Archive for the ‘ادبیات فارسی’ Category

دانلود تحقیق زندگینامه شهریار با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق زندگینامه شهریار با word دارای 15 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق زندگینامه شهریار با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تحقیق زندگینامه شهریار با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق زندگینامه شهریار با word :

فرزند آقا سید اسماعیل موسوی معروف به حاج میرآقا خشکنابی در سال 1325 هجری قمری (شهریور ماه 1286 هجری شمسی) در بازارچه میرزا نصراله تبریز واقع در چای کنار چشم به جهان گشود . در سال 1328 هجری قمری که تبریز آبستن حوادث خونین وقایع مشروطیت بود پدرش او را به روستای قیش قورشاق و خشکناب منتقل نمود . دوره کودکی استاد در آغوش طبیعت و روستا سپری شد که منظومه حیدر بابا مولود آن خاطرات است. درسال 1331 هجری قمری پدرش او را جهت ادامه تحصیل به تبریز بازآورد و او د رنزد پدر شروع به فراگیری مقدمات ادبیات عرب نمود و در سال 1332 هجری قمری جهت تحصیل اصول جدید به مدرسه متحده وارد گردید و در همین سال اولین شعر رسمی خود را سرود و سپس به آموختن زبان فرانسه و علوم دینی پرداخته و از فراگیری خوشنویسی نیز دریغ نمی کرد که بعد ها کتابت قرآن ، ثمره همین تجربت می باشد . در سیزده سالگی اشعار شهریار با تخلص بهجت در مجله ادب به چاپ می رسد . در بهمن ماه سال 1299 شمسی برای اولین باربه تهران مسافرت کرده و در سال 1300 توسط لقمان الملک جراح در دارالفنون به تحصیل می پردازد . شهریار در تهران تخلص بهجت را نپسندیده و تخلص شهریار را پس از دو رکعت نماز و تفعل از حافظ می گیرد.
شهریار از بدو ورود به تهران با استاد ابوالحسن صبا آشنا شده و نواختن سه تار و مشق ردیف های سازی موسیقی ایرانی را از او فرا می گیرد . او همزمان با تحصیل در دارالفنون به ادامه تحصیلات علوم دینی می پرداخت و در مسجد سپهسالار د رحوزه درس شهید سید حسین مدرس حاضر می شد.
د ر سال 1303 وارد مدرسه طب می شود واز این پس زندگی شورانگیز و پرفراز و نسیب او آغاز می شود . در سال 1313 و زمانی که شهریار در خراسان بود پدرش حاج میر آقا خشکنابی به دیار حق می شتابد . او سپس در سال 1314 به تهران بازگشته و از این پس آوازه شهرت او از مزارها فراتر می رود . شهریار شعر فارسی و آذری را با مهارت تمام می سراید و در سالهای 1329 تا 1330 اثر جاودانه خود حیدر بابایه سلام را خلق و برای همیشه به یادگار می گذارد . منظومه حیدر بابایه سلام تنها در جماهیر شوروی به 90 در صد زبانهای موجود ترجمه و منتشر شده است.
درتیر ماه 1331 مادرش دارفانی را وداع می کند . در مرداد ماه 1332 به تبریز آمده و با یکی از منسوبین خود به نام عزیزه عمید خالقی ازدواج می کند که حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های شهرزاد و مریم و هادی هستند . در حدود سالهای 1346 شروع به نوشتن قرآن،به خط زیبای نسخ نموده که یک ثلث ان را به اتمام رسانده و دیوان اشعار فارسی استاد نیز چندین بار چاپ و بلافاصله نایاب شده است. در مدت اقامت درتبریز موفق به خلق اثر ارزنده سهندیه دررمانتیک ترکی می گردد .در سال 1350 مجددا به تهران مسافرت نموده و تجلیل های متعددی از شهریار به عمل می آید . ولی در سال 1354 داغ دیگری از فوت همسر به دلش می نشیند و د رسال 1357 شهریار با حرکت توفنده ا زانقلاب اسلامی همصدا شده و با اعتقاد راسخ و قلبی مالامال از عشق به امام خمینی (ره) دهه آخر عمر خود را سپری می کند . دراردیبهشت ماه سال 1363 تجلیل باشکوهی از استاد در تبریز به عمل آمد . استاد شهریار به لحاظ اشتهار در سرودن اشعار کم نظیر درمدح امیر مومنان و ائمه اطهار علیه السلام به شاعر اهل بیت (ع) شهرت یافته . او پس از یک دوره بیماری در 27 شهریورماه سال 1367 دار فانی را وداع و د رمقبره الشعرا به خاک سپرده شد.

شهریار
استاد شهریار ضمن اینکه شخص بسیار مهربانی بود و قلب رئوفی داشت مردی متدین و از مسلمانان متعهد و پای بند به اصول دین وانجام فرایض دینی نیز بود و این خصوصیات در اشعاری که سروده کاملاً هویدا ست ودر عین حال ارادت خاصی به حضرت امیرالمؤمنان علی ابن ابیطالب (ع) امام اول شیعیان و خلیفه چهارم اهل سنت داشت ودر نعت حضرت علی (ع) چندین شعر زیبا سروده که با توجه به طولانی بودن هر کدام و زیاد بودن تعداد آنها از ذکرآنها خودداری می شود ؛ علاقه مندان می توانند آنها را دردیوان استاد بیابند .
ولی یکی از زیباترین آنها شعر «علی ای همای رحمت » است که ماجرای سرودن این شعر خواندنی است و گوئی پیام یا الهامی است که به شهریار رسیده و تحت آن پیام ، شهریار این شعر را سروده است که درروزنامه اطلاعات آورده شده .
پس از در گذشت شاعر نام آور ایران مرحوم سید محمد حسین شهریار ، رسانه ای گروهی دوباره این شاعر آذربایجانی مطالب بسیاری نوشتند ، اما آنچه که اینک به لطف خداوند براین قلم جاری میشود تاکنون کسی آن را ننوشته و شاید بیش از چند نفر از چگونگی آن گاه نباشند . چند روز قبل آقای حاج رضا حداد عادل از قول حجت الاسلام آقای شجاعی واعظ معروف که از معبرین خواب بنام می باشند ، داستانی نقل کردند که برای اطلاع از جزئیات آن ، شخصاً با آقای شجاعی تماس گرفتم ؛ آقای شجاعی اظهار داشتند دو یا سه روز قبل از درگذشت آیت اله نجفی مرعشی باتفاق چند نفر دیگر در خدمتشان بودیم . مرحوم آیت اله فرمودند شبی توسلی پیدا کردم تا یکی از اولیاء خدارا در خواب ببینم .آن شب در عالم خواب دیدم درزاویه مسجد کوفه نشسته ام و امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام با جمعی حضور دارند .
حضرت فرمودند: شعرای اهل بیت ما را بیاورید . دیدم چند نفر از شعرای عرب را آورده اند .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تحقیق داستان نویسی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق داستان نویسی با word دارای 30 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق داستان نویسی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تحقیق داستان نویسی با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق داستان نویسی با word :

مقدمه:
نگارگر امروز چنانکه باید پیرو شیوه نو است و در پی سواد برداشتن از طبیعت نیست در پی آن است که احساس اصیل و نیرومندی را که در خاطرش نقش بسته آشکار کند و شکل ببخشد در این مقصود از همه نقش های عالم و از خطوط و رنگهای گوناگون و ترکیب صورتهای طبیعت مدد می طلبد و هرچه او را به کار آید به هم می پیوندد غم آن ندارد که بعضی شکل ها در دستش می شکند و رنگها از راه به در می روند و خط مستی می کند و زنده و بی جان در هم می آمیزد اگر جلوه رنگها است که خاطرات را از کف برده رنگ بر عالم می باشد و منظری از عشق و عشوه و غوغای رنگها می سازد و یا غم وجود را در دل رنگهای تیره و پر درد می نشاند و یا در مستی رنگها نشانی از عالم بی خودی و بی خبری به دست می دهد با دو خط که نمودار ابرو و بینی است جوهر چهره ای را آشکار می کند، چند گردش قلم آن سادگی باطنی را که در اشکال پیچیده و دشوار طبیعت نهفته است به ما می سپارد اگر نکته ای در دلش رخنه کرده و او را آرام نمی گذارد آن نکته را خواه صورتی باشد و خواه حالتی بصد گونه مکرر می کند و همه عالم را جلوه گاه آن نکته می سازد تا ما نیز با آن نکته که کوچک می نمود خو می کنیم ژرف و پهناور آن پا می گذاریم.
اگر طبع خیال انگیز داشته باشد و دست در کام نهانخانه خاطر کند نقش های بدیعی در برابر دیدگان ما می گسترد.
اگر شوخ طبع و تیز بین باشد اجزاء وجود را به بازی ترکیب می کند و نکته های طنز آمیز خطوط و رنگها را به کنایه و اشاره آشکار می سازد اما بی گمان تنها قرار تقلید طبیعت و در هم ریختن اشکال و خطوط نیز کسی را در صنف نقاشان اصیل و خلاق قرار نمی دهد آن چه هنرمندان اصیل را ممتاز می کند و فاداری به دبد و احساس و شیوه ای شخصی است. نقاش اصیل عالمی خاص خود را دارد و گرفتار آن عالم است.
شیوه نقاشی در هر دوره مانند شیوه فکر و زندگی تابع تمدنی است که در آن دوره چیره است در عهد ما این چیرگی نسیب تمدن غربی است. تمدن مغرب زمین از اواخر قرن 19 نهضت تازه ای در هنر نقاشی و هنرهای دیگر پدیدار کرده که هرچند در آغاز مانند همه جنبشهای نو مخالفان پابرجا داشت امروزه کم و بیش عالم گیر شده و در همه جامعه هایی که فرهنگ و تمدن غربی در آن راه یافته است رسوم و سنتهای دین را دگرگون کرده: نقاشی جدید زبان تازه دارد باید با دستور و لغات و اصطلاحات آن آشنا شد اگر چنین کنیم مشکلات آن آسان خواهد شد و راه بهره مند شدن از آن هموار خواهد گشت.
ظهور هنر انتزاعی و اصطلاح انتزاعی
اصطلاح ((انتزاع)) به معنی چیزی جدا شده از طبیعت. همواره موضوع مشاجره بوده است شاید به این علت که ((انتزاع کردن)) یک چیز را به معنی کاستن از ارزش یا مقام آن تفسیر کرده اند. موسیقی و معماری همواره هنرهایی انتزاعی بشمار رفته اند حال آنکه در سنت کلاسیک از روزگار ارسطو به بعد ادبیات و هنرهای تجسمی، نقاشی و پیکر تراشی هنرهایی تقلیدی تلقی شده اند هنرمندان دست کم از اواسط سده نوزدهم به بعد آگاهانه یا ناآگاهانه در جهت پی ریزی تصویری از نقاشی به عنوان یک پدیده فی نفسه مستقل و نه تقلید از چیزی دیگر گام برداشته اند. دشواری کاربرد واژه انتزاعی در مورد هنری که در طبیعت شبیه سازی نمی کند از اینجا سرچشمه می گیرد که این واژه را در توصیف تمام هنرهایی به کار برده اند که موضوعشان در درجه دوم اهمیت قرار داده یا کج نمایی شده است تا بدین وسیله بر ابزار تجسمی یا بیانی تاکید شود این اصطلاح گاهی مسامحتاً در توصیف برخی از نقاشی های فووسیتی که موضوع بر آنها غالب نیست و نمونه هایی از پیکره تراشی کوبیستی به کار برده می شود لیکن تا زمانی که مختصر اثری از موضوع قابل تشخیص در میان باشد انتزاعی یک برچسب واقعاً استثنا ناپذیر نخواهد بود. کوبیسم می تواند در مسیر انتزاع قرار گیرد ولی فی نفسه انتزاعی نیست.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تحقیق زندگینامه دکتر شریعتی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق زندگینامه دکتر شریعتی با word دارای 27 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق زندگینامه دکتر شریعتی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تحقیق زندگینامه دکتر شریعتی با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق زندگینامه دکتر شریعتی با word :

مختصری از زندگینامه دکتر علی شریعتی

دکتر علی شریعتی سال 1327 به عضویت کانون نشر حقایق اسلامی در میآید که پدرش بنیان گذار آن بود.

مهر 1329 وارد دانشسرای مقدماتی مشهد میشود.علاقه داشت به تحصیل در دبیرستان ادامه دهد اما شاید به لحاظ موقعیت اقتصادی, پدرش مخالف بود. در سال دوم دانشسرا همزمان با اوج گیری نهضت ملی به رهبری دکتر مصدق وارد فعالیت های سیاسی می شود. با محمد نخشب و دکتر کاظم سامی ( دانشجوی پزشکی دانشگاه مشهد) در نهضت خداپرستان ارتباط برقرار میکند.

سال 1331 از دانشسرا فارغ التحصیل میشود و در همان سال به استخدام اداره فرهنگ مشهد در می آید و در مدرسه کاتب پور احمد آباد مشهد شروع به کار میکند.سپس انجمن اسلامی دانش آموزان را در مشهد بنیان گذاری میکند. در همین سال کتاب مکتب واسطه را که متاثر از کتاب ایده آل بشر نوشته ی آشتیانی بود را تالیف میکند.
در سال 1332 به عضویت نهضت مقاومت ملی در می آید. و در سال 1333 موفق به اخذ دیپلم کامل ادبی میشود. سپس در دانشکده ادبیات مشهد پذیرفته میشود و تحصیلاتش را در رشته ادبیات فارسی ادامه میدهد.

سال 1337 از دانشکده ی ادبیات با احراز رتبه اول گروه زیان و ادبیات فارسی فارغ التحصیل می شود.

در 24 تیر همین سال با یکی از همکلاسان خود به نام بی بی فاطمه ( پوران ) شریعت رضوی ازدواج میکند.اوایل خرداد ماه 1338 به دلیل کسب رتبه اول با بورسیه دولتی راهی تحصیل در فرانسه میشود.در سال 1345 به عنوان استاد یار در دانشگاه تهران شروع به کار میکند. همکارانش به دلیل مختلف از او دل خوشی نداشتند حتی بعدها معلوم شد یکی از همکارانش جاسوسی وی زا برای ساواک میکرده.همیشه دوست داشت درخلوت بنویسد و همیشه بساط سیگار و چای را به همراه داشت. پسرعمویش می گوید :
هیچ چیز در زندگی او را از این خوشحالتر نمیکرد که جای خلوتی برای نوشتن بیابد
توجه به روستایان بخصوص کمک به زلزله زدگان طبس و فعالیت ها و سخنرانی های پرشورش برای جمع کمک مردم برای مردم طبس هیچ وقت از یادها نمیرود.
در سال 1347 سخنرانی هایش در حسینه ارشاد و دانشکده آغاز میشود و کتاب های اسلام شناسی و از هجرت تا وفات و توتم پرستی و کویر را به چاپ میرساند.
اواخر سال 1348 به سفر حج نایل می آید. در این سفر با آقایان غلامرضا سعیدی و مرتضی مطهری نیز حضور داشتند.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تحقیق دهخدا شاعر یا استاد شعر با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق دهخدا شاعر یا استاد شعر با word دارای 24 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق دهخدا شاعر یا استاد شعر با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تحقیق دهخدا شاعر یا استاد شعر با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق دهخدا شاعر یا استاد شعر با word :

علی اکبر دهخدا در اواخر عمر به دوستی گفته بود من دعوی شاعری ندارم , اگر شعری گفته ام از روی تفنن بوده است ,ودوستانم در باب آنها قضاوت نمی کنند نمیدانم در واقع آنها را باید نظم خواندیا شعر ؟بدون شک این تردید از جانب کسی که طی سالها بخش عمده عمر خود را در مطالعه شعر فارسی به سر آورده است دیوانهای شاعران رابارها زیرورو کرده است برتعداد زیادی از آنها تعلیقات وملاحظات ادبی نوشته است مخصوصا از جانب کسی که در تصحیح قیاسی متون و ادراک لطایف اشارات اقوال قدما در عصر خویش قولش تقریبا حجت و قضاوتش غالبا مقبول شمرده می شده است جز تواضعی در خوریک محقق راستین محجوب وعاری از ادعا نیست وکیست که نداند تفاوت بین شعر واقعی وآنچه را در زمان ما مجرد نظم می خوانند کم کسی به خوبی او درک می کرد وباز کم کسی ویژگیهای شعر واقعی و دواعی و احوالی را که در وجود مرد سخن الهام برمی انگیزد وبه احساس وتخیل وتشبیه وتصویر تبدیل می گردد یا به صورت قصه و تمثیل درمی آید واحساس و اندیشه رابه تصویر واقعیت انسانی مبدل می نماید به خوبی او می شناخت .معهذا در او با احاطه یی که به
شعر ونثر فارسی داشت وباآنکه درهر دو مقوله از بنیانگذارن تجدد محسوب می شداین اندازه فروتنی وبی ادعایی و بزرگواری وجود داشت که در مورد سخن منظوم خود با تمام نشانه های شعر واقعی که درآن هست از اینکه آن را شعر بخواند یا نظم,محجوبانه دچار تردید شود. گفتن ندارد که اگر نظم آن گونه که در عصر ما گفته می شود سخنی است متضمن نوعی تعبیر ادبی که هر چند از وزن وقافیه و صنعت وتمام آنچه ظاهر شعر را تحقق می دهد خالی نیست باری خاصیت خیال انگیزی ندارد وشورو حالی درآن نیست که بتواند آنرا به دیگری القا کند در این صورت کلام موزون دهخدا نظم مجرد نیست وبه رغم الفاظ مغلق وتعبیرات غالبا نامانوس که ویژگی عمده اکثرآنهاست باز برای کسانی که به طرز بیان وآشنایی دارند هم خیال انگیز وهم متضمن بازآفرینی واقعیت است.
اما اینکه او دوست دارد واین دوستی ممکن است تا حدی ناشی از انس و عادتی دیرینه باشد به زبان قدما سخن بگوید ماده شعری را که در کلام او هست وبه مجرد تصویر مخیل محدود نیست بلکه تصویر واقعیت را هم در ابداع ونقل قصه وتمثیل عرضه می نماید نیز نفی نمی کند. واگر شاعری مجاز است مخاطب خود را از بین کسانی که به زبان محاوره سخن می گویند انتخاب کند مانعی ندارد شاعر دیگر به هر جهت که هست مخاطب خود را از بین کسانی برگزیندکه بازبان شاعران پیشینه آشنایی دارند واحیانا می توانند آنچه را او جز با رمز واشارت خاص آن زبان نامانوس نمیتواند به بیان آورد ودر جو آلوده به اغراض ومحیط خفقان آگند عصر خویش از ایذای کژاندیشان وسخن چینی بدسگالان در امان بماند درک نمایند. معهذا شک نیست که وقتی شاعر امروز روی سخن با جمعی محدود از خاص خلق دارد البته نباید از اینکهعام خلق او را چنانکه هست درک نیمکنند ناخرسندی وشکایتگری عامیانه نشان دهد ویا کسانی را که برای جمعی انبوه تر وبیشتراز عام خلق سخن می گویند ولاجرم نام وآوازه یی بیشتر در شعر وشاعری به دست می آورند درخور طعن یا رشک بیابد. حسن کار دهخدا در یانب ود که در دوره یی از عمر عهد جوانی خویش برای جمعی بیشتراز عام خلق سخن گفت ودر دوره یی دیگر اول پیری بیشتر برای جمعی معدود ودر هیچیک از دو دوره نه دعوی شاعری کرد نه کسانی را که شیوه یی غیر از شیوه او داشتند درخور نقد یا رشک یافت .جالب آن بود که در هر دو مورد تصویرآفرینی وخیال انگیزی در کلام اومنعکس بود آنچه می سرود حالی ودردی یااندیشه یی و واقعیتی رابه مخاطب القا می کرد واو را تحت تاثیر قرار می داد و به هر حال دگرگون می کرد. نه آیا نشان شعری واقعی همین است وتفنن در طرز بیان هم مثل تفنن در تصویر پردازی شیوه یی است که شاعر بدان وسیله چیزی از ذوق وسلیقه شخصی خود را بی آنکه بالضروره بین آن با جوهر شعر همواره پیوند دقیقی هم وجود داشته باشد برمایه احساس یا اندیشه وتخیل خود می افزاید وآن را به سبک مورد پسند خود در می آورد؟ در مورد دهخدا جای این تاسف هست که اوضاع واحوال زمانه او را از اشتغال به شعر وشاعری بازداشت وبا وجود قریحه هنری جوشان وآفرینشگری که او داشت بدون شک حیف شد که به قول علامه قزوینی برخلاف آنچه ستایشگران وی آرزو داشتند (ذوالفقار علی درنیام) و(زبان دهخدا درکلام) ماند. امانه اوقاتی که او آن را صرف شعر وشاعری نکرد از او فوت شدونه از این معنی که زبانش در آنچه به کارشعرارتباط داشت غالبا در کام ماند به جوهر شعری که در ذهن او موج می زد لطمه یی رسید.در زمانی که به قول خود او بسیار بودند کسانی که می توانستند چنان شعر ونثری که او در عهد جوانی نشر کرد بنویسند او عمر گرانمایه را صرف کاری کرد که همت و حوصله یی را بیش ازآنکه در آن نوع کارها ضرورت داشت طلب می نمود او با توجه به آنکه درآن ایام قوم وکشوری که اوبه آنها عشق داشت از شاعری یا تحقیق درلغت وادب به کدامیک بیشتر نیاز سخت دارد اشتغال به شاعری وبه روزنامه نگاری را که آن گونه شاعری را لازمه آن می یافت ترک کرد وبا حوصله یی مردانه وهمتی بی فتور بدانچه بیشتر از نشر چند مجموعه شعر هر چند زیبا وروان وآوازه انگیز به فرهنگ وهنر کشور وقوم وی قدر وارج می داد دست زد وازوسوسه جاذبه انگیز شهرت وقبول عام که آن را در عهد جوانی خویش در مقالات موسوم به (چرند وپرند) ودر اشعاری نظیر(آکبلای)و(یادآر) آزموده بود خود را رهانید

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تحقیق حافظ شیرازی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق حافظ شیرازی با word دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق حافظ شیرازی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تحقیق حافظ شیرازی با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق حافظ شیرازی با word :

خواجه شمس الدین محمد بن محمد حافظ شیرازی (حدود – هجری قمری)، شاعر و غزلسرای بزرگ قرن هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است.
بسیاری حافظ شیرازی را بزرگ‌ترین شاعر ایرانی تمام دوران ها می‌دانند. بیشتر اشعار حافظ غزل می‌باشد و بن‌مایه غالب غزلیات او عشق است.
حافظ به همراه سعدی، فردوسی و مولانا چهار رکن اصلی شعر و ادبیات فارسی را شکل داده‌اند.
دیوان حافظ
دیوان حافظ که مشتمل بر حدود غزل، چند قصیده، دو مثنوی، چندین قطعه، و تعدادی رباعی‌ست، تا کنون بیش از چهارصد بار به اشکال و شیوه‌های گوناگون، به زبان اصلی فارسی و دیگر زبان‌های جهان به‌چاپ رسیده است. شاید تعداد نسخه‌های خطّی ساده یا تذهیب گردیده آن در کتابخانه‌های ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه، و حتی کشور‌های غربی از هر دیوان فارسی دیگری بیشتر باشد. حافظ به زبان عربی یعنی نگه دارنده و به کسی گفته می‌شود که بتواند قرآن را از حفظ بخواند.
زندگی حافظ
تولد
در خصوص سال دقیق ولادت او بین مورخین و حافظ شناسان اختلاف نظر است. دکتر ذبیح الله صفا ولادت او را در (تاریخ ادبیات ایران) و دکتر قاسم غنی آن را در (تاریخ عصر حافظ) می‌دانند. برخی دیگر از محققین همانند علامه دهخدا بر اساس قطعه ای از حافظ ولادت او را قبل از این سال‌ها و حدود هجری قمری تخمین می‌زند(لغتنامه دهخدا، مدخل حافظ). آنچه مسلم است ولادت او در اوایل قرن هشتم هجری قمری و بعد از واقع شده و به گمان غالب بین تا روی داده‌است.
سال وفات او به نظر اغلب مورخین و ادیبان هجری قمری می‌باشد. (از جمله در کتاب مجمل فصیحی نوشته فصیح خوافی(متولد ه.ق.) که معاصر حافظ بوده و همچنین نفحات الانس تالیف جامی(متولد ه.ق.) صراحتاً این تاریخ به عنوان سال وفات خواجه قید شده‌است). مولد او شیراز بوده و در همان شهر نیز وفات یافته‌ است.
نزدیک به یک قرن پیش از تولّد او (یعنی در سال ه‌ق – م) محی‌الدّین عربی دیده از جهان فروپوشیده بود، و سال قبل ازآن (یعنی در سال ه‌ق – م) مولانا جلال‌الدّین محمد بلخی (رومی) درگذشته بود.
درباره زندگی حافظ اطلاعات دقیقی در دست نیست. گفته می‌شود که پدر وی بهاءالدّین نام داشته و تاجر بوده‌است. حافظ کودکی بیش نبود که پدرش را از دست می‌دهد.
زبان و هنر شعری
همچون همه هنرهای راستین و صادق، شعر حافظ پرعمق، چندوجه، تعبیریاب، و تبیین‌جوی است. او هیچ‌گاه ادعای کشف و غیب‌گویی نکرده، ولی ازآن‌جا که به ژرفی و با پرمعنایی زیسته ‌است و چون سخن و شعر خود را از عشق و صدق تعلیم گرفته ‌است، کار بزرگ هنری او آینه‌دار طلعت[] و طینت فارسی‌زبانان گردیده ‌است.
مرا تا عشق تعلیم سخن کرد حدیثم نکته هر محفلی بود
مگو دیگر که حافظ نکته‌دان‌ست که ما دیدیم و محکم جاهلی بود
غزل حافظ
حافظ را چیره‌دست‌ترین غزل سرای زبان فارسی دانسته‌اند (صفحه Arthur Arberry) موضوع غزل وصف معشوق، می، و مغازله‌است و غزل‌سرایی را باید هنری دانست ادبی، که درخور سرود و غنا و ترانه پردازی‌ست.
با آنکه حافظ غزل عارفانه مولانا و غزل عاشقانه سعدی را پیوند زده‌است، نوآوری اصلی به‌سبب تک بیت‌های درخشان، مستقل، وخوش‌مضمون فراوانی ست که ایجاد کرده‌است. استقلالی که حافظ از این راه به غزل داده به میزان زیادی از ساختار سوره‌های قرآن تأثیر گرفته‌است، که آن را انقلابی در آفرینش اینگونه شعر دانسته‌اند (صفحه حافظ‌نامه، شرح الفاظ، اعلام، مفاهیم کلیدی و ابیات دشوار حافظ، بخش اوّل.)
ندیدم خوشتر از شعر تو حافظ به قرآنی که اندر سینه داری

نمونه‌ای از اشعار
پیش ازاینت بیش ازاین اندیشه‌ی عشّاق بود مهرورزی تو با ما شهره آفاق بود
یاد باد آن صحبت شبها که با نوشین‌لبان بحث سرّ عشق و ذکر حلقه عشّاق بود
پیش ازین کاین سقف سبز و طاق مینا برکشند منظر چشم مرا ابروی جانان طاق بود
سایه معشوق اگر افتاد بر عاشق چه شد ما به او محتاج بودیم او به ما مشتاق بود
حسن مهرویان مجلس گرچه دل می‌برد و دین
بحث ما در لطف طبع و خوبی اخلاق بود
شعر حافظ در زمان آدم اندر باغ خلد
دفتر نسرین و گل رازینت اوراق بود
واژه‌های کلیدی حافظ
در دیوان حافظ کلمات و معانی دشوار فراوانی یافت می‌شود که هر یک نقش اساسی و عمده‌ای را در بیان و انتقال پیام‌ها و اندیشه‌های عمیق بر عهده دارد. به عنوان نقطه شروع برای آشکارایی و درک این مفاهیم باید با سیر ورود تدریجی آن‌ها در ادبیات عرفانی آغاز گردیده از قرن ششم و با آثار سنایی و عطار و دیگران آشنایی طلبید. از جمله مهم‌ترین آن ها می‌توان به رند و صوفی و می اشاره داشت:
رند
شاید کلمه‌ای دشوار‌یاب ‌تر از رند در اشعار حافظ یافت نشود. کتب لغت آن‌را به عنوان زیرک، بی‌باک، لاابالی، و منکر شرح می‌دهند، ولی حافظ از همین کلمه بد‌معنی، واژه پربار و شگرفی آفریده است که شاید در دیگر فرهنگ‌ها و در زبان‌های کهن و نوین جهان معادلی نداشته باشد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تحقیق مولویدرخیامدرعطار با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق مولویدرخیامدرعطار با word دارای 30 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق مولویدرخیامدرعطار با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تحقیق مولویدرخیامدرعطار با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق مولویدرخیامدرعطار با word :

معرفی شخصیت خیام

خیام نامی است که با نیشابور پیوستگی دیر سالی دارد . بگونه ای که گاهی این دو واژه خویشاوند را مترادف می پندارند سیمای واقعی این شخصیت هیاهوزا در فراسوی توده متراکمی از ابرهای ابهام و پرده های افسانه ای زندانی است گر چه تا حدودی تصویر ابوالفتح ( یاابوحفض ) عمر فرزند ابراهیم خیامی به عنوان فیلسوف و ریاضیدان و طبیب و حکیم آشکارتر و شناخته تر است جماعتی در وجود شاعری به نام خیام شک کرده اند و او را موجودی وهمی و خیالی پنداشته اند موجودی که سایه اش بر همه قرون و اعصار گذشته است سخن خیام سرسری و هوایی نیست .

عصیان اندیشه ای شکافنده و طولانی است که با اسارت قیود و قواعد مسخره زندگی بشری تسلیم نمی شود و حتی همه کاوش های خستگی ناپذیرش از حقیقت و نهایت وجودی خویش آگاه نمی شود .

زمره آنرا دارد که در ژرفای هراسناک و شکننده و خود شکافی فریاد برآرد و شعله آواز اندوهگین خویش را چراغ زاویه تیره خانه جهل و غفلت کند .اما خام سگالان خشک مغزی که ایمان رکود و انجماد تحیّر می کنند و محراب مناجات را بر معراج خرابات اوج می نهند .اینان به حقیقت ویژگی نهادی و درونی شعر خیام را درک نکرده اند اینان برش اندیشی را نمی شناخته اند .تنها با نگاهی گذرا و سطحی ظاهر الفاظ و اندام بیرونی اشعار وی را آنهم بریده غرض دیده اند .*

 

 

 

 

 

 

 

 

فرهنگ شاعران زبان پارسی ،عبدالرفیع حقیقت ،جلد اول

 

زندگینامه خیام

ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری، فیلسوف و ریاضی دان و منجم و پزشک و شاعر و نویسنده بزرگ ایران در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری است .ولادتش در نیشابور اتفاق افتاده و در بیرون آن شهر پهلوی امام زاده معروف به محمد محروق به خاک سپرده شده است .

خیام از طرفداران بزرگ حکمت ابن سینا در عهد خود و پزشک و منجم دربار ملک شاه بوده است . در ریاضیات نیز چند اثر معروف دارد که از همه مشهور تر کتابش در جبر و مقابله است .

تفضیل زندگی خیام مانند احوال همه بزرگان ما مجهول است و آنچه یقین است این است که در سال 467 در سلطنت جلال الدین ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الدین الملک چون خواسته اند ترتیب تقویم یعنی محاسبه سال و ماه را موافق قواعد نجومی بدرستی معین کنند هیئتی از دانشمندان اهل فن هیئت و نجوم را برای این مقصود برگزیده اند و خیام یکی از آن دانشمندان و گویا بر همه مقدم بوده است .

به خیام کتابی در نثر پارسی به نام نوروزنامه نسبت داده شده است .

شهرت خیام در ایّام زندگی و دوران قریب به آن بیشتر در حکمت و طب و نجوم و ریاضی بود و لیکن امروز او را در جهان بیشتر به سبب رباعیات فلسفی لطیفش می شناسند .این رباعیها بسیار ساده و بی آلایش و دور از تصنع و تکلّف و با این حال مقرون به کمال فصاحت و بلاغت معانی عالی استوار است . در این اشعار خیام افکار فلسفی خود ر ا غالباً در مطالبی از قبیل تحریک تفکر در برابر اسرار خلقت ، کوتاهی حیات و مصائب آن بیان می کند ،او برای آدمیان بازگشتی که اهل ادیان معتقدند قائل نیست . با این همه خیام از انتقادات سخت اجتماعی هم در بعضی از ترانه های خود غافل نماند وعلی الخصوص از حمله بر علمای ریا کار مذهبی باز ننشسته است .

تعیین شماره واقعی رباعیهای خیام دشوار است چه بر اثر شهرتی که در ترانه های فلسفی او می توان یافت بسیاری از ترانه های دیگر شاعران نیز بدو منسوب شد و از این رو در پاره ای از نسخ عدد آنها به صدها رباعی بالغ گشت لیکن گویا بیش از شصت و شش رباعی را به تحقق می توان از او شمرد و از روی سبک آن شصت و شش رباعی تا حدود 178 رباعی را می توان بحدس قریب به یقین از او دانست .*

خیام و جوانی

از اوائل زندگی خیام و جوانی او اطلاع دقیق و صحیحی در دست نیست ولی این نکته روشن است که خیام در کار تحصیل بسیار کوشا بوده از جمله یکی از کتابهای چاپی اوائل قرن 14 ( 1312 ق ) متذکر است که خیام جهت کسب علم از دیر ،زادگاه به دارالعلم نیشابور وارد شد .

ملاحظه شده است ناشران غربی در مقدمه ( رباعیات خیام ) جهت تفهیم نام وی خیام را به TENT  یا MAKER  ، ضمیمه دوز یا چادر دوز معنی و ترجمه کرده اند و اظهار داشته اند چون پدرش و یا خودش به چادر دوزی اشتغال داشته به خیامی مشهور گشته است . چنین تفسیر و ترجمه ای به آسانی قابل قبول نیست .درست است که خیام را اصطلاحاً چادر دوز می گویند ولی چنین لازم نمی آید که هر که نامش خیام یا خیامی باشد چادر دوز هم باشد . پدرش نیز که نیشابوری بوده مسلماً صاحب کمال و استعداد بوده است و معتقد به تربیت صحیح فرزندش ،چنان که از بذل مال و سعی در واداشتن فرزندش به تحصیل دریغ نورزید . بنابراین از چادر دوز ساده بعید می نمود که صاحب چنین فرزندی با چنان فضائل باشد . این نکته را فراموش نکنیم که قریحه ، استعداد و نبوغ تا حدی موروثی است توارث سهم به سزایی در پرورش بزرگان و نوابغ دارد . از جهتی به عناوینی چون عمر بن خیام بر می خوریم که قابل تأمل است نخست عنوان نامه سنایی است که با عبارت ( به خدمت خواجه حکیم عمر بن خیام … ) عنوان شده ، دیگر رساله ای از امام فخر رازی درباره سوره التین است که به هنگام نقل رباعی معروف دارنده ترکیب طبایع آراست با عنوان ( نظم ابن الخیام ) آغاز می شود .*

 

 

 

 

 

* زندگی خیام مصطفی باد کوبه ای هزاوه ای

 *تعلیقات چهار مقاله دکتر محمد معین ،جلد دوم

 

آرامگاه خیام

آرامگاه خیام ، زیبا ، شاعرانه ، مستحکم و روح پرور در تابعه نیشابور و در طرف شرق باغ مزار امام زاده محمد محروق نیشابوری است . سقف آهنی بطوری ترتیب داده شده که علاوه بر استحکام ساختمان ، زیبایی خاصی به آن بخشیده است بین هر کدام از پایه های دهگانه ساختمان مثلثی بزرگ ایجاد شده . در کنار آن یک لوزی کشیده ، تشکیل شده است و در هر لوزی بزرگ عناوین و اشعاری بر روی کاشی معرق نوشته شده است .

سطح لوزی های قدری گودتر از حاشیه است تا بتوانند کاشی زمینه و خطوط نوشته شده را در آن جا سازی کنند و تا اندازه ای از گزند برف و باران محفوظ بماند .

سبک این بنا مخلوطی از سبک معماری شرق و غرب است و شاید از اندیشه خیام و نکات هندسی ذهن وی الهام گرفته باشد اطراف پایه ها گنبد هرمهایی از سنگ های بزرگ و آب نماهای سنگی که دیواره آنها کاشیکاری شده است .زیبایی پر طرواوتی را در باغ مصفای آرامگاه ایجاد می کند .

در قسمت غربی آرامگاه مجموعه ای از کتابخانه ، موزه و مهمانخانه وجود دارد که هم اکنون در اختیار سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران است مساحت زیر بنای این گنبد یکصد و سی متر مربع است .

در حدود نهصد متر مربع مساحت چندین آب نماو محوطه سازی اطراف می باشد در زیر گنبد بر روی زمین ، سنگی نصب شده و عبارت ذیل روی آن نوشته شده است .

(( کل شئ هالک الّا و جهد . ))

آرامگاه حکیم ابوالفتح ، عمر بن خیام نیشابوری که پس از هفتاد و چند سال زندگی در سال 517 هجری قمری به رحمت ایزدی پیوسته است .

کاشی اشعار و مطالب لوزیها و پایه های گنبد تماماً کاشی معرق است و با رنگهای لاجوردی ، زرد ، سیاه ، قهوه ای و سبز تزئین یافته است.*

 

 

* دمی با خیام ، علی دشتی ، جلد دوم

 

آثار خیام ( رباعیات )

شگفت آن که رباعیات اصیل منسوب به او ( خیام ) آنقدر اند که عدد آنها را بین 16 ، 36 ، و 66 انگاشته اند هر چند صدها رباعی به نام او در کتاب ها و مجموعه ها درج است

با همه جاذبه و لطفی که رباعیات خیامی دارد بی گمان این اشتهار مرهون ترجمه آزاد و هنرمندانه ای است که ادوارد فیتر جدالر شاعر انگلیسی به ذوق و سلیقه خویش از رباعیات خیام کرده و نخستین بار به سال 1859 م . بطبع رسیده است و هم این کار سبب نام و اعتبار فیتر جدالر در شعر و ادبیات جهان نیز شده است .

در حقیقت در مرحله نخست جاذبه و جوهر سعدی و افکار حکیمانه رباعیات خیام بود که پروفسور کاول را بر انگیخته که رونوشتی از رباعیهای او را به خط خود از روی نسخه کتابخانه بادلیان آکسفورد بنویسد و به نزد فیتر جدالر بفرستد . دیری نگذشت که شرق شناسان و پژوهندگان به تتبع درباره رباعیات خیام و تصحیح متن آنها پرداختند به علاوه رباعیات خیام از روی منظومه فیتر جدالر به زبان های دانمارکی ، فرانسه ، آلمانی ، سوئدی ، ایتالیایی ، لاتینی و یدّی ( زبان یهودیان و اروپای مرکزی ) ترجمه شده و نیز ترجمه های متعدد دیگری به انگلیسی بر اساس شعر فیتر جدالر یا از متن فارسی به زبان های فرانسه ، آلمانی ، عربی ، ایتالیایی ، ترکی ، روسی ، دانمارکی ، سوئدی ، ارمنی ، اسپانیایی ، اسپرانتو ، گالی ، هلندی ، و مجاری صورت گرفته است .

این همه شهرت و حسن به قول خیام از کیست ؟ درست است که نفوذ ترجمه زیبا و شاعرانه فیتر جدالر را نباید از نظر دور داشت و شاید به قول یان ریپسکا شعر خیام

(( در نظر اروپاییان مانند آیینه ای بود که انعکاس درماندگی خود را در آن می دیدند )) اما جوهر اصلی شعر فیتر جدالر رباعیاتی است که از خیام خوانده بود و از آنها الهام گرفته است .

در رباعیهای خیام نخستین چیزی که جلب توجه می کند ژرفای اندیشه است . پیداست حکیمی است که به شعر سخن می گوید و نکته هایی را که در ذهن او جرقه زده است در قالب هایی کوتاه گنجانده است .

سراینده این ترانه ها قاعدتاً بایست اندیشه گری دورنگر و فیلسوفی صاحب نظر باشد بعلاوه چنان کششی داشته که تأثیر آنرا در شعر کسانی از پیشینیان مانند عطار و سعدی و حافظ و دیگران و نیز در صادق هدایت از معاصران می توان دید .

پایه اصلی اندیشه خیامی تأمل در راز هستی و نیستی است و سر نوشت انسان : از کجا آمده ایم و به کجا می رویم ؟ چرا کائنات به وجود آمده اند و چرا از بین می روند ؟ پرسشی است که قرن هاست فکر بشر را به خود مشغول داشته است .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فرهنگ اشعار سیمین بهبهانی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود فرهنگ اشعار سیمین بهبهانی با word دارای 301 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فرهنگ اشعار سیمین بهبهانی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب

چكیده 1
مقدمه2
سال شمار زندگی سیمین 5
بررسی ادبیات زنانه ومردانه7
  ارتباط زبان و فرهنگ 11
سیمین یك فیمینیست لیبرال13
اوزان اشعار سیمین15
صورخیال درآثار سیمین 23
آثار سیمین بهبهانی75
روش كار83
فهرست علائم اختصاری84
فرهنگ لغات اشعار85
نتیجه گیری289
منابع290
چكیده انگلیسی1

چکیده:
      سیمین خلیلی معروف به سیمین بـِهْبَهانی (زاده? ?? تیر ???? در تهران) نویسنده و غزل‌سرای معاصر ایرانی است . او به خاطر سرودن غزل فارسی در وزن‌های بی‌سابقه به « نیمای غزل » معروف است.
این نویسنده دارای آثار زیادی است كه از آن جمله می توان به جای پا ، چلچراغ ، مرمر، رستاخیز و… اشاره كرد . اشعاری كه سیمین سروده است دارای مطالب و مضامین بسیاری است اعم از درد و غم مردم ، عشق و عاشقی ، وطن پرستی ، آزادی خواهی و…
      اشعار سیمین با وجود سادگی ظاهری ، نیاز به فرهنگی داشت تا مراجعان بتوانند نكات مبهم را دریابند به همین خاطر سعی شد تا در این پایان نامه فرهنگی تنظیم شود كه به شرح لغات ، تركیبات تعبیرات ، اصطلاحات ، كنایات وتمامی مطالب مجهول و مبهم پرداخته شود . پس از مقدمه ای تحلیلی و مبسوط در شرح احوال و افكار و سبك و سیاق شعر سیمین بهبهانی این فرهنگ بصورت الفبایی تبویب شده است .

كلیدواژه : شعر معاصر ,سیمین بهبهانی ,لغات ,تركیبات ,اصطلاحات

مقدمه
 
      (( سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی فرزند عباس خلیلی ( شاعر و نویسنده و مدیر روزنامه اقدام ) است . پدرش عباس خلیلی ( ????  نجف – ???? تهران ) به دو زبان فارسی و عربی شعر می‌گفت و حدود ???? بیت از ابیات شاهنامه فردوسی را به عربی ترجمه کرده بود و در ضمن رمان‌های متعددی را هم به رشته تحریر درآورد که همگی به چاپ رسیدند.
    (( پدر و مادر سیمین که در سال ???? ازدواج کرده بودند ، در سال ???? از هم جدا شدند و مادرش با عادل خلعتبری (مدیر روزنامه آینده ایران) ازدواج کرد و صاحب سه فرزند دیگر شد.
      (( سیمین بهبهانی ابتدا با حسن بهبهانی ازدواج کرد و به نام خانوادگی همسرخود شناخته شد ولی پس از وی با منوچهر کوشیار ازدواج نمود . سیمین بهبهانی سال‌ها در آموزش و پرورش با سمت دبیری کار کرد.
      (( او در سال ???? وارد دانشکده حقوق شد ، حال آنکه در رشته ادبیات نیز قبول شده بود. در همان دوران دانشجویی بود که با منوچهر کوشیار آشنا شد و با او ازدواج کرد . سیمین بهبهانی سی سال تنها به تدریس اشتغال داشت و حتی شغلی مرتبط با رشته? حقوق را قبول نکرد.
      (( در ???? به عضویت شورای شعر و موسیقی در آمد . سیمین بهبهانی، هوشنگ ابتهاج ، نادر نادرپور، یدالله رویایی، بیژن جلالی و فریدون مشیری این شورا را اداره می‌کردند . در سال ???? عضویت در کانون نویسندگان ایران را پذیرفت .
      (( در ???? سازمان جهانی حقوق بشر در برلین مدال کارل فون اوسی یتسکی را به سیمین بهبهانی اهدا کرد . بهبهانی، در روز دوشنبه ?? اسفند ???? هنگامی که قرار بود برای سخنرانی درباره فمینیسم در روز جهانی زن به پاریس برود، با ممانعت ماموران امنیتی روبرو شد. ماموران با توقیف گذرنامه بهبهانی، به او اعلام کردند که ممنوع الخروج است.
      (( شعر معروف دوباره میسازمت وطن در سال پنجاه و نه توسط وی سروده شد. باراک اوباما در پیام خود به مناسبت نوروز ????، ضمن اشاره به ممنوع الخروج بودن وی ، قسمتی شعر دوباره می سازمت وطن را خواند.
      (( سیمین بهبهانی، بدون تردید ، یكی از چند چهره برجسته غزلسرای معاصر است . وی كه شاعری خود را با سرودن دو بیتی‌های رایج دهه 1330 تا 1340  كه به دوبیتی‌های نیمایی مشهور بود آغاز كرد ، به تدریج پا به عرصه غزلسرایی گذاشت و با وارد كردن حال و هوایی تازه و نوآوری‌های معنوی و صوری ، خود را به عنوان چهره‌ای ممتاز در این نوع شعر مطرح كرد.
      (( كار سیمین در حوزه غزل درست هم سنخ كار نیما در عرصه شعر پارسی است . نیما با بدعت‌گری در اوزان عروضی به آشنایی زدایی از كل شعر پارسی رسید و سیمین با بدعت‌گری در اوزان غزل به آشنایی زدایی از غزل ره برد . كار سیمین بهبهانی ، ، تنها از این رو مهم است كه این آشنایی زدایی نه از سرتفنن كه به ضرورت مضامین و مفاهیم تازه‌ای صورت بسته كه سیمین از هستی و حیات امروزین برگرفته و پیام هنر خود كرده است ، مفاهیم و مضامینی كه بدون آشنایی زدایی از قالب غزل ، یا در آن قالب خوش نمی‌نشستند و یا اگر در آن قالب نشانده می‌شدند غباری از مضامین سنتی كه با غزل مأنوس ترند ، بر آنها می‌نشست ، وی با افزودن بیش از چهل و یك وزن كم‌سابقه یا به كلی بی‌سابقه بر اوزان غزل ، این قالب كهنه را هویتی نو بخشیده آن را پذیرای پیام‌های نو و معانی امروزی كرده است.
      (( به گفته خود سیمین اولین كتابی كه منتشر كرده سه تار شكسته بود كه خیلی رمانتیك بود و در سال 1330 منتشر شدومقارن نوجوانی شاعر (15 تا 20 )سالگی او بوده است.
      (( او غزل را به خاطر اینكه ظریف ترین شیوه شعر كلاسیك است ومجذوبش شده بود انتخاب كرده است.البته از تقلید صرف خوشش نمی آمده وسعی می كرد كه از شیوه گذشتگان فاصله بگیرد
اوبا زبان تصویر سخن می گوید . تصاویرش ابعاد مختلفی دارند كه تداعی وجانبخشی و برقراری رابطه عاطفی با شنونده ، به دنبال یك مفهوم محض ، از مختصات آن است . مثل یك نقاش ازرنگ ها به تناسب فضای شعرم استفاده می كند . اشیاء برایش هیچ وقت همان نیستند كه در ظاهر به آن نگاه می كند . سمبل ها هم در شعرش ارزش خاصی دارند . در ” دشت ارژن” و “كولی واره ” ها نمونه بارزی از این نوع كار هستند . كولی سمبل آوارگی سالیان زن است . دردهای زن ، ستم هایی كه بر او رفته است ، از ورای ابهام این شعرها به چشم می زند . در بخشی كه ” گنگ خوابدیده” نام گرفته سوررئالیستی كه تصویر كژ و كوژ و بریده و در هم ریخته زمان است به چشم می خورد . شعر” من آن روز می گفتم ” و”به لطف می آمد از دور” و” گفتی كه انگور است ” و” خفاش یا مرغ دیگر” و چندتای دیگراز این نوع هستند.كسی كه دریك وزن چندغزل را می خواند تدریجأ دیگر غرابت وزن را حس نمی كند .به نظر او شعر یك شاعررا ، هم خوانندگان بیشتر می توانند تعالی ببخشند و یا محیط تربیتی شاعر. خوانندگان شاعر جزئی از محیط زیست و به عبارت دیگر ، محیط تربیتی او هستند . زمان شاعر ، توقعات اجتماع او ، محیط خانواده او ، كودكی و تحصیلات او ، حشر و نشر و دوستان او ، همه در چگونگی شعراو موثر هستند و وقتی كه شاعر به مرحله پختگی و شناخت خود می رسد ، بیشترازآن كه تحت تاثیراین عوامل قرارگیرد ، سعی می كند برخی ازآنها را یا همه را تحت تاثیر شعر خود قراردهد . به عبارت دیگر ، تاثیرپذیری ، خاص دوران فراگیری و تاثیرگذاری ، نشانه دوران بازدهی است . یك شاعرخوب دیگرنباید دنباله رو باشد ، باید ذوق وسلیقه مردم را- اگربتواند- به دنبال خود بكشاند.
      (( به نظرسیمین ، شاعرخوب باید درس التزامش را بیرون از حوزه شعرش بخواند . شعر به هیچ چیزو هیچ كس بدهكار نیست . اما…به قول بعضی ها ، یك اما هم دارد . التزام نه درشعر ، كه باید در ذات شاعر وجزء وجود او باشد ؛ سپس در شعر منعكس شود . یعنی هدف شاعر باید به صورت عواطف ناگزیر ، بر وجود اوچیره شود و شعر از این وجود بجوشد و سرازیرشود . این كه شاعری بنشیند و بخواهد كه درراه هدفی شعر بسازد كاری عبث است . بایك نظم فرمایشی فرقی ندارد . اصلأ همان است . البته هیچ شاعرخوبی نمی تواند نسبت به اوضاع جامعه خود بی تفاوت باشدو طبعأ همین توجه او به طورطبیعی درشعرش منعكس می شود . هدف اصلی ، شعر است و شعر از ذات شاعر می جوشد و شاعر از محیط و اجتماع ودنیای خودش متأثرمی شود . مسلمأ یك شاعرخوب به ظلم ها ، قساوت ها ، بی عدالتی ها نمی تواند بی اعتنا باشد. باری ، مهم این نیست كه شاعراز كجا تأثیرپذیرفته است ، مهم این است كه این تأثیررا چگونه با زمان خود و با فرهنگ بومی خود آمیخته و دگرگون كرده است . مسلمأ یك شاعر خوب ، هرقدر هم دركارش تازگی وجود داشته باشد ، نمی تواند رابطه خودرا با ادبیات گذشته ی كشورش قطع كند . همچنین نمی تواندنسبت به رویدادهای ادبی وشیوه های امروزین جهان بی توجه باشد . نیما از ادبیات كلاسیك به حدكافی بهره داشت . از ادبیات غرب ، بخصوص فرانسه ، آگاه بود و شاعران سمبولیست آن كشور را به خوبی می شناخت . این دومایه را با فرهنگ كشورش حتی با فرهنگ خصوصی زادگاهش و با نیازهای زمانش درآمیخت و سبکی آن چنان شگفت انگیز به وجودآورد.
     (( سیمین در مورد اخوان می گوید : اخوان زبان شعر كلاسیك ایران را در قالب نیمایی ریخت و باروح زمان درآمیخت و شعرخود را چنان كه می بینیم آراست . شاملو از زبان فاخر نثر كلاسیك سود جست و فرهنگ غرب را با فرهنگ كشورش تلفیق كرد و شعرخود را به نحو دیگری پرداخت . نادرپور و دیگران هم همین طور ، هیچ یك از شاعران خوب ما نه ازتاثیرادبیات گذشته مان بی نصیب مانده اند ، ونه از تاثیرزمان و نه ازتاثیررویدادهای ادبی جهان وكلام آخراین كه : بایدازهمه این تاثیرات ، آمیزه ای به وجودآوردكه دیگرنتوان گفت سنتی است یاغربی است یابه دورانی غیراز دوران ما تعلق دارد.
او نیز در مورد شعرهای سپهری می گوید : كمال بی نهایت است و دورازدسترس .گمان نمی كنم به آسانی میسرشود . سرابی ست كه مارا می برد و خوش می برد . اگراین سراب نبود گامی برنمی داشتیم . مقصود رفتن است وگام زدن . آنكه بیشتر گام می زند ، به كمال نزدیكتراست ، گیرم كه خود و دیگران را می فریبد.

 

فهرست منابع
1- آشوری داریوش ، فرهنگ سیاسی ، چ12 ، 1358 ، تهران ، مروارید
2- ابومحبوب ، احمد ،گهواره ی سبزافزا (زندگی وشعرسیمین بهبهانی)،1382 ، تهران ، ثالث
3- احمدی ، رضا ، نیما و مرغ آمین ، فصلنامه تخصصی زبان و ادبیات فارسی ، دانشگاه آزاد اسلامی اراك ، زمستان 1381 ، ص 50 تا 62
4- اخوان الصفا ، دادخواهی حیوانات نزد پادشاهان پریان از ستم آدمیان ، ترجمه ی عبدالحمید آیتی ،1382 ، تهران ، نی
5 – اسدی طوسی ، ابو منصور ، لغت فرس ،1352 ، تهران
6- الخوری ، سعید ، اقرب الموارد ، 1889 ، بیروت
7-  امان الهی بهاروند ، سكندر ، موسیقی در فرهنگ مردم لرستان ، چاپ اول 1384 ، تهران ، افكار
8- ابن خلف تبریزی ، محمد ، برهان قاطع  به اهتمام دکترمحمد معین ، چاپ چهارم 1361، تهران انتشارات امیر کبیر
9- اختیاری ، زهرا ، سرچشمه عشق عرفانی در آثار ابن سینا ، مجله تخصصی زبان و ادبیات دانشکده ادبیات و علوم انسانی ، دانشگاه فردوسی مشهد ، زمستان 1388 ، شماره ی 163 ، ص 1 تا 22
10- اسلامی ندوشن ، محمدعلی ، فرهنگ و شبه فرهنگ ،1354 ، تهران ، توس
11- اشتهارودی ، محمد ، سیمای معراج پیامبر ،1382  ، تهران ، انتشارات نبوی
12- الهی قمشه ای ، حسین ( مترجم )، قرآن مجید ، چاپ چهارم 1369 ، تهران ، پیراسته
13- باقری ، محمد رضا ، مقایسه آثار شاعران زن از لحاظ فكر و محتوا با شاعران مرد در شعر معاصر ،1387 ، دانشگاه نیشابور
14- بختیاری ، عباس رحیم ، تشخیص رنگ در هفت پیكرنظامی ،1386 ، زبان و ادبیات فارسی استان اصفهان
15- بشرا ، محمد ، افسانه ها و باورداشت های مردم شناختی جانوران وگیاهان درگیلان (پرندگان) ، 1372 ، تهران ، انتشارات دانشگاه تهران
16- بندر ریگی ، محمد (مترجم ) ، فرهنگ (جدید)عربی فارسی منجد الطلاب ،1384 تهران ، اندیشه اسلامی
17- بهبهانی ، سیمین ، مجموعه اشعار ،1388 ، تهران ، نگاه
18مجموعه ی اشعار (( جای پا تا آزادی )) ،1371 ، تهران ، بزرگمهر
19- بیرونی ، ابوریحان ، صیدنه ،1358 ، تهران ، انتشارات شرکت افست
20-بیهقی ، ابوالفضل ، تاریخ بیهقی ، مقدمه و فهرست واژگان محمد جعفر یاحقی ،1375 ، تهران ، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد
21- پادشاه ، محمد ، فرهنگ جامع آنندراج ، زیر نظر دکتر دبیر سیاقی ، چاپ دوم 1363 ، تهران ، انتشارات کتابفروشی خیام
22- پازارگاد بهاء الدین ، مکتب های سیاسی ، چ 3 ، 1344 ، تهران ، اقبال
23-پاک نژاد ، سید رضا ، ازدواج مکتب انسان سازی ،1376 ، تهران ، اخلاق
24- جمال زاده ، سید محمد علی ، فرهنگ لغات عامیانه ، به كوشش محمد جعفر محجوب ،1341 ، تهران ،انتشارات فرهنگ ایران زمین
25-  سر وته یك كرباس ،1380 ، تهران ، سخن
26-  تلخ وشیرین ، 1380 ،تهران ، سخن 
27- حافظ ، محمد ، دیوان ، به اهتمام محمد قزوینی و دکتر قاسم غنی ، چاپ چهارم 1385 ،تهران ، زوار
28- حریری ، ناصر، درباره ی هنر و ادبیات ( گفت وشنودی با سیمین بهبهانی و حمید مصدق ،1368  ، بابل ، كتابسرای بابل
29- حسینی مدنی ، رشید ، فرهنگ رشیدی ، تهران ،1348
30- حلبی ، علی اصغر ، بحث هایی در اندیشه های سیاسی در قرن بیستم ، چ1، 1375 تهران ، اساطیر
31- خاقانی شروانی ، افضل الدین ، دیوان خاقانی ، به كوشش دكتر سید ضیاء الدین سجادی ، 1388 ، تهران ، زوار
32- خرمشاهی ، بهاء الدین ، حافظ نامه ،1375 ، چاپ هفتم ، انتشارات علمی وفرهنگی
33- خسروی ، حسن، نگاهی به نمادپردازی عطار در منطق الطیر ، فصلنام? علمی پژوهشی ادبیات عرفانی و اسطوره شناختی دانشگاه آزاداسلامی ، واحد تهران جنوب ، پاییز 1387 ، ص 64 تا ص 79
34- خواجوی کرمانی ، محمد ، دیوان اشعار ، به تصحیح احمد سهیلی خوانساری ، چاپ دوم 1369 ، تهران ، پاژنگ
35-  خوانساری ، محمد ، منطق ، چاپ چهارم 1383 ، تهران چاپ ونشر کتابهای درسی
36- داعی الاسلام ، محمد علی ، فرهنگ نظام ،1382 ، تهران
37- دبیرسیاقی ، محمد ، برگردان روایت گونه شاهنامه فردوسی به نثر ،1388  ، تهران ، قطره
38- دشتی ، محمد ، ترجمه ی نهج البلاغه ،1379 ، قم ، نسیم حیات
39- دهخدا ، علی اكبر ، امثال وحکم ، چاپ پنجم 1361 ،4 ج ، تهران ، انتشارات امیر کبیر
40-، علی اکبر ، لغت نامه ،1372 ، تهران ، انتشارات دانشگاه تهران
41- رامپوری ، محمد ، غیاث اللغات ، به کوشش دکتر محمد دبیرسیاقی ،1337 ،2 جلد ، تهران ، انتشارات معرفت
42- رستگار فسائی ، منصور ، فرهنگ نام های شاهنامه ، چاپ اول 1369 ، تهران ، موسسه مطالعات وتحقیقات فرهنگی
43- زرین کوب ، عبدالحسین ، ارزش میراث صوفیه ، بی تا ، تهران ، امیرکبیر
44شعر بی دروغ شعر بی نقاب ،1363 ، تهران ، جاویدان
45- زمانی ، کریم ، شرح جامع مثنوی معنوی ، چاپ بیست و دوم 1386 ، تهران ، اطلاعات
46- سجادی ، جعفر ، فرهنگ اصطلاحات و تعبیرات عرفانی ، چاپ سوم 1375 ، تهران ، انتشارات طهوری
47- سردار كابلی ، حیدر قلی ( مترجم ) ، انجیل لوقا ، با ویراستاری جمشید غلامی نهاد ، 1379 ، نشر نیایش
48-  سركارآتی ، بهمن ، سایه های شكارشده ، مقاله های دكتر بهمن سركارآتی با عنوان پری ، تهران ، قطره ،1378
49-  شازده احمد ، نور الدین ، خمسه نظامی از دیدگاه پزشکی  ، مجموعه مقالات کنگره نظامی  ، به اهتمام و ویرایش منصور ثروت ، ص 1 تا 13
50- صور خیال در شعر فارسی ،1370 ، تهران ، آگاه
51- شفیعی كدكنی ، محمدرضا ، شاعر آینه ها ، 1374 ، تهران ، آگاه
52- شمیسا ، سیروس ، فرهنگ تلمیحات ،1386 ، تهران ، میترا
53سیروس ، بیان و معانی،1387 ، تهران ، میترا
54، سیروس ، نگاهی تازه به بدیع ،1379 ، تهران ، فردوس
55- شیمل ، آنماری ، زن در عرفان و تصوف اسلامی، با ترجمه ی مهدی دامغانی،1379 ، تهران ، تیر
56-  صفی پور ، عبدالرحیم بن كریم صفی پور ،1347 ، تهران 
57- طباطبایی، جواد ، زوال اندیشه ی سیاسی در ایران ، 1387 ، تهران ، نشركویر
58- طوسی ، محمد بن محمود بن احمد ، عجایب مخلوقات ، به اهتمام دکتر منوچهر ستوده ، چاپ اول 1345 ،تهران ، بنگاه ترجمه ونشر كتاب
59- طهماسبی ، طغرل ، موسیقی در ادبیات ،1380 ، انتشارات رهام ،تهران
60-  طهماسبی ، طغرل ، فرهنگ جامع اشعار مهدی اخوان ثالث ،1388 ، دانشگاه آزاداسلامی واحدبناب
61- عبادزاده ی كرمانی ، محمد ، سیمای زن ، بی تا ، تهران ، حقایقی
62-  عثمان مختاری ، دیوان عثمان مختاری ، مصحح جلال الدین همایی ،1341 ، تهران ، بنگاه ترجمه و نشر کتاب
63- علیزاده حسن ، فرهنگ خاص علوم سیاسی ، چ 1 1377 ، تهران ، روزنه
64- فاضل خان همدانی ، ولیم گلن(ترجمه ) ، كتب العهد العتیق ، 1379 ، تهران ، اساطیر
65- فروزانفر ، بدیع الزمان ، شرح مثنوی شریف ،چاپ هفتم 1375 ،تهران ،زوار
66- فروند ، ژولین ، سیاست چیست ، ترجمه ی عبد الوهاب احمدی ، 1384 ، تهران ، نشر آگه
67- فشاركی ، محمد ، نقد بدیع ، 1387 ، تهران ، سازمان مطالعه وتدوین كتب علوم انسانی دانشگاهها
68- قشیری ، عبد الكریم بن هوازی ، رساله قشیریه ، با ترجمه ابو علی حسن بن احمد عثمانی با تصحیح و استدراكات بدیع الزمان فروزانفر ،1374 ، تهران ، انتشارات علمی و فرهنگی
69- قرشی ، علی اکبر ، قاموس قرآن ، 1376 ، تهران ، دارالکتب الاسلامیه
70- کسروی ، احمد ، شمارش روزهای هفته ، به کوشش یحیی زکاء ، کاروند کسروی (مجموع? 78 رساله وگفتار احمد کسروی )، چاپ اول انتشارات فرانکلین ، ص 460-465
71- گلن ، ویلیام ، كتاب مقدس عهد عتیق و عهد جدید ، ترجمه ی فاضل خان همدانی ،1379، تهران ، اساطیر
72-  مزرعتی ، علی ، مزرعتی ، عبدالعلی ، مزرعتی ، محمد ، با پیشگفتار و یاوری فریدون جنیدی ، فرهنگ بیذوی ، چاپ اول 1374 ، تهران ، مولفان
73-  مشفقی ، آرش ، فرهنگ غزلیات خواجوی کرمانی ،1382 ، تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب
74-  مصفی ، ابوالفضل ، فرهنگ اصطلاحات نجوم ،1357 ، تهران ، مؤسسه تاریخ و فرهنگ
75-  معدن کن ، معصومه ، بزم دیرینه عروس ،1379 ، تهران ، نشر دانشگاهی
76-  معین ، محمد ، فرهنگ فارسی ، چاپ هشتم 1371 ، تهران ، انتشارات امیر کبیر
77- منصور ، جهانگیر، قانون مجازات اسلامی ،1387 ، تهران ، دیدار
78- قانون مدنی ، 1388 ، تهران ، دوران
79-  موسوی سیرجانی ، سهیلا ، زهد پارسا ، فصلنام? ادبیات عرفانی واسطوره شناختی دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد تهران جنوب ، پاییز 1387 ،ص 145 تا ص 164 )
80-  موسوی سیرجانی، رسول ، تصاویر بلاغی خورشید در شاهنامه و بازتاب اسطوره مهر در آن ، فصلنامه علمی پژوهشی ادبیات عرفانی و اسطوره شناختی دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد تهران جنوب ،1388، شمار? 14 ، از ص 175 تا ص 197
81- مویدی ، رحیم ، نقد و تحلیلی نو از تهاجم فرهنگی و خودكامگی ،1380 ، تبریز ، فروغ آزادی
82- میهن دوست ، محسن ، پژوهش عمومی فرهنگ عامه ، 1380 ، تهران ،گل آذین
83- نظامی گنجوی ، الیاس بن یوسف ، هفت پیکر ،1380 ، تصحیح و حواشی حسن وحید دستگردی ، به کوشش دکتر سعید احمدیان ، تهران،قطره
84- اقبال نامه ، تصحیح و حواشی حسن وحید دستگردی به کوشش دکتر سعید احمدیان ، چاپ چهارم 1380 ، تهران ، قطره
85- خسرو و شیرین ، تصحیح و حواشی حسن وحید دستگردی ، به کوشش دکتر سعید احمدیان ، چاپ چهارم 1380، تهران ، قطره
86-، لیلی ومجنون ، تصحیح و حواشی حسن دستگردی ، به کوشش دکتر سعید احمدیان ، چاپ چهارم ،1380 ، تهران ، قطره
87-  ، مخزن الاسرار ، تصحیح وحواشی حسن وحید دستگردی ، به کوشش دکتر سعید حمیدیان ، چاپ چهارم 1380 ، تهران ، قطره
88- نفیسی ، علی اکبر خان ، ناظم الاطباء (فرهنگ نفیسی ) ،1343  ، تهران ، خیام
89- هروی ، موفق الدین ابومنصورعلی ، فرهنگ دارویی الابنیه ، به کوشش دکتر منوچهر امیری ، تهران انتشارات بنیاد فرهنگ ایران ،1353
90- هاشمی ، عبد القادر(مترجم ) ،گنجینه بهارستان ،1386 ، تهران ، کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
91- همایی ، جلال الدین ، فنون بلاغت و صناعات ادبی ،1379 ، تهران ، نشرهما
92- یاحقی ، محمد جعفر ، سیدی ، مهدی ، دیبای خسروانی ( کوتاه شده تاریخ بیهقی )،1387 ، تهران ، جامی 
93- یوسفی غلام حسین ، درس زندگی گزیده قابوسنامه ،1384 ، تهران ، علمی                                                                                           

Abstract:
      Simin khalili with the pen of simin behbahani was born om july 2o  1927 in tehran . she is known fir her great sonnets and is called the sinnets nima for vher groundbreaking rhuthms in persian sonnes
She has creat numerous work some of which are ja ye pa  chelcheragh  marmar rastakhiz  etc.her poem have verious subjects like people suffering love and romance patriotism liberalism etc.
Simin poem seem to be simpke in the surface . however in the deep structure theu need to be interpreted for the beeter undrestand ing of the audience . thus the present dissertation  attempts to make a glossary of the works expressions idioms metonymies and other ambiguities . after an analytical ontroduction on her thoughts and poetic style this glossary offers an alphabetical list with the necessary interpretations
Contemporary poerty.simin behbahani ,words ,expressions ,idiom    Keyword:

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله چند روایت معتبر درباره عشق با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله چند روایت معتبر درباره عشق با word دارای 9 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله چند روایت معتبر درباره عشق با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله چند روایت معتبر درباره عشق با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله چند روایت معتبر درباره عشق با word :

گفتی دوستت دارم و رفتی.من حیرت کردم. از دور سایه هایی غریب می آمد از جنس دل تنگی و اندوه و غربت و تنهایی و شاید عشق.با خودم گفتم هرگز دوستت نخواهم داشت. گفتم عشق را نمی خواهم . ترسیدم و گریختم. رفتم تا پایان هر چه که بود و گم شدم. و این ها پیش از قصه ی لبخند تو بود.
جای خلوتی بود. وسط نیستی . گفتی:«هستم .» نگریستم ،اما چیزی نبود. گفتم:«نیستی.» باز گفتی: «هستم .» بر خود لرزیدم و در دل گفتم نه ، نیستی. این جا جز من کسی نیست. بعد انگار گرما تو در دلم ریخت.من داغ شدم، گر گرفتم تا گیج شدم.بعد لبخند زدی ومن تسلیم شدم .گفتم :«هستی !توهستی !» این من هستم که نیستم . گفتی:«غلطی .»واین هنوزپیش از قصه ی دست های توبود .
وقتی رفتی اندوه ماند واندوه .ازپاره ابرهای هجر با ران شوق می بارید واین تکه گوشت افتاده در قفس قفسه سینه ام را آتش می زد. ومن ذوب میشد م وپروانه ها نه، فرشته هاحیرت می کردند واین وقتی بود که هنوز دست هات انگشتان ام را نبوییده بودند.
یک شب که ماه بدر بود وچشم هاش را گشوده بود تا با اشتیاق به هر چه که دل اش می خوا هد خیره شود، تو شرم نکردی و ناگهان انگشتان دست هایت هجوم آوردی تا دست هام را فتح کردی. انگشتانت به شانه ام تکیه زدند و در آغوش آن ها غنودند. تو ترانه های عاشقانه می سرودی، من اما همه ترس شده بودم. چیزی درونم فریاد می کشید.چیزی شعله ور می شد. شراره های عشق می سوزاند و خاکستر می کردو همه از انگشتان تو بود. من نیست شده بودم. گفتی:« حال چه گونه است ؟» گفتم:« تو همچنان غلطی.» و این هنوز پیش از قصه ی نگاه تو بود.
فرشته ای پر کشید تا نزدیک تر آید و در شهود با ماه انباز شود.من به خاک افتادم. ناخن هام را با انگشتانت فشردی و لبخند پاشیدی. گفتی: «برخیز!» گفتم :« نتوانم.» بعد ناگهان چشم هات تابیدند و من تاب از کف دادم. مرا طاقت نگریستن نبود اما توان گریستن بود.بعد تو اشک هام را از گونه هام ستودی . فرشته پیش تر آمده بود. من گویی در چیزی فرو می رفتم. گفتم این چیست: «این چیست؟ » گفتی: «اندوه!اندوه!» بعد فروتر رفتم. بعد تو دست بر سرم نهادی و مرا در اندوه غرقه کردی. فرشته ار حسادت لرزید و بال هاش از التهاب عشق نبود. فرشته ای نبود. هرچه بود تو بودی. بعد تو لبخند زدی و گفتی :«چنین کنند عاشقان.»

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تاثیر اندیشه حافظ در اشعار هوشنگ ابتهاج با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تاثیر اندیشه حافظ در اشعار هوشنگ ابتهاج با word دارای 124 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تاثیر اندیشه حافظ در اشعار هوشنگ ابتهاج با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب

چکیده    1   
فصل اول:کلیات  پژوهش
بخش اول:مقدمه       3
بخش دوم : ضرورت و اهمیت موضوع     4
بخش سوم :پیشینه¬ی پژوهش    4
بخش چهارم : سؤالات    4
بخش پنجم: فرضیه      5
بخش ششم : روش تحقیق    5
بخش هفتم : معرفی منابع    5
علایم اختصاری    6
فصل دوم بخش اول : حافظ
2-1-1-زندگی نامه     8
2-1-2-غزلیات حافظ    10
2-1-3-اندیشه‌های حافظ
2-1-3- عرفان    13
2-1-4- عشق
 2-1-4-1- آسمانی     16
2-1-4-2- زمینی     18
2-1-5-عشق و رندی     19
2-1-6-رندی     24
2-1-7-قلندری وملامتی    26
2-1-8- مدح و ستایش     29
 2-1-9- تقلید    31
2-1-10- جبر    32
2-1-11-  افکار خیام گونه     33
2-1-12- اخلاق     34
2-1-13-اندیشه اجتماعی     36
2-1-14- حافظ(خواجه – حافظ – ثروت یا فقر)    39
2-1-15- موسیقی و عروض وقافیه     39
2-1-16- منسوبات    40
2-1-17-  خواجه و تصوف    40
2-1-18-  حافظ و قرآن     41
2-1-19-طنز در شعر حافظ    42
2-1-20-عناصراساطیری در شعر حافظ    43
بخش دوم
هوشنگ ابتهاج
2-2-1- .زندگی نامه     46
2-2-2-سایه وشعر و شاعری     47
2-2-3-.زبان و فکر سایه     51
2-2-4- نو آوری در شعر سایه     54
2-2-5-  عشق     56
2-2-6- امید     57
2-2-7- -تقلید     58
فصل سوم
بررسی دیدگاه‌های مشترک
3-1-  عشق
3-1-1-عرفانی    62
3-1-2- زمینی    69
3-2-رندی     72
3-3 -نظربازی     74
3-4 -قلندری     76
3-5- خوشباشی     77
3-6- اظهار دلتنگی     79
3-7- بی ا عتباری روزگار    80
3-8- پند
3-8-1-  پند و نصیحت کردن     82
3-8-2- پند پیرو مرشد     84
3-9- خطاب النفس    85
3-10- تفاخروخودستایی     86
3-11- صبرو صبوری     88
3-12- طلب و درخواست     89
3-13- وفاداری     91
3-14-  همت عالی     93
3-15- خردگرایی     94
3-16- جبر    95
3-17- دم عیسوی     96
3-18- آیین مهرگان    97
3-19- اجتماعی
3-19-1- ستایش آزادی     98
3-19-2- انتقاد از جامعه     101
3-19-3- گزارش تاریخی ازحوادث     103
3-19-4- تکریم و مدح معاصران     104
3-19-5-  تکریم وطن     106
3-20- امثال     107
3-21- تقلید     109
3-22- توصیف    110
3-23- نماد    112
نتیجه گیری     116
منابع و مآخذ    117       

چکیده
بررسی و تحقیق درحوزه ی فکر و اندیشه ی اندیشمندان و تأثیر آن برافکار و ذهن دیگران کاری سخت است، اماعشق  و علاقه ی محققان ادبی آنهارا وادار می کند وهمواره در شعر شعرای بزرگ و نویسندگان این مطلب یعنی تأثیرو تأثر وجود داشته است شعر حافظ، شاعر نامدار شعرسبک عراقی و سایه شاعر عصرحاضرکه عنوان دار لقب «حافظ زمانه» تلفیق دهنده  سبک کلاسیک و نیمایی نیز از این امر مستثنی نیستند.
در این پایان نامه سعی شده که جلوه هایی از تأثیرات شعر و اندیشه حافظ بر شعرو اندیشه سایه که بیشتر ازجهت مختصات فکری و مختصات ادبی است، مورد بررسی قرار گیرد.
آغاز پایان نامه بیان کلیاتی در موضوع پایان نامه است بعداً ذکر زندگی نامه ی مختصری از دو شاعر و بعدشرح دیدگاه های فکری مشترک هر دوشاعر و آرمانهای آنها نظیر عشق، ستایش آزادی، وطن و… که همراه با مثال که بیانگر افکار و اندیشه های دو شاعر و تأثیر پذیری سایه ازحافظ بزرگ است.

فصل اول

کلیات  پژوهش

بخش اول:مقدمه  
بخش دوم : ضرورت و اهمیت موضوع
بخش سوم :پیشینه¬ی پژوهش
بخش چهارم : سؤالات
بخش پنجم: فرضیه 
بخش ششم : روش تحقیق
بخش هفتم : معرفی منابع

1ـ1ـ مقدمه
ادبیات به عنوان یک پدیده اجتماعی- که ارتباطی  تنگاتنگ و جدا ناپذیر با زندگی اجتماعی- و براساس زمینه ی تاریخی و اجتماعی که نویسنده یا شاعر را تحت تأثیر قرار می دهد بررسی می کند. با این توضیح باید قبول کرد که عواملی مانند  اقتصاد و سیاست که فرهنگ یک جامعه و اجتماع را تحت شعاع خود قرار می دهند و آن را متحول می کنند، به طور مستقیم بر ادبیات آن عصر نیز تاثیر گذار خواهند بود. اگر چه ممکن است بیانش غیر مستقیم و محقّق باشد .«کتب منثور و دواوین  شعری ، مشحون از مسائلی است که منبعث از روحیه ی نویسندگان و  شعراست که متناسب با محیط اجتماعی  و رویه ی زندگانی وضع اجتماعی  جامعه ی روزگار آنان بوده است ، که با مطالعه ی  آنها به اوضاع و احوال روزگار و عادات و حالات و طرز تفکّر و برخورد اندیشه ها و رفتار مردم مانند روابط زن و شوهر، آموزش و پرورش ، محیط اجتماعی، وضعیت زنان، صفات نیک و بد مردم کوچه و بازار و روابط افراد جامعه با یکدیگر پی می بریم ».
  (نیک خواه ، 1388: 2)
 در این پایان نامه سعی بر آن است که اندیشه های دو شاعر که هر کدام در عصر و زمان خود صاحب نام و آوازه ای بودندو در دوره ی متفاوت زندگی کرده اند مورد بررسی قرار گیرد. حافظ شاعر بلند آوازه ی ایرانی که متعلق به دوره ایست که بدان کلاسیک می گوییم و هوشنگ ابتهاج  شاعر دوران معاصر است .و این بررسی ما را درشناخت هرچه بهتر شخصیت هاو اندیشه های دوشاعر راهنمایی خواهد کرد. و در ورای این بررسی و آرا می توان به آرمان های اصلی و مهم هر دو شاعر نیز پی برد و هدف شاعران را در بیان این اندیشه ها و انعکاس آن در شعرشان عنوان کرد. طبیعتاً بیان کامل افکار  و ترسیم تصویر واقعی شخصیت شاعر و شرایط محیطی، اجتماعی و سیاسی عصر هر شاعرممکن نخواهد بود. زیرا وسعت دید و اندیشه¬ی هر دو شاعر بیش از آن است که در این تحقیق ارائه شده است و ما تنها  به ارائه ی گوشه ای از آن بسنده می کنیم و می¬خواهیم نشان دهیم  که تأثیری که شعر و اندیشه بر اندیشه و شعر هوشنگ ابتهاج نهاده شده است چیست؟ و اینکه اندیشه ها در هر دوره مربوط به یک نمود خاصی بوده اند مثلاً آزادی در شعر کلاسیک رهایی از بند تعلق و آزادی در عصر معاصر رهایی وطن و انسان از استعمار می باشد.
ابتدا کلیاتی را به عنوان هدف از نوشتن پایان نامه عنوان کرده شده است . و بعد فصل دوم را به آشنایی مختصر بازندگی و  اندیشه شعر شاعران بیان نموده شده  و در فصل سوم به بیان دیدگاه  ها و نظرات مشترک هر دو شاعر اشاره شده است و  در فصل چهارم به نتیجه گیری پرداخته شده است .
1ـ2ـ اهمیت و ضرورت تحقیق 
ادبیات و اندیشه های ارائه شده درآن جدای از زندگی ما  انسان ها نیست پس هدف آشنایی با اندیشه حافظ به عنوان شاعر کلاسیک و هوشنگ ابتهاج شاعر معاصر و بهره مندی دوستداران شعر و ادب فارسی از اندیشه های ارا ئه شده و استفاده از آن ها می باشد.

منابع و مأخذ
1 قرآن کریم
2ـ ابتهاج  هوشنگ، 1378، سیاه مشق، کارنامه ، تهران.
3ـ 1371، سیاه مشق ، زنده رود، تهران، چاپ اول.
4ـ ، 1378 ، راهی و آهی، انتشارات سخن، تهران، چاپ اول.
5ـ ، 1385، تاسیان ، نشر کارنامه ، تهران.
6ـ ، 1387، آینه در آینه (گزیده شعر) ، نشر چشمه، تهران، چاپ شانزدهم .
7ـ ، 1332، شبگیر، ؟،؟.
8-اسلامی ندوشن،1374،ماجرای پایان ناپذیرحافظ،یزدان،تهران،چاپ دوم
9-بهشتی شیرازی احمد،1371،شرح جنون،روزنه،تهران.
10-حافظ شمس الدین محمد،1378،دیوان حافظ،قرائت گزینی هاشم جاویدوبهاالدین خرمشاهی،نشروپژوهش فرزان،قم،چاپ اول.
111381،دیوان حافظ خوش کلام،بامقدمه حسین بهزاداندوهجری،سمن،تهران،چاپ ششم.
12-  خرمشاهی بهاءالدین، 1380، حافظ نامه ، انتشارات علمی و فرهنگی ، تهران، چاپ دوازدهم، بخش اول .
13- 1380، حافظ نامه ، انتشارات علمی و فرهنگی ، تهران، چاپ دوازدهم، بخش دوم .
14ـ ،  1382، حافظ حافظه ماست ، قطره، تهران.
15ـ ، 1373، حافظ ، طرح نو، تهران.
161368،چارده روایت،پرواز،تهران.
17-درگاهی محمود،1373،شعرواندیشه حافظ،ستارگان کرمان،تهران.
18ـ دشتی علی، 1352، کاخ ابداع، مجله یغما، تهران.
191381،نقشی ازحافظ،امیرکبیر،تهران،چاپ هفتم.
20ـ رزاقی شانی علی ، 1388،  فرهنگ کنایان دیوان خواجه شیراز، نشرتیرگان، تهران، چاپ اول .
21ـ رزّار علی اکبر،  1386،  جمع پریشان، نشر قطره، تهران.
22-ذوالنور رحیم،1362،درجستجوی حافظ،زوار،تهران.
23ـ ساور سفلی سارا، 1387، ای عشق همه بهانه از توست ، انتشارات سخن، تهران، چاپ اول.
24ـ سجادی جعفر، 1374، فرهنگ اصطلاحات و تعبیرات عرفانی، طهوری، تهران، چاپ پنجم.
25ـ سجادی سید ضیاء ا لدین، 1376، مقدمه ای بر مبانی و  عرفان و تصوف، انتشارات سمت، تهران.
26سودی محمد،1362،شرح سودی بر حافظ ،ترجمه عصمت ستار زاده ،نشر انزلی ،ارومیه.
27ـ شمیسا سیروس ، 1388، یادداشت های حافظ، علم ، تهران، چاپ اول.
28-صابری پری،1380،رندخلوت نشین،سخن،تهران.
29ـ غنی قاسم، 1386، تاریخ عصر حافظ ، زوار ، تهران ، چاپ اول.
30-قیصری ابراهیم،1380،ابیات بحث انگیز دیوان حافظ،توس،تهران.
31ـ قراگوز لو محمد، 1379، شیوه ی شهر آشوبی ، ایران جام، تهران.
32-معین محمد،1369،حافظ شیرین سخن،انتشارات معین،تهران.
33ـ مرتضوی منوچهر، 1384، مکتب حافظ، ستوده ، تبریز، چاپ چهارم.
34ـ نفیسی سعید ، 1345، سرچشمه ی تصوف در ایران ، کتاب فروشی فروغی ، تهران چاپ سوم.
35ـ نیک خواه سیمرا، 1388، پایان نامه(تحلیل وبررسی وضعیت اجتماعی زن دردوره مغول وتیموری از دیدگاه شش تن از شعرای این دوره) ، دانشگاه محقق اردبیلی.
36-نیک نام مهرداد،1367،کتاب شناسی حافظ ،انتشارات علمی و فرهنگی،تهران، چاپ اول.
37-نیاز کرمانی سعید،1370،پیرماگفت خطا برقلم صنع نرفت،باژنگ،تهران.
38-هروی حسینعلی،1368،مقالات حافظ،کتاب سرا،تهران.
39ـ هژیر عبدالحسین ، 1345، حافظ  تشریح ، سازمان انتشارت اشرقی ، تهران،  چاپ سوم.
40-همایونفرخ،1352،حافظ خراباتی،؟،؟.
41ـ یاحقی جعفر،  1377، چون سبوی تشنه، انتشارات  جامی، تهران.
42ـ سایت :  iran .comwww.navay
43ـ سایت : www.tebyan.net
44ـ سایت : www.seemorgh.com

Abstract

 the study and research about the ideas and thoughts of the scholars and their impact on the minds of others is hard work, but the love of literature researchers is forced them to do it, and always this matter,the influence and being influenced, has been existed in the great poets and writers” poetry. Hafiz”s poetry, famous poet of Iraqi style, and Sayeh”s -contemporary poet, who was dubbed as “Today”s Hafiz” that Combined the classical  and Nimayi style – are not excepted from this matter.
In this thesis,it is attempted to stady displays of influence.of hafezs thonght and poem on sayehs thought and is available in mental scope and literary coordinates.
The beginning of thesis is abeut general explan ation of its subjet.latter,two poets brief/short biographies are mentioned/explain and then their cammon mental viewpoints and aims are described sueh as love, praise/ worship of freelom and homeland ,These cases inses include examples that twopoet”s thouyht and their minds are explained with examples and Thet Thesis shows keywords: Hafes , sayeh , thouyht , love , freedom.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تحقیق هفت خوان رستم با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق هفت خوان رستم با word دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق هفت خوان رستم با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تحقیق هفت خوان رستم با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق هفت خوان رستم با word :

خوان اوّل: بیشه شیر
رستم برای رها کردن کی کاوس از بند دیوان بر رخش نشست و بشتاب رو براه گذاشت. رخش شب و روز می تاخت و رستم دو روزه راه را به یک روز می برید، تا آنکه رستم گرسنه شد و تنش جویان خورش گردید. دشتی برگور پدیدار شد. رستم پی بر رخش فشرد و کمند انداخت و گوری را به بند در آورد. با پیکان تیر آتشی برافروخت و گور را بریان کرد و بخورد. آنگاه لگام از سر رخش باز کرد و او را بچرا رها ساخت و خود به نیستانی که نزدیک بود درآمد و آنرا بستر خواب ساخت و جای بیم را ایمن گمان برد و بخفت و برآسود.
اما آن نیستان بیشه شیر بود. چون پاسی از شب گذشت شیر درنده به کنام خود باز آمد. پیلتن را بر بستر نی خفته و رخش را در کنار او چمان دید. با خود گفت نخست باید اسب را بشکنم و آنگاه سوار را بدرم. پس دمان بسوی رخش حمله برد. رخش چون آتش بجوشید و دودست را برآورد و بر سر شیر زد و دندان بر پشت او فرو برد. چندان شیر را برخاک زد تا وی را ناتوان کرد و از هم درید.
رستم بیدار شد، دید شیر دمان را رخش از پای درآورده. گفت «ای رخش ناهوشیار، که گفت که تو با شیر کارزار کنی؟ اگر بدست شیر کشته می شدی من این خود و کمند و کمان وگرز و تیغ و ببر بیان را چگونه پیاده به مازندران می کشیدم؟»
این بگفت و دوباره بخفت و تا بامداد برآسود.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید