Archive for the ‘پزشکی’ Category

دانلود پاورپوینت شیر مادر 31 اسلاید با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 دانلود پاورپوینت شیر مادر 31 اسلاید با word دارای 31 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت دانلود پاورپوینت شیر مادر 31 اسلاید با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل مي باشد و در فايل اصلي دانلود پاورپوینت شیر مادر 31 اسلاید با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود پاورپوینت شیر مادر 31 اسلاید با word :

vبرای توفیق درشیر دهی مادرباید3نکته زیررارعایت کند:

وضعیت مادر:

مادردرهروضعیتی که راحت است میتواند شیربدهد.

وضعیت های شیردهی عبارتنداز:

1- به صورت نشسته برروی زمین صندلی یاتختخواب.

2- به صورت درازکشیده به پهلو یادرازکشیده به پشت.

وضعیت نوزاد:

1- مادربایدنوزاد رابطورکامل به طرف خودبچرخاند.

2- کل بدن نوزاد بایدحمایت شود.

3- دهان باید هم سطح نیپل باشدوسروگردن وپشت نوزاد دریک خط مستقیم قرارگیرد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی امنیت زیستی به عنوان روشی برای كاهش بیماری های عفونی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی امنیت زیستی به عنوان روشی برای كاهش بیماری های عفونی با word دارای 219 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی امنیت زیستی به عنوان روشی برای كاهش بیماری های عفونی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب
فصل اول    3
نوع عامل بیماریزا    20
ویروسها    21
باكتریها    23
كلامیدیاها، ركیتزیاها و مایكوپلاسماها    25
تك‌یاخته‌ایها    29
كرمها    29
چگونگی ورود عامل بیماریزا    30
روند تأثیرگذاری بیماریزا در بدن و سازوكار بیماریزایی    31
رهاسازی و انتقال بیماریزا    32
فصل دوم    35
* ضوابط بهداشتی گله‌های مرغ نسب(دودمانی):    41
ضوابط بهداشتی گله‌های مرغ مادر:    45
ضوابط بهداشتی كارخانجات جوجه‌كشی:    46
2- شناسایی نقاط كنترل بحران:    52
تضمین حدود بحران:    58
سطوح:    60
5- اصطلاح نقاط ضعف:    60
فصل سوم    65
*   مكان، طرح و ویژگی‌های مرغداری:    68
الف) رابطه با ساختمانهای دیگر:    70
ج) رابطه با راهها:    71
د) رابطه با مراكز صنعتی و علمی:    72
هـ) رابطه با حیوانات و پرندگان دیگر:    73
و) رابطه با محیط‌زیست و وضعیت جغرافیایی:    76
ب) وضعیت آب‌وهوایی:    77
وضعیت پوشش گیاهی    82
4)میكروب‌شناسی خاك:    84
1- برای جلوگیری از آسیب:    99
و) تأمین شرایط و زیرساختهای لازم جهت اجرای برنامه‌های امنیت زیستی:    101
1) تركیبات ازته:    105
2) تركیبات كربن‌دار    106
3) تركیبات گوگرددار    107
تركیبات فسفردار    108
نمك‌ها    108
میزان سنگین    108
تركیبات آلی    109
آهن    110
10)منگنز    111
میكروب‌شناسی    113
آبهای شیرین:    115
 آبهای آلوده با فاضلاب    116
تعداد باكتریها    119
* لپه‌های زیستی 127
 انواع لایه‌های زیستی قابل مشاهده در لوله‌های سالن مرغداری كدامند؟    129
سئوال) انسداد چگونه شكل می‌گیرد؟    130
درطول تجویز    132
در مواقعی كه بین دو دوره پرورش سالن خالی است    132
  ارتقاء كیفیت آب با استفاده از روشهای تصفیه    134
آهن‌زدایی    135
نرم‌كننده‌ها    135
صافی‌های نیترات    136
تصفیه مردابی    136
اسمز معكوس    137

فصل اول
معرفی امنیت  زیستی بعنوان روشی برای كاهش بیماریهای عفونی

با وجود بهبود شرایط زندگی هنوز هم بیماریها پس ازبلایای طبیعی مهمترین عوامل آسیب زننده‌ای بشمار می‌آیند كه تاكنون مهار نشده‌اند و خسارات مالی و جانی فراوانی به بار می‌آورند. بیماریها این دشمنان قدیمی ك احتمالاً‌ قدمتی برابر با ظهورحیات برروی زمین دارند معلول علت‌های گوناگونی هستند. این مفهوم كه بعضی نشانه‌ها و بیماریها دارای علت هستند یك باور باستانی به قدمت تاریخ مكتوب است. بنا به اعتقاد مرمم آركاردیا ( 2500 سال قبل از میلاد مسیح) اگر شخصی بیمار می‌شد یا تقصیر خود او بود(  بعلت ارتكاب گناه) یا اینكه براثر عوامل بیرونی بیمار شده‌بود، از قبیل بوهای بد، سرما، ارواح خبیثه، و یا خدایان، سالیان سال پژوهش در علوم پزشكی دلایل ایجاد بیماریها را تا حدود زیادی مشخص كرده‌است. دردنیای امروز دودسته اصلی عوامل سبب‌ساز،  شناسایی شده‌اند:
 درون زایا ارثی و برون‌زا یا اكتسابی، شناسایی یا كشف علت اولیه  هنوز مبنایی است كه براساس آن یك تشخیص می‌تواند مطرح گردد یك بیماری شناخته شود و درمانی یا روشی برای رهایی از آن پایه‌ریزی شود. اما امروزه این مفهوم كه هر بیماری یك عامل ایجادكننده دارد دیگر قانع‌كننده نیست. روشن است كه عوامل ژنتیكی، بوضوح در برخی بیماریها متداول زیست محیطی مانند روندهای سرطان‌زایی، دخالت دارند، در ضمن محیط زیست نیز اثرات مهمی بر بعضی بیماریهای ارثی دارد(13). ا ز میان این گروه بیماریهای اكتسابی مطرح‌تر و متداول‌تر هستند و طیف وسیعتری از جوامع را درگیر و مبتلا می‌كنند. عواملی كه سبب بروز این بیماریها میشوند شامل عوامل فیزیكی، شیمیایی زیست‌شناختی   و  روانشناختی  هستند و نه تنها در زمینه آسیب‌شناسی بیماریهای انسانی مطرح می‌شوند، بلكه بعنوان عوامل آسیب‌رسان عمومی برای تمامی موجودات زنده عالی محسوب شده‌اند و در صنعت طیور نیز نقش مهمی دارند. بطوركلی عوامب فیزیكی محیط عبارتند از: گرما( حرارت)، سرما(برودت)، رطوبت، فشار، نور، سروصدا، ارتعاشات و ضربه‌ها و تشعشعات باید گفت كه اگر این  عوامل از حدود لازم و قابل تحمل بالاتر و زیادتر بوده و یا در بعضی از مواقع در صورتی كه از حدود توصیه‌شده در استانداردها كمتر یا پائین‌تر باشند ایجاد عوارض و یا مسائل خاصی را خواهند نمودو لازم است كه در هر مورد به رفع نقیصه اقدام شود(20).
 بطوركلی در محیطكار تأمین سلامت تولیدكنندگان و بالارفتن سطح تولید مورد نظر كارشناسان و صاحبان منافع و ضامن بازدهی اقتصادی بیشتر است و در این راه وجود هوای كافی، تأمین نور مناسب و حرارت لازم در درجه اول اهمیت بویژه در صنعت طیور خواهد بود.
 مواد محرك و التهاب‌آوری همچون گاز آمونیاك،  تركیبات خفه‌كننده‌ای مثل مونوكسیدكربن ناشی از سوخت ناقص گازوئیل ذرات معلق مثل گردوغبار و مواد شیمیایی خورنده وسوزاننده مثل ضدعفونی‌كننده‌های قوی متداولترین عوامل شیمیایی بیماریزا برای پرندگان در سالنهای پروش هستند. اختلالات تغذیه‌ای را نیز می‌توان جز این دسته طبقه‌بندی نمود.عوامل زیست‌شناختی به تمام اشكل حیات از تركیبات (مانند پروتئین‌ها) و ویروسها، باكتریها و قارچها و تك‌یاخته‌ایها تا كرمهای انگلی چند سانتی‌متری اشاره می‌كند علاوه بر این دستجات گوناگونی از بندپایان وجود دارند كه انگل خارجی هستند و می‌توانند از یك صدمه كوچك به پوست تا یك كم‌خونی كشنده را ایجاد نمایند. این عوامل از دو جهت حائز اهمیت و بررسی هستند. نخست به دلیل زیانهای اقتصادی و فروانی كه با مرگ‌ومیر طیور و یا كاهش شدید و بازدهی تولید برجای می‌گذارند و در نهایت بخاطر تأثیری كه بر سلامت عمومی جامعه دارند؛ مهم و مورد توجه هستند. هرچند كه احتمال انتقال بیماری ازماكیان كمتر از سایر حیوانات پرورشی و از میان بیماریهای مشترك ثبت شده‌اند نیز مواردی چون آلودگی با جرب  یا قارچ و یا سب بسیار نادر هستند و فقط مواردی چون آلودگی محصولات نهایی با باكتریهای كامپیلوباكترر، سالمونلا، اشرشیاكولاویرسینا اهمیت دارند، بازهم این مسئله بعنوان یك خطر جدی مطرح می‌شود. ضرورت مهار برخی از عوامل زیست‌شناختی چون ویروس آنفولانزای طیور در آن هنگامر مشخص‌تر می‌شود كه احتمال انتقال ویروس را به انسان‌ها و حتی از فردی به فرد دیگر مدنظر قرار گیرد. بویژه با توجه به این شیوع اخیر سویه فوق‌ حاد H7N3 در كشور پاكستان و حضور تیپ N2 وH در مرغداریهای صنعتی ایران و در چرخش‌بودن دو تحت تیپ مذكور در منطقه و امكان انتقال سویه‌های دیگر از شرق دور و چین و روسیه به ایران كه بوسیله پرندگان مهاجر امكان‌پذیر است و احتمال بازآرائی ژنتیكی و ویروسهای بومی؛ توجه به پایش  عوامل زیست شناختی بیماریزا همچون این نمونه بسیار لازم و حیاتی است.
 تاكنون به نظر می‌رسد كه تمامی بیماریهای طیور بوسیله عوامل فیزیكی، شیمیایی و زیست‌شناختی(عفونی) ایجاد می‌شوند. ولی امروزه این پیش‌فرض ك در بیماریهایی چون همنوع‌خواری  علاوه بر اختلالات تغذیه‌ای، ارثی و مدیریتی؛ فشارهای روانی هم تأثیر به سزایی دارند، مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌است. این عقیده عمومی پذیرفته شده كه فشارهای روانی  چون حضور افراد ناشناخته در محیط زندگی و با حمل‌ونقل و تزریقات به فعال‌شدن باكتریهای فرصت‌طلب كمك می‌كند نیز همچنان مورد مطالعه است. این نگاه جدید به تأثیر عوامل روانشناختی تا آنجا پیش رفته است كه طرح خارج‌سازی مرغان تخم‌گذار قفس، نه تنها از سوی سازمانهای حمایت از حقوق حیوانات بلكه از سوی برخی پرورش‌دهندگان بعنوان راهی برای افزایش مقاومت در برابر عوامل آسیب‌رسان و بازدهی تولید، ارائه شده‌است.
(طبق گزارشات انجمن پژوهشهای مغزی  )  هزینه‌های مستقیم اختلالات مغزی (بیماریهای روانی، بیماریهای عصبی، سوء مصرف الكل و سوء مصرف مواد مخدر) در امریكا سالیانه بیش از 400 میلیارد دلار است و هزینه‌های تنها یك اختلال یعنی زوال عقل( كه عمده‌ترین نمونه آن بیماری آلزایمر است) بیش از مجموع هزینه‌هایی است كه سرطان و بیماریهای عروق كرونرقلب بر این دولت تحمیل می‌كند. هزینه‌های مستقیم ارائه‌شده در حدود   كل هزینه‌های مراقبتهای بهداشتی در سال 1991 در ایالات متحده می‌باشد تخمین زده شده‌است كه هزینه‌های غیرمستقیم( آسیب به نیروی كار فعال و تولید ناخالص ملی) بیش ا هزینه‌ها ی مستقیم است با این حال در این كشور بازای هر 100 دلار كه برای مراقبت از مبتلایان به بیماری آلزایمر صرف شده، تنها 50 تست صرف پژوهش و تحقیقات شده‌است. بسیاری از اختلالات روانی شناخته‌شده با تغییرات شدید و ناهمآهنگ وضعیت زندگی و شهرنشینی و زندگی صنعتی ارتباط معنی‌داری دارند. به همین دلایل فرص كه تغییرات اساسی در شیوه زندگی حیوانات پرورشی در تولید فشارهای عصبی و تهدید سلامتی آنها كه امروزه برخلاف عادات طبیعی صدها ساله بطور بسیار متراكم نگهداری می‌شوند؛ مؤثر هستند اهمیت قابل توجهی یافته‌است ولی هیچگونه تحقیقات مستقل قابل اعتمادی در زمینه خسارات احتمالی اینگونه فشارها برروی كاركرد اقتصادی، مزارع پرورشی دردست نیست.
 بطوركلی بیماری در نتیجه برهم‌خوردن هم‌ایستایی  درونی بدن ایجاد می‌شود. اصطلاح هم‌ایستایی توسط فیزیولوژیست‌ها بمعنای ثابت نگهداشتن مشخصات طبیعی محیط داخلی بدن بكار می‌رود. اساساً هر موجود زنده‌ای ساختار منسجم و سازمان‌یافته‌ای شامل میلیاردها سلول است كه تلاش می‌كنند با همآهنگی یكدیگر این ثبات و پایداری را برقرار سازند تا با حفظ حالت طبیعی محیط داخلی بدن كلیه سلولها به زندگی و عملكرد مناسب خود ادامه دهند. این رابطه متقابل یك خودكاری مداوم برای بدن فراهم می‌كند تا در برابر نیروهای محیطی مخالف ایستادگی كند و زمانی كه یك یا چند سیستم عملی توانائیشان را برای ایفای سهم خود در این خودكاری از دست بدهند، تمامی سلولهای بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرند و این اختلال عمل منجر به بروز بیماری خواهد شد و در صورتیكه اختلال عمل فوق‌العاده شدید باشد منجر به مرگ می‌شود. در صورتیكه حاصل‌جمع برآیند نیروهای سازنده دورنی با نیروهای بازدارنده و یا مخرب درونی به دلیل ناتوانی یا ضعف این عوامل، قدرت مقاومت بالای بدن در برابر آنها و یا تأثیر عوامل محیطی دیگر به نفع نیروهای پیشبرنده داخلی باشد امنیت جانی و سلامت جسمی برقرار خواهد مان و بیماری بروز نخواهد كرد.
 در اوائل قرن حاضر تئولابد اسمیت ودیگر همه‌گیر شناسان  آن زمان این تفكر را كه عوامل بیماریزا علت بیماریها باشند كنار گذاشتند و اذهان را متوجه چند عاملی‌بودن بیماریها ساختنند. این مطالععات منجر به رشد این تفكر شد كه وضعیت بدن ومشخصات آن و همچنین محیط و عامل بیماریزا همگی با تأثیرات متقابل باعث بروز بیماری شده و امكان دوام و بقای آن را نیز معین می‌سازند در این میان آسیب‌شناسی، عوامل نگهدارنده سلامت بدن، در شناسایی و ارائه راهكارهای مناسب جهت مقابله با عوامل بیماریزا كمك خواند نمود و تصویر روشنتری از روابطی كه در تكوین بیماری وجود دارد را عرضه خواهد كرد و شناسایی درصد وقوع هریك از بیماریهایی كه بوسیله عوامل فیزیكی، شیمیایی، عصبی و عفونی روی می‌دهند نیز به طرح‌ریزی و معرفی برنامه‌هایی برای كاستن از این خطرات جهت خواهد داد. شكی نیست كه پیشرفت همه‌جانبه یك جامعه بستگی تام به سلامت جامعه و افراد آن دارد بعبارت دیگر هرچقدر افراد یك جامعه كه نیروی فعال و سرمایه واقعی آن را تشكیل می‌دهند سالم‌تر و شاداب‌تر باشند پیشرفت اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی سریعتر حاصل خواهد شد. یكی از عوامل بسیار مهم در راستای پایه‌ریزی یك جامعه سالم برقراری امنیت غذایی و بویژه تأمین نیازهای پروتئینی و انرژی لازم جهت انجام فعالیتهای روزانه است. مقدار پروتئینی كه روزانه توسط هر فرد در كشورهای صنعتی مصرف می‌گردد در حدود 65 گرم می‌باشد درحالیكه این رقم در كشورهای درحال توسعه تنها به 15 گرم می‌رسد و با توجه به اینكه امروزه   جمعیت جهان، از فقر پروتئینی و تغذیه ناكافی رنج می‌برد، این امر لطمات جبران‌ناپذیری بر سلامت منابع انسانی وارد ساخته‌است. این مسئله سبب شده‌است تا عرضه هرچه بیشتر و بهتر منابع پروتئینی سالم و با كیفیت و ارزانی مانند فرآورده‌های طیور به یكی از نیازهای اصلی جوامع روبه رشد تبدیل شود. بالطبع تلاش برای افزایش سرانه مصرف فرآورده‌های طیور، نیارمند بهره‌گیری از برنامه‌های همآهنگ مدیریتی، آخرین یافته‌های علمی و افراد توانمند و با تجربه است. با طبقه‌بندی و شناسایی عوامل بیماریزا از نظر میزان برخداد آنها در گله و تخمین و محاسبه ضررهای اقتصادی ناشی از آنها برنامه‌ریزی برای مهارشان ساده‌تر خواهد شد.
 در این برنامه‌ریزیها باید توجه نمود كه عوامل عصبی بیماریزا در طیور هنوز بدرستی شناخته نشده‌اند. آسیب‌های فیزیكی ناشی از ضربه، تشعشعات، فشار و سوختگی‌ها اهمیت چندانی ندارند، مشكلات ناشی از عدم رعایت كامل استانداردهای توصیه‌شده برای گرما، برودت رطوبت، تلفات بالایی ایجاد نمی‌كنند و ضررهای ناشی از تفاوت در مقادیر موجود با مقادیر قانونی بطور دقیق قابل محاسبه نیستند و كمبودهای تغذیه‌ای و مسمومیت‌های شیمیایی بندرت روی می‌‌دهند و از همه مهمتر اینكه هیچیك از موارد یادشده مسری نخواهد بود. پس موجودات ریزبینی كه در تمامی بخش‌های پرورشی و در همه جا یافت می‌شوند، گزینه اصلی خطرساز هستند.
 در نظر اكثر مردم هنوز كلمه بیماری یك بیماری عفونی را تداعی میكند زیرا از زمانی كه بیماریهای عفونی مثل جذام در متن كتاب مقدس بیان شدند، بقرط در 24 قرن پیش، در مورد كزاز و نشانه‌های آن گزارش بسیار ارزشمندی تهیه كرد شیستوزومهای انگلی در نقاشی‌های مصر باستان نشان داده‌شدند و تقریباً 100 میلیون نفر در قرن ششم میلادی در اثر طاعون تلف گردیدند تا امروز كه بیماری ایدز 43 میلیون نفر را در پنج قاره جهان آلوده كرده‌‌است، موجودات زنده بیمایزا، كابوسی هولناك برای بشریت بوده‌اند. علاوه براین تعداد قابل توجهی از عوامل عفونی جدید هر ساله كشف و معرفی می‌شوند و این ترس قدیمی را كه بیماریهای عفونی ممكن است همچنان بتوانند همه‌گیریهای جهانی ایجاد نمایند. تشدید كنند. بعضی از این عوامل عفونی جدید عبارتند از: ویروس ابولا، هاتیاویروس، ویروس سارس و باكتری گوشتخوار (14) عامل ایجادكننده نوعی شوك سمی كه همگی آنها سبب مرگ‌ومیر صدها تن در قرن حاضر شده‌اند.
 در صنعت طیور نیز صدمات حاصله از بیماریهایی كه بوسیله موجودات زنده بیماریزا ایجاد می‌شوند سابقه تاریخی دارد همه‌گیریهای نیوكاسل و آنفولانزا كه در برخی از ایالت‌های امریكا در خلال دهه 1970 رخ داد، باعث مرگ‌ومیر بسیار شدید و وارد آمدن میلیونها دلار خسارت گردید. در سالهای 84-1983 یكسری همه‌گیریهای آنفولانزا درشمالغربی آمریكا بوقوع پیوست و همه را غافلگیر كرد و باعث گردید تا 17 میلیون قطعه پرنده مصدوم شوند. در حال حاضر نیز همه‌گیریهای بیماری آنفولانزا با تلفات افت تولید خسارات اقتصادی شدیدی همراه است.
 بطور خلاصه باید گفت كه عدم رعایت ضوابط و استانداردهای بهداشتی در واحدها، عدم اجرای كامل قوانین نظام دامپزشكی در مراكز كشتارگاهی و عمل‌آوری طیور، فقدان برنامه‌های جامع و علمی در تولید انتقال و تحویل خوراك عدم برخورد مناسب با ضایعات و تلفات و سهل‌انگاری در برخورد با بیماریهای داخل سالن در بسیاری از واحدها و موارد متعدد دیگر باعث شده‌است تا زمینه برای بقاء و تكثیر اغلب موجودات بیماریزا و واگیر طیور فراهم آید و بیماریهای میكروبی را به مهمترین و اصلی‌ترین و متداولترین بیماری طیور تبدیل نماید. موجودات ریزبینی كه كلاً آنها را میكروب می‌نامیم و عامل ایجاد بیماریهای عفونی هستند تقریباً در همه‌جا هستند. آنها در موادغذایی، آب، خاك، ظروف و ابزار مختلف جای گرفته‌اند این نكته را باید همواره در نظر داشت كه عوامل بیماریزای میكروبی هیچ حدومرزی را نمی‌شناسند و  حتی ممكن است نظارت بر ورود و خروج كالا از مرزها نیز نسبت به عبور بیماریهای مصونیتی ایجاد نكنند. با توجه به این نكته كه ساختار اداری ناكارآمد همراه با احتمال افزایش بحرانهای منطقه‌ای آلودگی‌های زیست‌محیطی، كاهش ذخایر آب آشامیدنی و كاهش رشد اقتصادی و محدودیت‌های مالی كشورها و تكرار حوادث غیرمترقبه‌ای مانند سیل یا طوفانهای حاره‌ای امكان گسترش بیماریهای میكروبی طیور همچون آنفولانزا را بیشتر كرده‌اند، ارائه یك برنامه جامع برای مهار اینگونه بیماریهای عفونی گام اصلی برای كاستن از خسارات فراوان همه‌گیریها است. راهكارهای ارائه‌شده از سوی سازمان بهداشت جهانی برای مهار بیماریهای عفونی در دام و طیور شامل موارد زیر است:
 1- برنامه‌های كشتار 
2- برنامه‌های قرنطینه
3- برنامه‌های مایه‌كوبی  
4- برنامه‌های دارودرمانی 
5- برنامه‌های امنیت زیستی    
هر یك از برنامه‌های فوق ممكن است به تنهایی و یا همراه با برنامه‌های دیگر بكاربرده شوند. بعنوان مثال در زمانی كه بیماریهای مشترك بین انسان و حیوان گرازش شده؛ ممكن است پیشنهاد گردد كه ابتدا تمامی دام‌ها و طیور بیمار و نیز مشكوك و در صورت نیاز حتی همه آنها كه در مركز محیط آلوده قرار گرفته‌اند كشتار شوند و آن محل تا شعاع مشخص قرنطینه شوند تمامی مزارع پرورشی كه در خارج از این میحط در همسایگی آن قرار دارند، مایه‌كوبی شوند؛ تمامی افرادی كه با آن حیوانات آلوده در تماس بوده‌اند دارو مصرف نمایند و برای تمامی فضاها و اشیایی كه در تماس با حیوانات آلوده‌ بوده‌اند برنامه‌های امنیت زیستی اجرا شود.  دانستن این نكته الزامی است كه هدف از مدیریت بیماریهای عفونی باید جلوگیری از عفونت باشد و نه اینكه صرفاً برای كاهش ضایعات ناشی از بیماری متمركز شود. درمان پیشگیرانه با داروهای ضدمیكروبی در بعضی شرایط كاربرد دارد اما استفاده مداوم از آنها بعلت ایجاد سویه‌های مقاوم در آینده با مشكل مواجه خواهد شد. واكسن‌ها نیز كه با افزایش مقاومت در مقابل بیماریهای عفونی به پیشگیری از آنها كمك می‌نمایند به ندرت باعث مصونیت مطلق در برابر عفونت می‌شوند و برای تمام بیماریهای عفونی نیز در دسترس نمی‌باشند. محدودیت اطمینان به داروهای ضدمیكروبی و واكسن‌ها در مهار بیماریهای عفونی، باید به كمك اقداماتی در جهت نظارت برتماس با عوامل بیماریزا جبران شوند.
 جداسازی و تفكیك اكید با قرنطینه طیور و سالنهای مبتلا به بیماریهای واگیر كه یكی از راههای اصلی جلوگیری از انتشار بیماریهای مسری است؛ احتمالاً به دلیل هزینه‌های اقتصادی و یا عدم شناسایی دقیق تمامی پرندگان آلوده همیشه امكان‌پذیر نخواهد بود. كشتار تمامی طیور آلوده و مشكوك نیز در هنگام بروز بیماریهای مختص طیور در بسیاری از موارد ضروری نیست و ممكن است توجیه اقتصادی نداشته باشد. با درنظرگرفتن همه مطالب ذكرشده و اهمیت كنترل مؤثر بیماریهای عفوتی در سودآوری بخشهای مختلف صنعت دامپروری از جمله صنعت طیور، استفاده بجا و مناسب از هر یك از برنامه‌های كشتار دسته‌جمعی، قرنطینه، واكسیناسیون، دارودرمانی و امنیت
زیستی در برآوردسازی خواسته‌ها و رسیدن به اهداف نهایی كمك بزرگی خواهد نمود.
 در صنعت شدیداً رقابتی طیور رسیدن به پایداری و پویایی موفقیت و سودآوری مستلزم آن است كه انتشار عفونت محدود و یا كم‌اثر شود و به همین دلیل در كنار درمان و واكسیناسیون هزینه‌های بالایی را طلب می‌كنند امنیت زیستی تعریف و مورد توجه واقع شده‌است.
امنیت زیستی عبارت خواهد بود از تنظیم و اجرای برنامه‌های بهداشتی كه بمنظور حفاظت از سلامت جانداران، محیط زیست و انسانها و صنایع دربرابر آفات و عوامل بیماریزا كه این حفاظت از طریق جلوگیری از ورود آفات و بیماریهای جدید به سالنهای پرورش، ریشه‌كنی یا كنترل بیماریهای موجود صورت می‌پذیرد. امروزه در صنعت پرورش طیور جهان، كنترل سیستم‌های زیستی (موجودات زنده خطر‌ساز) در تماس با گله‌های طیور در كانون توجه قرار دارد و لزوم طراحی و پایبندی به اجرای آن در تمام سمینارهای معتبر جهانی مورد تأكید است. اصطلاح جدید امنیت زیستی، متشكل از دو جزء زیست  و امنیت  است و بمنظور آن برقراری یك فضای امن است كه عوامل زیستی( شامل موجودات زنده بیماریزا و سموم وابسته به آنها) قادر به آسیب‌رساندن به ساختارهای مورد نظر ما نباشند. یك برنامه امنیت زیستی فشرده شرایطی را فراهم می‌آورد تا عامل بیماری وارد نشود و یا در صورت حضور عوامل بیماریزا در محیط مزرعه موجب حذف و یا به حداقل‌رساندن آنها به یك سطح نسبتاً و یا كاملاً بی‌خطر گردد و بطوركلی تماس‌های خطرساز طیور با عوامل زنده بیماریزا قطع شود.
 مفهوم امنیت زیست كه یك كلمه معادل« آگاه‌بودن و مراقبت‌كردن» است كه برپایه آگاه‌بودن از چگونگی ارتباطات عوامل زنده بیماریزا با محیط و میزبان و مراقبت‌كردن گله در برابر این موارد مشكل‌ساز استوار است.تمركز برنامه‌‌های امنیت زیستی برخلاف داروها و واكسن‌ها كه در داخل بدن فعالیت خود را انجام می‌دهند برروی محیط اطراف و در خارج از بدن موجودات آسیب‌پذیر قرار گرفته‌است و در واقع این برنامه‌ها تكمیل‌كننده تأكید یكدیگر می‌باشند.
 در نهایت هدف این است كه بیماریهای وارد مرغداری نشده و طیور دذر معرض آن قرار نگیرند.حضور یك بیماری، چه به صورت بالینی و یا تحت بالینی باعث بروز خسارات اقتصادی مستقیم یا غیرمستقیم می‌شود.
 برای حصول به این هدف باید از ورود ویروسها، باكتریها و قارچها و تك‌یاخته‌ایها، انگل‌ها، حشرات، جوندگان، پرندگان و حیوانات دیگر بداخل مزرعه جلوگیری نمود.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی مفهوم واقعی تغییر جنسیت و عواقب آن با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی مفهوم واقعی تغییر جنسیت و عواقب آن با word دارای 48 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی مفهوم واقعی تغییر جنسیت و عواقب آن با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

پیشینه تاریخی

پیشینه تجربی
80 درصد بیماران از نتیجه اعمال جنسی راضی هستند، نارضایتی از اعمال جراحی به شدت اختلالات روانی پیش از عمل بستگی دارد. خودكشی به میزان 2% گزارش شده است (امینكاوه، كامران -1383)

پیشینه نظری
درمان هورمونی: در بسیاری از بیماران، استفاده از داروهای هورمونی جایگزین خوبی در عمل جراحی برای رسیدن به لذت جنسی  است (جهانفر، شایسته).

تعریف عملیاتی :
عمل جراحی :
 اعمال جراحی تغییر جنسیت موثر و غیرقابل بازگشت میباشد. بیماران باید 3 تا 12 ماه پیش از اعمال جراحی، با پوشیدن لباسهای جنس مخالف و دریافت درمانهای هورمونی آمادگی لازم كسب كنند (جهانفر،شایسته،مولایینژاد،میترا -1380).
در این تحقیق محقق كسانی كه حدود 10 تا 11 ماه پیش مورد عمل جراحی قرار گرفتهاند را مورد آزمایش قرار داده است كه اغلب آنها گرایش به مونث شدن داشتهاند

شما یك پسر هستید یا یك دختر
«شما یك پسر هستنید یا یك دختر؟» شما یك مرد هستید یا یك زن؟ در واقع، برای اتمام افراد – حتی كسانی كه اختلالهای روانی شدید مانند اسكیزوفرنی دارند- پاسخ دادن به چنین پرسشهایی بلادرنگ و روشن است. در توافق دیگران نسبت به پاسخ فرد نیز ابهامی وجود ندارد. اساس فرد از مونث یا مذكر بودن – كه هویت جنسی  خوانده میشود- از همان اوان كودكی چنان عمیق در ذهن راسخ میشود كه اكثر افراد در هر شرایط روانی هم كه باشد در مورد جنسیت خود شكی نخواهند داشت  اما برخی از افراد – كه در میان مردان بیش از زنان یافت میشود- از اوان كودكی به طور عمیق در ذهن راسخ میشوند و این احساس را دارند كه متعلق به جنس مخالف هستند. یك مرد تغییر جنسیت گرای میتواند خود را در آیینه بنگرد و ببیند كه از نظر زیست شناختی یك مرد است، اما همچنان به خود بگوید كه یك زن است. علاوه بر این ، اغلب سعی خواهد كرد كه پزشكان را متقاعد سازد تا بدنش را متناسب با هویت جنسی اش تغییر شكل دهند. بسیاری از تغییر- جنسیتگراها تحت عمل جراحی آلت تناسلی و درمان هورمونی قرار میگیرند تا بدنشان در حد ممكن شكل كالبدشناسی جنس مخالف به خود بگیرد (آزاد،حسین-1380).

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی تاثیر درمان پریودنتال بر سطح سرمی Cدرreactive protein با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی تاثیر درمان پریودنتال بر سطح سرمی Cدرreactive protein با word دارای 77 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی تاثیر درمان پریودنتال بر سطح سرمی Cدرreactive protein با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فصل اول : مقدمه و معرفی     1
مقدمه     2
سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی     3
بیماریهای پریودنتال     4
ماركرهای التهابی – CRP –     7
پروتئین فیبرینوژن پلاسما     10
مكانیسم‌ افزایش ماركرهای التهابی     12
ماركرهای التهابی و بیماری‌های سیستمیك     14
گلبولهای سفید خون     17
CRP و بیماری پریودنتال     19
شستشوی (irrigation) بالای لثه‌ای و زیر لثه‌ای     22
–    شستشوی پاكت‌ها در مطب     22
–    كارآیی (efficacy)     22
–    نتایج كلینیكی و میكروبیولوژیكی     24
–    كاربرد موضعی مواد ضد میكروبی     26
فصل دوم : مروری بر مقالات     34
فصل سوم : روش تحقیق    48
اصول انتخاب بیماران     49
معاینات كلینیكی و پریودنتال     50
روش درمان     51
معاینات پاراكلینیكی و آزمایشگاهی     52
محاسبه حجم نمونه، تعداد آن و تفسیر آماری داده‌ها     53
فصل چهارم : نتایج     58
فصل پنجم : بحث     72
بحث     73   
نتیجه گیری     76
فهرست منابع     77

 

چكیده
زمینه : طی چند دهه اخیر به اهمیت بیماری‌های پریودنتال به عنوان عفونتی مزمن با تاثیرات سیستمیك بسیار  پرداخته شده است. یكی از مكانیسم‌های مطرح در زمینه چگونگی بروز عوارض سیستمیك بیماریهای پریودنتال، ایجاد تغییرات سرولوژیك در عوامل التهابی و انعقادی مرتبط با آترواسكلروز عروق قلبی و مغزی است. برای تأیید قطعی نقش پریودونتیت در بروز چنین تغییرات سرمی، ارزیابی نوسانات سطح مدیاتورهای التهابی به دنبال درمان پریودنتال منطقی خواهد بود. این تحقیق با هدف بررسی تاثیر درمان پریودنتال بر سطح سرمی CRP، فیبرینوژن پلاسما و شمارش گلبولهای سفید خون در مبتلایان به پریودونتیت پیشرفته انجام گرفت.
مواد و روشها : این مطالعه cross – sectional یكسو كور، بر روی 32 بیمار مبتلا به پریودنتیت پیشرفته انجام گردید. این بیماران همگی از سلامت كامل برخوردار بوده و سابقه مصرف آنتی بیوتیكها و هر گونه درمان پریودنتال را ظرف 3 ماه گذشته نداشتند، BMI بیماران بین 27-20 همسو گردیده و وجود حداقل 15% نواحی با عمق پروب بیش از 5 میلی متر در همه بیماران الزامی بود. كلیه پارامترهای پریودنتال قبل و 4 ماه بعد از درمان اندازه گیری شد و برای كلیه بیماران درمان فاز I طی سه جلسه همراه با lavage محلول 1/0 درصد كلرهگزیدین انجام گردید. بیماران طی دو مرحله قبل و 4 ماه پس از مداخله درمانی تحت آزمایشهای Hs- CRP ، فیبرینوژن پلاسما و شمارش لكوسیتی قرار گرفتند.
نتایج : در این بررسی كاهش معنی داری در سطح سرمی CRP با میانگین كاهشی معادل mg/l 609/0 و شمارش لوكوسیتی و نوتروفیل‌ها به ترتیب با میانگین كاهشی معادل   و  مشاهده شد. سطح سرمی فیبرینوژن علیرغم كاهش مختصر معنی دار نبود. كلیه پارامترهای پریودنتال بهبودی معنی داری نسبت به قبل از درمان نشان دادند. از درصد پاكت‌های 6-4 میلی متر بیش از 50% و پاكتهای   میلی متر 74% كاسته شد. تغییرات مشابهی در سطح چسبندگی كلینیكی حاصل آمد.
نتیجه گیری : این مطالعه نشان داد كه درمان فاز یك پریودنتال در مبتلایان به پریودونتیت پیشرفته علاوه بر بهبود پارامترهای كلینیكی با كاهش سطح سرمی CRP، شمارش لوكوسیتی و نوتروفیل‌ها همراه است. تغییرات مشابهی در سطح سرمی فیبرینوژن ولی بدون اختلاف معنی دار آماری، حاصل گردید. بدین ترتیب می‌توان عنوان نمود كه درمان پریودنتال سبب كاهش بار  التهابی سیستمیك در بیماران می‌گردد.

 

مقدمه

 

طی نیم قرن گذشته محققین بر این باور بودند که بیماری پریودنتال به پریودنشیوم مارجینال محدود بوده و میکروارگانیسم های پریودنتال عامل بروز پیامد های سیستمیک مهمی در افراد سالم نمی باشند.(1) در حالی که شواهد اخیر از افزایش سطح سرمی C-reactive protein (CRP) هیپرفیبرینوژنمی لکوسیتوز متوسط و نیز افزایش سطح سرمی IL1 وIL6 در مبتلایان به پریودنتیت شدید در مقایسه با افراد سالم گروه کنترل گواهی داده اند .(17) آنچه از نظریه نقش سیستمیک پاسخ التهابی ناشی از بیماری پریودنتال در افراد به ظاهر سالم حمایت می نماید توسط سه گروه مشاهدات بدست آمده است .(24) 1- بیماری پریودنتال در ارتباط با افزایش خطر حوادث قلبی عروقی زایمانهای زودرس با نوزادان زیر وزن طبیعی تولد و عدم دستیابی به کنترل مطلوب قند خون در دیابتیک های نوع دوم شناخته شده است . 2- بیماری پریودنتال به اندازه سایر عفونت های مزمن در ارتباط با حوادث قلبی – عروقی حایز اهمیت نشان داده شده است . 3- مدل های تجربی گواه ضخیم شدن لایه داخلی عروق کاروتید و تاخیر در رشد جنین در مبتلایان به عفونتهای پریودنتال بوده اند . یکی از چندین مکانیسم شرح داده شده برای مشاهدات فوق آزاد سازی مدیا تورهایی همچون CRP IL6 TNFα در مبتلایان به بیماری پریودنتال بداخل گردش خون می باشد . چنین پاسخی می تواند توسط عفونت موضعی یا تخریب التهابی نسوج پریودنتال و یا توسط انتشار سیستمیک باکتریها یا توکسین و محصولات آنها رخ دهد . (24) از آنجایی که افزایش سطح سرمی CRP می تواند به عنوان نشانگری با ارزش خطر تنگی عروق کرونر را پیش بینی نموده و نیز فیبرینوژن TNFα و IL6 به عنوان سایر پروتیین های فاز حاد طی روند بیماری پریودنتال سطح افزایش یافته سرمی را نشان می دهند برای تایید قطعی نقش پریودنتیت در بروز چنین تغییرات سرمی ارزیابی نوسانات سطح مدیا تورهای التهابی به دنبال درمان پریودنتال منطقی خواهد بود .بدین ترتیب نقش درمانهای پریودنتال نه تنها از نقطه نظر بهبود شرایط سیستم دندانی و پریودنشیوم بهبود کیفیت زندگی و افزایش اعتماد به نفس بیماران در برقراری ارتباطات اجتماعی بلکه از دیدگاه کاهش ریسک بیماریهای تهدید کننده حیات همچون آترواسکلروزیس حوادث قلبی – عروقی و سکته های مغزی می تواند مطرح گردد. هدف ازاین پایان نامه نیز ارزیابی تاثیر درمان پریودنتال بر سطح سرمیCRP فیبرینوژن پلاسما و شمارش گلبولهای سفید خون در مبتلایان به پریودونتیت پیشرفته بوده است . سلامت دهان و دندان تحقیقات متعدد انجام شده تا به امروز تاثیر شرایط مختلف سیستمیک بر روی سلامت دهان را قویا تایید می‌نماید. برای مثال دیابت به عنوان یک ریسک فاکتور برای بیماری پریودنتال شناخته شده است. هم‌چنین مصرف تنباکو را عامل موثری در از دست رفتن دندان‌ها Attachment Loss و از دست رفتن استخوان آلویول می‌دانند.(4) اما هنوز نقش عفونت‌های دهان به عنوان یک نشانگر خطر برای پیامدهای مختلف پزشکی از جمله مرگ‌ومیر به خوبی شناخته شده نیست. (4) در حال حاضر این فرضیه که بیماری‌های متفاوت در حفره دهان مثل بیماری‌های پریودنتال اثرات شدیدی بر روی سلامت عمومی دارند بتدریج قوت می‌گیرد. باکتری‌های گرم منفی موجود در پاکت‌های پریودنتال عمیق و ضایعات فورکا حتی در موارد مزمن می‌توانند به سرعت تکثیر گردیده و به آسانی از طریق جریان خون منتشر شوند. فعالیت التهابی این میکروارگانیسم‌ها به عنوان ریسک فاکتور برای آترواسکلروز بیماری‌های کرونری قلب (CHD) و سکته‌های مغزی (Storke) مطرح گردیده‌اند. نشان داده شده که شدت آترواسکلروز کرونری به طور مستقیمی باشدت عفونت دندانی مرتبط است. در همین راستا نقش عفونت‌های دهانی به عنوان ریسک فاکتور برای انفارکتوس قلبی مورد تایید قرار گرفته است. (4) بیماری‌های پریودنتال بیماری پریودنتال یک عفونت باکتریال گرم منفی Low-grade مزمن است که ساختمان‌های حمایت‌کننده دندان را درگیر می‌کند. شدت بیماری براساس میزان Attachment loss موجود طبقه‌بندی می‌شود. فقدان استخوان بافت همبند و PDL در طول یک واکنش التهابی اتفاق می‌افتد که به وسیله باکتری‌ها و با واسطه میزبان ایجاد می‌شود. مطالعات اخیر راجع به پاسخ فاز حاد و نقش آن در زمینه آترواسکلروز دیدگاه‌های تازه‌ای را در زمینه رابطه احتمالی آترواسکلروزیس با بیماری پریودنتال مطرح ساخته است. (34281615) Loe و Theilade نشان دادند که التهاب لثه به‌وسیله باکتری‌ها ایجاد شده و سلامت لثه به وسیله یکسری از باکتری‌ها به خطر می‌افتد. Page و Schroeders در تحقیق خود تحت عنوان ژنژیویت تجربی در انسان گزارش کردند که بیماری پریودنتال یک منشا التهابی از میزبان دارد. آنها شروع پاسخ التهابی وابسته به میزبان را با باکتری‌ها مرتبط دانستند. (15) فی‌الواقع انواع و نسبت سلول‌های میزبان است که ضایعات آغازی (Initial) اولیه (Early) متوسط (Established) و پیشرفته (Advanced) را توصیف می‌کند. آنالیز هیستولوژیکی نشان داد که پاسخ میزبان ترکیبی از التهاب موضعی همراه با ارتشاح سلول‌های ایمنی میزبان به جای ساختمان‌های بافت نرم و پیشرفت تخریب ساختمان‌های حمایت‌کننده دندان است. (15) حال برای مطالعه ارتباط میان بیماری پریودنتال و پاسخ میزبان در ابتدا باید به محدودیت‌های در نظر گرفتن بیماری در یک ناحیه از دهان به عنوان فعال یا غیرفعال اشاره نمود. (11) بیماری پریودنتال به عنوان یک بیماری که در آن دوره عود و خاموشی وجود دارد شناخته می‌شود و بر طبق میزان AL موجود نه شواهد فعالیت اخیر بیماری طبقه‌بندی می‌گردد. (11) از نشانه‌های کلینیکی بیماری پریودنتال جهت در نظر گرفتن یک ناحیه به عنوان فعال یا غیرفعال استفاده می‌شود. یافته‌های کلینیکی شامل رنگ (قرمزی) تورم خونریزی هنگام پروب عمق پروب و سطح چسبندگی کلینیکی می‌باشد. قرمزی با افزایش واسکولاریته عروق خونی و انتشار سلول‌های خونی مرتبط است. Loe و Theilde قرمزی را به عنوان جزیی از gingival index در نظر گرفتند. بنابر نظر این محققین قرمزی یک نشانه عینی از تغییرات هیستولوژیک است که ناشی از فرآیند التهاب بوده و می‌تواند برای ارزیابی شدت التهاب لثه به کار گرفته شود. وجود قرمزی گواه عدم سلامت نسجی می‌باشد. قرمزی به تنهایی نشانگر خوبی از پیشرفت بیماری نبوده در حالیکه فقدان قرمزی یک نشانگر عالی از عدم پیشرفت بیماری می‌باشد. (15) خونریزی هنگام پروب (BOP ) می‌تواند برای تشخیص وسعت التهاب لثه استفاده شود. تشخیص BOP بر اساس عواملی مثل روش پروب کردن فاکتور زمان برای مشاهده خونریزی و ارزیابی کیفیت خونریزی کامل‌تر می‌شود. براساس متاآنالیز BOP یک نشان‌گر قابل اعتماد از التهاب بوده و نیز یک پیش‌بینی‌کننده مهم خطر برای پیشرفت AL است. در این آنالیز نسبت کسری (Odds Ratio) افزایش AL برای بیماران با BOP همیشگی در طول دوره Maintenance 792 بود. (7) Caton و همکاران ارتباط میان خونریزی و نشانه‌های عینی التهاب لثه بین دندانی را بررسی کردند. خونریزی در 39 نواحی به ظاهر غیر ملتهب یافت شد. این نشان داد که ایندگسهای خونریزی در مقایسه با مشاهدات عینی نسبت به وجود التهاب از حساسیت بیشتری برخوردارند. (15) Green Steen و همکاران در یک بررسی نقش BOP را در تشخیص بیماری پریودنتال بررسی کردند. آنها دریافتند که خونریزی تغییرات باکتریایی کلینیکی و هیستولوژیک را در ارتباط با بیماری پریودنتال منعکس می‌کند. محققان دریافتند که BOP نسبت به نشانه‌های چشمی التهاب (تغییرات رنگ) به عنوان یک نشانه اولیه Gingivitis برتری دارد و در واقع خونریزی از سالکوسی که به ملایمت پروب شده مقدم بر ظهور تغییرات رنگ لثه و راهنما و اولین نشانه کلینیکی Marginal gingivitis است.

 

Refrences:
1)    Aiuto F.D, Parker M. et al . periodontitis and systemic inflammation:  
           control of the local infection is associated with a reduction in serum
            inflammatory markers. J dental Res. 2004; 83(2) : 156-60
2)    D’Aiuto F, Ready D, et al . periodontal disease and CRP associated cardiovascular risk. J of perio Res . 2004 Aug; 39 (4) : 236
3)    D’ Aiuto F, Nibali L, et al. short term effects of intensive periodontal therapy on serum inflammatory markers and cholesterol. J Dent Res. 2005; 87(3) : 269-73
4)    Ajwan SH., et al . periodontal disease in eged population , and its role in cardiovascular Mortality. Arterioscler Thromb Vasc Biol 2004 Apr; 20: 1057-120
5)    Ajwani SH., Mattila KJ , et al. Oral health status , CRP and mortality, a 10 years follow up study. Gerodontology . 2003 Jul; 20(1) : 32-40
6)    Alibhai Z, Grossi SG, et al. Effect of periodontal therapy on systemic inflammatory mediators. Back to the periodontal Res. 2002 March.
7)    Aunals of periodontology, 1996 world workshop in periodontics published by the AAP, vol:1, Nom: 1, 1996 Nov.
8)    Bollen CML, mongardiniC. et al . The effect of a one-stage full-mouth disinfection on different intra oral niches. J of clin periodontology. 1998; 25:56-66.
9)    Branuwald : Heart disease: A text book of cardiovascular medicine, 7th ed. W.B sunders company . 2005; chapter 36, 54.
10)    Buhlin K, Gustafsson A, et al. Risk markers for atherosclerosis in adult, with sever periodontal disease Back to the periodontal Research – Diagnosis / epidemiology program (June 28-July 1, 2006)
11)    Carranza FA, Newman MG. Clinical periodontology . 10th ed . 2006 W.B Sunders Co. Chapter: 9, 18, 52,55.
12)    Cosyn J. wyn I, et al . subgingival chlorhexidine varnisk administration as on adjunct to same-day full mouth. Root planning . I: Clinical observations. J periodontal . 2007; 78 (3) : 430-37
13)    Cosy J, wyn I, et al. subgingival chlorhexidine varnish administratin as an adjunct to same –day full mouth . root planning . II: Microbiological observations. J periodontal . 2007: 78(3): 438-45.
14)    De maat MP, kluft C, et al. Determinants of CRP concentration in bload . Ital heart 2001; 2(3): 189-95
15)    D. Rogers J, Lee R, et al. Association between Periodontal disease and CRP with a history of heart attack. J perio Res 1998; 33:212-300
16)    Ebersole JL, Machen RL, et al. systemic acut-phase reactants CRP and haptoglobin, in adult periodontitis. Clin Exp Immunol. 1997 Feb, 107(2): 347-52.
17)    Ellis J, Averley P, et al. changes in cardiovascular disease markers after dental clearance. Back to the periodontal Research program (April 5-April 7, 2005)
18)    Farooqi QA, Grossi SG, et al. Effect of periodontal treatment on markers of systemic inflammation. Back to the periodontal research- therapy program. (March 10-13, 2004)
19)    Faveri, M, Gursky LC, et al. Scaling and root-planing and chlorxidine mouthrinses in the treatment of chronic periodontitis: a randomized, placebo-controlled clinical trial. J clin perio 2006; 33: 819-28
20)    Forner L, Neilson ch, et al. Increased plasma levels of IL6 in bacteremic periodontitis patients after scaling. J clin periodontal 2006; 33: 724-29.
21)    Grossi S. et al. periodontal therapy . lowers levels of heart disease inflammation markers. American Den Assoc . 2004
22)    Gustafsson A, Buhlin K, et al . Serological changes after periodontal treatment. Back to the periodontal research – diagnosis / epidemiology program (June 28-Jully 1, 2006)
23)    Ide M, part lin MC, et al. Effect of treatment of chronic periodontitis on levels of serum markers of acute – phase inflammatory and vascular responses . J clin perio. 2003 Apr; 30:334
24)    Ide M, Jagdev D, et al. The short – term effects of treatment of chronic periodotitis on circulating levels of endotoxin , CRP, tumor necrosis factor-  and Il6. J periodontal . 2004 Mar; 75(3): 420-28.
25)    Iwamato Y, Nishimura F, et al.Antimicroobial periodontal treatment decreases serum CRP, TNF  But not adiponectin levels in patients with chronic periodontitis . J periodontal . 2003; 74 (8) : 1231-6
26)    Kocher T, Schwahn C, et al. Association between periodontal disease and markers of systemic inflammation . Back to the periodontal research – Diagnosis/ epidemiology program (2002 March)
27)    Loose BG, et al. systemic inflammatory markers in periodontitis. J Periodontal 2005; 76 (11) : 2106-14
28)    Loos BG, Grandijk J, et al. Elevation of systemic markers related to cardiovascular disease in the peripheral blood of periodontitis patients .J periodonta 2000; 71(10) : 1528-34
29)    Margareta IF, Carlose Ms, et al. Effect of periodontitis and smoking on blood leukocytes and acute – Phase proteins. J periodontal 1999 Nov; 70(11) : 1355-60
30)    Mattila K, vesanen M, et al. Effect of treating periodontitis on CRP levels : a pilot study. BMC Infect Dis. 2002 Dec; 10(2) :30
31)    Mongardini C, steenberghe DV, et al. One – stage full versus patient –mouth disinfection in the treatment of chronic adult or generalized early onset periodontitis. Jperiodontal. 1999 June ; 70(6): 632-45.
32)    Mongradinic C, Qurynen M, et al. one – stage full versus patient –mouth disinfection in the treatment of chronic adult or genetalized early onset periodontitis. J periodontal. 1999 Jun; 70(6): 646-55.
33)    Montebugnoli L, Servidio D, et al. Perdiodontal health improves inflammatory and haemostatic status in subjects with coronary heart disease. J clin perio 2005 Feb; 32: 188.
34)    Noack B, Robert J, et al. periodontal infections contribute to elevated systemic CRP level. J periodontal 2001; 72(9) : 1221-27.
35)    Quirynen M, Mongardin C, et al. The role of chlohexidine in the one-stage full-mouth disinfections treatment of patients with advanced adult periodontitis. J clin perio. 2000; 27: 578-89
36)    Quirynen M, Bollen CM, Vanddekerckhove BN, et al. Full versus partial mouth disinfection in the treatment of periodontal infections: short term clinical and micrbiological observations. J Dent Res 1995; 77: 1459
37)    Quirynen M, De soete M, Dierickx K, et al. The intra oral translocation of periodontopathogens Jeopadises the outcome of periodontal therapy: A reviw of the literature.
           J clin periodontal 2001; 28:499
38)    Radafshar G, Shad B, Mirfeizi MJ. Evaluation of periodontal disease relationship with elevated CRP in acute myocardial infarction .J of Dentistry Tehran university of medieal sciences. 2006; 3(3): 129-34.
39)    Reynolds, Catherine K, et al. clinical effects of simultaneous ultrasonic scaling and dubging; val with chlorhexidine . J clin perio 1992 sep; 19 , Issue 8: 595-600
40)    Ronald G, Yip JK, et al. Relationship of destructive periodontal disease to the acute phase response. J periodontal 2003 Jul; 74 (7) : 1007-16
41)    Shah, Svati H M, et al. CRP: A Novel Marker of cardiovascular risk . cardiology in veview . 2003 July; 11 (4) : 169-79.
42)    Soder PO, klinge B, et al. IL6, Fibrinogen, CRP and cholesterol in serum from subjects with aggressive periodontitis. Back to the periodontal research – pathogensis program (June 25-28,2003)
43)    Taylor BA, Tofler Gh, et al. Eradication of periodontitis Alters levels of systemic markers and mediators. Back to the Scientific Groups program (Sep. 25-28, 2005)
44)    Wang Y, Yang Ps, et al. Change of circulation TNFa in patients with advanced periodontitis before and after periodontal initial therapy. Shanghai kou Qiang Yi xue . 2003; 12 (2) : 85-7.
45)    Yamazaki K, Honda T, et al. Effect of periodontal treatment on the CRP and proinflammatory cytokine levels in Japanese periodontitis patients. J perio Res. 2005 Feb; 40, Issue 1: 53

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی مباحث استرس و افسردگی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی مباحث استرس و افسردگی با word دارای 147 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی مباحث استرس و افسردگی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

مقدمه

بسیاری از انسان ها قادر به حل مساله و برطرف کردن ، به حداقل رساندن و یا تحمل استرس نمی باشند و معمولاً از مقابله های ناکارآمد، ناسازگار و مضری استفاده می کنند که باعث بروز استرس های بیشتری می گردد که اثرات آنها وخیم تر و عظیم تر از استرس اولیه است.
افراد افسرده نسبت به آینده دید انعطاف پذیری ندارند. آنها احتمالاً بیشتر از افراد غیر افسرده آینده خود را منفی می بینند و به نظرشان احتمال دستیابی به تجارب خوشایند كمتر است به همین دلیل افراد افسرده به جای تلاش برای دستیابی به موفقیت های با ارزش در آینده تمام نیروی خود را صرف اجتناب از موقعیت های ناخوشایند موجود می كنند ( ورتهایم   ، 1983).
افراد افسرده احساس غمگینی می كنند چون مشكلات خود را پایدار   ، كلی   و درونی   تلقی می كنند ( هایمبرگ ، ورمیلیا، دوج   ، بیگر . و پارلو 1987؛ پترسون و سلیگمن ، 1987؛ رپس   ، پترسون ،‌رینمارد، ابرامسون   و سلیگمن   1982؛ سویینی   و همكاران 1986) :
پایداری : افراد افسرده رویدادهای منفی زندگی شان را همیشگی و پایدار تلقی می كنند، یعتی تغییر دادن آنها را بعید می دانند. افراد غیر افسرده تجارب منفی را به عنوان موانع موقتی كه زیاد هم طول نمی كشد در نظر می گیرند.

منابع فارسی

•    آزاد ، حسین . ( 1375) . ، آسیب شناسی روانی .  تهران ، انتشارات بعثت .
•    آقاجانی ، مریم . ( 1381) . ، بررسی تاثیر آموزش مهارت های زندگی بر سلامت روانی و منبع کنتر ل نوجوانان ، پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشگاه الزهرا ( س) .
•    ابراهیم بیگی ، حسن.(1375 ).، بررسی استرس و شیوه مقابله خانواده های دارای کودکان عقب مانده ذهنی ، پایان نامه کارشناسی ارشد.  دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد تهران مرکز .
•    الیس ، آلبرت و هارپر ، رابرت .( 1377). ، زندگی عاقلانه ، ترجمه مهرداد فیروز بخت ، تهران : انتشارات رشد.
•    اتکینسون ، ریچارد .( 1373) . زمینه روانشناسی ، ترجمه براهنی و همکاران ، جلد 1 و 2 ، تهران : انتشارات رشد .
•    احمدی زاده ، محمد جواد . ( 1373).  ، بررسی اثر بخشی آموزش مهارت حل مسئله بر برخی از ویژگی های شخصیتی نوجوانان تحت پوشش مراکز شبانه روزی بهزیستی ، پایان نامه کارشناسی  ارشد ، روانشناسی تربیتی ، دانشگاه علامه طباطبایی.
•    ارجمند ، الهام. ( 1382). ساخت و استاندارد کردن یک آزمون ایرانی برای سنجش خلاقیت ؛ پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی . دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن.
•    ارونسون ، الیوت. ( 1370) . روان شناسی اجتماعی ، ترجمه حسین شکر کن تهران : انتشارات رشد.
•    اسلامی نسب ، علی ، . (1373) . روان شناسی اعتماد به نفس ، تهران :  انتشارات مهرداد .
•    اسماعیلی ، محمد . ( 1380) ، بررسی اثر آموزش درس مهارت های زندگی در تعامل با شیوه های فرزند پروری ، بر عزت نفس دانش آموزان استان اردبیل ، فصلنامه پیام مشاور ، سال سوم ، شماره 6 ، انتشارات ورای دانش .
•    انجمن روانپزشکی آمریکا . ( 1374). ، طبقه بندی اختلالات روانی بر حسب DSM-IV  ، ترجمه پور افکاری، تهران : انتشارات آزاد.
•    برنز ، دیوید،( 1370) . روان شناسی افسردگی ، ترجمه مهدی قراچه داغی ، تهران : انتشارات روشنگران.
•    بروین ، ک . ( 1376) . بنیادهای شناختی روانشناسی بالینی . ترجمه مجید محمود علیلو؛ عباس بخشی پور رودسری وحسن صبوری مقدم . تبریز : نشر روان پویا.
•    بیابانگر ، اسماعیل ،(1380).  روشهای افزایش عزت نفس در کودکان و نوجوانان ، تهران : انتشارات انجمن اولیاء و مربیان .
•    بیابانگرد ، اسماعیل ( 1370).  ، بررسی رابطه بین مفاهیم منبع کنترل ، عزت نفس و پیشرفت تحصیلی پسران سال سوم دبیرستان های شهر تهران ، پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشگاه علامه طباطبایی .    
•    پاشا شریفی ، حسن ، نجفی زند، جعفر . ( 1380) .، روش های آماری در علوم رفتاری ،تهران : انتشارات سخن .
•    تمنایی فر ، محمد رضا. ( 1372) . بررسی رابطه درماندگی آموخته شده و افسردگی در بیماران افسرده 45-20 ساله و مقایسه آنها با افراد غیر افسرده (پایان نامه کارشناسی ارشد) . دانشگاه علامه طباطبایی .
•    خدا رحیم ، سیامک و همکاران .( 1377). روانشناسی زنان ، اهواز: انتشارات مردمک .
•    دادستان ، پریرخ . ( 1376) . روانشناسی مرضی تحولی . تهران : انتشارات سمت.
•    دنیوی ، رضا.(1382). بررسی رابطه بین جنس ، منبع کنترل ، خلاقیت در دانشجویان دانشگاه آزاد واحد رودهن پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی رودهن .

•    ذوالفقاری ، علیرضا.(1374). بررسی رابطه منبع کنترل وانگیزش پیشرفت با پیشرفت تحصیلی دانش آموزان سال دوم متوسطه شهر تهران ، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه  آزاد اسلامی رودهن .
•    رابرت ای . بکر ، ریچارد جی . هایمبرگ ، آلن اس . بلاک1372 . آموزش مهارت های اجتماعی برای درمان افسردگی . ترجمه : سعید نوری نشاط و نادر کیامرزی .تهران : انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی .
•     راجر، جان ، پیترمک ، ویلیامز. ( 1375) .، تفکر منفی . ترجمه مهدی قراچه داغی ،تهران : انتشارات مینا.
•    ساراسون ، ایرون جی . باربارا ، آر، ساراسون .(1371). ، روان شناسی مرضی ، ترجمه ، نجاریان ، و همکاران تهران : انتشارت رشد.
•    سام خانیانی ، نوش زاد . ( 1380) . بررسی الگوهای ذهنی طرحواره ای کمال گرایی و تائید خواهی در افسردگی . پایان نامه کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی . دانشگاه علوم پزشکی ایران . انستیتو روان پزشکی تهران. 
•    سرمدی ، صغرا.(1376) . بررسی رابطه بین عزت نفس و پیشرفت تحصیلی دختران و پسران مقطع دبیرستان ، پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشگاه تهران.
•    روزنهان ، ای پی ، سلیگمن ، مارتین ، آلب ، دیوید ( جلد اول ). (1379). آسیب شناسی روانی ، ترجمه  سید مهدی  یحیی . تهران :  نشر ساوالان .
•    شکوه ، نوابی نژاد،. ( 1378).  روانشناسی زن ، تهران : انتشارات جامعه ایرانیان .
•    شیولسون ، ریچارد. استدلال آماری در علوم رفتاری ، جلد دوم (1366) استنباط آماری. ترجمه ، علیرضا کیامنش، تهران : انتشارات واحد فوق برنامه بخش فرهنگی دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی.
•    صباغ ، عبدالمحید. (1373). مقایسه مرکز کنترل بیماران اسکیزوفرن پارانوید و افراد سالم. پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشگاه فردوسی مشهد .
•    علیپور ، بیژن و شمیسا، علی . ( 1376) . پرورش خلاقیت . تهران : نشر  دکلمه گران  .
•     فرامرزی ، علی .( 1379). ، بررسی رابطه سبک های شناختی و شیوه مقابله با فشار روانی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه تبریز ، پایان نامه ارشد ، دانشکده روانشناسی وعلوم تربیتی ، دانشگاه تربیت معلم.
•    فرح بخش ، کیومرث. ( 1373). ، بررسی و مقایسه میزان باورهای منطقی در بین بیماران افسرده مراجعه کننده به مرکز روان پزشکی شهر اصفهان با افراد عادی ، پایان نامه  کارشناسی ارشد ، دانشگاه علامه طباطبائی .
•    قاسم زاده ، حبیب الله. ( 1370) .، رفتار درمانی ، زمینه ، دور نما، مسائل ، تهران : انتشارات جهاد دانشگاه .
•    قاسم زاده ، حسن . ( 1372) . استعداد و مهارت های خلاقیت مشهد : انتشارات آستان قدس رضوی .
•    کاستلو، ت ، جوزف کاستلو .( 1373). ، روان شناسی نابهنجاری ، ترجمه  پور افکاری ، تهران : انتشارات آزاده .
•    کدیور، پروین .( 1374). سبک های اسنادی و اهمیت آن در بهداشت روانی . فصلنامه علمی و پژوهشی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران . شماره 2 .     
•    کریمی ، یوسف .( 1370). ، روانشناسی اجتماعی تهران :  انتشارات پیام نور .
•    کلینک ، کریس .( 1382). مهارت های اجتماعی ، ترجمه علی محمد گودرزی ، تهران : موسسه خدمات فرهنگی رسا.  
•    کلینکه ، کریس . ( 1382). ، مهارت های زندگی ، ترجمه شهرام محمدخانی ، تهران :انتشارات اسپند هنر .
•    کوشکی ، شیرین. (1378) .، ارتباط بین خوش بینی و درماندگی آموخته شده با پیشرفت تحصیلی ، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی رودهن .
•    مبینی ، سیروس .(1376).  افسردگی و درمان شناختی – رفتاری آن ، نظریه ها ، مفاهیم و کاربردهای بالینی . تبریز: انتشارات دانشگاه علوم پزشکی تبریز.
•    مبینی ، سیروس .(1372).  بررسی نقش کانون توجه در سوگیری حافظه بیماران افسرده. فصلنامه  پژوهش های سال اول روان شناختی . شماره 1 و2 .
•    محمدی ، ف .، صاحبی ، ع . (1380) ./ بررسی سبکهای حل مسأله در افراد افسرده و عادی . فصلنامه  مجل? علوم روانشناختی ،سال 6 ،  شمار? 1، (42-24). 
•    محمدی ، ن . ، منصور، م . واژهای ، ج . (1381) . بررسی اثر درمانی آموزش توانش اجتماعی بر اختلال رفتار هنجاری در نوجوان .فصلنامه  مجل? روانشناسی ، سال 6، شمار? 4.
•    محمود علیلو ، مجید. ( 1378) . بررسی آزمایشی اثر خلق بر عملکرد. فصلنامه پژوهش های روانشناختی . دوره 5 . شماره 3 و 4.
•    مهریار ، امیر هوشنگ . (1373) . افسردگی ، برداشتها و درمان شناختی. تهران : انتشارات رشد.
•    ناتانیل ، براندل. ( 1380). ، روان شناسی عزت نفس ، ترجمه، مهدی قراچه داغی ، چاپ دوم ، تهران : انتشارات نخستین .
•    نجاریان ، بهمن .(1375) . روان شناسی نگرانی . فصلنامه علوم تربیتی و روان شناسی. سال سوم. شماره های 1 و 2   .
•    هانتر ، گبوی ، کارول . ( 1378) .، راهنمای آموزش مهارت های زندگی ، بازنویسی و تنظیم فاطمه قاسم زاده ، ترجمه ی نگین عبدالله زاده ، تهران : انتشارات سازمان بهزیستی کشور.
•    کوهیان افضلی ، ف. (1382). بررسی تاثیر آموزش بازسازی شناختی مسئله گشایی و گفتگوی شخصی هدایت شده بر کاهش افسردگی . پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه اصفهان.
•    بازیاری ضمیری ، مهتاب . ( 1382) . بررسی مقایسه ای عوامل تنیدگی زا و شیوه های مقابله با آن در دختران فراری و عادی شهر تهران . فصلنامه مجله روان شناسی . سال هفتم ، شماره 4.
•    اخوت ، لادن . ( 1381) . تاثیر آموزش شیوه های مقابله بر کاهش استرس . فصلنامه تازه های علوم شناختی . سال 4 ، شماره 4.

 

Reference

–    Abramsom   , L. Y .  , Alloy. L. B, . Hogan . M. E. ( 1997) . Cognitive / personality subtypes of depression: theories in search of disorders. Cognitive Therapy and Research , 27 , 247 – 263.
–    Abramson, L. Y.,Seligman, M.E.P. & Teasdale. J.D. (1978) learned helplessness in humans: Critique and reformulation. Journal of Abnormal Psychology, 87, 49-74.
–    Alloy, L.,B Abramson, L. Y., Meralsky, G. I & Harrlage, S. (1988) . The Hopelessness Theory of Depression: Attributional aspects. British Journal of Clinical Psychology, 27,5-21.
–    Bech, A. T.(1981) . The Hopelessness Scale. Consulting ;Psychologists Press.
–    Beck, A. T .  , Steer , R. & Garbin , M. G. (1988) Psychometric property of the Beck depression inventory : Twenty five Years evaluation. Clinical psychology Review  , 8 , 77 -100
–    Billings, A.G. & Moos, R. H. ( 1981) . The role of coping responses and social resources in attenuating the stress of life events. Journal of Behavioral Medicine, 4. 139-157.
–    Billings, A.G. Moos, R. H. (1985). Psychosocial stressors, coping and depression. In E. E. beckham & W.R. Leber (Eds) ,Handbook of Depression: Treatment, Assessment and  research Homewood, IL : Dorsey Press.
–    Billings, A.G.& Moos, R. H. ( 1982) . Psychosocial theory and research on depression: An integrative framework and review. Clinical psychology Review, 2. 213-237.
–    Billings, A.G.& Moos, R. H. (1984) . Coping, Stress and Social resources among adults with unipolar depression . Journal of Personality and Social psychology, 46,877-891.
–    Blackburn, I.M., Smyth.P.(1985) .A test of cognitive vulnerability in individuals prone to depression. British Journal of Clinical Psychology. 24, 61-62.
–    Blankstein, K.R., Flett,G.L., & Watson, M .S.(1992). Coping and academic problem – solving ability in test aدانلود بررسی مباحث استرس و افسردگی با wordiety . Journal of Clinical Psychology. 48(1) , 37 – 45.
–    Borkovec, T.D.(1995a) . Cognitive behavioral treatment of generalized aدانلود بررسی مباحث استرس و افسردگی با wordiety disorder: Applied relaxation, self – control desensitizeation , and cognitive therapy, with special reference to the integration of clinical experience and basic research in their application. Paper Presented at World Congress of Cognitive – Behavioural Therapists. Copenhagen , Denmark, 1995.
–    Brewin, C. (1988) .Causal attributions. In S.Fisher & J. Reason( Eds) , The Handbook of Life- Stress, Cognition and Health . Chichester :Wiley.
–    Carr, S.J., Teasdale, J. D. , & Broadbent , D. ( 1991) . Effects of induced elated and depressed mood on self – focused attention. British Journal of Clinical Psychology. 31, 273- 275.
–    Cassidy, T. & Lynn, R. (1989) A multifactorial approach to achievement motivation: The development of a comprehensive measure. Journal of Occupational Psychologh, 62,301-312.
–    Cassidy, T., & Long, C. ( 1996) . problem – solving style , style, stress and psychological illness: Devolopment of a multifactorial measure. British Journal of Clinical Psychology. 35, 265-277.
–    Compas , B.E., Marlcarne, V.L., & Fondacaro, K.M. ( 1988) . Coping with stressful events in older children and young adolescents. Journal of Consulting and Clinical Psychology . 56( 3) , 405-411.
–    Coyne, J. C. , Gotlib , I. H. ( 1983) The role of cognition in depression: A critical appraisal. Psychological Bulletin, 94, 472-5205.
–    Craig, A.R., Franklin, J. A. & Almeida, M. C. (1987) . Children’ s Social Problem –solving skills, behavioral adjustment, and interventions : A meta – analysis evaluating theory and practice. Journal of Applied Developmental Psychology,  , 8,391-401.
–    D’zurilla, T.J., & Chang, E.C. (1995) . The relations between problem – solving and coping. Cognitive Therapy and Research. 19.547-562.
–    Davey, G.C.L., ( 1994) . Worry, social problem – Solving ailities, and social problem confidence. Behavior Research and Therapy. 32( 3) , 327- 330
–    Dixon, W.A., Heppne, P.P., & Rudd, M.D.(1994) . Problem – Solving appraisal , hopelessness, and suicide ideation: Evidence for a meditational model. Journal of Counseling psychology. 41(1) , 91-98
–    Dixon, W.A., Heppner, P.P., & Anderson, W.P.( 1991) . problem – Solving appraisal, hopelessness , and suicide ideation in a college population. Journal of Counseling Psychology. 38(1) , 51-56.
–    Dubow, E.F., Tisak, J., Causey, D., Hryshko, A & Reid, G. (1991) .A two – year longitudinal study of stressful Life events, social support and social problem- solving Contributions to children’x behavioral and academic adjustment. Child Development. 62,583-599.
–    Dugas, M.J., Letarte, H., Rheaume, J., Freeston, M. H., & Ladouceur, R. (1995) . Worry and problem – solving : Evidence of a specific relationship. Cognitive Therapy and Research. 19(1), 109 – 120.
–    Elliott, T.R., Herrick, S.M. , & Witty, T.E. (1992) . Problem – solving appraisal and the effects of social support among college students and persons with physical disabilities. Journal of Counseling Psychology. 39(2) , 219-226.
–    Elliott, T.R., Sherwin, E., Harkins, S.W., & Marmarosh, C. (1995) . Journal of Counseling psychology. 42(1), 105-115.
–    Folkman , S., & Lazarus, R.S. (1984). Stress , appraisal and coping. New York: Springe.
–    Frydenberg, E.(1996) . Adolescents Coping Theoretical and research perspectives. New york: Routledge.
–    Grandell, G.J. , & Chambless , D. L . (1986) . The validation of an inventory for measuring depressive thoughts : The Grandell Cognition Inventory. Behavior Research and Therapy. 24(4) , 403 – 411
–    Haaga, D.A.F., Fine , J. A., Roscow Terrill, D., Stewart, B.L., & Beck, A.T. (1995) . Social problem- solving deficits, dependency, and depressive symptoms . Cognitive Therapy and Research. 19(2), 147- 158.
–    Haley, W.E., Roth, D. L ., Coleton, M. I., Ford , G. R., West , C.A.C. , Gollins, R.P., & Isobe, T.L. (1996) . Appraisal, coping and social support as mediators of well- being in black and white family caregivers of patients with Alzheimer’s disease. Journal of Consulting and Clinical Psychology. 64. (1) , 121-129.
–    Heppner, P.P. , Kampa , M. & Brunning , L. (1987) , The relationship between problem – solving self – appraisal and indices of physical and psychological health. Cognitive Therapy and Ressearch, 11,155-168.
–    Heppner, P.P., & Petersen, C .H. (1982) . The development and implications of a personal problem-solving Inventory.Journal of Counseling Psychology 29,66-75.
–    Heppner, P.P., Baumgardner, A. & Jackson, J. (1985) . The relationship between problem – solving self appraisal, depression, and attributional style. Are they related cognitive Therapy and ressarch, 9,105-113.
–    Hjelle, L., & Ziegler, D. J. (1992) . Personality theory: Basic assumptions, research and application. Singaore:McGrow- Hill, Inc.
–    Hoffman , U,& Levy. ( 1988) social support and self – esteem, Journal of youth and adolescence , vol 17,No . 218.
–    Ingram, E.I. (1990) . Self- focused attention in clinical disorders : Review and a conceptual model. Psychological bulletin. 107,156-175.
–    Kant, G. L., D’zurilla, T.J. Maydeu – Olivares, A.(1997) . Social problem – solving as a mediator of stress- related depression and aدانلود بررسی مباحث استرس و افسردگی با wordiety in middle- aged and elderly community residents . Cognitive Therapy and Research. 21(1), 73-96.
–    Kaplan, H.I. , & Sadock, B. J. (1988) . Synopsis of Psychiatry. New York: Williams & Wilkins.
–    Kuyken, W., Brewin, C.R. (1994) . Stress and coping in depressed women. Cognitive Therapy and Research. 18(5), 403-412.
–    Meyer, T.J., Miller, M. L., Metger. R.L., & Borkovec, T.D. (1990). Development & validation of the penn state worry questionnaire. Behavior Research and Therapy, 28, 487 – 495.
–    Molina, S., & Borkoec, T. D. (1993) . The penn State Worry Questionnaire : Psychometric properties & associated characteristics  In. G. C . L. Davey& F. Tallis ( Eds). Worring: Perpectives on theory, assessment, and treatmet. Sussex, England: Wilcy.In press.
–    Nezu, A.M. & Perri, M.G. (1989) . Social problem – solving therapy for unipolar depression: An initial dismantling investigation. Journal of Consulting and Clinical Psychology. 57(3), 408- 413.
–    Nezu, A.M. (1985) . Differences in psychological distress between effective and ineffective problem- solvers . Jounal of Counseling psychology. 32(1), 135-138.
–    Nezu, A.M. (1986). Efficacy of a social problem – solving therapy approach for unipolar depression. Jounal of consulting and Clinical Psychology. 54(2), 196-202.
–    Nezu, A.M. , & Ronan, G.F.(1987). Social problem – solving and dipression:         rating alternatives and decision making . Southern Psychologist. 58(6), 873-876.
–    Nezu, A.M. Nezu, C. M. , Saraydarian, L., Kalmar, K., & ronan, G.F. (1986). Social problem – solving as a moderating variable between negative life stress and depressive symptom. Cognitive Research and Therapy. 10, 489-498 .
–    Nezu, A.M., (1987) .A problem solving formulation of depression: Aliterarure review and proposal of a pluralistic mode ,Clinical Psychology Review, 7,121-144.
–    Nichlson, W.D., & Long , B.C.(1990) . Self –esteem, social support, internalized homophobia , and strategies of HIV + gay men. Journal of Consulting and Clinical Psychology. 58(6) , 873-876.
–    Nolen – Hoeksema, S., Parker, L. E., Larson, J. (1994) . Ruminative coping with depressed mood following loss. Journal of Personality and Social Psychology. 67.(1) . 92 -104.
–    Nunnally, J. C. (1978) . psychometric Theory , 2 nd ed. New York : Mcgraw- Hill.
–    Nunnally, J.C. (1967). Psychometric Theory. MewYork : McGraw- Hill.
–    Overholse, J.c. (1996) . Cognitive- behavioral treatment of depression, part IV: Improving problem – solving skills. Journal of Contemporary Psychotherapy. 26(1), 43-57.
–    Parkes, K.R.(1984) . Locus of control , cognitive appraisal, and coping in stressful episodes. Journal of Personality and Social Psychology. 46(3) ;;, 655 -668.
–    Petersen, C., Semmel , A., von Baeyer, C., Abramson, L.Y., Metalsky, G.I. & Seligman, M.E.P. (1982). The Attributional Sryle Questionnaire. Cognitive Therapy and Ressarch. 6.287-299.
–    Pretorius, T. B. (1993) . Assessing the problem – solving appraisal of black south African students. International Jouvnal of Psychology. 28(6), 861-870.
–    Priester, M.J., & Clum , G.A. (1993) . Perceived problem – solving ability as a predictor of depression, hopelessness and suicide ideation in a college population. Journal of Counseling psychology. 40(1), 79-85.
–    Sahebi, A. (1996). An analysis of the nature and treatment of worry. Ph. D thesis, unpublished. University of New Sourthwales Sydney, Australia.
–    Seligman, M. E. P & Maier, S. F . (1967) . Failure to escape traumatic shod. Journal of Experimental Psychology. 74,1-9.
–    Seligman, M. E. P. (1975) . Helplessness: On depression, development and death. San Franisco,CA:Freeman.
–    Siegel,L.J., & Griffin, N.J.(1984) . Correlates of depressive symptoms in adolescents . Journal of  Youth and Adolescence.13(6) , 475-487.
–    Tisdale, D.A.& Lawrence, J. S. (1986). Interpersonal problem – solving comperency: Review and critique of the literature. Clinical Psychology Review, 6,337-356.
–    Tugrul, C. (1994) .Alkoliklerin cocukarinin aile oftamlarindaki stress kaynklari, etkileri, ve stresle basacikma  yollari, (Stressors in family environments of  children of alcoholic father). Turk Psikologi Dergisi. 9 (31), 57 -73.
–    Valentiner, D.P., Holahan, C.J., & Moos, R.H. (1994) . Social support, appraisals of event controllability, and coping : An Integrative model. Journal of Personality and Social Psychology. 66(6) , 1094-1102.
–    Volkmer, R.E. & Feather, N.T.(1991) . Relations between Type A scores, internal Iocus of control and test aدانلود بررسی مباحث استرس و افسردگی با wordiety. Personality and Individual Differences . 2, 124-130.
–    Wege, W.J.& Moller, A.T.(1995) . Effectiveness of a problem – Solving training program . Psychological Reports . 76(2) , 507 -514.
–    Weiner , B. (1985) . An attributional theory of achievement Motivation and Emotion . Psychological Review , 92,548-573.
–    Weiner, B. (1986) .An- Attributional Theory of Motivation and Emotion. New York:Springer –Verlag.
–    Wenzlaff, R.M., Wegner, D.M., & Ropper, D.W. (1988).Depression and mental control : The resurgence of unwanted negative thoughts. Journal of personality and Social Psychology. 88(6) , 882-892.
–    Windle, M., & Windle, R.C.:(1996) .Coping strategies, drinking motives, and stressful life events among middle adolescents : Associations with emotional and behavioral problems and with academic functioning . Journal of Abnormal psychology. 105(4), 551-560.
–    Zautra, A.J., & Wrabetz, A.B.(1991) . Coping success and its relationship to psychological distress for older adults. Journal of Personality and Social psychology. 61(5), 801-810.
–    Zeidner, M.& Hammer, A. (1990). Life events and coping resources as predictors of stress symptoms in adolescents. Personality and Individual Difference. 11(7), 693-703.
–    Zuckermann. M., Lubin, B, & Rinck, C.M.(1983) . Construction of new scales for the Multiple Affect Adjective Checklist. Journal of Behavioral Assessment , 58,119-129.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی بهداشت روانی بیماران سرطانی بیمارستان ها با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی بهداشت روانی بیماران سرطانی بیمارستان ها با word دارای 70 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی بهداشت روانی بیماران سرطانی بیمارستان ها با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

مقدمه:
بدون شك سلامت افراد جامعه اهمیت بسزایی دارد. جوامع انسانی بدون حفظ سلامت و رعایت بهداشت نمی توانند بقا و استمرار خود را حفظ كنند. بیماری و ناتوانی، روابط انسانی را مختل و در نتیجه احساس امنیت و همبستگی را از انسان سلب می سازد. پس طبیعی است كه علم طب با هدف دستیابی به اطلاعات جدید همواره در حفظ و بهبود سلامت جامعه تلاش میكند. حفظ سلامت جسمانی افراد یك جامعه معنی جلوگیری از شیوع یا ریشه كن ساختن بیماریهایی كه باعث از كار افتادن یا نابودی انسان می شوند.
همانطور كه بهداشت به عنوان وظیفه علم طب و در حیطه علوم پزشكی از اهمیت شایانی برخودار است و حفظ سلامت جسمانی افراد بدان وابسته است، بهداشت و سلامت روانی فرد فرد جامعه نیز مورد توجه خاص متخصصین و دست اندركاران قرار گرفته است. آنچه امروزه به عنوان بهداشت روانی  در جوامع مختلف مطرح است، در حقیقت یك رشته تخصصی در محدوده روان‌پزشكی محسوب می شود. اما آنچه در بدو امر باید بدان اشاره كرد این مسئله مهم است كه با توجه به تفاوتهای عمده‌ای كه بین بیمارهایی روانی و بیماریهایی جسمانی وجود دارد، بهداشت روانی در عملی ساختن اهداف خود با مشكلات فراوانی روبروست.

منابع و مآخذ
–    بهداشت‌روانی، حمزه گنجی، انتشارات ارسباران ، چاپ ششم ، بهار 84.
–    بهداشت‌روانی، بهروز میلانی فر، نشر قومس.
–    اصول و مبانی بهداشت‌روانی، دكتر شهریار شهیدی، دكتر مصطفی حمدیه، انتشارات سمت، 81.
–    بهداشت‌روانی، سعید شاملو، انتشارات رشد، 80. 
–    آسیب‌شناسی‌روانی، حسین آزاد، جلد اول، انتشارات بعثت، چاپ هشتم، بهار 84.
–    اختلالات روانی تنی، تألیف بنجامین ولمن، ترجمه دكتر بهمن نجاریان، محسن دهقانی، انتشارات رشد.
–    «كار، فشارروانی، بیماری، امید به زندگی» ترجمه دكتر ابوالقاسم نوری و عباسعلی پورخاقان، انتشارات دانشگاه اصفهان 81.
–    راهنمای پزشكی خانواده «ژنتیك ، توارث، سرطان» ترجمه حمیدرضا صفا، انتشارات سنبله، 82.
–    انجمن پزشكی بریتانیا، سرطان «تألیف پروفسور، جی جی. لیس»، انتشارات سپهر اندیشه، 83.
–    روش تحقیق در روان‌شناسی و علوم‌تربیتی، دكتر علی لاور، انتشارات نشر ویرایش 81.
–    اختلالات و آمار كاربردی در روان‌شناسی و علوم‌تربیتی، دكتر علی دلاور. 81.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تعیین فراوانی موارد استفاده از ECT در بیماران 1381 با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تعیین فراوانی موارد استفاده از ECT در بیماران 1381 با word دارای 125 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تعیین فراوانی موارد استفاده از ECT در بیماران 1381 با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

مقدمه

(بیان مسئله، اهمیت و ضرورت اجرای طرح، اهداف پژوهش)
درمانهای عضوی یا زیست شناختی عمده در روان پزشكی شامل، دارو درمانی،ECT، نور درمانی،‌ محرومیت از خواب، جراحی روانی است.
با این كه هنوز دانش سایكوفارماكوتراپی به خصوص در دهه گذشته گسترش چشمگیری داشته است ولی دارو درمانی، معمولاً به تنهایی كافی نیست . درمان با صرع الكتریكی یكی از مؤثرترین و ناشناخته ترین درمانهای روان پزشكی است . در مورد تاریخچه استفاده از این روش باید گفت: قسمت اعظم سابقه ECT مربوط به سال 1934 است. بیش از آن كه تشنج توسط برق انجام شود به مدت 4 سال از تشنجهای ناشی از پنتیلن تتروازول به عنوان درمان استفاده می‌كردند.
اوگوسولتی ولوچیوبینی، بر اساس كارهای فون مدونا نخستین درمان با صرع الكتریكی را در آوریل 1936 در روم به كار بردند. در ابتدا به این درمان،‌ با شوك الكتریكی،‌ اطلاق می‌شد، اما بعد آن را تحت عنوان درمان با صرع الكتریكی شناختند، و از آن تا حال ECT عنوان یكی از سالمترین و مؤثرترین درمان بیماران روان پزشكی استفاده می‌شود.
امروزه روش ECT و مداخلات بیهوشی آن چنان به دقت اصلاح شده است كه دیگر درمانی بی خطر و مؤثر برای بیماران دچار اختلال افسردگی ماژور، حملات شیدایی، اسكیزوفرنیا، و سایر اختلالات وخیم روانی تلقی می‌شود. ولی برخلاف درمانهای دارویی تغییرات زیستی-عصبی القا شده بر اثر صرع درمانی كه لازمه موفقیت آن هستند هنوز مشخص نشده است. خیلی از پژوهشگران اعتقاد بر آن دارند كه از ECT در درمان بیماران بسیار كم استفاده می‌شود و دلیل اصلی این امر باور غلط در مورد ECT دانستند، كه محركشان لااقل تا حدی اطلاعات غلط و مقالاتی است كه از رسانه های غیرتخصصی وسیعاً به مردم منتقل می‌شود.
از آن جا كه ECT مستلزم  استفاده از برق و تولید تشنج است. بسیاری از عوام، بیماران، و خانواده های بیماران، ترس ناموجهی از آن دارند، چه در مطبوعات حرفه ای و چه در مطبوعات غیرتخصصی گزارشهای غلط بسیاری دیده می‌شود، كه مدعی ایجاد صدمه دائم مغزی در نتیجه ECT شده است . با این كه اكثر آن گزارشات را رد كردند، شبح صدمه مغزشی ناشی از ECT هنوز بر ذهنها سنگینی می‌كند.
پیشنهاد ECT به بیماران مثل توصیه هر درمان دیگری باید بر اساس دو نكته صورت گیرد: 1- نكات درمانی مربوط به بیمار 2- مسئله نسبت خطر به منفعت. گرچه ECT در قیاس دارهای روان پزشكی مؤثرتر بوده و اثر سریع تری نیز دارد به طور معمول داروی اول نیست. ولی در مواردی كه بیماران به درمان دارویی پاسخ مناسب نمی‌دهند، بیماران با افسردگی سایكوتیك، بیماران كه عوارض دارویی را نمی‌توانند تحمل كنند، و بیمارانی كه دارای علایم حاد همراه با علایم خودكشی، و دیگر كشی و … هستند، استفاده می‌شود. تأثیر درمانی ECT در مانیا،‌ اسكیزوفرنیا، پاركینسون، سندروم نورولپتیك بدخیم، وسواس مقاوم به درمان نیز ثابت شده است. ECT در دوران بارداری روش درمانی سالمی‌است،‌ و در سایكوز حاد دوران بارداری ECT را با رعایت احتیاط لازم می‌توان درمان اول تلقی كرد. ممنوعیت مطلق استفاده از ECT وجود ندارد. ولی معمولا در اختلال پزشكی كه با بیهوشی عمومی‌مشكل ایجاد می‌كند، مثل افزایش فشار داخل مغزی، ضایعات داخل عروقی مغز، مشكلات قلبی، بهتر است اجتناب شود. در این كار تحقیقی سعی شده است كه تأثیر این نگرش را در فراوانی موارد استفاده از ECT در بیمارانی كه به دلایل فوق نیاز بهECT دارند را در یك مركز روان پزشكی بررسی كنیم.

محدودیتها و پیشنهادها

 با توجه به اینكه این پژوهش از اطلاعات پرونده ای گردهمایی شده است، در نتیجه محدودیتها و اشكالات در درج اطلاعات در پرونده بیماران ، پراكندگی در ثبت اطلاعات و بعضاً نقص در ثبت اطلاعات از مشكلات عمده این كار و تحقیق های مشابه می‌باشد، و نحوه استفاده از پرونده ها از بایگانی نیز مشكل و وقت گیر است امید است كه با ایجاد سیستم های كامپیوتری در دسترس جهت استفاده های مورد لزوم از جمله تحقیقهای مشابه ، در بایگانی بیمارستان كه لزوم خروج پرونده و جابجایی آنها را به حداقل رساند، و ثبت صحیح،‌‌ كامل و طبقه بندی شده اطلاعات،‌ انجام گیرد تا اطلاعات مورد لزوم جهت كارهای تحقیقاتی و نتیجه گیری آنها با دقت و سهولت بیشتری انجام گیرد تا شاید نتایج بدست آمده در آنها جهت تصمیم گیریهای آینده، و برنامه ریزیهای بهتر مورد استناد قرار گیرد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی نیاز دانش آموزان 14 تا 16 ساله به درمان های ارتودنسی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی نیاز دانش آموزان 14 تا 16 ساله به درمان های ارتودنسی با word دارای 60 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی نیاز دانش آموزان 14 تا 16 ساله به درمان های ارتودنسی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

    
تعداد 60 صفحه دارد و همراه با پاورپوینت
فهرست مندرجات:
الف ـ یاد و نام خداوند
ب ـ صفحه عنوان
ج ـ تقدیر و تشكر و قدردانی
د ـ تقدیر و تشكر
ه ـ و ـ چكیده فارسی
فصل اول: دلایل انتخاب موضوع    1
             بیان مساله    4-2
            بررسی  پیشینه پژوهش    20-5
معرفی شاخص نیاز به درمان‌های ارتودنسی    29-20
            اهداف 30
      
فصل دوم: متغیرها    32-31
           مواد و روش‌ها 35-33
           مسائل اخلاقی و انسانی طرح       37

فصل سوم:   یافته ها    43-38

فصل چهارم: بحث    46-44
                نتیجه‌گیری    47
               پیشنهادات 48
               مشکلات 48
منابع    51-49
Abstract    52

 

چكیده

عنوان: بررسی نیاز به درمان‌های ارتودنسی در دانش‌آموزان 16-14 ساله منطقه 19 آموزش و پرورش تهران در سال 1382.
 سابقه و هدف : نیاز به درمان‌های ارتودنسی الگوی شناخته شده‌ای ندارد و دندانپزشكان نظرهای متفاوتی درباره نیاز به درمان ابراز می‌كنند. آگاهی از میزان نیاز به درمان‌های ارتودنسی برای برنامه ریزی‌های كلان بهداشتی و بیمه دندانپزشكی اهمیت ویژه‌ای دارد. در این پژوهش، نیاز به درمان‌های ارتودنسی در دانش‌آموزان 16-14 ساله منطقه 19 آموزش و پرورش شهر تهران تعیین شد.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش 460 دانش‌آموز 16-14 ساله دبیرستانی از منطقه 19 آموزش و پرورش شهر تهران معاینه شدند و نیاز به درمان‌های ارتودنسی به كمك جزء سلامت دندانی(DHC) شاخص نیاز به درمان‌های ارتودنسی(IOTN) بررسی شد. نمونه‌ها از شش دبیرستان دولتی دخترانه و پسرانه به طور تصادفی وبه نسبت جمعیت انتخاب شدند و معاینات به كمك آیسلانگ و خط‌كش   DHC زیر نور آفتاب و روی صندلی معمولی انجام شد و یافته‌ها برای بررسی میزان نیاز در هر گروه و مقایسه بین گروه‌های مختلف تجزیه و تحلیل گردید.
یافته‌ها: از میان دانش‌آموزان معاینه شده 6/17 درصد در رتبه 4و5، 9/25 درصد در رتبه 3 و 5/59 درصد در رتبه 1و2 سلامت دندانی قرار می‌گیرند. رابطه معنی‌داری میان نیاز به درمان‌های ارتودنسی با جنس و سن مشاهده نشد. (P>0.05) بیشترین عوامل ایجاد كننده نیاز به درمان جابه‌جایی نقطه تماس، اورجت، اپن بایت و كراس بایت بود.
نتیجه‌گیری: 6/17 درصد از دانش‌آموزان منطقه 19 آموزش و پرورش شهر تهران به درمان‌های ارتودنسی نیازمندند. جنس افراد تأثیری بر میزان نیاز به درمان‌های ارتودنسی ندارد. دانش‌آموزان حاضر در مدارس دولتی كمتر از خدمات بهداشتی و درمانی بهره می‌برند. عوامل ایجاد كننده نیاز به درمان در جامعه مورد بررسی ما، جابه‌جایی نقطه تماس، اورجت، اپن بایت و كراس بایت بوده است.
با آگاهی از نیاز به درمان ارتودنسی در سایر گروه‌های جمعیتی می‌توانیم برنامه‌ریزی‌های بهداشتی بهتری تدوین كنیم و بیمه دندانپزشكی را برای بهره‌مندی افراد نیازمند به درمان توسعه دهیم.

 

فصل اول:
•    دلایل انتخاب موضوع
•    بیان مساله
•    بررسی پیشینه پژوهش
•    معرفی شاخص نیاز به درمان‌های ارتودنسی
•    اهداف
•    دلایل انتخاب موضوع

 

آنچه برای برنامه‌ریزی‌های كلان و حصول نتایج عالی دارای اهمیت فوق العاده است وجود شاخصهای معتبر و آمار صحیح می‌باشد كه در طی یك تحقیقات صحیح با رعایت اصول و مبانی آن بدست می‌آید. در علوم پزشكی و دندانپزشكی نیز این موضوع بشدت ضروری است. داشتن شاخص و آمار در كلیه گرایشهای دندانپزشكی از جمله ارتودنسی كه بعنوان قدیمی‌ترین شاخه علم دندانپزشكی مطرح است، راه را برای برنامه‌ریزی صحیح و حصول نتایج عالی تسهیل خواهد نمود.
— اساساً ارائه خدمات در سطح جامعه باید با برنامه‌ریزی و با توجه به منابع و اولویتها صورت پذیرد. در دندانپزشكی جامعه‌نگر نیز برنامه‌ریزی‌ها برای درمان جامعه‌نگر انجام می‌شود.
— با داشتن برآوردی از نیاز جامعه به درمان می‌توان وضعیت آینده را با وضعیت امروز مقایسه نمود و تأثیر كیفیت آموزش، روش‌ها و امكانات جدیدتر را برای كاهش نیاز جامعه به درمان ارزیابی نمود و با انجام این مطالعه میزان نیاز به درمان دانش‌آموزان 16-14 ساله منطقه 19 آموزش و پرورش شهر تهران مشخص خواهد شد.
— از موارد كاربرد دیگر این پژوهش می‌توان ارزیابی نتایج درمان، مقایسه شاخص‌های جدید، مقایسه نیاز یا احساس نیاز، تأثیر روانی مال اكلوژن با توجه به شدت آن، بررسی صحت انتخاب بیمار، مقایسه روشهای درمانی و درمان‌كنندگان را نام برد.
— با انجام این پژوهش می‌توان از این شاخص، در سطح وسیع در كشورمان برای دستیابی به اهداف فوق استفاده نمود.
— انجام این تحقیق نیاز به زمان طولانی ندارد و امكانات خاص و پرهزینه‌ای نمی‌خواهد. توانایی انجام این تحقیق از نظر تخصصی و پرسنلی، مالی و تجهیزاتی و مواد مصرفی در چهارچوب امكانات معاونت پژوهشی می‌باشد.
— انجام این تحقیق آسان علمی و عملی بوده و نمونه‌ها در دسترس هستند و انجام آن پس از دوره یا آموزش مناسبی امكان‌پذیر است. و خود محقق به همراه همكارانش قادر به انجام آن هستند. از آنجائیكه این شاخص در بعضی از نقاط جهان به پیشنهاد W.H.O اندازه‌گیری شده و در كشور ما هم دو طرح كوچك‌تر از آن انجام شده لذا در بررسی منابع اطلاعات، مشكل خاصی بچشم نمی‌خورد. بعلت شرایط خاص كشور ما، برای اولین بار این تحقیق در منطقه 19 آموزش و پرورش شهر تهران بعنوان بخشی از طرح كلی مركز تحقیقات علوم دندانپزشكی در سطح تهران انجام و بدین ترتیب بنای تحقیقات بزرگتر و كاربردهای بیشتر این شاخص در ایران پایه‌ریزی می‌گردد.

 

بیان  مسئله

یكی از مهترین مشكلاتی كه رشته ارتودنسی همواره با آن مواجه است تعیین شاخص نیاز به انجام درمان ارتودنسی است .شاخص نیاز به درمان ارتودنسی در سراسر جهان کاربرد وسیعی داشته ودر اروپا وآمریکا از اعتبار روزافزونی برخوردار است اما متاسفانه در جامعه ما، نیاز به درمان ارتودنسی الگوی شناخته شده ای ندارد و برآورد دقیقی از نیاز به درمان درسطح جامعه در دسترس نیست،در حالی که اعلان نظر قطعی برای شروع درمان بر مبنای چنین شاخصهائی ممکن بوده وهمچنین بهبود وضعیت بهداشت وسلامت جامعه از طریق تحت پوشش بیمه قرارگرفتن خدمات ارتودنسی همچون سایر كشورهای پیشرفته دنیا وتقسیم نیروی درمانی و اولویت بندی درمان  مستلزم کسب اطلاعاتی از وضعیت موجود است. توضیح آنکه گاهی اوقات در بین بیماران مراجعه كننده به مطب دندانپزشك و ارتودنتیست هم مواردی پیش می آید كه بیمار و دندانپزشك نمی توانند در تصمیم گیری راجع به شروع درمان نظر قطعی دهند(4). در حالیکه بسیاری از مشكلات بالقوه ارتودنسی در صورت تشخیص در زمان مناسب با هزینه كمتر و درمانهای  ساده تر قابل پیشگیری هستند و از آنجایی كه عمده چنین درمانهایی توسط دندانپزشكان عمومی نیز قابل ارائه بوده و طیف وسیعی از جامعه ، امكان برخورداری از آن را خواهند یافت . از طرف دیگر هر چند هدف ما در كلینیك درمان تك تك افراد است ولی به عنوان عضوی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ، درمانی، هدف نهایی ما  بهبود شرایط موجود در كل جامعه وتحقق اهداف توسعه در کشور  است. یکی از اهداف توسعه در جوامعی چون جامعه ما بهبود وضعیت بهداشتی از طریق پوشش بیمه ای برای خدمات بهداشتی است. ارتودنسی نیز می تواند چون سایر كشورهای پیشرفته دنیا تحت پوشش بیمه قرار گیرد.این مهم زمانی ممکن ومیسر می شود که اولویتها و نیازهای جامعه در چهارچوب مشخص و هماهنگ وبر طبق الگوهای شناخته شده ومورد قبول جامعه علمی، برای مراجع  تصمیم گیرنده  تبیین شود. در واقع لازم است  معیارهایی ارائه شود تا حداقل تمام دندانپزشكان بتوانند نیاز درمان را به طور یكسان تعیین نموده وهمچنین نیاز جامعه به درمانهای ارتودنسی به صورت کمی تعیین شده تا مسئولین کشوری بتوانند با همکاری مراکز علمی نسبت به  تعیین اولویتهای درمانی اقدام نمایند.
یكی از راه حلهایی كه برای تعیین نیاز یا عدم نیاز بیمار به انجام درمان ارتودنسی ارائه شده ، استفاده از شاخصهای اكلوزالی است. در واقع جهت ارزیابی نیاز به درمان ، تعیین اسنانداردهای درمانی و ارزیابی نتایج كار توسط خود درمانگر، ایجاد شاخصی كه كیفیت نتیجه درمان را به کمیت تبدیل كند لازم است. شاخص‌ها جهت طبقه‌بندی ناهنجاری‌های پزشكی و دندانی به وجود آمده اند تا در اپیدمیولوژی ، تحقیقات و طبقه‌بندی بیماران بر اساس نیاز ما را یاری دهند(13). مهمترین خصوصیاتی که شاخص های اكلوزال باید داشته باشند عبارتنداز: اعتبار؛ ( توانایی سنجش خصوصیت مورد نظر)،  تكرارپذیری؛ (مشابه بودن مشاهدات توسط مشاهده‌گرهای یكسان و یا متفاوت در زمان های مختلف) ، سادگی استفاده ، مقبولیت در میان شاغلین  حرفه دندانپزشكی و پذیرش  در بین آحادجامعه .
به طور کلی برخی شاخصهای معرفی شده عبارتند از:
1- IOTN   (Index of Orthodontic Treatment Need)
2- PAR    Peer Assessment Rating index) ) 
3- شاخص اولویت درمانی Grainger ( (Treatment Priority Index = TPI
4- شاخص اكلوزال Summer (  Summers O cclusal Index = SOI)
سنجش شاخص های 3و4 زمان زیادی صرف می كند و استفاده از آنها مشكل و مستلزم تكمیل فرم طولانی  و پیچیده ای است و همین اشكالات امكان تحقیقات و ارزیابی نتایج را محدود  می كند . دو  شـاخـصIOTN وPAR در حدود 20 سال قبل ایجاد شده اند، شاخص نیازبه درمانهای ارتودنسی شاخص IOTN   (Index of Orthodontic Treatment Need)، که خود از دو جزء مستقل: الف) جزء سلامت دندانی (DHC)  و ب) جزء زیبایی ( Aesthetic Component) تشكیل شده  از معروفترین شاخصهایی است كه در حال حاضر استفاده می شود(1). به كمك این شاخص می توان بیمارانی را كه نیاز زیادی به درمان ارتودنسی دارند، تعیین كرده و اولویتهای درمانی افراد را مشخص نمود و از طرف دیگر بیمارانی را كه نیاز به درمان آنها كم  بوده ودرمان آنها توسط دندانپزشك عمومی قابل اجراست، را تشخیص  داد .
هر چند در کشور ما برای سنجش  شاخص نیازبه درمانهای ارتودنسی مطالعاتی در دو شهر گرگان (31) و بندر انزلی (32) بطور منطقه ای، انجام شده ، اما متاسفانه تابحال اقدامی برای سنجش این شاخص در سطح شهر تهران انجام نگرفته است . این در حالی است که انجام چنین مطالعاتی در شهر تهران از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا شهر تهران به دلیل تمركز امكانات بهداشتی و پایتخت بودنش معمولاَ در فعالیت های بهداشتی الگوی سایر مناطق كشور بوده وهمچنین   به لحاظ امكان ارائه خدمات درمانی بهتر،  برداشتن اولین گامها برای ارائه خدمات بیمه دندانپزشكی در این منطقه میسر است و برآورد نیاز ساكنان تهران به درمان ارتودنسی و تخمین پراكندگی این نیاز به تحقق این ایده کمک وافری خواهد نمود.
هدف كلی پژوهش حاضر دستیابی وکسب اطلاعات مورد نیاز برای تعیین شاخصهای نیاز به درمان ارتودنسی است که در قالب بخشی از یک طرح پژوهشی فراگیرتر با عنوان « بررسی نیاز به درمانهای ارتودنسی  درنوجوانان 16-14 ساله تهران و شهر ری»  ، مصوب مركز تحقیقات دندانپزشكی، انجام پذیرفته است. برای این منظور جزء سلامت دندانی(DHC) شاخص نیاز به درمان ارتودنسی (IOTN) و رابطه آن باجنس ، سن در نوجوانان 16-14 ساله دبیرستان‌های منطقه 19 آموزش و پرورش شهر تهران در سال 1382 ، مورد بررسی و سنجش قرار گرفته است. انتخاب  گروه سنی 16-14 ساله به این دلیل بوده که اولا این گروه سنی در دبیرستان ها حضور داشته ولذا دسترسی به آنها راحت تر است وثانیا  در این گروه سنی به تصحیح شاخص تطابق با دوره دندانی مختلط ، نیازی نیست وبنابراین  نمونه گیری مطمئن تر است.
با استفاده از شاخصهای اكلوزالی تحقیقات مختلفی در کشورهای: انگلستان (3)، ایالات متحده (7) ، مالزی (14)، اردن (13) و چندین كشور دیگر انجام شده است. نتایج این تحقیقات نشان می دهد که نیاز به درمان ارتودنسی در مناطق و نژادهای مختلف متفاوت بوده وپارامترهای مختلفی بر آن اثر گذار است که در ادامه در قسمت پیشینه به آنها اشاره مختصری خواهد شد…

 

منابع

1- McGuiness NJ, Stephens CD. An introduction to occlusal indices. Dent Update 1994; 21: 140-144.
2- Brook PH, Shaw WC. The development of an index of orthodontic treatment priority. Eur J Orthod 1989; 11: 309-320.
3- Burden DJ, Holmes A. The need for orthodontic treatment in the child population of  the  United Kingdom. Eur J Orthod 1994; 16: 395-399
4- Richmond S, O’Brien KD, Roberts CT et al. Dentists’ variation in the determination of orthodontic treatment need. Br Dent J 1994; 21: 65-68.
5- Jenny J, Cons NC. Comparing and contrasting two orthodontic indices, the index of orthodontic  treatment need and dental aesthetic index. Am J Orthod Dentofac Orthop 1996; 110: 410-416.
6- Younis JW. A validation study of three indexes of orthodontic treatment need in the United  States.Community Dent Oral Epidemiol 1998; 25: 31-34.
7- Proffit WR, Fields HW,  Moray LJ. Prevalence of malocclusion and orthodontic treatment need in the United States: estimates from the NHANES ? survey. Int J Adult Orthod Orthognath Surg 1998; 13: 97-106.
8-Tarvit DJ, Freer T. Assessing malocclusion – the time factor. Br J Orthod 1998; 25: 31-34.
9- Birkeland K, Bergen O. Factors influencing the decision about orthodontic treatment. A longitudinal study among 11- and 15-year-olds and their parents. J Orofac Orthop 1999; 60: 292-307.
10- Cooper S, Mandall NA, Dibiase D et al. The reliability of the index of orthodontic treatment need over time. J orthod 2000; 27: 47-53.
11- Kerosou H, Kerosou E, Niemi M et al. The need for orthodontic treatment and satisfaction with dental appearance among young Finnish adults with and without a history of orthodontic treatment. J Orofac Orthop 2000; 61: 330-340.
12- Mandall NA. The relationship between normative orthodontic treatment and measures of consumer perception. Community Dent Health 2000; 18: 3-8.  
13- -Hamdan AM. Orthodontic treatment need in Jordanian school children. Community Dent Health 2001; 18: 242-248.
14- Abdullah MS, Rock WP. Assessment of orthodontic treatment need in 5112 Malaysian children using the IOTN and DAI. Community Dent Health 2001; 18: 242-248.
15- Tickle M, O’Brien KD. Socio-economic status and orthodontic treatment need. Community Dent Oral Epidemiol 1999; 27: 413-418.
16- Järvinen S. Indexes for orthodontic treatment need. Am J Orthod Dentofac Orthop 2001; 120: 237-239.
17- Shaw WC, Richmond S, O’Brien KD et al. Quality control in orthodontics: Indices of treatment need and treatment standards. Br Dent J 1991; 9: 107-112.
18- Burden DJ, Mitropoulos CM. Effectiveness of a personalized referral letter following orthodontic screening. Community Dent Oral Epidemiol 1994; 22: 323-326.
19- Waring D, Jones JW. Does the GDP need to know about IOTN? Dent Update 2003; 30: 123-130.
20- Graber TM, Vanarsdall RL: Orthodontics current principles and techniques.3rd Ed. St. Louis, Mosby Inc 2000;Chap 1:28-30.
21- Burden DJ, Mitropoulos CM, Shaw WC. Residual orthodontic treatment need in a sample of 15- an 16-year-olds. Br Dent J 1994; 176: 220-224.
22- Üçüncü N, Ertugay E. The use of the index of orthodontic treatment need (IOTN) in a school population and referred population. J Orthod 2001; 28: 45-52.
23- Birkland RC, Bøe OE, Wisth PJ. Orthodontic concern among 11-year-old children and their parents compared with orthodontic treatment need assessed by Index of orthodontic treatment need. Am J Orthod Dentofac Orthop 1996; 110: 197-205.
24- Burgersdijk RC, Truin GJ, Frankenmolen FW et al. Malocclusion and orthodontic treatment need of 15-74-year-old Dutch adults. Community Dent Oral Epidemiol 1991; 19: 64-67.
25- Burden DJ. Need for orthodontic treatment in Northern Ireland. Community Dent Oral Epidemiol 1995; 23: 62-63.
26- Shaw WC, Richmond S, O’Brien KD. The use of occlusal indices: A European perspective. Am J Orthod Dentofac Orthop 1995; 107: 1-10.
27- Holmes A, Willmot DR. The consultant orthodontic group 1994 survey of the use of the index of orthodontic treatment need (IOTN). Br J Orthod 1996; 23: 57-59.
28- Otuyemi OD, Ugboko VI, Adekoya-Sofowora CA et al. Unmet orthodontic treatment need in rural Nigerian adolescents. Community Dent Oral Epidemiol 1997; 25: 363-366.
29- Richmond S, Shaw WC, O’Brien KD et al. The relationship between the index of orthodontic treatment need and consensus opinion of a panel of  74 dentists. Br Dent J 1995; 178: 370-374.
30- So LL, Tang EL. A comparative study using the occlusal index and the index of orthodontic treatment need. Angle Orthod 1993; 63: 57-64.
-31 نظری ر، بی‌ریا م: ارزیابی نیاز‌های درمانی ارتودنسی دانش‌آموزان 13-12 ساله شهرستان گرگان با استفاده از ایندكس   IOTNدر سال تحصیلی 82-81، پایان نامه دكتری عمومی،2271، دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی شهید بهشتی، سال 1382.31
 – 32 جمالپور م، اسلامیان ل: بررسی نیاز‌های درمانی ارتودنسی دانش‌آموزان 11ساله شهرستان بندرانزلی در سال 77، پایان نامه دكتری عمومی، 1878، دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی شهید بهشتی، سال 1378.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی فیزیولوژی گوارش با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی فیزیولوژی گوارش با word دارای 61 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی فیزیولوژی گوارش با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست
فصل 1- اصول عمومی عمل دستگاه گوارش
1-1 خصوصیات عضله صاف لوله گوارش
2-1 کنترل عملکرد دستگاه گوارش
فصل 2- حرکات در لوله گوارش
فصل 3- ترشحات در لوله گوارش
فصل 4- هضم و جذب

فصل اول – اصول عمومی دستگاه گوارش
Hot point فصل اول
1.    امواج آهسته یا ریتم الکتریکی پایه
2.    پتانسیل عمل در لوله گوارش
3.    نقش سیستم عصبی تتریک
4.    انواع هورمون ها ی لوله گوارش اعمال انها
5.    جریان خون لوله گوارش
 
باز جذب می شود.

بانک تست
1- مکانیسم جذب فروکتوز در روده کدام است؟ (ارشد فیزیو87)
الف- انتشار تسهیلی    ب- انقال فعال اولیه    ج- انتقال فعال ثانویه    د- انتشار ساده
2- کدام عبارت زیر درباره جذب آهن درست است؟ (ارشد فیزیو 85)
الف- جذب آهن سه ظرفیتی سریعتر از دو ظرفیتی است.
ب- محل اصلی جذب آهن، انتهای روده باریک است.
ج- مقداری از اهن جذب شده وارد میتوکندری سلولهای پوششی روده باریک می شود.
د- میزان جذب آهن در روده باریک همواره مقدار ثابتی است.
3- اگر هم انتقالی سدیم – گلوکز معیوب شود کدام یک از حالت های زیر رخ می دهد؟ (ارشد فیزیو 81)
الف- دفع آب از طریق لوله گوارش کم می شود.
ب- دفع آب از طریق لوله گوارش زیاد می شود.
ج- سوء جذب برای فروکتوز بوجود می آید.
د- سوء جذب برای پنتوز در روده ایجاد می شود.
4- کدامیک از ترکیبات زیر در کولون ترشح می شود؟ (ارشد فیزیو 80)
الف- گالاکتوز    ب- فروکتوز    ج- اسیدهای آمینه    د- سلولز

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود بررسی و درمان سرطان معده یا آدنوكاسینوم معده با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی و درمان سرطان معده یا آدنوكاسینوم معده با word دارای 70 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی و درمان سرطان معده یا آدنوكاسینوم معده با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست مطالب

فصل اول : مقدمه     1
نقش ژنتیك در اتیولوژی آدنوكارسینوم معده     8
عوامل خطرساز آدنوكارسینوم معده     11
ضایعات پیش سرطانی آدنوكارسینوم معده     19
آدنوكارسینوم معده ؛ غربالگری     25
آشنایی با هلیكوباكترپیلوری     29
اپیدمیولوژی     31
انتقال عفونت     33
فاكتورهای بیماری‌زای هلیكوباكترپیلوری     35
عفونت حاد ناشی از هلیكوباكترپیلوری     40
پاتوژنر التهاب     42
هلیكوباكترپیلوری ؛ تشخیص     47
هلیكوباكترپیلوری ؛ تدبیر شخصی     53
هلیكوباكترپیلوری ؛ درمان     55
فصل دوم : زمینه و پیشینه تحقیق    58
فهرست منابع     63

 

الف) بیان مسأله

از نظر تاریخی آدنوكاسینوم معده یكی از علل عمده مرگ و میر ناشی از سرطان درجهان بوده است. در سال 1930 سرطان معده علت عمده مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده درمیان مردان و سومین علت در زنان بود. خوشبختانه از زمان پایان  جنگ جهانی دوم و بدنبال یك روند جهانی بویژه در كشورهای توسعه یافته بروز سرطان معده بطور مداوم در حال كاهش است و شاید بتوان گفت كه هیچ بیماری بدخیمی را نمی‌توان یافت كه چنین سیر روبه كاهشی را طی كرده باشد.تا سال 1980، این سرطان هنوز هم علت عمده مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان به شمار می‌رفت.
 در سال 1996 سرطان معده بعنوان دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان- با 62800 مرگ در سال- باقی بود. در سال 1997 سرطان معده هشتمین علت مرگ ومیر ناشی از سرطان در ایالات متحده محسوب شد. چرا كه در این سال 22800 مورد جدید سرطان تشخیص داده شد كه باعث مرگ 14000 نفر گشت و حدود 8/1 بیلیون دلار هزینه برای مراقبتهای بهداشتی در پی داشت.3
سؤالی كه در اینجا مطرح است آنست كه چرا علیرغم روند روبه كاهش جهانی در برروز سرطان معده این سرطان همچنان بیرحمانه مبتلایان خود را از میان برمیدارد؟ پاسخ آنست كه متأسفانه سرطان معده در زمان تشخیص، اغلب پیشرفته است و میزان بقای 5 ساله بیماران كمتر از 10 درصد است.(7.6)
لذا آشكارا درمی‌یابیم كه با شناخت عوامل خطرساز( Risk factors ) و ضایعات پیش سرطانی (precancerous lesions ) و غربالگری مناسب بیماران می‌توان این سرطان كشنده را بسیار زودتر تشخیص داده و همچنانكه میزان بروز این سرطان روبه كاهش است میزان كشندگی آن را نیز كاهش دهیم.
یكی ازعوامل خطرزایی كه در ایجاد سرطان معده مطرح است، باكتری مارپیچی به نام هلیكوباكترپیلوری (Helicobacter pylori ) است كه از سوی سازمان بهداشت جهانی(WHO )  بعنوان یك سرطانزای كلاس 1 دسته‌بندی شده است. مطالعات فراوانی انجام شده است و مطالعات بسیار دیگری در دست انجامند تا نشان دهند این باكتری عامل ایجاد ضایعات پیش سرطانی است و با ریشه‌كن ساختن این عفونت، می‌توان گامی اساسی در پیشگیری از وقوع سرطان معده برداشت. در ادامه بیان مسأله، با سرطان معده و ضایعات پیش سرطانی معده و باكتری هلیكوباكتر پیلوری بیشتر آشنا خواهیم شد.
* ادنوكارسینوم معده؛ اپیدمیولوژی*
سرطان معده تنوع جغرافیایی مشخصی دارد . بطوریكه بالاترین میزان شیوع در شرق
دور مشاهده شده است. از نظر میزان بروز سرطان معده در جهان، ژاپن در رده نخست قرار دارد و از نظر میزان مرگ و میر ناشی از سرطان معده، كشورهای كره جنوبی، كاستاریكا، جمهوریهای شوروی سابق و ژاپن به ترتیب در رده‌های اول تا چهارم جهان قرارگرفته‌اند. آمریكای شمالی. استرالیا، اروپای غربی و آفریقا مناطق با بروز كم به شمار میآیند.(3)
در ایالات متحده اغلب بیماران از نظر سنی بین 65 تا 74 سال سن داشته‌اند. متوسط سنی در زمان تشخیص در مردان 70 سالگی و در زنان 74 سالگی است. میزان مرگ و میر سرطان معده برای مردان 1/6 در هر100000 نفر و در زنان 8/2 در هر 100000 نفر بود ( بین سالهای 92 تا 1996). دركشورهای بامیزان بروز بالای سرطان معده، سن زمان تشخیص حدود یك دهه زودتراست. این مسأله شاید به خاطر غربالگری بهتر در این كشورهاست. همانند میزان سرطان معده زودرس ( Early Gastric cancer ) كه درشرق دور بطور مشخصی بالاتر از كشورهای غربی است. وقتی سرطان معده افراد جوان را درگیر می‌كند نسبت مرد به زن نزدیك به یك است. همچنین در این حالت درگیری افراد با گروه خونی A برتری داشته، یك تاریخچه خانوادگی سرطان نیز وجود دارد و نسبت سرطان معده از نوع منتشر(Diffuse ) بالاتر از نوع روده‌ای(Intestinal ) است.(2)
از دهه 1960 میزان مزگ و میر ناشی از سرطان معده در جمعیت سیاهان آمریكا نزدیك به دو برابر سفید پوستان شده است. همچنین خطر ابتلا به سرطان معده در آمریكایی‌های بومی و هیسپانیك ( Hispanic) دو برابر سفیدپوستان است. بر طبق مطالعات متعددی این تفاوت در میزانهای مرگ و میر ممكن است بیانگر این نكته باشد كه میزانهای مرگ و میر سرطان معده با كاهش سطح اجتماعی- اقتصادی افزایش می‌یابند. اما با آماری كه اخیراً مركز ملی مطالعات سرطان ایالات متحده منتشر نمود، وادار می‌شویم كمی پیرامون این نظریه بیشتر تأمل و تحلیل نمائیم. چرا كه این مركز اعلام كرد كه پراكندگی قومی بیماران سرطان معده از پراكندگی قومی مندرج در سرشماری ملی، انحراف چندانی ندارد. بطور مثال آمریكایی‌های آفریقایی تبار، 5/12 درصد بیماران سرطان معده را تشكیل می‌دهند و همچنین در سرشماری ملی، 5/12 درصد جمعیت ملی، آمریكایی‌های آفریقایی تبار می‌باشند!!(3)
از نظر جنسیت، میزان سرطان معده در مردان سیاهپوست وسفیدپوست نزدیك به دو برابر زنان است و این واقعیت در سرتاسر جهان دیده می‌شود.
 در ایالات متحده، پراكندگی سرطان معده در داخل معده بدین صورت است: 39 درصد در یك سوم پروگزیمال ، 17 درصد در یك سوم میانی ، 32 درصد در یك سوم دیستال و 12 درصد درگیری تمام معده. 3 و 6كاهشی كه در چند دهه اخیر در میزان بروز سرطان معده بوقوع پیوسته است، ابتدائاً تا روی كاهش سرطان معده در دسیتال مؤثر بوده است؛ مطالعات احیر مطرخ می كنند كه میزانهای سرطان معده در ناحیه كاردیا ثابت باقی مانده است و میزانهای سرطان در محل اتصال معده به مری( e.g. junction ) از سال 1970 در حال افزایش بوده است. (3)

* آدنوكارسینوم معده ؛ اتیولوژی*
سرطان معده را می‌توان به دو زیر گروه پاتولوژیك كاملاً  جدا از هم تقسیم كرد كه نماهای اپیدمیولوژیك و پیش‌آگهی متفاوتی از هم دارند. در نوع منتشر سرطان معده (Diffuse type )، تمایز (Differentiation ) بسیار اندك است و باعث محو ساختمان غددی معده می‌شود. این نوع سرطان معده در سراسر جهان شیوع مشابهی دارد و در سنین پائین‌تر روی می‌دهد و با پیش‌آگهی بدتری همراه است. نوع روده‌ای سرطان معده(Intestinal type ) باعث تشكیل ساختمان های لوله‌ای شبیه به غده(gland like tubular structures) می‌شوند كه مشابه غدد روده‌ای است. این شكل از سرطان ارتباط بیشتری با عوامل خطرساز غذایی و محیطی دارد  و بیشتر در مناطق با بروز بالای سرطان معده اتفاق می‌افتد و این نوع سرطان معده است كه در حال حاضر در تمام جهان روبه كاهش است. درحال حاضر تصور بر این است كه ابتلا به شكل روده‌ای سرطان معده، یك روند چند پله‌ای (multistep process ) است. همانطوریكه در پاتوژنر سرطان روده بزرگ(colon cancer )، مخاط طبیعی كولون بطور متوالی به اپی‌تلیوم هیپرپرولیفراتیو تغییر شكل می‌یابد و بدنبال آن، آدنوم زودرس، ادنوم دیررس و كارسینوم بوجود می‌آید. در سرطان كولون، هر پله از تغییرات، با جهش در یك ژن
اختصاصی همراهی دارد.
بحث بر روی اینكه پاتوژنر نوع روده‌ای سرطان معده یك روند چند پله‌ای است، با مشاهده» گاستریت‌آتروفیك« و» متاپلازی روده‌ای« (Atrophic gastritis& Intestinal Metaplasia ) تقویت شد. چرا كه اینها هر دو با بروز بالایی در بیماران مبتلا به نوع روده‌ای سرطان معده و نیز در كشورهای با میزان بروز بالای سرطان معده یافت شدند3.( جداول 3-67  و 4-67 )4 مدل چند پله‌ای پاتوژنز سرطان معده بطور وسیعی توسط »كورا « ( Correa ) و همكارانش بسط و توسعه داده شد و این اصل مورد قبول قرار گرفت كه» مراحل گذرایی از تغییرات پیش سرطانی وجود دارند كه نهایتاً منجر به ایجاد سرطان معده می‌شوند« 2(3)( شكل 3-44 )2 (2) نخست عواملی مانند عفونت هلیكوباكترپیلوری و یا تماس با سموم( رژیم پرنمك غذایی، غذای مانده، نمكهای صفراوی) می‌توانند سبب ایجاد گاستریت فعال مزمن می‌شوند. در برخی از این بیماران  این روند التهابی منجر یه ایجاد گاستریت آتروفیك می‌شود (گاستریت آتروفیك یعنی گاستریت همراه با فقدان بافت غده‌ای).( بدنبال آن، متاپلازی روده‌ای، دیسپلازی، سرطان معده زودرس(EGC ) و عاقبت سرطان معده پیشرفته ایجاد خواهد شد.تصور بر این است كه تمام مراحل پیش از دیسپلازی بادرجه بالا(High-grade Dysplasia ) بالقوه قابل برگشت هستند…

 

References :
1)Walter L.Peterson and David Y.Graham . Helicobacterpylori . In Sleisenger and Fordtran’s Gastrointestinal; and Liver disease , Vol . One , 7th edition , W.B.Saunders ; 2002 .
2)Gordon  D.Luk.Tumors of the stomach . In Sleisenger and fordtran’s Gastrointstinaland Liver disease , Vol . one , 6th edition , W.B.Saunders ; 1998
3)Theodore J.koh and Timothy C.Wang . Tumors of the stomach . In sleisenger and Fordtran’s Gastrointestinal and liver disease , Vol . one , 7th edition , W.B.Saunders ; 2002 .
4)C.Richard Boland and Thomas J.Savides . Tumors of the stomach . In Tadataka Yamada , David H.Alpers , Loren Laine ,Chung Owyang and Don W.Powell . Text book of Gastroentrology , Vol . 2 , 3rd edition , Lippincott Williams and wilkins; 1999 .
5)Carpenter SJ.GI tract neoplasms . In Andreoli Thomas E,et al , Cesil Essentials of Medicine . 5th edition . W.B.Saunder ; 2001 .
6)Vinay kumar . Gastrointestinal tract . In Robbins stanley L,et al . Basic Pathology . 6th edition . W.B.Saunder’s ; 1999 .
7)Robert J.Mayer.GI Tract Cancer . In Braunwald Eugene , et al . Harrison’s Principles of Internal Medicine . 15th edition . McGrawHill , 2001 .
8)Saito k , Arai k , Mori M , et al . effect of H.pylori eradication on malignant transformation of gastric adenoma . Gastrointestinal endoscopy , 52 : 27 , 2000 . Abstract
9)Forman D , Eurogast study group . An International Association between Helicobacter Pylori infection and gastric cancer . Lancet 341 : 1359 , 1993 . Abstract
10)Brenner H,Arndt V,Sturmert m et al. Individual and Joint contribution of Family History and HP to the risk of gastric carcinoma . Cancer 88 : 274 , 2000 . Abstract
11)Parsonnet J,Friedman G , Vanderstein D,et al . HP infection and risk of gastric cancer . N Engl J Med 325 : 1127 , 1991 . Abstract .
12)Nomura A,Stemmerman G,chyoup , et al , HP infection and gastric carcinoma In a population of Jappeness – Americans In Hawaii . N Engl J Med 325 : 1132 , 1991 . Abstract
13)Umeura N,Mukai T,Okamoto S,et al : Effect of HP eradiaction on Subsequent Development of Cancer after endoscopic Resection of early gasteric cancer . Cancer Epidemiol Biomarkers prev , 6:639 , 1997 . Abstract
14)Chang CH , Wu Ms , Chang YT , Chang MC , et al . Risk factors for Intestinal Metaplasia in adult residents of Matzu : Cross -Sectional study . J Formis Med Assoc 2002 Dec ; 101(12) : 835 – 40
15)Uemura N , Okamoto S,Yamamoto S.H.Pylori infection and the development of gastric cancer . keio . J.Med . 2002 Dec ; 51 suppl 2:63-8
16)Li S , Lu AP , Zhang L,Li YD . Anti – Helicobacter pylori immunoglobulinG (IgG) and IgA antibody responses and the Value of  clinical presentations in Diagnosis of H.Pylori infection in patients with  precancerous lesions . World J.Gastroentrol . 2003 Apr ; 9(4) : 755-8 . Abstract
17)Mohar A,Ley C , Guarner J, Parsonnet J , etal . High frequency of precancerous lesions of gastric cancer associated with H.pylori and response to tx , in chiapas , Mexico . Gac . Med . Mex . 2002 Sep-oct ; 138(5) : 405-10 . Abstract (Article in Spanish)
18)Siponen P.Gastric Cancer : Pathogenesis , risks , and Prevention . J.Gastroentrol 2002 ; 37 supple 13:39-44 . Abstract
19)kikuchi S.Epidmiology of H.pylori and gastric cancer . Gastric Cancer 2002 ; 5(1): 6-15 . Abstract
20)Xue FB , Xu YY,Wan Y , Pan BR,etal . Association of H.pylori with gastric carcinoma : a meta analysis . World J Gastroentrol 2001 Dec ; 7(6) : 801-4 . Abstract

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید