدینه، عمیق ترین احساسات مذهبی را در آنها ایجاد می كند.
در دوره جدید; یعنی از دهه 1920، اندوه شیعیان زائر قبرستان قدیمی مدینه; یعنی بقیع الغرقد (به اختصار بقیع)6 شدت یافت; چرا كه آنها شاهد بودند كه حرم امامان در عراق، ایران و حتی بسیاری از مراقد امامزادگان7 با كتیبه ها و تزیینات پر هزینه از طلا و نقره و آیینه و غیره پوشیده شده اند. در چنین حالتی، سادگیِ بیش از حدّ آرامگاه امامان در مدینه، یك ضربه روحی برای آنها بود. این امر، حتی برای زائرانی كه آگاهی كافی در باره خرابی مراقد امامان بقیع ـ به دست سعودی ها پس از پیروزیشان در دسامبر 1925 ـ داشتند، صادق بود.
پیش ازاین حوادث نیز مدینه وضعیت متفاوتی با شهرهای مقدس، در شرق; مانند نجف، كربلا، كاظمین و مشهد داشت (سامرا هم تا حدی یك استثنا بود). مدینه هیچ گاه حوزه علمیه شیعی نداشت. گرچه (دانشمندان و واعظان و طلاب از) شیعیان در مدینه و اطراف آن از روزهای نخست دوره اسلامی تاكنون وجود داشتند امّا، هیچ مدرسه ای كه قابل مقایسه با مراكز شیعی در عراق و ایران باشد، درآنجا تأسیس نشد.8 همین سخن درباره مكه نیز صادق است. البته این مسأله، نتیجه عمده وضعیت سیاسی بود. به جز چند مورد، مدینه همیشه زیر سلطه قدرت های سنی بوده است. با این همه حكام محلی مانند بسیاری از شرفای هاشمی مكه، به داشتن تمایلات شیعی شناخته شده بودند. شرفای مكّه در نظر بسیاری از نویسندگان شیعه، شیعیانی بودند كه به دلایل روشنی، خود را سنی مطرح می كردند. رفتاری كه بر اساس اصل «تقیّه» در فقه شیعه مشروع بود. این سخن كه همه شرفا گرایش شیعی داشته باشند، جای بحث دارد، با این حال تردیدی نیست كه گرایش شیعی در میان برخی از طوایف خاندان هاشمی، بویژه در میان اشراف حسینی مدینه9 وجود داشته است. این حقیقت می تواند روشن سازد كه چرا شیعیان آرزو داشتند تابه عنوان مجاور10(برای زندگی و حتی مردن!) در مدینه باشند و معمولاً برای اقامت در مدینه یا حومه آن موفق می شدند. ملامحمد امین استرآبادی (م میان 1033 ـ 1036 / 1623 ـ 1626) كه مجدِّد مكتب اخباری میان شیعه است، نمونه ای مشخص می باشد.11

پی نوشت ها:
 
1- اعیان، (1986)، ج 1، ص 200
2- همان، ص 208
3- سفرنامه، صص 193 و 266
4- Tracels, vol. 2, 224
5- رفعت پاشا، مرآه الحرمین، ج2، ص91 ; Stratlotter: Von Kairo, 203. در باره احامده نكـ : همان، ص 354 ; Oooenheim. Die Beduinen, vol. 2, 377, 379 ; بلادی، معجم قبائل، ص 13 ; در باره خاندان ابن جزاء، همو، نسب حرب، ص 179
6- Fragner: Persische Memoirenliteratur, 22. 77. 111.
7- سفرنامه، صص 243، 250، 254، 257، 259، 265، 280
8- همان، صص 254، 279. درباره عملكرد سیاسی امین الدوله نكــ :
Fragner: Memoirenliteratur, 88-111
9- ابن زبیر، معجم، ج 2 : ص 904، نسب او را «عبدالغنی تاریخ، ص 428» آورده است.
10- الرحله الحجازیه، ص 253
11- بغیه الراغبین، ج 2، ص 197 ; نیز نكـ : القبیسی، حیات، ص 106 ; بعد از این باز در باره شرف الدین سخن خواهیم گفت.
12- اعیان، ج 10، ص 364
13- برای مطالعه ادامه همین متن به صفحه 287 مراجعه كنید.
14- این مسأله به طور كوتاه در این منبع آمده است: Oppenheim: Die Beduinin, vol. 2, 435 ; و نیز شرف الدین، بغیه الرغبین، ج 2، ص 197 ; Tauber: The Arab Movements، در آن جا توجه داده شده است كه شریف ناصر در جنگ حاضر بوده اما به پیش از آن اشاره نكرده است (106, 133 .234 , 237).
15- Swven Pillars, 165
16- Bidwell (ed.): The Arab Bulletin, vol. 2, 143
17- Seven Pillars, 280, 544, 671.
18- همان، صص 165، 237
19- War and Discovery, 436.
20- Reprinted in Bidwell (ed.): The Arab Bulletin, vol. 2, 56, 291.
21- Seven Pillars, 159.
22- Kedourie: The Surrender ; بدر، التاریخ الشامل، ج3، ص 83، 114، 118
23- Kedourie, ibid., 137 ; بدر، التاریخ الشامل، ص 148
24- بدر، همان، ص 153 ; Clayton: An Arabian Diary, 110 fn, 12, 111, 120; Rush: Records, vol. 4286; Badeeb: Saude-Iranian Relations, 80 ; وزارت امور خارجه، روابط، صص67 ـ 63
25- نخستین بار در نشریه سعودی ام القری، ج 2، ش 51 (18 دسامبر 1925 در مقاله ای (صص 2 ـ 1) چاپ شد با عنوان «كیف تمّ تسلیم المدینه المنوره، وثائق هامه للتاریخ». همین مقاله در المنار، ج26 (1925 ـ 1926) ص 676 چاپ شد. نیز در: رشید رضا، مقالات، ج 4، ص 176
26- امّ القری، (نكـ : پاورقیِ پیشین)، بدر، التاریخ الشامل، ج 3، ص 158 ; الریحانی، تاریخ نجد، ص381
27- Rudd: Abdullah, 171, 178, 184-191.
28- نجفی، مدینه شناسی، صص 297 ـ 293 ; حافظ، فصول، ص 167
29- حافظ، فصول، ص 168 (چاپ دوم، ص 182).
30- حافظ، همان، ص 231 (چاپ دوم، ص 244)
31- شیرازی،الاحتجاجات، ص27 ; مناظرات، ص53 ـ 51 ; درباره شیرازی نكـ : مشار، مؤلفین، ج3، ص971
32- در باره او نكـ : مشار، همان، ص 345
33- خاطرات، ص 75 ; حافظ، فصول، ص 40 ; بدر، التاریخ الشامل، ج 3، ص 222 ; تصویری از سید مصطفی نجار (عطار!) در نجفی مدینه شناسی، ص 102 آمده است.
34- مدینه الیوم، ص 311 ; در باره بلیهیشی نكـ : ابن سلام، موسوعه الادباء، ج 1، صص 100 ـ 97
35- حمزه الحسن، الشیعه، ج 1، ص 66 (در باره محمود عیسی المشهدی نكـ : ابن سلام، موسوعه الادباء، ج 3، ص 201 ; Winder: Al-Madina, 999.. برای اطلاعات بیشتر نكـ : بلیهیشی، المدینه، ص 308 ; عمران از وابستگان خاندان حَبّوبی هستند (همان، ص 280)، یكی از كهن ترین خاندان های نجف (امینی، المعجم، ج 1، ص392ـ387) ; محسن الأمین از شخصی با نام سید عمران الحبوبی یاد كرده كه وی را به منزلش در مدینه دعوت كرده است. (اعیان، ج 10، ص 365).
36- .Snouck Hurgronje: Orintalism, 306
(در نامه ای كه به تئودور نولدكه در 25 مارس 1923 نوشته است.)
37- الحسن، الشیعه، ج 1، ص 66
38- HamdanL: The Literature, 29-33 در باره واقعه حرّه، نكـ : منبع زیرین، ص 304. فتنه مشابه آن، در سال 1111 / 1699 ـ 1700 نكـ : بلادی، نسب، 155. بدر، التاریخ، ج 2، ص 376ـ 378
39- Hamdan، همان، صص 28 ـ 26
40- حُرَیدی، شؤون، صص97ـ95 ; برای شناخت زمینه های آن نكـ :
Oppenheim: Die Beduinen, vol. 2, 368
41- در باره این شخص پس از این سخن خواهیم گفت.
42- تحفه المحبین و الأصحاب، ص 172
43- تحفه المحبین، ص413 ـ 412
44- نكـ : مظفر. نیز نكـ : عواد، معجم، ج 3، ص 154 ; امینی، معجم رجال، ج 3، ص 1216 ; بر اساس آنچه كه در ص1212 آمده، اصل خانواده وی حجازی بوده است (آل مسروح از حرب).
45- نكـ : مدخل: Ayan al-Shia در دائره المعارف ایرانیكا. ج 3، (1989) ص 130 و منابعی كه در آنجا آمده است. (شرح حال خودنوشت سید محسن امین در چاپ سال 1986 ; اعیان، ج 10، صص446ـ333 آمده است.
46- مظفر، تاریخ الشیعه، ص 116
47- به ویژه در: Wsvell: A Modern Pilgrim, 58-63 (در شرح حوادث سال 1908) و جزئیات بیشتر در: العیاشی، المدینه، صص 538، 572 ; برای شناخت زمینه آن، به ویژه در ارتباط با راه آهن حجاز نكـ : Philipp: Der bduinische Widerstand, توضیحات مفصل تر را ببینید: Buzpinar: The Hijaz و نیز Ochsenwald : Religion.
48- اعیان الشیعه، ج 10، ص 364
49- همان، ص 365
50- نقشه را بنگرید در: Burton, Personal, vol, 1, 392; نجفی، مدینه شناسی، ص 35، Bindapji, ]Map ofMedina[ , EI, vol, 5, 100. Maps
51- همان، ج 10، ص 365
52- برای اطلاعات بیشتر در باره «حِلْف» نكـ :
Juda: Aspekte, 2-8; Graf: Das Rechtswesen, 15f.
53- بدر، التاریخ، ج 3، ص 152 ; بلادی، نسب، ص 55، 166 ـ 168، 185 ; ویندر، المدینه، ص 998
54- نكـ : العرب (مجله)، ش 31، (1996)، صص 790 ـ 781 ; ش 32 (1997)، صص249 ـ 246. كتاب نسب بلادی و آثار دیگر این مؤلف، به طور آشكار، در دفاع از نقش تاریخی حرب، نوشته شده است.
55- بلیهیشی، مدینه الیوم، ص 312 ; نیز نكـ : بلادی، نسب، ص 197
56- بلیهیشی، همان، صص 321 ـ 312
57- همان، ص 321
58- معجم معالم الحجاز، ج 6، ص 185
59- معجم قبائل الحجاز، ص 408
60- نسب حرب، ص 55
61- The Shia. 4
62- المدینه المنوره فی رحله العیاشی، در باره مؤلف و نوشته او «ماء الموائد» نكـ : امحزون، صص66 ـ 19، همین طور نكـ : EI, Vol, 1, 795.
63- نكـ : مدخل Djafar al-Sadik در EI, vol 2, 374 و مدخل Ismailiyya در EI, vol. 4, 198. در باره مشهد اسماعیل نكـ : Wafa, 920. در دوره سعودی، بنای مزبور مورد بی توجهی قرار گرفت و در سال 1975 از میان رفت. نكـ : نجفی، مدینه شناسی، ص 389. مغربی، المهدم، ص 10 ; سامرائی، السعود، ص 35
64- امحزون، ص 175
65- تحفه المحبین، ص 303
66- . EI, 5, 19 در باره مؤلف نكـ : EI, vol. 7, 433-35
67- نایب الصدر شیرازی، تحفه الحرمین، ص 235 ; سیف الدوله، سفرنامه، ص 141 ; Dozy: Supplement,vol. 2,.658
68- خلیلی، موسوعه، ج 3، بخش اول، ص 313
69- نكـ : به پارگرافی كه در منبع بالا صفحه 268 و بعد از آن در صفحه 313 آمده است.
70- Dozy, Supplement, vol2, 252
71- Schlarship. 340, Mekka, vol, 2, 252, fn. 2.
72- البلادی در: السباعی، تاریخ مكه، چاپ چهارم، ج 1، ص 95. (برای متن نكـ : ص 308). البلادی، معجم معالم الحجاز ج 6، ص 186
73- الكواكب الحج، ص 53 ; نیز نكـ : Oppenheim, Die Beduinem, vol. 2, 378
74- Personal Narrative, vol, 2, 1, fn. 2.
75- L,Arabia Saudiana, 92
76- سعید، تاریخ، ص 491
77- Fontana: Una rappresentazione; art. Date Palm in Encyclopaedia Iranica. vol. 7. 123
78- مجلسی، بحارالأنوار، ج 49، ص102 به بعد.
79- الحُضَری، النخیل، صص 241 ـ 245 ; فضائل المدینه، ص 13
80- سمهودی، وفاء الوفا، ج 1، ص 15 ; Wustenfeld: Geschichte, 10
81- البتنونی، الرحله، ص 254 ; یوسف، المساجد، ص 72
82- همان، صص 89ـ87 ; الخوئی، شیعه، ص 5 ; المهدم، ص 42 ; متن یك نامه كه به وسیله عبدالعزیزبن عبدالله بن آل شیخ ـ رییس وقت هیأت امر به معروف و نهی از منكر ـ به مسؤول امور شهر و روستا. در سال 1976 یا اندكی بعد نوشته شده است.
83- نكـ : مدخل Al-Bahrayn در EI, vol. 1, 941. و نیز مدخل متوالی در همانجا، vol.7, 780
84- برای آگاهی های شخصی نكـ : بلادی، معجم قبائل، ص 95. در باره وادی فُرْع نكـ : همان مؤلف، معجم معالم الحجاز، ج 9، ص 41
جامعه شیعه در مدینه ـ نخاوله (3)
مقاله حاضر سوّمین بخش از مقاله تشیّع در مدینه اثر Werner Ende استاد دانشگاه Freiburg است كه بخش اوّل و دوّم آن در شماره هاى 25 و 31 انتشار یافت و ان شاءالله قسمت پایانى آن همراه با مشخصات منابع، در شماره آینده به چاپ خواهد رسید.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی قاعده نفی سبیل ، آثار و لوازم آن در فقه اسلامی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی قاعده نفی سبیل ، آثار و لوازم آن در فقه اسلامی با word دارای 143 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی قاعده نفی سبیل ، آثار و لوازم آن در فقه اسلامی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب                                          
چکیده    
واژگان کلیدی
مقدمه 1  
فصل اول : کلیات ومفاهیم 4
1-1 بیان مساله 5
2 – 1 سوابق مربوط به تحقیقات انجام یافته در مورد قاعده نفی سبیل 7
 3-1 اهداف تحقیق 10
4 – 1 فرضیه ها و پرسش های تحقیق11
5 – 1 شرح مفردات11
1 – 5 – 1  معنای لغوی قاعده 11                                     
2 – 5 – 1 معنای اصطلاحی  قاعده 11
3- 5- 1 فرق میان قاعده ی فقهی و مسئله فقهی 12
4 – 5 – 1 تفاوت قاعده فقهی و اصولی . 12  
 6 – 1 فقه . 13
 1 – 6 – 1 فقه در لغت 13
 2 – 6 – 1 فقه در اصطلاح فقها .13
7 – 1 حکم .13
 1 – 7 – 1 اقسام حکم شرعی 13
 1 – 7  احکام واقعی 13
 2 – 7  احکام ظاهری13
 2 – 7  – 1  اقسام احکام واقعی 14
 1 – 2 – 7 احکام اولی14 
 2 – 2 – 7 احکام ثانوی14
8 – 1 قاعده نفی سبیل 14
 1 – 8 – 1 تعریف قاعده نفی سبیل 14
 2 – 8 –1 واژه سبیل در لغت..15
 3 – 8 – 1 واژه سبیل در قرآن کریم15
 9 – 1 مسلمان .. .16

فهرست مطالب                                          

10 – 1 کفر و کافر     16
1- 10 – 1 واژه کفرو کافر در لغت  16
2 – 10 – 1 کافر در اصطلاح فقها. 17
3 – 10 – 1 واژه بیگانه17
4 – 10 – 1 اقسام کافر18
11-1 واژه روابط 19
12-1 تعریف روابط بین الملل 19
13-1 دارالاسلام 19
14-1 دارالکفر 19
فصل دوم : ادله و مستندات اثباتی قاعده نفی سبیل 20
1-2 ادله نقلی 21
1-1-2 کتاب 21
1-1-1 -2 آیه نفی سبیل از دیدگاه مفسران 22
1 – 1- 1  جمع بندی انظار مفسران درمورد آیه نفی سبیل 28
2-1-1-2 آیه نفی سبیل از دیدگاه فقها و اندیشمندان 28
3-1-1-2 آیه نفی سبیل از دیدگاه حضرت امام خمینی (ره) 33
2-1- 1   جمع بندی انظار فقها درمورد آیه نفی سبیل 34
4-1-1-2  اشکال و پاسخ در دلالت آیه نفی سبیل بر قاعده نفی سبیل     35
1-4-1 اشکال اول 35
2-4-1 اشکال دوم 36
3-4-1 اشکال سوم37
4-4-1 اشکال چهارم 38
5-1-1-2 آیات دیگری که می تواند مستند قاعده نفی سبیل شود 39
2-1-2 حدیث اعتلا 40
فهرست مطالب                                          

1-2 سند روایت41
2-2 دلالت روایت42
3-2 جمع بندی انظار فقها در دلالت حدیث اعتلا بر قاعده نفی سبیل 48
2- 2 دلایل عقلی 49
1-2-2 اجماع 49
1-1-2-2  تامل بر دلیل اجماع 50
2-2-2 مناسبت حکم و موضوع 50
1-2- 2 – 2 تامل بر دلیل اعتبار . 52
3-2-2 وجوب تعظیم شعائر و حرمت اهانت 53
1-3-2- 2  تامل بر دلیل وجوب تعظیم شعائرو حرمت اهانت 54
فصل سوم : آثار و کاربرد قاعده نفی سبیل درفقه اسلامی 55
1- 3 آثار قاعده نفی سبیل در بیع و معاملات .  56
1-1-3 فروش برده مسلمان به کافر56
2-1-3 عدم صحت اجاره عبد مسلم یاامه ی مسلمه برکافر   . 57
3-1-3 عدم صحت عاریه عبد مسلم یاامه ی مسلمه برکافر    58
4-1-3 فروش قرآن به کافران  58
5-1-3 ربا بین مسلمان و کافر61
1-5 تعریف ربا  61
6-1-3 ممنوعیت ارث بردن کافر از مسلمان   63
1-6 تعریف ارث63
2-6 موانع ارث 63
7-1-3 عدم ثبوت حق شفعه برای کافر 65 
1-7 معانی لغوی شفعه65
2-7 شفعه در اصطلاح65
3-7 شفعه در مذاهب اسلامی 66

فهرست مطالب                                          

4-7 تعریف اخذ به شفعه در قانون مدنی..   66  
5-7 مسلمان بودن شفیع 66
8-1-3 فروش سلاح به دشمنان دین    68
1-8 منظور از دشمنان دین چه کسانی هستند؟      68
2-8 مشروع نبودن فروش سلاح و ابزار نظامی به دشمنان دین   .  68
3-8 فرق گذاری بین زمان جنگ و صلح  69 
4-8 دیدگاه امام خمینی در فروش سلاح به دشمنان دین      71
9-1-3 مسکونیت کافران ذمّی   72 
10-1-3 وقف مسلمان بر کافر   72 
1-10 معنای لغوی وقف 72  
2-10 وقف در اصطلاح فقها ..   72
11-1-3 عدم صحت تولیت کافردر اوقاف مربوط به مسلمین 74
12-1-3 وصیت مسلمان بر کافر 75 
1-12 تعریف وصیت 75 
2-12 وصیت برای کافر ذمی75 
3-12 وصیت برای کافر حربی 75  
4-12 وصیت برای مرتد76 
13- 1-3 وصی قراردادن کافر77 
1- 13 تعریف وصایت 77 
2-3 آثار قاعده نفی سبیل در ولایات 78 
1-2-3 عدم جواز ولایت کافر بر مسلمان78 
1-1 معنی و مفهوم واژه ولایت 78 
2-2-3 عدم ثبوت حضانت کافر بر کودک مسلمان 80   
1-2 تعریف حضانت 80

 

فهرست مطالب                                          

3 – 3 آثار قاعده نفی سبیل در عبادات ..81
1-3-3 عدم توقف صحت نذر فرزند مسلمان بر اذن پدر کافر81
4-3 آثارقاعده نفی سبیل در سیاست 81
1-4-3 منع طلب مشورت از کافر81
5-3 آثار قاعده نفی سبیل در احکام قضایی وداوری 82
1-5-3 وکالت کافران 82
1-5 وکالت در لغت82
2-5 وکالت در اصطلاح فقهی82
2-5-3 قضاوت کافر برای مسلمان83
1-2 قضادر لغت83
2-2 قضادراصطلاح84
3-2 شرایط معتبر در قاضی  84
4-2 شرطیت ایمان و اسلام در قاضی84
5-2 وظایف قاضی85
6-3  آثار قاعده نفی سبیل در نکاح 86
1-6-3  ازدواج با کافران86
1-6 تعریف ازدواج 86
2-6-3 ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان 86
3-6-3 عدم صحت نکاح پس از اسلام زوجه 87
4-6-3 ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان از دیدگاه اهل سنت  89
5-6-3 ازدواج زن مسلمان با مرد ناصبی و غالی  90
7-3 آثار قاعده نفی سبیل دراحکام جزایی اسلام    90
1-7-3 عدم ثبوت حق قصاص برای کافر در صورتی که قاتل مسلمان باشد      90
1-7 تعریف قصاص90
8-3 مستثنیات قاعده نفی سبیل 93

 

فهرست مطالب                                          

فصل چهارم : کاربرد قاعده نفی سبیل در روابط بین الملل94
1-4 روابط بین الملل در قرآن کریم95
1-1-4 روابط با کشورهای اسلامی 95
2-1-4 روابط با کشورهای غیر اسلامی 95
3-1-4 رابطه ی صلح آمیز با کفار 97
4-1-4 تقدم رابطه با مسلمانان97
5-1-4 رابطه با اهل کتاب 98
6-1-4 نفی ولایت اهل کتاب   98
7-1-4 رابطه بر محور مشترکات فرهنگی    99
8-1-4 رابطه ، نه سلطه   99
9-1-4 روابط حرجی  100
10-1-4 نتیجه بحث  100
2-4 معاهدات و قرار دادهای بین المللی در اسلام    101
1-2-4 تعریف معاهدات بین المللی 101
2-2-4 اسلام و مرجع تصویب معاهدات بین المللی     101
3-2-4 تعریف قرار داد 103
4-2-4 فرق عقد با قرارداد103
5-2-4 قراردادهای بین المللی و اقسام آن در فقه اسلامی    103
6-2-4 تقسیم بندی قراردادهای بین المللی    104
1-6-2-4 قراردادهای بین المللی معین      104
2-6-2-4 قراردادهای بین المللی نامعین     104
1-2-6 ادله اعتبار قراردادهای بین المللی نامعین         105
7-2-4 مصادیق معاهدات بین المللی از دیدگاه فقها       105
1-7-2-4 قراردادهای بین المللی معین  105
2-7-2-4 قراردادهای بین المللی نامعین 106

 

فهرست مطالب                                          

3-4 اصول کلی حاکم بر قراردادهای بین المللی در اسلام 107
1-3-4 قاعده نفی سبیل 107
2-3-4 مشروعیت جهت و موضوع قرارداد108
3-3-4 دربرداشتن فایده برای مسلمانان  109
4-3-4 قرارداد مخالف آزادی دعوت اسلامی نباشد  109
5-3-4 قرارداد منافی با اصل استقلال مسلمین نباشد  109
6-3-4 تعهدات منافی با اصل سیادت مسلمین نباشد   110
1-6-3-4 صیانت سیادت در تعهدات بین المللی   111 
7-3-4 اصل عدم مداخله 111
4-4 اصل وفای به عهد111
1-4-4 اصل وفای به عهددر حقوق بین الملل 111
2-4-4 اصل وفای به عهد در اسلام112
5-4 اصل رعایت حسن نیت در توافقات بین المللی112
6-4 اصل حکمیت و داوری بین المللی  113
1-6-4 حل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی 113
2-6-4 عوامل اختلافات بین المللی 113
1-2-6اختلافات حقوقی 113
2-2-6 اختلافات سیاسی 114
3-6-4 حکمیت در نظام حقوقی اسلام114
1-3-6-4 مفهوم حکمیت 114
2-3-6-4 حکمیت در اصطلاح فقهی.. 114
4-6-4 نقش حکمیت در حقوق بین المللی114
5-6-4 حکمیت یک قرارداد بین المللی است 115
7-4 شرایط عمومی قراردادهای بین المللی از نگاه فقهای اسلام 116

فهرست مطالب                                          

1-7-4 شرایط شکلی116
1-1-7 صراحت و روشنی 116
2-1-7 مکتوب بودن قراردادها116
2-7-4 شرایط ماهوی117
1-2-7 اهلیت طرفین117
1-1-2-7 منظور از اهلیت در حقوق بین الملل عمومی117
2-1-2-7 منظور از اهلیت در حقوق اسلامی 119
2-2-7 قصد و رضای طرفین 119
1-2-2-7 تعریف قصد و رضا 119
3-2-7 مشروعیت موضوع و جهت قرارداد 120 
8-4 کاربرد حکومتی قاعده نفی سبیل در دید گاه امام خمینی (ره(121
1-8-4 نتیجه بحث 123
9-4 کاربرد قاعده نفی سبیل در قانون اساسی 124
10-4 کاربردقاعده نفی سبیل در زیر بنای سیاست خارجی    125
11-4 نمونه های استعمال قاعده نفی سبیل توسط فقهای متاخر اسلام    125
1-11-4 واقعه رژی یا تحریم تنباکو 126
2-11-4 امام راحل و قانون کاپیتولاسیون127
12-4  نتیجه گیری و پیشنهادات130
منابع 132
چکیده انگلیسی

گروه علوم انسانی

گروه الهیات ، فقه و مبانی حقوق اسلامی

 قاعده نفی سبیل ، آثار و لوازم آن در فقه اسلامی

چکیده

قاعده فقهی نفی سبیل کافر بر مسلمان قاعده معروف و مشهوری است که در اکثر ابواب مختلف فقه جریان دارد و فقها در استدلال به این قاعده احکام زیادی را که موجب سلطه ی کافر بر مسلمان شود استنباط کرده اند . مهم ترین ادله و مستندات این قاعده ؛ کتاب ، احادیث نبوی ، اجماع و تناسب حکم و موضوع می باشد که در دلالت برخی از آن ها براین قاعده تامّل وجود دارد اما مستند اصلی این قاعده آیه 141 سوره نساء ؛ « وَلَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا » است که الفاظ قاعده نیز از این آیه گرفته شده است طبق این آیه خداوند متعال هرگز حکمی را که موجب سلطه ی کافر بر مسلمان شود جعل و وضع ننموده است و مراد از جعل در این قاعده جعل تشریعی و تقنینی است نه جعل تکوینی .  هرچند که برخی از بزرگان آن را جعل تکوینی نیز می دانند اما این برخلاف ظاهر آیه است و قاعده نفی سبیل از قواعد ثانویه به شمار آمده و برادله ی اوّلیه احکام حاکم است و حکومت واقعی برادله اولیه احکام داردو آثار این قاعده در مسائل فقهی و حقوقی  از قبیل  معاملات ، نکاح و ولایات و … نمایان و آشکار است و از اصول اساسی حاکم بر روابط بین الملل با کشورهای غیر مسلمان و زیر بنای سیاست خارجی و انعقاد معاهدات و قراردادهای بین المللی اسلام با دیگر کشورهای غیر اسلامی است . طبق این قاعده هرنوع روابط و انعقاد قرارداد و معاهده ای که موجب سلطه ی بیگانگان بر کشورهای اسلامی شود این قاعده جلوی آن را می گیرد و حاکمیت خود را بر آن اعمال می کند وتنها مرجع صلاحیت دار تصمیم گیر در این زمینه امام مسلمین و نمایندگان ایشان است .

واژه های کلیدی :  قاعده ,قاعده نفی سبیل ,کافر ,مسلمان ,روابط بین الملل

مقدمه :

سرآغاز گفتار نام خداست                 که رحمتگر و خلق را رهنماست
        به نام کسی که آفرید، ازعدم              به انسان عطا کرد ، فکر و قلم

سپاس و ستایش فراوان آفریدگاری را سزاست که انسان را به نعمت عقل و دین کرامت بخشید .
درود و صلوات بی پایان خداوند بر همه ی حاملان وحی الهی ؛ به ویژه خاتم پیامبران حضرت محمّد مصطفی ( ص ) و جانشینان معصوم ایشان ، که کاروان بشریت سرگردان را از تاریکی های
جهل به سوی معرفت رهنمون شدند و تشنگان معارف ناب اسلامی را از سرچشمه ی زلال علم و معرفت الهی سیراب نمودند .
سلام همه فرشتگان بر برگزیدگانی که با سخنان گزیده ی خود، فقه پویای اهل بیت ( ع ) را برای پویندگان کوی سعادت ورستگاری به ارمغان آوردند و شاگردان زبده ای را پرورش دادند.
دین مبین اسلام یک دین جامع و معتدل بوده ودر سایه ی این آیین مقدس الهی ؛ زندگی اجتماعی شیرین و لذت بخش است و برای نیل به این هدف ، قوانین و شرایط خاصی را تحت عنوان قواعد فقهی وضع نموده است که در سایه ی عمل به آن قواعد ، آسایش و آرامش در زندگی اجتماعی بشر حکمفرما خواهد بود .
از جمله ی یکی از این قواعد فقهی دین مبین و حیاتبخش اسلام که در اکثر ابواب فقه وحقوق اسلامی ، مثل معاملات ، نکاح ، ولایت و سیاسات و … نقش اساسی داشته و از اصول حاکم بر سیاست و روابط خارجی حکومت دینی و اسلامی می باشد ، قاعده فقهی نفی سبیل است .
براساس این قاعده فقهی اسلام باید همه ی قوانین ، دستورالعملها و مقرّرات واحکام دولت و حکومت اسلامی ، در تمامی زمینه های داخلی ، و خارجی اعمّ از فرهنگی ، علمی ، اجتماعی ، سیاسی و نظامی آن چنان تصمیم گیری و برنامه ریزی و پایه گذاری شود که به هیچ وجه ، کفّار ، مشرکان و بیگانگان ، هیچگونه سیطره و تسلط سیاسی ، فرهنگی و نظامی و … بر مسلمانان و سرزمینها و ممالک اسلامی نداشته و از طرفی ضامن آزادی ، استقلال ، و عزّت و سربلندی اهل اسلام و دین باوران همراه باشد .در بینش الهی و اسلامی،روابط و ارتباطات خارجی با کشورهای غیراسلامی‌ باید براساس این قاعده برنامه زیری و کنترل شود.در صورت عینیت بخشیدن و عملی کردن این قاعده ی فقهی تمام راههای نفوذ،تسلط کفار و بیگانگان در ابعاد مختلف سیاسی،فرهنگی،اطلاعاتی،اقتصادی و…مسدود می‌شود و کوچک‌ترین‌ زمینهء اعمال نفوذ بر رفتار،کنش یا واکنشهای مسلمانان باقی نخواهد ماند.
اندیشه ی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل در این خصوص ، فروغ ویژه ای دارد
وی در تحریر الوسیله می نویسد:«اگر در روابط بازرگانی دولت ها و یا بازرگانان ،با برخی از دولت ها یا تجار بیگانه ،ترس بر بازار مسلمانان و زندگی اقتصادی آنان حاکم باشد، واجب است آن را ترک کنند، و چنین تجارتی حرام می باشد. و در صورت چنین ترسی، بر رؤسای مذهب (واجب) است که کالاها و نیز تجارت با آنان را طبق مقتضیات زمان تحریم کنند.بر امت اسلامی هم پیروی و تبعیت از آنان (واجب) است، همان گونه که بر همه ی آنان واجب است که در جهت قطع این روابط جدیّت کنند.»(خمینی ، 1366 ش ،جلد 2 ، ص 330).
امام راحل بی توجهی سران کشورهای اسلامی را به مقتضای قاعده «نفی سبیل» و اقدامشان را به انعقاد قراردادهایی که زمینه ساز سلطه ی بیگانگان بر کشورهای اسلامی شود ، خیانت خوانده و چنین خیانتی را باعث سلب صلاحیت آنان می دانند:
«اگر سران دولت های اسلامی یا برخی از نمایندگان دو مجلس {شورا و سنا در دوران طاغوت} موجب نفوذ سیاسی یا اقتصادی بیگانگان بر مملکت اسلامی گردند، به گونه ای که از این نفوذ بر {لطمه خوردن به} اساس اسلام یا بر استقلال مملکت –گرچه در آینده – بیم و هراس رود،{این رئیس مملکت یا آن نماینده } خائن شمرده می شود.
و فرضاً {اگر} متصدی شدنِ آن مقام برای او حق باشد، از مقامش- هر مقامی باشد-معزول می گردد و بر امت اسلامی است که گرچه با مقاومت منفی،مانند ترک معاشرت و معامله با وی و رو گرداندن از او،به هر وجهی که ممکن باشد، او را مجازات نمایند، و در اخراج او از اتمام شئون سیاسی و محروم نمودنش از حقوق اجتماعی اهتمام ورزند.» (همان ، ص 328)
این اصل و قاعده ی فقهی ضامن حراست و پاسداری از استقلال و آزادی و حریت اسلامی مسلمانان است و بر آنان است که ابتدا آن را بشناسند و سپس به آن‌ عینیت دهند و هرگونه سلطه ی خارجی را از اجتماع مسلمانان بزدایند و زمینه ی طرح‌ حاکمیت جهانی اسلام و نظام دینی اسلامی را فراهم نمایند.

بر این اساس این پایان نامه در راستای تشریح مفاد قاعده نفی سبیل و آثار آن در فقه اسلامی مورد بررسی قرار گرفته ودر چهار فصل تنظیم و تدوین شده است که عبارتند از :
1 – فصل اول  :کلیات و مفاهیم
2 – فصل دوم : ادله و مستندات قاعده نفی سبیل
3 – فصل سوم : آثار قاعده نفی سبیل در فقه اسلامی
4 – فصل چهارم : کاربرد قاعده نفی سبیل در روابط بین الملل
ودر آخر هم منابع و ماخذ آمده است .
امید است که با بررسی و تبیین هرچه بیشتر و بهتر این قاعده ی مهم فقهی بر معرفت ، بینش و فهم و بصیرت و درایت ما نسبت به داشته ها و دارایی های دین شامل و بینش و کامل و مترقیمان ، یعنی اسلام عزیز انشاالله بیش از پیش افزوده گردد ، و قدر این گوهر ناب و دین سعادتمند و شرافتبخش را بهتر دانسته و بدان ارج نهیم ، روحیه خودباوری و سیادت را در جامعه ی اسلامی تقویت نموده و با ایجاد اتحاد و اخوت و وحدت اسلامی در بین مسلمانان جهان بتوانیم ارتباطی ، منطقی ، عقلانی و صحیح و عادلانه را  میان جوامع اسلامی با جهان غیر مسلمان با تبیین صحیح و روشن نمودن قاعده فراهم آوریم .

   
فهرست منابع

الف : کتب فارسی

الهی قمشه ای ، ( 1387 ) . قرآن کریم ، قم ، انتشارات فاطمه الزهراء ، چاپ هشتم .
دشتی ، محمد، ( 1379 ) . ترجمه نهج البلاغه ، قم ، انتشارات مشرقین ، چاپ چهارم .
ابراهیمی ، محمد ، (1377 ). ازدواج با بیگانگان، قم، مرکز انتشارات تبلیغات اسلامی، چاپ اول
 انصاری ، شیخ مرتضی ، ( 1389 ). المکاسب ، ترجمه و شرح محی الدین فاضل هرندی ، قم ،
بوستان کتاب ، مرکز چاپ و نشردفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ، جلد 2 .
امیری قائم مقامی ، عبدالحمید ، ( 1356 ) . حقوق تعهدات ، تهران، انتشارات دانشگاه تهران .
بجنوردی، محمد موسوی ، (1372 ) .القواعد الفقهیه، تهران ،سازمان انتشارات و آموزش انقلاب
بهرامی احمدی، حمید،(1388 ). قواعد فقه ، تهران ، دانشگاه امام صادق ، جلد اول .
جوادی آملی ،عبدالله، ( 1389 ) .تسنیم ؛ تفسیر قرآن کریم ،تحقیق حجج اسلام مجید حیدری فر و روح الله رزقی ،قم، نشر اسراء، چاپ اول ،جلد 21 .
 جعفری، یعقوب ، (1376 ) .تفسیر کوثر ،قم، انتشارات هجرت ، چاپ اول ، جلد 2 .
 خوئی ، آیهالله سید ابوالقاسم، (1390) .  مبانی تکملهالمنهاج، به اهتمام علیرضا سعید، تهران ،خرسندی ، جلد 1 و 2
 خامنه ای ، علی ، ( 1389 ) . اجوبهالاستفتائات ، ترجمه علی خامنه ای ، تهران، پیام عدالت ،چاپ دهم .
خوشوقت، محمد حسین،( 1375 ).تجزیه و تحلیل تصمیم گیری در سیاست خارجی ، دفترمطالعات سیاسی وبین المللی وزارت امورخارجه .
 روحانی، سید حمید، (بی تا). بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی (ره )، انتشارات راه امام .
اسلامی، چاپ دوم، جلد 1 .
 سبحانی ، جعفر، ( 1385 ). ترجمه الموجز فی اصول الفقه ، ترجمه محسن غرویان ، قم ، دارالفکر، جلد 2 .
 شریعتی ، روح الله ، ( 1387 ) . قواعد فقه سیاسی ، قم ، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی .
شکوری ، ابوالفضل، ( 1361 ) . فقه سیاسی اسلام ؛ اصول سیاست داخلی اسلام ، قم ، نشر حرّ، جلد 1
، ( 1361 ). فقه سیاسی اسلام ؛ اصول سیاست خارجی اسلام ، قم ، نشر حرّ ، چاپ اول ، جلد 2 .
صفدری ،محمد، (1340 ) . حقوق بین الملل عمومی ، انتشارات دانشگاه تهران، جلد 1 .
صفایی ،حسین ، امامی ، اسدالله ،( 1390). مختصر حقوق خانواده ، تهران ، نشر میزان ، چاپ بیست و ششم .
 ضیایی بیگدلی ، محمد رضا ، (1385 ). اسلام و حقوق بین الملل ، تهران،گنج دانش ،چاپ هشتم.
 عظیمی شوشتری ، عباسعلی ،( 1378 ). حقوق قراردادهای بین المللی در اسلام ، قم ، مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی ، مرکز انتشارات ، چاپ اول .
 عمید زنجانی ، عباسعلی ، ( 1351 ) . حقوق اقلیت ها ، تهران ، انتشارات کتابخانه صدر .
، (1386 ). قواعد فقه بخش حقوق عمومی ، تهران ، سمت ، جلد 3 .
، ( 1388 )، فقه سیاسی ؛ حقوق معاهدات بین المللی و دیپلماسی در اسلام ، تهران ، چاپ ششم ، انتشارات سمت .
، ( 1377 ) . فقه سیاسی ، تهران ، انتشارات امیر کبیر ، چاپخانه سپهر ، چاپ چهارم ، جلد 2 .
، ( 1377 ) . فقه سیاسی ، تهران ، انتشارات امیر کبیر ، چاپخانه سپهر ، چاپ چهارم ، جلد 3 .
 علوی ، محمود ، (1385 ) . مبانی فقهی روابط بین الملل، تهران ، انتشارات امیر کبیر، چاپ سوم .
علامه طباطبایی، محمد حسین ، (بی تا) . تفسیر المیزان ،ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی ، چاپخانه دفتر انتشارات اسلامی، جلد 5 .  
فیض، علیرضا،(1380 ). مبادی فقه و اصول ، تهران ، چاپ و انتشارات دانشگاه تهران .
 فارسی ، جلال الدین ، ( 1367 ) . حقوق بین الملل اسلامی ، تهران ، نشر جهان آرا .
کاتوزیان ، ناصر،(1388 ). حقوق مدنی : قواعد عمومی قراردادها، تهران، شرکت سهامی انتشار، چاپ هشتم ، جلد اول .
مطهری ، مرتضی ،( 1370 ). ولاء ها و ولایت ها ، تهران ، انتشارات صدرا ، چاپ ششم .
معین ، محمد ، ( 1387 ) . فرهنگ فارسی معین ، تهران ، معین ، جلد 1 .
مکارم شیرازی،آیهالله ناصرو جمعی از نویسندگان. ( 1386 ) . تفسیر نمونه ،چاپ سی و سوم، تهران دار الکتب الاسلامیه ،  جلد 4  
 ،( 1376 ) . رساله توضیح المسائل ، مشهد ، هاتف .
منصور، جهانگیر ، (1389) . قانون مدنی ،نشر دوران ،چاپ بیست و یکم ، جلد 1 .
 ، (1389 ) . قانون اساسی ، نشر دوران ، چاپ بیست و یکم ، جلد 1 .
 نصیری ، محمد ، ( 1372 ). حقوق بین الملل خصوصی ، تهران ، نشر آگاه .
ولایت ،عیسی،( 1387  ) . قواعد فقهی ، قم، انتشارات دار الفکر، چاپ اول
یزدی،سید مصطفی محقق داماد ، (1426 ق ). ایقاع ، اخذ به شفعه ، تهران ، مرکز نشر علوم اسلامی ، چاپ اول ، جلد 1

ب : کتب عربی
ابن منظور، ( 1414 ق ) . لسان العرب ، باتحقیق علی شیری ، دارالاحیاءالتراث العربی ، بیروت ، لبنان ، جلد 11
،( 1363 ) .  لسان العرب ، باتحقیق :علی شیری، دارالاحیاءالتراث العربی، بیروت لبنان ، جلد 3
، (بی تا ).  لسان العرب ، باتحقیق: علی شیری ،  دارالاحیاءالتراث العربی ،بیروت لبنان ، جلد 15
 ابوالصلاح الحلبی،( 1403 ق  ) . الکافی فی الفقه ، تحقیق؛ شیخ رضا استادی، اصفهان، کتابخانه امیر المومنین
ابن ادریس حلی ، محمد ،( 1411 ق  ). کتاب السرائر الحاوی لتحریر الفتاوی،  قم ، موسسه نشر اسلامی ، چاپ دوم،  جلد 2و3
امینی، علیرضا، آیتی ،محمد رضا، ( 1385).  تحریر الروضه فی شرح اللمعه، با مقدمه؛ ابوالقاسم گرجی، تهران، سمت ، جلد 1 و 2
 ابن قدامه، عبدالله، ( بی تا) . المغنی، تحقیق ؛ جماعه من العلماء، دارالکتب العربی، بیروت ، لبنان ، جلد 7
ابن ادریس شافعی ، محمد ،( 1403ق ). الامّ ، بیروت ، لبنان ، دارالفکر ، چاپ اول ، جلد 7
ابن زهره حلبی،  سید حمزه،( 1417 ق  ) . غنیهالنزوع الی علم الاصول و الفروع، تحقیق؛ شیخ ابراهیم بهادری ،قم، اعتماد، چاپ اول 
ابن حزم الاندلسی، سعید ، (بی تا  ) . المحلی ،تحقیق ؛احمد محمد شاکر، دارالفکر، بیروت ، لبنان، جلد 9 
 بجنوردی ، محمد حسن موسوی ، (1386 ) . القواعد الفقهیه ، تحقیق : مهدی مهریزی و محمد حسین درایتی ، انتشارات دلیل ما ، چاپ سوم،  جلد 1
تهانوی ، محمد اعلی بن علی ،(1967 ).  کشاف اصطلاحات الفنون ، تهران ،کتابخانه خیام  ،جلد 2
 حلی الهذلی، یحیی بن سعید،( 1405 ق ). الجامع للشرایع، تحقیق؛ شیخ سبحانی ،قم، موسسه سیدالشهداء
 حسینی مراغی ، میر عبد الفتاح، ( بی تا ) . العناوین الفقهیه ، موسسه نشر اسلامی ، جلد 2
حکیم ، محسن طباطبایی ، (1346 ) . نهج الفقاهه ، قم، انتشارات بیست و دو بهمن
خمینی ،روح الله موسوی، ( 1415 ق ).  کتاب البیع ، موسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی ، چاپ پنجم ،جلد 2 .
، ( 1385 ). تحریرالوسیله ، ترجمه علی اسلامی، قم، دفتر انتشارات اسلامی ،جلد 1
، ( 1366 ). تحریرالوسیله ، ترجمه علی اسلامی، قم، دفتر انتشارات اسلامی، جلد 2
، ( 1388 ). تحریر الوسیله، ترجمه موسوی همدانی، قم، انتشارات دار العلم چاپ ششم ،جلد 3
، ( 1386 ). تحریر الوسیله ،ترجمه موسوی همدانی، قم ،انتشارات دار العلم چاپ چهارم،  جلد 4
، ( 1385 ). المکاسب المحرمه ، تهران ، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ، چاپ سوم ، جلد اول .
خویی ، آیهالله سید ابوالقاسم ، (1419 ق  ) . محاضرات فی اصول الفقه ، قم ، موسسه نشر اسلامی، جلد 1
رشید رضا ، محمد ، (بی تا ). تفسیر القرآن الحکیم الشهیر؛ بتفسیر المنار، لبنان ، بیروت ، دارالمعرفه ، چاپ دوم جلد 5 .
روحی البعلبکی ، ( 1385 ) . فرهنگ عربی – فارسی المورد ، ترجمه محمد مقدس ،تهران ، انتشارات امیر کبیر .
راغب اصفهانی،( 1412 ق ) .  معجم مفردات الفاظ القرآن ،قم،  دارالکتب العلمیه.
 زیدان ،عبدالکریم، (1976  ) . احکام الذمیین والمستامنین فی دارالاسلام،  جامعه بغداد
  شهرستانی، محمد بن عبدالکریم،( بی تا ) . الملل والنحل ، دارالمعرفه ،بیروت ، لبنان ، جلد 1و2
شیخ مفید ،(1410 ق  ). المقنعه،  قم،  موسسه نشر اسلامی ، چاپ دوم
شیخ صدوق، ابن بابویه ،(1390 ق ). من لایحضره الفقیه ،تهران، دارالکتب الاسلامیه، جلد 4
 شهید اول، محمد بن مکی،( 1379).  لمعه دمشقیه ،ترجمه علی شیروانی، قم، دارالفکر، چاپ سیزدهم و یازدهم ، جلد 1و 2
شهید ثانی ، زین الدین بن علی ، ( 1388 ) . شرح لمعه دمشقیه ، ترجمه مسجد سرایی ، قم حقوق اسلامی چاپ دوم
 صادقی تهرانی ،محمد ، ( 1429 ق ) .الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن و بالسنه ، قم ، دارالتراث الاسلامی،  اسماعیلیان ، جلد 6
طوسی ، ابو جعفر محمد بن الحسن ، ( 1409 ق ).  التبیان فی تفسیر القرآن ، تحقیق و تصحیح : احمد حبیب قصیر العاملی ، مکتب اعلام الاسلامی ،  جلد 3
طباطبایی یزدی ، سید محمد کاظم ، (1409 ق ) . العروه الوثقی ، لبنان، بیروت، چاپ اول دارالاسلامی، جلد 1
طوسی، محمد بن حسن،( 1409 ق  ). النهایهفی مجرد الفقه و الفتاوی ،دارالکتاب العربی، بیروت ، لبنان
 ،(1417 ق ).  الخلاف، تحقیق ؛سید علی خراسانی ،قم، موسسه نشر اسلامی، جلد 4و5
 طباطبایی ،سید علی، ( 1414 ق ) . ریاض المسائل فی بیان الاحکام بالدلائل ،قم ،آل البیت ، جلد2
 طبرسی، ابوعلی فضل بن الحسن،( 1350) .  مجمع البیان ، تهران ،انتشارات ناصر خسرو ، جلد 6
 طریحی ، شیخ فخر الدین ، ( 1367 ) .  مجمع البحرین ،  قم،  دفتر نشر فرهنگ اسلامی،  جلد 3
  عاملی، حرّ ،( 1414 ق ). وسائل الشیعه ، چاپ دوم، قم، مهر ،جلد 12 و 17 
علم الهدی، مرتضی ، (1415 ق ) . الانتصار ، قم،  موسسه نشر اسلامی
عبدالعزیز دیلمی، سلار، (1414 ق ) . المراسم، تحقیق؛ سید محسن حسینی امینی ،قم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.
علامه حلی ،جمال الدین حسن بن یوسف بن علی بن مطهر،( بی تا ). تذکره الفقهاء، المکتبهالمرتضویه، لاحیاءالآثارالجعفریه ، جلد 1
، (1414 ق ) . قواعد الاحکام ،قم، موسسه نشر اسلامی، چاپ اول، جلد 2
،( 1409 ق ).  شرائع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام، تحقیق؛ سید صادق شیرازی، تهران، انتشارات استقلال ،چاپ دوم، جلد 4 و 2
، ( بی تا ). تحریر الاحکام ، تحقیق ؛ ابراهیم بهادری ، قم ، اعتماد ، چاپ اول ،جلد1
 عاملی، جمال الدین حسن بن زین الدین ، ( 1418 ق ) .معالم الدین و ملاذ المجتهدین ، قم موسسه نشر فقه ، جلد 1
 عبدالباقی، محمد فوائد، (1374  ) . معجم المفهرس، تهران، انتشارات اسلامی، چاپ دوم ،جلد 6
فخر رازی ، (بی تا ) . تفسیرالکبیر،  دارالکتب العلمیه، تهران ، جلد 11
فخرالمحققین، ابوطالب محمدبن الحسن بن علی بن مطهر الحلی ،(1387 ).  ایضاح الفوائد فی شرح اشکالات القواعد، نشر موسسه کوشانپور ،چاپ علمیه ،قم، جلد 2 
فاضل مقداد، مقدادبن عبدالله ،(1388 ). کنزالعرفان ، ترجمه بخشایشی ،قم ،نوید اسلام ، جلد 2
 قاضی بن براج، عبدالعزیز،( 1406 ق ).  المهذب، تحقیق؛ شیخ سبحانی، قم، موسسه نشر اسلامی، جلد 2
قیروانی ، عبدالله بن ابی زید، (1419 ق ) .  الکافی فی فقه اهل المدینه ، مطبوع در المصادره الفقهیه ، جلد  39.
قمی، میرزا ابوالقاسم ، ( 1413 ق) جامع الشتات، تحقیق؛ مرتضی رضوی ،چاپ اول ،موسسه کیهان، جلد 2 
  قرشی، سید علی اکبر، ( 1412 ق ) . قاموس قرآن ، دارالکتب الاسلامیه ، تهران، چاپ ششم ، جلد 3و 6
قرطبی ، محمد بن احمد ، ( 1425 ق ) . الجامع لاحکام القرآن ،  تحقیق : عبد الحمید هنداوی بیروت ، صیدا ، جلد 3
کاشانی، ملا حبیب الله شریف، ( 1404 ق ) .  مستقصی مدارک القواعد و منتهی ضوابط الفوائد، قم ایران، چاپخانه علمیه .
کرکی ،علی بن حسین (محقق ثانی ) ، (1411 ق ) .جامع المقاصد فی شرح القواعد ، بیروت ،آل بیت ( ع)، جلد 12      
لنکرانی ،فاضل ،(1418 ق ).  القواعد الفقهیه ، قم ،نشر اعتماد ، جلد 1
لویس معلوف ، ( 1362 ) . المنجد فی اللغه و الاعلام  ، دارالمشرق، بیروت، لبنان ،چاپ هفدهم
مصطفوی، سید محمد کاظم، ( 1379 ) .القواعد ،  قم ، موسسه نشر علوم اسلامی
مغنیه ، محمد جواد ، (1383 ) . تفسیر کاشف ، ترجمه موسی دانش ، قم، بوستان خراسان ، جلد 2
 محمد بن عبدالقادر ، (1410 ق ).  مختار الصحاح ، بیروت ، لبنان ، دارالکتب العلمیه ، چاپ اول  جلد 1
محقق اردبیلی ، ( 1411 ق ) . زبده البیان فی احکام القرآن ، کتابخانه مرتضویه ،لاحیاء الآثار الجعفریه ، جلد 8
مکارم شیرازی، آیهالله ناصر، ( 1410 ق ) . القواعد الفقهیه ،انتشارات کتابخانه صدر، جلد 1
 محقق حلی، ابوالقاسم نجم الدین جعفر بن الحسن،( 1410 ق ). المختصرالنافع فی فقه الامامیه، تهران، موسسه البعثه ،چاپ دوم
 مسعود کاشانی ، ابوبکر ، ( 1409 ق ). بدائع الصنائع ، المکتبهالحبیبیه، پاکستان ، جلد 2
 محقق سبزواری ، محمد باقر، ( بی تا ) . کفایه الاحکام ، قم ، مهر. مدرسه صدر
محقق بحرانی ، شیخ یوسف ، ( بی تا ) . الحدائق الناظره فی احکام العترهالطاهره ، تحقیق ؛ محمد تقی ایروانی ، قم ،موسسه نشر اسلامی . 
مدنی کاشانی ، رضا، ( 1410 ق ) . کتاب القصاص ، قم ، مؤسسه النشر الاسلامی ، چ دوم.
نجفی، محمد حسن،( 1368). جواهر الکلام فی شرح شرائع الاسلام، تحقیق؛ شیخ علی آخوندی ،تهران ،دارالکتب الاسلامیه ،چاپ نهم، جلد 22
،(بی تا). جواهر الکلام فی شرح شرائع الاسلام، تحقیق؛ شیخ محمد قوچانی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، جلد 30 و 31
، (1369). جواهر الکلام فی شرح شرائع الاسلام، تحقیق؛ شیخ محمد قوچانی ،تهران، دارالکتب الاسلامیه ،چاپ سوم، جلد 36
 ،  ( 1362 ) . جواهر الکلام فی شرح شرائع الاسلام، تحقیق ؛شیخ محمد قوچانی ،تهران، دارالکتب الاسلامیه، چاپ دوم، جلد 39 و 40
،(1367).  جواهر الکلام فی شرح شرائع الاسلام، تحقیق؛ شیخ محمد قوچانی، تهران، دارالکتب الاسلامیه ،چاپ سوم، جلد 41 
ج : نرم افزار
نرم افزار المعجم ، ( 1383 ) . قم ، مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی ، مرکز معجم فقهی، نسخه سوم 

Abstract :

Pagan Muslim religious rule denying mustache The rule is known The current law in most of

the chapters are And jurists argued that this rule Many provisions of the infidel domination

over Muslim Have concluded The most important rule of evidence and documentation;

Books, Prophetic Hadith, consensus and fit is a matter of judgment and Thus implying that

some of them are hesitate rule Dardama Surah Nisa verse 141 of this rule is documented; and

Allah will not give the disbelievers any way ( of success ) against the believers. This verse is

taken from the words of the rule According to this verse, God never infidel domination over

Muslim decree that counterfeiting is not the situation And the meaning of counterfeiting.

counterfeiting legislation and legislation in this rule is not a hoax formative.

However, some scholars consider it to be a hoax, but the opposite appears Developmental

verses. The whiskers are the negation Vqadh Vbradlh primary secondary rules governing

ordinances and state laws are actually the primary reasons This rule works in jurisprudence

and legal issues such transactions, marriage Vvlayat and …  onmouseover. From basic

principles governing international relations with non-Muslim countries And underpinning the

foreign policy and international treaties and agreements with other countries, Islam is not

Islamic. Under this rule, any contractual relationship or a treaty of foreign domination of the

Islamic world is This rule is in front of it and it can exert its sovereignty. And the only

authority competent to make decisions in this regard are the Imam of Muslims and their

representatives.

Key words  :   regulation, rule denying mustache, atheist, Muslim, International Relations

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید